Büyük Düşünmek ve Hayallerini Gerçekleştirmek İsteyenlere

Eğer aklınızda değerli bir şeyiniz, sunabileceğiniz bir hizmet, geliştirilecek bir iş fikri ya da özel yeteneğiniz varsa kendinize ve başkalarına kapsamını büyütmekle borçlusunuz. Daha fazlasını yapabilecekken neden daha azına razı olasınız ki?

Fakat, büyük düşünmek için:

 • Vizyon, (Büyük düşünmek için uzağı görmek)
 • Cesaret, (Hiçbir riske girmezsen hiçbir şey kazanamazsınız)
 • Kulak Asmamak, (Eğer gerçekleştirmeye değecek bir hayaliniz varsa başkaları yol boyunca mümkün olmayacağından dem vuracaktır.)

gerekir.

Gerçek şu ki, yeterince güçlü vizyonunuz varsa cesaret onu korur ve fikriniz başkalarına ne kadar çılgınca görünse de kimse sizi yolunuzdan alıkoyamaz.

İşte sizlere daha büyük düşünmenize yardımcı olacak 6 öneri:

 

1) Her şeyin küçük başladığını hatırlayın

 • Roma bir günde inşa edilmedi; dağ yamacına kurulan birkaç küçük köyle başladı.
 • Bir zamanlar tüm insan ırkı, Afrika’ya yayılmış yarım düzine kabileden ibaretti.
 • Microsoft yurt odasında başlayan bir işti.
 • Richard Branson imparatorluğunu kurmaya bir telefon kulübesini ofis olarak kullanarak başladı.

Her şey küçük başlar. Astrofizikçilere göre, etrafımızdaki her şey – tüm evren – hayal edebileceğimizden daha küçük bir şekilden ortaya çıkmıştır. O nedenle şu anda nerede olduğunuz hiç önemli değil.

Mutlaka okuyun: Yüzde 10 Kuralı: Küçük Adımlarla Büyük İlerleme Kaydetmek

 

2) Başkalarını aydınlatarak büyük düşünün

Tamam, Roma bir günde inşa edilmedi, dahası sadece bir kişi tarafından da inşa edilmedi. En büyük düşünürler kendi hayallerini başka insanların hayali haline getirir ve planlarını onlar için hayata geçirir.

Büyük düşünmek, en azından bazı açılardan kendinizi resmin dışına çıkarmak anlamına gelir. Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmak işlerin küçük kalmasına neden olur.

 • Evlerde kullanılan her bilgisayar Bill Gates tarafından satılmadı.
 • Henry Ford, arabalarını tabi ki kendi başına yapıp satmadı.
 • Ve J.K. Rowling 400 milyondan fazla satan Harry Potter kitaplarının hepsini kendisi tanıtmadı, basmadı ve ciltlemedi.

Büyük düşünenler kişisel sınırlarını bilirler. Büyük düşünmek için kendinizi, büyük bir bütünün küçük bir parçası olarak görmeniz gerek. Geliştirdiğiniz şeyin bazı parçalarında sizden daha iyi olan kişilerin bir listesini yapın. Eğer en iyi organize olan kişi siz değilseniz bunun için dövünmeyin, en sistemli kişiyi bulun.

Hayallerinizin gecikmemesi için sizin yapamayacağınız şeyleri yapabilen kişileri bir araya getirin.

Mutlaka okuyun: İyi bir lider olmanın sırrı: Görev dağılımı yapabilmek

 

3) Büyük düşünmenin insanlık göreviniz olduğunu hissedin.

Bir şey potansiyel olarak gerçekten insanlığa hizmet ediyorsa o zaman büyük düşünmek ve eyleme geçmek bir insanlık görevidir. Bağışıklık kazandırmanın yaygınlaştırılması, içme suyunu temizleme vb. insanlık yararına olan her şey büyük düşünmezi gerektirir. Yarattığınız girişim Nobel Ödülü’ne layık görülmese bile yine de büyük düşünmeye değer.

Mutlaka okuyun: Geleceğin En İyi İş Fikirleri

 

4) Şimdi, her zamankinden daha çok büyük düşünme zamanı

Son 10 yıldaki kitle iletişimi ve internet paylaşımındaki muazzam artış, küresel pazara ve dinleyiciye ulaşmanın, daha önce hiç olmadığı kadar kolay olduğunu gösteriyor. Artık küresel düşünmek sadece yerel düşünmekten daha doğal. İnternet büyük düşünmeyi kolaylaştırmak için inşa edildi. Ne amaç edindiyseniz etkileri dünya çapında büyütülebilir ve çoğaltılabilir.

Mutlaka okuyun: Dünyayı Değiştirecek 45 Fikir

 

5) Büyük düşünceler yaratın

Amacınız ne ise oturup tam olarak ve en detaylı şekilde gözünüzde canlandırmayı alışkanlık haline getirin. Gün be gün ne yapacaksınız ve parçalar nasıl birleşecek? Üzerinde kimler çalışacak? Tam olarak ne yapacaklar? Düşünceleriniz gerçekleştiğinde nasıl görünecek, ne duyacak ve ne hissedeceksiniz? İnsanların hayatları nasıl değişecek? İnsanlar sizin için neler söyleyecek?

Zaman makinesi egzersizi ile hayallerinizi gerçekleştirmek için atmanız gereken tüm adımları gözünüzde canlandırabilirsiniz:

 • Hayalinizi gerçekleştirdiğinizi düşünün.
 • Kendinize olabildiğince gerçekçi sorular sorun.: “ Şu anda bulunduğunuz yere tam olarak nasıl ulaştınız? Bu başarıya ulaşmak için en öncelikli adımınız ne idi? Başlangıç parasını nerden buldunuz? Size kimler yardım etti?  Uluslararası ofisinizin kirası ne kadar, kapısı nasıl? Kaç çalışanınız bulunuyor? Tüm bu süreçte en zor olan neydi? Neleri feda etmek zorunda kaldınız? (Az uyumak, televizyon seyretmemek, play station oynamamak gibi).Bir gününüz nasıl geçiyor anlatır mısınız? Şimdiki hisleriniz neler?”
 • Yanıtlarınız olabildiğince ikna edici olmalıdır. Kısa bir süre sonra inanılmaz bir şekilde gerçek gibi hissetmeye başladığınızı göreceksiniz.
 • Cevaplarınızı kronolojik sıraya koyarak ve numaralandırarak not edin..
 • Şimdi, gözlerinizi kapayın ve  “hayali sorgu” sırasında tasavvur ettiğiniz her adımı tamamladığınızı hayal edin. Bir kez bunu yaptığınızda, nihaî amacınızına ulaşmanızı sağlayacak gerçek adımları atmanız kolaylaşacaktır.

Şunu unutmayın ki: Büyük düşünmek için kim olduğunuzun, yaşınızın, nerede olduğunuzun ve banka hesabınızda ne kadar paranızın olduğunun hiçbir önemi yoktur. Önemli olan sadece sizsiniz.

Mutlaka okuyun: Hayal Etmenin Önemi ve Faydaları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir