Hayal Kurmanın Önemi ve Faydaları

Hayal Kurmak Neden Bu Kadar Önemli?

Eğer bir yarışmaya katıldıysanız ya da sporla ilgilendiyseniz koçunuz büyük ihtimalle sizden kazandığınızı hayal etmenizi istemiştir. Nasıl görünüyor, hissettiriyor ve kulağa nasıl geliyor? O sırada size garip bir istek gibi görünmüş olabilir: Karanlık bir odaya çekilmek, gözlerinizi kapatmak ve hayali senaryoları dinlemek. Ancak hayal kurma pratiklerinin arkasında önemli bilimsel bilgiler yatmakta.

Hayal kurmak, ya da görselleştirmek, hipnoz seansı gibi hissettirebilir. Ne de olsa, hipnoz telkinle düşünceleri manipüle etmeye dayanır. Hipnoz, meditasyon ve görselleştirme benzer nörofizyolojik profillere sahiptir. Size yapılan bir şey yoktur; bunun yerine siz beyin kıvrımlarınız içinde derinlerdeki bir şeye dokunur, yaratıcı gücünüze erişim sağlarsınız.

Tüm dünyadan başarılı insanlar düşlerini gerçeğe dönüştürmek için görselleştirmeyi kullanır. Görselleştirme, yani hayal kurma, odaklanmış rüyadır. Madde üzerindeki zihindir. Beynimizdeki boşluktan bir hayat yaratmaktır.

Biraz daha derine inersek görselleştirmek kazanmakla değil daha çok kendini geliştirmekle alakalıdır. Görselleştirmeyle kendi enerji ve arzularınızdan yeni bir dünya yaratabilirsiniz. Sizin kişi olarak gelişiminize neden faydalı olduğunun bir çok sebebi vardır. Ve bunu yapabilmenizin de bir çok yolu.

İşte sizlere kişisel gelişiminizin için görselleştirmeyi rutin hale getirmeniz için 10 sebep:

 

1- Görselleştirme cesareti artırır.

Görselleştirme zor görevlerin üstesinden gelmeniz için gereken gücü ve cesareti sağlar. Sahneye çıkmaya mı korkuyorsunuz? Yaklaşan performansınız yüzünden gergin misiniz? Yarışmayı nasıl kazanacağınızı bilmiyor musunuz? Görselleştirmeyi kullanmak hormonları ve sinapsları harekete geçirerek hedefinize ulaşmayı kolaylaştırır. Senaryoyu kafanızda kurduğunuzda gerçek hayatta karşılacağınız durum daha tanıdık ve kolay gelecektir. Sanki daha önce yapmış gibi hissedeceksiniz. Ve zaten beyninizde daha önceden yapmış olacaksınız.

Mutlaka okuyun: Girişimciliğin Olmazsa Olmazı: Cesaret

 

2- Görselleştirme olumsuzlukla savaşır.

Görselleştirme olumsuzlukla dolu bir dünyaya olumlu anlar getirir. Çoğu zaman insanlar hayallere ‘Bunu nasıl yapacaksın ki?’ ya da ‘Bunu başarmak çok zor olacak’ şeklinde karşılık verir. Ve tabii ki zor olacaktır, ama siz bu meydan okumaya hazırsınız. Bir görselleştirme seansı sırasında diğerlerinin söylediklerine rağmen hayallerinizi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda kendi kafanızdaki olumsuz seslerle de baş etmenin etkili bir yoludur.

 

3- Görselleştirme yaratıcılığı artırır.

Görselleştirme yaratıcı anlar yaşamanızı sağlar. Zihnimizin buna ihtiyacı vardır. Zamanın sınırları ve planlanmış mekanlarda var olmaya meyilliyiz. Zihninizi günlük hayatın sıkıcılığından kurtaracak bu pratiği edinmek ruhsal olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Yaratıcılığınızı Geliştirmek İçin 16 Şahane Yöntem

 

4- Görselleştirme enerji toplar.

Görselleştirme hayal inşasını kolaylaştıran çekim yasasını kullanır. Enerji dikkat neredeyse oraya akar. Bir şeyi fena halde istiyor musunuz? O zaman sağlıklı, iyimser bir şekilde dikkatinizi istediğiniz şeye verin. Kendinizi istediğiniz hayatı yaşarken ne kadar fazla hayal ederseniz, evrensel enerjiler o kadar erken sizinle birlik olacak ve size istediğinizi verecektir. Ancak proaktif olmanın gerekli olduğunu ve görselleştirme pratiğinizi desteklediğini unutmayın.

 

6- Görselleştirme amacı teşvik eder.

Görselleştirme kendinize olan inancınızı geliştirir ve tatmin edici bir hayat yaratır. Umudumuz kaybettiğinizde çok fazla şey kaybederiz. Umut değişimin katalizörüdür. Arzuyla dolu bir hayat çabaya değer. Neyi arzuladığınızı bulun ve her fırsatta bunun hayalini kurun. Üzülmeyeceksiniz. Aksine, bu kişiselleştirilmiş arzularınızın sizi mümkün olmadığını düşündüğünüz yollara sevk ettiğini göreceksiniz. Görselleştirme bunu mümkün kılar, ancak önce inanmalısınız.

Eğer görselleştirmenin faydalarına ikna olduysanız şimdi bunu nasıl yapacağınıza gelelim. Bir çok seçenek bulunuyor, yapmanız gereken size en uygununu bulmak.

 

Sabahları Görselleştirme:

Yaşamak istediğiniz günü en ince ayrıntısına kadar kafanızda görselleştirin. Hayatta başarılı olduğunuzu ve pozitif güçlerle etrafınızın sarıldığını hayal edin. Sonra zor zamanlarla zerafetle baş ettiğinizi hayal edin. Kendinizi sabah ilk iş, daha yataktan çıkmadan güne hazırlayın.

 

İşe giderken Görselleştirme:

Gitmeniz gereken yere giderken yerinizde öylece oturacağınıza işe gidiş zamanınızı hayattan istediğinizi aldığınızı hayal ederek geçirin. Pasif bir durumdayken aktif düşüncelerle haşır neşir olun. Görselleştirdiğiniz sahnelerin sizi alıp götürmesine izin verin. Durmayın, büyük hayaller kurun. Görselleştirmenin ruhunuzu sarmasına ve sizi harekete geçirmesine izin verin. En yoğun işe gidiş-geliş saatlerinde bile hayalleriniz sizi rahatlatacaktır.

 

Yürürken Görselleştirme:

Herhangi bir yeşil alanda dolaşırken doğanın sessizliğini kullanarak umutlarınızı görsellere dönüştürün. Doğa büyülü enerjiler taşır, toplayabildiğiniz kadarını toplayın. Telaşlı bir çevrede dengeyi bulmak için dışarıya çıkın ve sağlıklı bir görselleştirme pratiği uygulamaya başlayın.

 

Öğle yemeğinde Görselleştirme:

Yalnız yemek yemeyi sevenler için bu hayal kurmak için harika bir zamandır. Kendinize işlerin nasıl daha iyi olabileceğini ya da durumu nasıl iyileştirebileceğinizi sorun, sonra da kendinizi bunları yaparken düşleyin. Kendinizi birşeyler yaparken düşlediğinizde beyninizde gerçek aktiviteleri yapmayı kolaylaştıran sinirsel yollar yaratırsınız. Öğle yemeği yerine düşlerinizi yiyin ve böylece günün geri kalanına zihinsel açıdan hazır olun.

 

Gece Görselleştirmesi:

Uyumadan önce hayal kurarak rahatlayın. Bu sayede huzurlu bir şekilde uykuya dalabilir ve uyurken düşlerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Zihninizi ve bedeninizi rahatlatan sakin hedefleri beyninize çağırın, sonraki sabah kendinizi çok daha dinç hissedeceksiniz.

 

Sizi Başarıya Taşıyacak 4 Görselleştirme Tekniği

Görselleştirmenin gücü yadsınamaz bir gerçek. Jim Carrey bunun en güzel örneklerinden biridir. Ünlü komedyen ve aktör bir zamanlar başkalarına özenen biriydi. 1997 yılında bir programa katıldığında eğlence endüstrisindeki ilk günlerini anlatıyordu. Endüstrideki ilk yıllarında beş parasız olduğunu ve bir geleceğinin olmadığını söylüyor. Ama boş bir çek alıp kendisine 1995 tarihli oyunculuk hizmetleri için 10 milyon dolarlık bir çek yazdığını söylüyor. Bu çeki her zaman yanında taşıdığını ve her sabah bu çeke bakıp 10 milyon dolar aldığını düşlediğini söylüyor. Beş yıl sonra ise tam da 1995 yılında ‘Salak ile Avanak’ filminden 10 milyon dolar kazanacağını öğreniyor. İşte bu hayallerinizi görselleştirmenin gücüdür. Bu hayal kurmanın gücüdür. Bu fütursuzca inanmanın ve hayaliniz için her gün çalışmanın gücüdür.

İşte işinize yarayacak dört görselleştirme tekniği.

 

1-) Kendinizi zafer kazanmış olarak düşleyin.

Eğer hayalini kuramıyorsanız, gerçekleştiremezsiniz. En büyük hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmanın yolu kendinizi zafer kazanmış olarak düşlemektir. Şu anki durumunuzun ve geçmiş başarısızlıklarınızın ötesine bakmalısınız. Görselleştirebildiğiniz kadar fazla detayı gözünüzün önüne getirin. Deniz kenarındaysanız güneşin sıcaklığını, saçlarınızdaki rüzgarı, yüzünüze çarpan tuzlu deniz suyunu hissedin. Çevreyi, etrafınızdaki insanları, giydiklerinizi, duyduklarınızı gözünüzün önüne getirin. Hayallerinizle uyumlu olan her türlü duyguyu tekrar yaratın. Futbolcu olmak istiyorsanız futbol oynadığınızı hayal edin. Soyunma odalarının kokusunu ve futbol sahasındaki yeni biçilmiş çimlerin kokusunu hayal edin. Bunu günlük rutininizin bir parçası haline getirirseniz hayatınızdaki iyileşmeye şaşıracak, hayalleriniz gerçekleştiğinde ise hayretler içinde kalacaksınız.

 

2. Motivasyon kartlarının gücünü kullanın.

Sizin için oldukça uzak görünen hedeflleri kartlara yazabilirsiniz. Her sabah ve her gece bu kartları okuyun, gözlerinizi kapatın ve başarılı olduğunuzu, hedeflerinize ulaştığınızı düşleyin. İster Jim Carrey gibi kendinize bir çek yazın ya da en büyük hayalinizi bir karta yazın, bu kartların gücünden faydalanmayı unutmayın. Bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur. Tamamen size kalmış.

 

3. Hayal panosu yaratın.

Hayal panosu hiç umudunuz olmasa bile hayatınızda harikalar yaratarak hedeflerinizi açıkça görme imkanını sağlar. Hayal panosu dev bir pano ya da bir parça kağıt, ya da bir karton kutu olabilir. Elinizde ne varsa onu kullanın. Bir defter de kullanabilirsiniz. Hayal panosuna aynı zamanda isteklerinizi kelimelere döken alıntılar da yazarak onları her gün okuyabilirsiniz.

 

4. Zihninizi mutlu, sevgi dolu anılarla besleyin.

Zihninizi mutlu, sevgi dolu anılarla beslemek önemlidir. Geçmişi yaşayın demiyorum, sizi gülümseten anıları kafanızda tekrar yaratın diyorum. Evinizde mutlu olduğunuz anları hatırlatın. Bu bir doğum günü partisi, ya da arkadaşlarla bir araya geldiğiniz bir gece, özel bir tatil ya da sevdiğiniz birinin söylediği güzel sözler olabilir. Huysuz ve negatif insanları hayatınızdan uzaklaştırmak için elinizden geleni yapın. Eğer odaklanmak ve hayalleriniz için çalışmak istiyorsanız kendinizi sürekli mutluluk ve sevgiyle sarmanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Mutlu Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yolu

Ancak görselleştirmenin tek başına yeterli olmadığını vurgulamamız gerekiyor. Yine de kendinizin en iyi versiyonu olmanız için gereken sürecin ayrılmaz bir parçasıdır.

Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir