Çamaşırhane Açmak

Ne iş kursam diye kara kara düşünenlerdenseniz belki de çamaşırhane açmak aradığınız iş olabilir. Bu sektörü bilmeseniz bile çamaşırhane açmak oldukça kolay bir iştir. Piyasada sıkı bir rekabet vardır.  Bu nedenle rekabet üstünlüğü sağlamak için kendinizi farklılıklaştırmanız gerekir. Dükkanınızı açmadan önce iyi bir yer bulduğunuzdan emin olun. Ayrıca kendinizi nasıl farklılaştıracağınızı belirlemeli, malzeme giderlerini ve ücretlerini araştırmalısınız.

 

Çamaşırhane nasıl açılır?

1- Bir iş planı hazırlayın. İşinizi kurmadan önce işletmenizi nasıl açacağınızı tanımlamalısınız. Yıkama ve katlama, çamaşırları toplama ve teslim etme gibi uzmanlaştığınız hizmetlerinizi listeleyin. Hedef kitlenize karar verin. Örneğin üniversite öğrencileri, meşgul iş adamları veya rezidans sakinleri gibi. Diğer çamaşırhane işletmelerinin belirdiğiniz hedef kitleye ne tür hizmetler sunduğunu araştırın. Kendinizi rakiplerinizden nasıl farklılaştıracağınızı belirlemelisiniz. Örneğin müşterilerinize düşük fiyatlar veya özel hizmetler sunabilirsiniz. Pazarlama planlarınızı, fiyatlandırmanızı ve deterjan satış makineleri, çamaşır makineleri, kurutma makineleri ve katlanabilir masalar gibi ihtiyacınız olan malzemeleri belirleyin.

2- Yeni iş kurma sürecinde en önemli adımlardan biri de yer bulmaktır. Dükkanınız için uygun bir yer bulun. Hedef kitlenizin rahatça ulaşabileceği veya popüler olan bir yer seçin. Evlerinde çamaşır makinesi olmayan müşterileri etkilemek için ( üniversite öğrencileri gibi ) onların bulunduğu yerlere yakın bir yerde dükkânınızı kiralayın. Rakiplerinize yakın yerlerden uzak durun. Eğer mümkünse müşteriler için uygun olan ancak araçların park etmesine izin verilmeyen sokaklarda bir yer bulun. Daha önceden çamaşırhane olarak kullanılmış bir yer almanız hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar.

3- Gerekli ekipmanları satın alın. Çamaşır makineleri, jetonlu makineler, çamaşırhane kartları ve deterjan satış makinelerinden alın. İkinci el ekipmanlar almak için online açık arttırma sitelerine bakın.  Tasarruf etmek için üstten kapaklı çamaşır makinelerinden satın alabilirsiniz. Para bozdurma makinesi almak yerine kartlı sistem kullanın. Kartlar sayesinde müşterilerin yaptığı yüklemelerin sayısını izleyebilir ve bunları paraya daha kolay çevirebilirsiniz.

4- İlgili resmi kurumlara başvurarak gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. İtfaiyeden veya Sağlık Bakanlığından izinler almanız gerekiyor mu öğrenin. Kanalizasyon ve atık suyla ilgili ne tür işlemler yapmanız gerektiğini öğrenin.

5- Çamaşırhanenizin reklamını yapın. Apartmanlara üzerinde reklamlarınız olan kapı askıların bırakın. Hangi hizmetleri sunduğunuzu belirtin ve yeni müşterilerinize indirim kuponları verin. Kendinizi farklılaştırmak adına çamaşırhanenizde sunduğunuz imkanları vurgulayın. Örneğin rahat kanepeler, televizyon ve bedava wireless hizmeti gibi. İlan panolarına el ilanlarınızı asın ve yazılı veya online yayınlara reklam verin.

 

Çamaşırhane açmak için gerekenler

Çamaşır makineleri

Kurutma makineleri

Jetonlu makine veya kart makinesi

Çamaşır arabaları

Deterjan satış makineleri

Kapı askıları

El ilanları

 

Başarı için ipuçları

Çamaşırhane işine girmek pahalı olacaktır. Bu nedenle bu işe girmeden önce başlangıç maliyetleriyle ilgili derinlemesine bir araştırma yapın.

İş kurmak isteyenlere birçok kazançlı iş fikrinin bilinmeyen önemli yönlerini anlatmaya devam edeceğiz. Para ve sevgi ile kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir