Kuru Temizleme Dükkanı Açmak

Yeni bir iş arıyor ve ne iş kurabilirim diye düşünüyorsanız kuru temizleme dükkanı açmak para kazanmak için karlı bir yoldur. Evden çalışma kolaylığını sağlamasa da kuru temizleme işletmeleri pek çok insanın ihtiyaç duyduğu önemli hizmetleri sunmaktadır. İnsanların çoğu giyim eşyaları ve ev gereçleriyle ilgili kuru temizleme hizmetlerine ihtiyaç duymaya başladığından beri bu tür işletmeler dünya genelinde yayılmaya başladı. Doğru bir planlama ve düzenlemeyle kuru temizleme dükkanınızı nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Kuru temizleme dükkanı nasıl açılır?

1- İş planınızı hazırlayın. İş planı, yapmanız gereken her şeyi ana hatlarıyla belirlemenize ve amaçlarına nasıl ulaşacağınız konusunda size fikir vermede yardımcı olacaktır. İş planı aynı zamanda işletmenizi kurarken sermaye konusunda size yardımcı olabilecek olası yatırımcılarla fikirlerinizi paylaşmanıza da yardımcı olacaktır.

2- Kuru temizleme dükkanınızı açmanız için gerekli olan ruhsatları, izinleri ve sigortaları alın. İlgili bütün resmi kurumların sizden istediklerini yerine getirdiğinizden emin olun. Müşteri güvenini kazanmanızın başlıca adımlarından biri işletmenizi yasalara uygun yönetmenizdir.

3- İşletmeniz için yer bulun. İşletmenizin yeri çok önemlidir. Aylık olarak kirasını ödeyebileceğiniz ve hedef kitlenize uygun bir yer bulmalısınız.

İşletmenizin yeri kolay bulunabilmelidir.  Eğer daha önceden kuru temizleme olarak kullanılmış bir yer bulursanız bu sizin için oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede işletmenizi kurarken pek çok ekipmanı almak zorunda kalmazsınız. Bu işe sıfırdan başlayacaksanız bulduğunuz yerin yeteri kadar geniş olduğundan emin olun. Karşılama yeri, tasnif alanı, gerekli olan bütün kimyasalları koymak için depo alanı, bütün makineleriniz için bir alan ve temizliği biten giysileri koymak için bir alana ihtiyacınız olacaktır.

4- Gerekli ekipmanları satın alın. Kuru temizleme işletmesi açarken özel ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. Elbise askı konteynırları, tam otomatik kuru temizleme makinesi veya hidrokarbon kuru temizleme makinesi, otomatik pres ütü, leke çıkarma makinesi ve ambalajlama makinesi ihtiyacınız olan ekipmanların bir kısmıdır.

5– İşletmenize personel alın. Çalışanların kuru temizleme sektöründe deneyimlerinin olması gerekmez. Eğer deneyimleri yoksa konuyla ilgili onlara eğitim verin. Geçmişlerinizi kontrol etmenize her zaman gerek yoktur ancak güvenilir çalışanlar almanız sizin için faydalı olacaktır.

6– Kuru temizleme dükkanınızın reklamını yapın. İşletmenizin devamlılığını sağlamak ve müşterileri çekmek için yeni açtığınız kuru temizleme dükkanınızın reklamını yapmanız çok önemlidir. Haftalık ödemeler yaparak ilan sayfalarına reklam verebilirsiniz. Ayrıca tamamen ücretsiz olan facebook üzerinden paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Veya sizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracak ve uygun ücretle ihtiyacınız karşılayacak bir internet sitesi yapabilecek için bir firma ile anlaşın. İnternette yer almanız bugünlerde çok önemli çünkü insanların çoğu yazılı reklamlardansa hizmetleri online olarak internetten araştırmayı tercih ediyor.

 

Başarı için ipuçları

İşletmeniz büyürken tadilat ve çamaşır yıkama hizmetleri gibi ilave hizmetlerde sunmaya başlayabilirsiniz.

Kuru temizleme hizmetleriyle ilgili her şeyi sunmak yerine dar bir pazara seslenerek kendinizi rakiplerinizden farklı şekilde konumlandırabilirsiniz. Örneğin tek fiyat uygulamasına geçebilir veya sadece deri ürünlere odaklanabilirsiniz.

Eğer kuru temizleme işletmesi açmakla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa size bayilik verebilecek birçok firma vardır. Eğer yeterli başlangıç sermayeniz yoksa başlangıçta size yardımcı olması için bu bayilik veren firmalardan biriyle çalışmayı düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir