İnternet Cafe ve E-spor Merkezi Açmak

Yeni bir işe başlamak her zaman heyecan verici ve güzel bir deneyim olmuştur. Bir iş kurarken, başlangıcını planlamak ve organize etmek, sonrasında ise işletmeyi çeşitli yönleriyle idare etmek büyük ölçüde heyecan duymanıza ve aynı zamanda keyif almanıza sebep olur.

Eskiden sadece internete girmek ve oyun oynamak için kullandığımız internet kafeler, artık espor (e-spor) merkezi olarak da kullanılıyor. Yani insanlar, özellikle de gençler espor merkezlerindeki yüksek donanımlı bilgisayarlarda oyun oynama keyfini arkadaşlarıyla paylaşıyor.

İnternet cafe açarak kendi işinizi kurmak istiyor ancak başarısız olmaktan mı korkuyorsunuz? Öyleyse doğru yerdesiniz. İnternet cafe açmak isteyenlere özel birbirinden güzel ipuçları hazırladık.


Başarılı Bir İnternet Cafe Nasıl Açılır?

Haritanızı kontrol ettiğinizde çevrenizde onlarca internet cafe olduğunu göreceksiniz. Ancak bunlardan sadece birkaç tanesi dikkat çekecektir. Eminiz ki hepsinde bilgisayarlar, iyi internet bağlantısı, masalar ve sandalyeler vardır.

Peki sizce bu bir internet cafelerini diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir? İşte sizlere başarılı bir internet cafe açmak için olmazsa olmazlar:


 1. Planlama

Gerek internet kafe gerek espor merkezi olsun, öncelikle işletmenizi nasıl yöneteceğinize dair bir iş planına sahip olmanız şart.  Örneğin ne tür yiyecek-içecekler sunacaksınız, ne tür kişilere hitap edeceksiniz?

Ergenler ve gençler espor merkezlerinin esas hedef kitlesidir. Çünkü bu kişiler bilgisayarda oyun oynamayı severler. Diğer yandan internet kafeleri de işi düşen herkes kullanabilir.

Kafenizi nerede açacağınız da diğer bir mevzudur. Kaç adet oyun konsolu veya bilgisayara sahip olacaksınız? Oyunları nereden temin edeceksiniz Mobilyaları nereden alacaksınız?

Tüm bunları olabildiğince detaylı bir şekilde listeler halinde yazın.


2. İyi donanım ve bağlantı

En iyi internet cafeler bilgisayarlara, konsollara ve yüksek hızdaki internet bağlantısına yatırım yapar. Bunlar internet cafelerin ekmek teknesidir, bütün operasyonun can suyudur ve her zaman en yüksek kalitede olmalıdırlar. Bunlar en basit ve en temel şeylerdir ancak çok önemlidirler çünkü müşteriler en iyi deneyimi yaşayacakları yerleri tercih ederler.

Donanım: Şu bir gerçek ki bu tür işletmelerde portallar veya en üst seviyedeki oyunlar için yeterli altyapıya sahip olmak gerekir. Oyun yazılımlarını desteklemeleri için kişisel bilgisayarların veya konsolların bellek yapılanmasının yeterli düzeyde pürüzsüzleştirilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse büyükçe ekranlar, optik mouselar ve bunlar gibi yüksek kalite ve son teknoloji ürünlerin müşterilere sunulması gerekir. Müşterilerin sizi tercih etmesindeki en büyük sebeplerden biri sunmuş olduğunuz teknolojik donanımdır.

Yazılım: Son zamanlarda farklı birçok online oyun seçeneği ortaya çıkmıştır. Örneğin online yarış ve spor oyunlarının yanı sıra  savaş oyunları da vardır. Bunlar için yazılım almanız ve yüklemeniz gerekir. Bunlara ek olarak, en son oyun trendleri ve müşteri düşünceleri hakkında bilgi edinmek için düzenli pazar araştırması yapmanız gerekir. Bu yolla en son çıkan oyunlara sahip olursunuz ve cafenizi tercih eden düzenli müşterilerinizin değişen ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Ağ Kurma: Cafenizde ne kadar bilgisayar olduğunun bir önemi yok. Uygun bir sunucu yönetim sistemine ihtiyacınız olacaktır. Oyunların birçoğu birbirine bağlıdır ve çoklu kullanıcı birimleriyle sunucular üzerinden oynanırlar.

İnternet bağlatırken internet servis sağlayıcılardan size özel teklif vermelerini isteyebilirsiniz.

Bilgisayar, mobem, ağ kabloları gibi temel ürünleri satın alırken de fiyat araştırması yapmalı ve şirketlerle görüşmelisiniz.

Keza donanım satın alırken bilgisayar ve konsolların doğru oyun ve yazılımlarla çalışmasına da dikkat etmelisiniz. Bu konuda oyun dağıtıcı şirketlerden toplu bir fiyat almanız en doğrusu olacaktır.

Eğer espor merkezine ağırlık verecekseniz insanların orada saatlerce oyun oynayacağını hesaba katmalı, bu nedenle kaliteli mobilyalar, sandalyeler almalısınız. İnsanlar arada dinlenmeleri için oturma grupları ve koltuklar almayı da ihmal etmeyin. İnsanları işletmenizde ne kadar uzun tutarsanız kazanç ihtimaliniz de o kadar artacaktır.


3. Tatminkar müşteriler

İnternet cafelerinin çoğu müşterilerini memnun etmek ister. İnternet cafeden memnun kalan müşteriler sadece düzenli müşteri olmaz aynı zamanda başkalarını da birlikte oyun oynamaları için internet cafeye davet ederler. Sadık müşteriler favori internet cafelerini asla unutmazlar çünkü internet cafe sahipleri onları doğum günleri de dahil her zaman hatırlar.

Mutlaka okuyun: Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?


4. Nitelikli bir kadro oluşturmak

İyi karakteri olan çalışanlar çalıştığı yerin reklamını yapar ve müşterilere birbirinden farklı deneyimler yaşatırlar. Bir müşterinin kasiyerle tokalaştığını, başka bir personelle sohbet ettiğini ve yiyeceklerin nefis olduğunu söylediğini düşünün. Böyle bir yere bir daha gitmek istemez misiniz? İyi internet cafeleri müşterilerini, bilgisayarlarını ve ayrıca yatırım yaptıkları donanımlarını çok iyi tanır.

Tüm bu sebeplerden dolayı cafenizde teknoloji ve oyunlardan anlayan, iletişim becerileri yüksek çalışanlar istihdam etmeniz kritik öneme sahip.

Mutlaka okuyun: Doğru Çalışan Seçimi Nasıl Yapılır?


4. Turnuvalar

Turnuva düzenlemek kolay değildir. Yorucu bir görevdir ve dolaylı maliyetleri normal bir operasyonu yürütmekten daha yüksektir ancak internet cafenizin bilinirliğini artırmanın en kolay yolu budur. Sadık müşteriler, sadık müşterilerinizin arkadaşları, başka şehirlerden oyucular ve hatta daha uzak yerlerdeki oyuncular bile katılabilir çünkü oyun camiası oldukça zengin ve rekabetçidir. Yeteneklerini göstermek için her şeyi yaparlar.


5. Çeşitlilik

En iyi olarak tanımladığımız internet cafeler benzersizdir çünkü çeşitli konsolları, oyunları ve programları vardır. Müşteriler bu internet cafelere farklı nedenlerle giderler ve müşterilerin her türlü oyun istekleri Gitar Hero’da dahil olmak üzere karşılanır. Evlerinde bilgisayarları olan bazı müşteriler Xbox veya Wii gibi farklı çeşitleri denemek isteyebilirler. Müşterilere daha fazla seçenek sunmanız internet cafenizin değerini arttırır.


6. Lokasyon

İnternet kafe ya da espor merkezini uygun bir yere açmak önemlidir çünkü müşteri sayınızı belirlemede kilit rol oynar. Cafenizi kalabalık bir yerde açmanız işinizi en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizin genel olarak öğrencilerden ve 30 yaş altı müşterilerden oluşacağını düşünecek olursak gençlerin sosyalleştiği sokak ve caddeler nokta atışı yerler olacaktır lokasyon için. İinternet cafeniz bir okul  ya da üniversitenin yakınında olursa gençlerden para kazanma şansınız katlanarak artar.  Ancak işletme ruhsatı alabilmeniz için internet cafenizin eğitim öğretimi kurumlarına en az 200 metre uzaklıkta olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız.

Çevrede benzer işletmelerin sayısı ve niteliği de yine göz önüne almanız gereken hususlardan biridir.

Bilgisayarları ve diğer oyun ekipmanlarını satın almadan önce internet bağlantı hızınızı kontrol ettirin. Mekanı kiralarken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında o lokasyonda fiber internetin bulunup bulunmadığı olmalıdır.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Nasıl Yapılır?


7. Pazarlama

Doğru lokasyon seçseniz bile ayak trafiği yeterli olmayabilir. Bu nedenle işletmenizin reklam ve pazarlamasını lokasyon bazlı yapabilirsiniz. Örneğin geo-targeting yöntemi ile işletmenize yakın bölgelerdeki insanların karşısına çıkabilirsiniz. Google reklamları da bu anlamda iyi bir opsiyondur. Bunun dışında okul yakınlarındaki duvarlara broşür asabilir, gençlere broşür dağıtabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da müşterileri etkilemektir. İşin en önemli bölümü müşteri kazanmaktır eğer dikkat çeken bir internet cafeniz olursa daimi müşterileriniz artar. Eğer cafeniz dikkat çekmiyorsa haberi yaymak ve daha fazla almak için ödüllü turnuvalar düzenleyebilirsiniz.


8. Fiyatlandırma, Açılış ve Personel

Tüm bunları yaparken saatlik ücretinizi, kafenizin kurallarını, personel sayınızı ve tespit etmeniz gerek.

Pek çok espor merkezi ve internet kafe saatlik ücrete göre fiyatlandırma yapar. Bir saati 20 lira gibi örneğin… Ancak abonelik sistemi sunmak da yine yaygın opsiyonlardan biri.

Açılışa özel sosyal medya reklamları ve broşürler hazırlamanız da gerek. İşletmenizin mutlaka bir Instagram hesabı olması gerektiğini de unutmayın. Buna ek olarak işletmenize bir de profesyonel bir web sitesi kurmanız yerinde olur.

Müşterilerinizden gelen yorum ve önerilere mutlak surette kulak vermeli ve bu konuda müşteri ihtiyaçlarını karşılamasınız.


İnternet cafe açmak için gerekli belgeler

1- Kaymakamlık Makamına Dilekçe (İlk defa açacaklar) Devirlerde (devir ettim-devir aldım şeklinde)

2- Nüfus cüzdanı örneği.

3- İkametgah belgesi.

4- Sabıka kaydı

5- 8 adet renkli fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş)

6- İş yeri kiralık ise kira kontratının tasdikli fotokopisi (Aslının Noter veya Yetkili memur tarafından tasdiki)

7- Tapu senedi sureti (Aslının Noter yada Yetkili Memur tarafından tasdiki.)

8- Yönetim planında aksine bir hüküm yoksa,tapuda mesken olarak görünen yerler için kat maliklerinin oy birliği ile alacağı karar tutanağı. Tapuda işyeri olarak görünen yerler için muvafakat aranmamaktadır. (Aslının Memur tarafından tasdiki.)


İnternet Cafe Açma Şartları

İnternet cafe açmak isteyenlerin şu 3 şartı sağlaması gerekmektedir.

 • Sabit IP Numarası (Türk Telekom’dan onaylı)
 • TİB Onaylı Filtreleme Yazılımının Fatura veya Lisans Fotokopisi

Prosedür gereği internet cafelerde “Sabit IP” kullanma zorunluluğu bulunuyor. Bu yüzden internet paketi alırken sabit İP’li paket olduğunu belirtmenizde fayda var. Ayrıca TİB onaylı bir filtreleme programı ve yazılım ile “Güvenli İnternet” kapsamına girmeniz şart.


İnternet cafe açma süreci nasıl işler?

Resmi olarak bir iş yeri açmak için işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı almak durumundasınız. Bu ruhsatı almak için iş yerinin bulunduğu ilin  ilçe belediyesine başvurmalı ve istenen belgeleri temin etmelisiniz.

Vergi Dairesi

 • Vergi no çıkarılıcak
 • Maliye açılışı yapılıcak(noterde defter tasdiki yapılacak)
 • Yazarkasa alınacak

Sağlık Grup Başkanlığı

 • İnternet cafe sahibinin sağlık raporu
 • Bir heyet internet cafeyi incelemeye gelecek. Özellikle tuvaletin temizliği ve eksik malzeme bulunmaması çok önemli. ( Sıvı sabun, tuvalet kağıdı, çöp kovası vb.)
 • İnternet cafede yiyecek satılması düşünülüyorsa mutfağın temiz olması, davlumbaz bulundurulması gerekli


Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

 • Kayıt olunacak
 • Kayıt için fotoğraf ,ikametgah, nüfus suret ve vergi levhası fotokopisi gerekli

İtfaiye

 • 12 kg’lık yangın tüpü alınacak
 • İnternet cafede yangın çıkış kapısı bulunmak zorunda


Belediye

 • İnternet cafe işletme ruhsatı için başvurulucak
 • Başvuru esnasında kira kontratı veya noter tastikli tapu, ikametgah, nüfus süreti, fotoğraf, sabıka kaydı, sağlık raporu, vergi levhasının fotokopisi, itfaiyenin işyerine verdiği rapor, Sağlık Grup Başkanlığının işyerine verdiği rapor, esnaf sanatkarların verdiği sicil kaydı belgeleri teslim edilecek.Muhasebeci

 • Bu süreçte belgelerin hazırlanmasında size yardımcı olacak. Siz sadece imza atmaktan sorumlu olacaksınız.
 • Ayrıca internet cafenizin muhasebe işlemleri için aylık bir ücret ödemeniz gerekmekte. Bunun için sıkı bir pazarlık yapmanızda fayda var.


İnternet Cafe Açmanın Maliyeti

Finansal planınıza göre ne kadar sermayeye ihtiyacınız olduğunu tespit etmelisiniz. Açılış ve operasyon maliyetlerini karşılayacak kadar bir başlangıç sermayesine sahip olmanız şart. Elinizde nakit para yoksa kredi veya borç opsiyonlarını düşünebilirsiniz.

Espor merkezleri görece yeni bir işletme türü olduğu için bankalar kredi verme konusunda henüz tam hazır olmayabilirler. Bu nedenle kendi öz sermayenizi göz önüne alarak planlama yapmanız da yine iyi bir yol olabilir.

Cafenizin lokasyonu, bulunduracağınız bilgisayar sayısı ve bilgisayarların teknik donanımı gibi maliyeti etkileyen bir çok değişken bulunmaktadır. O sebeple kesin bir rakam vermek doğru olmaz. Eğer açmak istediğiniz internet cafe ile ilgili bizi ayrıntılı olarak bilgilendirirseniz sizin için sağlıklı bir maliyet hesaplaması yapabiliriz. Bunun için yazımıza yorum bırakmanız yeterli olacaktır.

20 bilgisayarlı bir internet cafenin ortalama maliyeti  şu şekilde olacaktır:

20 bilgisayar 1.2000 TL= 240,000 TL

20 Masa+sandalye 1500 TL = 30,000 TL

İnternet bağlantısı ve ağ kurma= 10.000 TL

Kamera güvenlik sistemi= 10,500 TL

Resmi işlemler ve açılış ruhsatı alma= 10,000 TL

Toplam maliyet= 330,500 TL

Eğer yaratıcılığınızı kullanır, uygun bir planlama yapar ve planlarınızı düzgün bir şekilde uygularsanız internet cafe işine girmeniz oldukça kazançlı bir hale gelecektir. İnternet cafenizin başarısında rol oynayacak bazı ipuçlarını başka bir yazımızda derledik.


Sonuç

İnternet kafe ve/veya espor merkezi açmak doğru yapıldığında karlı bir iştir. Girişimcilerin dikkat etmesi gereken hususlar ise özetle şöyledir:

 • Başlangıç için yeterli sermaye
 • Doğru lokasyon seçimi
 • Gereken izin ve ruhsatların temini
 • İnternet ve ağ temini
 • Bilgisayar, konsol ve oyun satın alımı
 • Doğru reklam ve pazarlama yöntemleri

Bu adımları doğru yaptığınızda işletmenizin size doyurucu kazançlar sunması çok da hayal değildir.

Birbirinden kazançlı iş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar!

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Merhaba asıl amacım internet kafe açmak değil ama sizden bilgi almak istiyorum. Yaşım 17 ve ocak ayının 12sinde 18 olucam ve o güne küçük bir girişim yaparak başlamak istiyorum şuan 770 tl param var ve hesaplarıma göre ocak ayında en az 5000 tl ye ulaşmış olacak ne iş yapmamı önerirsiniz 5000 tl kadar parayla neler yapılabilir veya nasıl değerlendirilir? Riskli bir iş olsa hepsi gitse de tek istediğim girişimcilik seviyemi kontrol etmek ve bir iş sahibi olmak bana mail olarak değil de facebook üzerinden mesaj atarsanız çok sevinirim saygılarımla Fatih Karzaoğlu
  facebook.com/fkarza

 2. Merhaba 2024 yılı internet cafe açmak mantıklı mı ve 30 pcli bir internet cafe açma maliyeti nedir günümüzde.

 3. merhaba ben internet cafe açmak istiyorum toplam 20 masa oluçak ban mailiyeti ne kadar olur söylermisiniz teşekkürler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir