İnternet Cafe Açmak

Yeni bir işe başlamak her zaman heyecan verici ve güzel bir deneyim olmuştur. Bir iş kurarken, başlangıcını planlamak ve organize etmek sonrasında işletmeyi çeşitli yönleriyle idare etmek büyük ölçüde heyecan duymanıza ve aynı zamanda büyük ölçüde keyif almanıza sebep olur.

Bilgisayar ve oyunlarla ilgiliyseniz kendi internet cafenizi açabilirsiniz. Bir iş kurarken hobinizi veya uğraşınızı gerçek bir işe dönüştürmekten daha iyi ne olabilir ki?

Son birkaç yılda hızla gelişen teknolojinin bir fonksiyonu olarak online oyun işletmeleri ortaya çıkmıştır. İnternetteki hızlı gelişim internet üzerinden oyun oynama gibi online eğlencenin sınırlarını genişleterek internet cafelerin gelişme şansını arttırdı.

İnternet cafe açarken işletmenizin başarısı için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli konu vardır. Bu kriterlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 

Alt Yapı

Donanım: Şu bir gerçek ki bu tür işletmelerde portallar veya en üst seviyedeki oyunlar için yeterli altyapıya sahip olmak gerekir. Oyun yazılımlarını desteklemeleri için kişisel bilgisayarların veya konsolların bellek yapılanmasının yeterli düzeyde pürüzsüzleştirilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse büyükçe ekranlar, optik mouselar ve bunlar gibi yüksek kalite ve son teknoloji ürünlerin müşterilere sunulması gerekir. Müşterilerin sizi tercih etmesindeki en büyük sebeplerden biri sunmuş olduğunuz teknolojik donanımdır.

Yazılım: Son zamanlarda farklı birçok online oyun seçeneği ortaya çıkmıştır. Örneğin online yarış ve spor oyunlarının yanı sıra  savaş oyunları da vardır. Bunlar için yazılım almanız ve yüklemeniz gerekir. Bunlara ek olarak, en son oyun trendleri ve müşteri düşünceleri hakkında bilgi edinmek için düzenli pazar araştırması yapmanız gerekir. Bu yolla en son çıkan oyunlara sahip olursunuz ve cafenizi tercih eden düzenli müşterilerinizin değişen ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Ağ Kurma: Cafenizde ne kadar bilgisayar olduğunun bir önemi yok. Uygun bir sunucu yönetim sistemine ihtiyacınız olacaktır. Oyunların birçoğu birbirine bağlıdır ve çoklu kullanıcı birimleriyle sunucular üzerinden oynanırlar.

 

Lokasyon

İnternet cafenizin yeri çok önemlidir çünkü müşteri sayınızı belirlemede kilit rol oynar. Cafenizi kalabalık bir yerde kiralamanız işinizi en iyi şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca eğer internet cafeniz bir okulun yakınında olursa gençlerden para kazanma şansınız katlanarak artar. Ancak işletme ruhsatı alabilmeniz için internet cafenizin eğitim öğretimi kurumlarına en az 200 metre uzaklıkta olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayınız. Bu nedenle hedef kitlenizin genel olarak öğrencilerden ve 30 yaş altı müşterilerden oluşması gerekir.

 

Pazarlama

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da müşterileri etkilemektir. İşin en önemli bölümü müşteri kazanmaktır eğer dikkat çeken bir internet cafeniz olursa daimi müşterileriniz artar. Eğer cafeniz dikkat çekmiyorsa haberi yaymak ve daha fazla almak için cafenizde yarışmalar düzenleyerek ve yakındaki yerlere broşürler dağıtarak cafenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

 

İnternet cafe açmak için gerekli belgeler

1- Kaymakamlık Makamına Dilekçe (İlk defa açacaklar) Devirlerde (devir ettim-devir aldım şeklinde)

2- Nüfus cüzdanı örneği.

3- İkametgah belgesi.

4- Sabıka kaydı

5- 8 adet renkli fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş)

6- İş yeri kiralık ise kira kontratının tasdikli fotokopisi (Aslının Noter veya Yetkili memur tarafından tasdiki)

7- Tapu senedi sureti (Aslının Noter yada Yetkili Memur tarafından tasdiki.)

8- Yönetim planında aksine bir hüküm yoksa,tapuda mesken olarak görünen yerler için kat maliklerinin oy birliği ile alacağı karar tutanağı. Tapuda işyeri olarak görünen yerler için muvafakat aranmamaktadır. (Aslının Memur tarafından tasdiki.)

 

İnternet cafe açma süreci nasıl işler?

Vergi Dairesi

 • Vergi no çıkarılıcak
 • Maliye açılışı yapılıcak(noterde defter tasdiki yapılacak)
 • Yazarkasa alınacak

 

Sağlık Grup Başkanlığı

 • İnternet cafe sahibinin sağlık raporu
 • Bir heyet internet cafeyi incelemeye gelecek. Özellikle tuvaletin temizliği ve eksik malzeme bulunmaması çok önemli. ( Sıvı sabun, tuvalet kağıdı, çöp kovası vb.)
 • İnternet cafede yiyecek satılması düşünülüyorsa mutfağın temiz olması, davlumbaz bulundurulması gerekli


Esnaf ve Sanatkarlar Derneği

 • Kayıt olunacak
 • Kayıt için fotoğraf ,ikametgah, nüfus suret ve vergi levhası fotokopisi gerekli

 

İtfaiye

 • 12 kg’lık yangın tüpü alınacak
 • İnternet cafede yangın çıkış kapısı bulunmak zorunda


Belediye

 • İnternet cafe işletme ruhsatı için başvurulucak
 • Başvuru esnasında kira kontratı veya noter tastikli tapu, ikametgah, nüfus süreti, fotoğraf, sabıka kaydı, sağlık raporu, vergi levhasının fotokopisi, itfaiyenin işyerine verdiği rapor, Sağlık Grup Başkanlığının işyerine verdiği rapor, esnaf sanatkarların verdiği sicil kaydı belgeleri teslim edilecek.Muhasebeci

 • Bu süreçte belgelerin hazırlanmasında size yardımcı olacak. Siz sadece imza atmaktan sorumlu olacaksınız.
 • Ayrıca internet cafenizin muhasebe işlemleri için aylık bir ücret ödemeniz gerekmekte. Bunun için sıkı bir pazarlık yapmanızda fayda var.

 

İnternet Cafe Açmanın Maliyeti

Cafenizin lokasyonu, bulunduracağınız bilgisayar sayısı ve bilgisayarların teknik donanımı gibi maliyeti etkileyen bir çok değişken bulunmaktadır. O sebeple kesin bir rakam vermek doğru olmaz. Eğer açmak istediğiniz internet cafe ile ilgili bizi ayrıntılı olarak bilgilendirirseniz sizin için sağlıklı bir maliyet hesaplaması yapabiliriz. Bunun için yazımıza yorum bırakmanız yeterli olacaktır.

20 bilgisayarlı bir internet cafenin ortalama maliyeti  şu şekilde olacaktır:

20 bilgisayar 1.200 TL= 24,000 TL

20 Masa+sandalye 150 TL = 3,000 TL

İnternet bağlantısı ve ağ kurma= 1.000 TL

Kamera güvenlik sistemi= 1,500 TL

Resmi işlemler ve açılış ruhsatı alma= 4,000 TL

Toplam maliyet= 33,500 TL

Eğer yaratıcılığınızı kullanır, uygun bir planlama yapar ve planlarınızı düzgün bir şekilde uygularsanız internet cafe işine girmeniz oldukça kazançlı bir hale gelecektir. İnternet cafenizin başarısında rol oynayacak bazı ipuçlarını başka bir yazımızda derledik. Hemen incelemek isterseniz lütfen tıklayınız.

Birbirinden kazançlı iş kurma fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar!

One Comment

Leave a Reply
 1. Merhaba asıl amacım internet kafe açmak değil ama sizden bilgi almak istiyorum. Yaşım 17 ve ocak ayının 12sinde 18 olucam ve o güne küçük bir girişim yaparak başlamak istiyorum şuan 770 tl param var ve hesaplarıma göre ocak ayında en az 5000 tl ye ulaşmış olacak ne iş yapmamı önerirsiniz 5000 tl kadar parayla neler yapılabilir veya nasıl değerlendirilir? Riskli bir iş olsa hepsi gitse de tek istediğim girişimcilik seviyemi kontrol etmek ve bir iş sahibi olmak bana mail olarak değil de facebook üzerinden mesaj atarsanız çok sevinirim saygılarımla Fatih Karzaoğlu
  facebook.com/fkarza

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.