Canlı bitkilerin enerjisi bir sonraki sürdürülebilir güç kaynağı olabilir mi?

Hollanda’daki araştırmacılar şu günlerde Plant-e isimli bir teknik üzerinde çalışıyor. Bu teknikte büyümekte olan bitki ve bakteri sistemlerinin enerjisi elektriğe dönüştürülüyor. Yani ekim alanları güç kaynağı haline geliyor.

Rüzgar, güneş, su ve biyoyakıt gibi yenilenebilir enerjiler sürdürülebilir enerji anlayışında başı çekse de bu alanda hem küçük hem de büyük ölçekli yeni gelişmeler de oluyor. Shelli’in hayata geçirdiği oyuncuların hareketleri sonucunda oluşan kinetik enerjiyi elektriğe dönüştüren ve bu elektriği geceleri sahanın aydınlatılması için kullanan Morro da Mineira isimli projeden daha önceden bahsetmiştik. Bugün sizlere Hollandalı araştırmacıların üzerinde çalıştığı yeni bir teknikten bahsedeceğiz. Ekim alanlarını güç kaynaklarına dönüştürmeyi amaçlayan Plant-e isimli bu teknikte büyümekte olan bitkiler ve bakteri sistemlerinin enerjisi elektriğe dönüştürülüyor.

Enerjiyi ele geçiren teknoloji su bazlı bitki yaşamının doğal sürecinde ortaya çıkar. Bitkiler fotosentez aracılığıyla güneş enerjisi alır ve reaksiyon sonucu oluşan atık maddeler suya doymuş toprakta toplanır. Burada mikro organizmalar maddeleri parçalar ve elektriksel yük üretmek için anot ve katot tarafından toplanan elektronlar ve protonlar serbest kalır. Araştırmacılara göre bu teknik bitkilere zarar vermiyor ve bitkilerin büyümesini engellemiyor.

Araştırmacılar mahsulü laboratuarda geliştirdikten sonra Wageningen Üniversitesinin çatı bahçesini kullanarak Plant-e’nin pilot uygulamasını başarılı bir şekilde tamamladı. Proje kapsamında kullanılan 15m2’lik bitki yatağı hem bir akıllı telefonu çalıştırdı hem de kentsel alanda yiyecek yetiştirilebilecek bir bahçe olarak kullanıldı.

Aşağıdaki videoyu izleyerek süreç hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Teknik şu anda sadece kentsel ortamlarda denense de Plant-e ekibi binaların aydınlatılmasına yardımcı olmak için şehirdeki evlerin çatılarına çoklu enerji çiftlikleri kurmayı ve sonuç olarak dünya çapındaki sulak alanlardan ve pirinç tarlalarından oluşan süper büyüklükte bir ağ oluşturmayı planlıyor.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir