Mantarlardan Enerji Üretimi

Araştırmacılar, biyonik mantarlardan temiz ve yenilenebilir enerji üretmenin yolunu buldu.

Enerji üretimi için bugüne kadar birçok farklı inovasyon karşımıza çıktı. Kentsel bölgelerde ortaya çıkan ısıyı kullanan veri merkezi ve sadece güneş enerjisi kullanarak faaliyet gösteren düşük teknolojili internet sitesi bu örneklerden sadece ikisi. Fosil kaynaklı yakıtların azalması, temiz enerji kaynaklarına duyduğumuz ihtiyacı hiç olmadığı kadar artırdı. Yapılan yeni bir araştırma ise mantar parçaları kullanılarak elektrik üretilebileceğini gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde bulunan Stevens Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, Manu Mannoor ve Sudeep Joshi liderliğinde yaptıkları çalışmada, biyonik mantarlardan elektrik üretilebileceğini gösterdi. İşe canlı mantarlar ve üst kısımları için 3 boyutlu yazıcıyla üretilen dallı bir kalıp ile başlayan ekip, içerisinde grafen şeritlerin bulunduğu elektronik bir mürekkep ile siyanobakteri barındıran bir biyolojik mürekkebi karıştırıyor. Spiral güzergahta ışık oluşturan bu sistem, bakterilerin fotosentez yapmasına imkan veriyor. Bu işlem aynı zamanda elektron da meydana getirerek dış zara geçmesini sağlıyor. Mantarın üst kısmında, biyolojik ve elektronik mürekkeplerin bir araya geldiği yerdeki elektronlar, grafin şeritleri ie oluşturulmuş iletken ağa geçiyor. Tüm bu işlemin ardından 65 nano amperlik bir elektrik akımı ortaya çıkıyor.

Tek bir mantardan elde edilen bu miktardaki enerji, herhangi bir cihazı çalıştırmak için yeterli değil. Öte yandan bir dizi mantardan oluşturulacak sistem ile LED aydınlatmalar çalıştırılabilir. Araştırmacılar, çalışmalarını sürdürmeyi ve daha verimli ve işlevsel hale getirmeyi umuyor. Halihazırdaki çalışmalar ise, ince ayarlara ihtiyaç duyuyor.

Sizce yenilenebilir enerji alanında başka ne gibi inovasyonlar gelecekte karşımıza çıkabilir?

 

İlginizi çekebilir

Yenilenebilir Enerji Sektörü İş Fikirleri
Kendi Elektriğini Kendin Üret!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir