Bisikletlerden Enerji Elde Eden Park Alanı

Hollanda’da geliştirilen yeni ve sürdürülebilir bisiklet park alanı tasarımı, bisikletçiler tarafından elde edilen kinetik enerjiyi depolayabiliyor.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam nüfusunun yaklaşık yüzde 68’i, hergün işe ya da okula bisikletle gidiyor. Bu da günde ortalama 2 milyon kilometre bisiklet sürüldüğü anlamına geliyor. Tüm bu bisiklet kullanıcıları, günde 19.5 milyon watt civarında enerji üretiyor. Bu miktar depolanabildiği takdirde, binlerce evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek boyutta. Konu böyle olduğundan kolları sıvayan iki Hollandalı tasarımcı, bahsi geçen enerjiyi depolamak için bir yöntem buldu.

Tasarımcılar Guillaume Roukhomovsky ve Blaž Verhnjak, S-Park adını verdikleri bisiklet park alanı sistemi sayesinde, bisikletçilerin yarattığı kinetik enerjiyi bataryaları şarj etmek için kullanabiliyor. Sistem, Amsterdam’da uygulamaya konulan “Temiz Enerji Hareketi” kapsamında tanıtıldı. Sürücü şehirde dolaştıkça, ön tekere yerleştirilen batarya sayesinde ürettiği kinetik enerjiyi depoluyor. Hedefine ulaşan sürücü bisikletini kamusal alanda bulunan parka koyduğunda ise, elektrik şebekesine bağlı olan S-Park aracılığı ile toplanan enerji şebekeye aktarılıyor. Sistemi kullanmak için gerekli olan parçalar her bisiklete uygun tasarımda ve yaratıcıların tahminlerine göre bu yöntem ile her bir S-Park, günde bir kilowatt/saat enerji üretebilecek.

Roukhomovsky ve Verhnjak’ın ellerinde henüz bir prototip olmasa da, proje ile ilgilenen firmalar şimdiden ikiliye ulaşarak fikirlerini hayata geçirmek için desteklerini sunmaya başladı. Amsterdam, 2020 yılına kadar bisikletçiler için kurmayı planladığı altyapı sistemine 100 milyon dolar bütçe ayırmayı öngörüyor ve S-Park’ın yaratıcıları bu planın bir parçası olmayı umuyor. Eğer işler bu iki tasarımcının umduğu gibi giderse, S-Park’ın da daha önce bahsettiğimiz “mantarlardan enerji üretme” ve yağ kullanarak enerji üreten restoran gibi çevreci fikirlerle birlikte hayata geçmesi an meselesi.

 

İlginizi çekebilir

Temiz Enerji İş Fikirleri
Çevre Dostu İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir