Çin’de Yapılacak En İyi İşler

Çin en iyi fırsat ülkelerinden biri olmaya devam ediyor. Gurbetçi girişimciler dünyanın ikinci büyük ekonomisini yönlendiren bu ülkenin harcanabilir gelirini ve pazarını kullanabilir. Çin’de yapılabilecek en iyi iş fikirleri batı endüstrilerinden çıkmaktadır ve doğu kültürüne adapte edilebilmektedir.

 

Şarap üretimi

Yabancı şarap imalathaneleri Çin pazarına girmiştir ve artan kullanılabilir geliri ve ayrıcı lezzetleri kendi menfaatine döndürmüştür. Fiyat noktalarının ve yerel damak zevkinin farkında olmak gerekir. Washington ve Oregon’daki küçük şarap imalathaneleri ciddi ilerleme kaydetmiştir. Çinli şarap severler henüz şarap tutkunu olmasalar da eğitim vererek ve ağ araçlarını kullanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İşlenmiş gıda ithalatı

Çinliler profesyonel işleri ve 12. Yüzyılın yaşam tarzı nedeniyle sürekli koşturma halindedirler ve marka bilinçli yiyeceklere olan talepleri her geçen gün artmaktadır. Büyük pazar payı – özellikle Çin’in ikinci tabaka şehirlerinde – herkese açıktır. Köklü ve uluslar arası bir süpermarket zinciri ile anlaşarak dağıtım sistemi kurun.

 

Çevre dostu teknoloji tedariği

Çin dünyanın en büyük inşaat endüstrisine sahiptir ve bununla gurur duyar. Girişimciler çevre dostu, sürdürülebilir yapılar inşa edebilir ve üreticilere hem yenilenebilir enerji hem de çevre dostu inşaat ürünleri sunabilir. Çin güneş enerjisi konusunda baskın bir oyuncudur ancak hala doğa standartlarıyla uyum sağlayabilecek sağlam çevre dostu inşaat ürünlerine ve teknolojilerine ihtiyaç vardır.

 

Tıbbi malzeme tedariği

Sağlık hizmetleri reformu ve Çin nüfusunun yaşlanmaya başlaması yüksek teknolojili tıbbi cihazlar sunan yabancı tedarikçilere olan talebi ciddi anlamda arttırmıştır. Çin’deki sağlık hizmetleri sektörü büyümektedir ve sektör ilkeldir. Pazara giren batılı tedarikçiler için fiyatlandırma, fikri mülkiyet ve ürün tescili ile sorunlar devam etmektedir.

 

Seyahat acentesi

Çin Asya’nın en geniş seyahat pazarıdır ve bu pazar hızla büyümeye devam etmektedir. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre dünyada 2020 yılında 100 milyon Çinli ziyaretçinin olması bekleniyor. Amerika turizm sektörü 2008 yılından beri Çin pazarına hizmet etmekte, ittifaklar kurmakta ve yabancı turizm noktalarının tanıtımı yapmaktadır. Çin hükümetinin ulusal tatil sezonunu genişletmesi seyahat fırsatlarının da artmasına neden olmuştur.

 

Danışmanlık firması

Çinlilerin ekonomi yönetimiyle ilgili yardıma ihtiyacı vardır. Butik danışmanlık firmaları pazar ekonomisine yeni giren köklü ulusların yönetim, insan kaynakları, hukuk ve yatırım danışmanlığı ihtiyaçlarını karşılar. Çin’in önceki ekonomi dilinde “danışmanlık” kelimesi yoktu ve yerli kaynaklar hala çok az.

 

İleri teknoloji güvenlik tedariği

Çin oldukça büyük bir inşaat alanıdır. Büyük ölçekli projelere bir sürü para harcandığı için ileri teknoloji denetim ve güvenlik ekipmanlara olan talepte artmaktadır. Ticaret, taşıma ve alışveriş tesisleri için kamera sistemlerine ihtiyaç vardır. Hükümet binalarına, spor stadyumlarına ve taşıma sistemlerine güvenlik ekipmanlarının kurulması gerekir. Amerikalı satıcılar güvenlik pazarında başı çekmektedir.

 

Havacılık parçaları üretimi

Çin’in sivil havacılık piyasası son birkaç yılda büyümüştür ve 2020 yılına kadar 4,000 yeni hava taşıtının alınması planlanmaktadır. 480 milyar dolarlık bir rakam söz konusudur ve hava taşıtı parçaları ve montajları yapan üreticiler sürece dahil olmak için birbiriyle yarışmaktadır. Çin düşük kaliteli ve ucuz ürünler üreten gelişmekte olan bir pazardır. Bu nedenle sektör standartlarını karşılayan karmaşık parçalar ve montajlar yabancı tedarikçilerden alınır.

 

Çikolata ithalatı

Çikolata büyük bir iştir ve hem gurme hem de benzersiz ürün sunuşlarını isteyen tüketici sayısı artmaktadır. Çikolata Çin’in ikinci kademe şehirlerinin raflarında yer almaya başlamıştır. Hershey, Mars ve Cadbury gibi köklü şekerlemecilerle rekabet etmeye hazır olun.

 

Çin’in altın fırsatı

Analistlere göre Çin yaklaşık on yıl içinde ekonomide Amerika’yı yakalayacaktır. Avrupa ve Amerika’da mali sıkıntılar yaşanmaktadır ve işletmeler büyüme ve refah için Çin’e bel bağlamaktadır. Çin farklıdır ve bununla gurur duyar. Bürokratik bir ortamda iş yapmaya hazır olun.

 

Gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Çin en maceracı ülkeler için bile cesur yenidünyadır. Çin pazarına girmeden önce ödevinizi iyi yapın:

  • Çin’in iş yöntemlerini inceleyin ve kavrayın.
  • Devlet onayı için sağlam bir iş planı geliştirin.
  • İçeride ve dışarıda ortaklarınız olsun.
  • Gerekli olduğunda fikrinizi tescil ettirin.
  • Deneyimli bir yerel yetenek ile anlaşın

 

Çin’de sabır bir erdemdir

Çin’in zevkleri her geçen gün daha kozmopolit hale gelse de sabır bütün ticari işlere dikte eder. Kendi kurallarınıza göre oynarsanız başarısızlık kaçınılmaz olur. Çünkü Çin yüzyıllardır aynı şekilde iş yapıyor ve sadece ürün veya hizmet için oyunun kurallarını değiştirmez.

Çin pazarına nüfus etmek sabır gerektirir ancak sağlam bir iş planı ve ihtiyaca dayalı bir fikriniz olursa bir problem yaşamazsınız.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir