Müşterilerle ilişkinizde dikkat etmeniz gerekenler

İş dünyasını yönlendirmek ustalık ister. Tabii ki harika bir ürününüz vardır ancak müşterileri bulmanız ve müşterileri elinizde tutmanız gerekir. Ve bu mayın tarlasında gezinmeye benzer. Her müşterinin kişiliği ve beklentileri farklıdır.

Şirketlerin birçoğu rekabet halinde olduğu için ufacık bir yanlış adım bile girişiminizin batmasına neden olabilir. İşte her zaman aklınızda tutmanız gereken ve müşterilere asla söylenmemesi gerekenler:

 

1 – Sahip olduğunuz varlıkları müşterilerin gözüne sokmayın

Müşterilerinizin başarılı ve yaptığınız işte en iyisi olduğunuzu düşünmelerini istemeniz normaldir. Ancak size fazla ödeme yaparak savurganlığınızı desteklediklerini düşünmelerini de istemezsiniz.

Bu biraz kıskançlığa da neden olur. Müşterinizin kullanacak iyi bir arabası yoksa sizin de ne yaptığınızı bilmek istemez. Müşteri hizmetlerden fazla para alarak bu pahalı oyuncakları aldığınızı düşünebilir.

 

2 – Rakiplerinizi kötülemeyin

Rakipleriniz hakkında bir şeyler bileseniz bile asla ve asla onlarla ilgili kötü konuşmayın çünkü siz zararlı çıkarsınız. Kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş gibi düşünülür.

 

3 – Müşterileriniz haksız olduklarında yumuşak bir dil kullanarak açıklama yapın

Müşterilerinize her zaman istedikleri şeyi verin. Ne söylediklerinin bir önemi yoktur, insanlar istedikleri şeyin doğru olan olduğunu düşünür. Yanlış düşündüklerini söylemeniz onları gücendirir. Onlara dikkate almaları için alternatifler sunabilirsiniz ancak bunu yumuşak dokunuşlarla yapmanız gerekir. Eninde sonunda bu onların seçimidir ve bu sonuçla yaşamanız gerekir.

 

4 – Kişisel sohbetlere asla girmeyin

Müşterinizle yarı sosyal bir ilişkiniz olsa bile fazla kişisel sohbetler yapmamanız gerekir. Müşterinizin ailesinin nasıl olduğunu veya tatilinin nasıl geçtiğini sorabilirsiniz ancak fazla derine dalmayın. Ve seks, politika veya din hakkında asla konuşmayın.

 

5 – Dedikodu yapmayın

Asla dedikodu yapmayın. Bu kaba olduğunuzu gösterir ve müşteri bir başka insan hakkında bu kadar rahatlıkla konuşabiliyorsanız kendisi hakkında da konuştuğunuzu düşünür. Şunu düşünün: çok iyi tanımadığınız bir insan başka bir insanla ilgili olumsuz yorumlar yaparsa tepkiniz ne olur? İkinizin de tanıdığı birinden bahsediyorsanız güzel şeylerden bahsedin. Müşteriler etraflarında iyimser, samimi ve profesyonel insanlar görmek ister.

Sonuç oldukça basittir: size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi bir başkasına yapmayın. Veya daha da basiti: çenenizi kapayın ve gülümseyin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir