Çocukları Deniz Kirliliği Konusunda Eğiten Oyuncak

Deniz kirliliği ve çevre sorunları konusunda çalışan Sea Shepherd Derneği, ürettiği Pollutoys adlı oyuncakla çocukları deniz kirliliği konusunda bilinçlendiriyor.

Her yıl okyanuslara ve denizlere ortalama 1 milyon ton plastik karışıyor. Bu da milyonlarca deniz hayvanının ölmesine neden oluyor. Eğer gidişat bu şekilde devam ederse 2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik olacak. Bu konuya dikkat çekmek isteyen Sea Shepherd adlı deniz koruma derneği çocukları bilinçlendirmek için plastik bir oyuncak üretmiş durumda.

Andrea Vida tarafından üretilen 8 farklı peluş oyuncağın içi yine tamamen peluş kumaştan imal edilen şişelerle, poşetlerle ve plastik atıklarla dolu. Penguen Penny, Yunus Darla ve Deniz aygırı Waldo’nun da aralarında bulunduğu bu oyuncak setindeki hayvanların hepsi üzgün ve enerjisiz görünüyor.

Araştırmalara göre 3-5 yaş aralığındaki çocuklar, oyuncaklar aracılığıyla daha kalıcı bilgiler edinebiliyor ve öğrendikleri bilgileri %77 oranında unutmuyorlar. İşte bu oyuncaklar da çocukları çevresel sorunlara karşı bilinçlendirmek için üretiliyor. Dünya genelinde faaliyet gösteren CompaNanny, Orange Panda, Magnolia King gibi pek çok şirket, dernek ve restoran zinciri tarafından desteklenen bu oyuncaklar Avrupa ve Asya’daki bazı kreşlerde kullanılmaya başlanmış durumda.

Son yıllarda, çocukları bilinçlendirmek için oyuncakların daha etkili bir biçimde kullanıldığını görüyoruz. Örneğin Osmo Play çocuklara girişimci düşünceyi aşılarken Cubetto da çocuklara programlamayı öğretiyor.

Sizce çocuklara daha farklı hangi konularda bilinç kazandırmak amacıyla oyuncakların eğitici yönünden faydalanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Çocuklar İçin Eğitici Oyuncaklar
Sosyal Girişimcilk Projeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir