Çocukların programlamayı öğrenmesine yardımcı olan tahta oyun kiti

Cubetto basit renkli bloklar kullanarak çocukların tekerlekli bir oyuncak tasarlamasına ve programlamanın temellerini öğrenmesine yardımcı oluyor.

Anne ve babalara çocuklarının aldığı eğitimin gelecekte programlamaya dayalı olduğu söylenir. Fakat birer yetişkin olduklarında hayatlarının önemli bir kısmını kaplayacak yeteneklerin öğrenilmesi için basit pratik yollar bulmak günümüzde birçok çocuk için oldukça zor.

İşte Cubetto bu noktada devreye giriyor. Bu yeni, eğitici oyun çocuklara basit komutları ve koskoca renkli bir arayüzeyi kullanarak nasıl programlama yapacaklarını öğretiyor. Oyunun amacı, Cubetto oyuncağına ‘git’, ‘sol’ ve ‘sağ’ komutlarını yazarak evine giden yolu bulmasını sağlamak.

Bu komutları vermek için çocuğun doğru renkte blokları kullanması gerekiyor. Oyun sırasında çocuklar bir kontrol panel üzerinde renkli blokları sıraya diziyor. Sonra tahtadan yapılmış tekerlekli oyuncak çocuğun çizdiği yolu takip ediyor. Cubetto oyuncağı küçük, basit tahta bir kutudan ve bu oyuncağı kontrol eden yönetici konumunda basit bir bilgisayardan oluşur.

Cubetto’nun tasarımcısı olan Londra menşeili Primo Toys firması oyuncağı 3 yaş ve üzeri çocuklar için tasarladığını ve çocukların oyunu oynamakta hiç bir zorluk çekmediğini söylüyor. Cubetto’nun yaratıcıları 21. Yüzyılın temel iletişim şeklinin programlama dili olduğunu ve bu oyuncağın çocuklara bu dilin temellerini öğrettiğini söylüyor. Çocuklar bu oyun sayesinde bir ekran başına oturmadan programlama yapabiliyor.

Eğitsel iş fikri hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Yenilikçi iş fikri başlangıç olarak 1000 kadar destekçi sayesinde 190.000 usd toplamayı başarmış görünüyor. Peki başka ne tür oyuncaklar çocuklara program yazmayı öğretebilir?

 

İlginizi çekebilir

Oyun sektöründe başarı kazanmış 10 iş fikri
Diyabetik bebek çocuklara hastalıkları öğretiyor

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir