Daha Çok Satış Yapmak İçin 7 Tavsiye

Satış yapmak şüphesiz dünyanın en zor işlerinden biridir. Birçok girişimcinin de zorluk çektiği alanlardan biridir aynı zamanda. Satış yapmak ya da daha spesifik olarak uzlaşabilmek hem bir bilim hem de bir sanattır. Hayatımın önemli bir bölümünü bu işe harcadığım için sizlere konuyla alakalı birkaç tavsiyede bulunacağım. Bu süre boyunca daha iyi satışçı olmamı sağlayan bazı dersler edindim. İşte doğruluğu tecrübe edilerek tescillenmiş bazı satış tavsiyeleri:

 

1. Yüksek hedefler belirleyin.

Dünyanın en başarılı satışçılarının en alttaki satışçılardan 10 kat daha yüksek performans gösterdiğini biliyor muydunuz? 10 kat daha çok satış yani. Bu büyük bir fark. Siz de bu büyük satışçılardan biri olmak istiyorsanız yüksek hedefler koymalısınız kendinize. Ortalamanın üstünde olmak ve sıkı iş çıkarmak istiyorsanız kendinizi bu işe adamanız gerekir.

Ekibinizdeki kişilerle hedef anlamında uyum sağlamaya çalışmayın. Daha yüksek hedefleriniz olsun. Bu sizi daha çok çalışmaya yönlendirir ve motivasyonunuzu artırır. Bu da satış alanında gelişmenizi sağlar.

 

2. Mutlaka B ve C planlarınız olsun.

Satış alanındaki en büyük yanlışlardan biri tek bir stratejiye sahip olmaktır. Elinizde farklı kozlar olmalıdır. Şayet stratejilerden biri işe yaramıyorsa hızlıca farklı bir yaklaşım gösterebiliyor olmalısınız.

 

3. Fiyatın önemini anlamalısınız.

Çoğu zaman müşterilerin fiyatları nasıl algıladığını görmek güçtür. Müşteriler satın aldıkları hizmet ya da ürünün sorun çözebilir olmasına bakarlar. Şayet durum buysa satın almaktan kaçınmazlar.

Fiyat ve değeri karıştırmayın. Fiyatın sunulma şekli ve müşterinin ürünün değerine olan inancı satışın sonlanmasını belirleyen temel faktörlerdir. Ürün ya da hizmetin fiyatının ve değerinin müşteri ihtiyaçlarına karşılık veriyor olduğundan emin olmalısınız.

 

4. Baskı uygulamaktan çekinmeyin.

Müşteriye baskı uygulamamak gerektiğine dair bazı satış taktikleri var günümüzde. Çünkü bu kaba ve ciddiyetsiz gözükebilir. Ancak satış yapabilmek için baskının gerekli olduğunu da unutmayın. Hiç baskı uygulamazsanız satış yapamazsınız.

 

5. Sattığınız şeye gerçekten inanın.

Zor bir satışı sonlandırmaya çalışırken ancak dürüstlüğünüz ve tutkunuz müşteriyi satın almaya ikna edebilir. Sattığınız şeye gerçekten inanıyor olmanız gerekir. Ancak bu sayede satış yapabilirsiniz. Ciddi miktarlarda para ödeyecek bir müşteri neyin ne olduğunu fark edebilecek bilinçtedir.

 

6. Pratik yapın.

Uzmanlar bir meslekte ustalaşmak için en az 10.000 saat o işi yapmanız gerektiğini ifade ediyor. Satış alanında da bu aynen geçerli. Gerçek müşterilerle, arkadaşlarınızla, ailenizle ve meslektaşlarınızla pratik yapmanız gerekir. İşinizi yapın, daha çok okuyun ve yeni satış taktikleri araştırın. Ve tabii pratik yapmayı sakın ihmal etmeyin. Karşılığını misliyle alırsınız çünkü.

 

7. Sadece eminken satış yapın.

Satış, evlilik teklifine benzer. Şayet alacağınız cevaptan endişe duyuyorsanız, çok aceleci davranıyorsunuz demektir.

Bu felsefeyi unutmayın. Müşterinin tepkisini kestiremiyorsanız satışı tamamlamak için doğru bir an değildir. Biraz daha çalışmanız gerekir vaka üzerinde. Kendinizden ve müşterinin tepkilerinden emin olduğunuz zaman, ürün ya da hizmetin detaylarını tartışmak ve satışı tamamlamak için en uygun zamandır.

 

İlginizi çekebilir

En Etkili Satış Teknikleri
60 Saniyede Nasıl Satış Yapılır?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir