Daha çok satış yapmak için bu 3 satış tekniğini kullanın!

Belki mesleğiniz tam olarak satış elemanlığı olmayabilir, fakat iş hayatınızda ve kişisel hayatınızda daha iyi iletişim kurabilmek adına yeteneklerinizi parlatmak mecburi bir ihtiyaçtır. İster kendi şirketiniz olsun, isterse de bir şirket çalışanı olun fark etmeksizin, günün sonunda muhakkak satış ile ilgili işlerle ilgilendiğiniz bir dönem olması oldukça büyük bir ihtimaldir. Meslek tanımımız veya ünvanımız ne olursa olsun hepimiz neredeyse günlük olarak bir satış işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Ebeveynler her gün oldukça uzun bir süre çocuklarına yatağa gitme, ev işlerini halletme ve gelecek sınavlar için hazırlanmaları konusunda ikna etmek için satış gerçekleştirmeye çalışır. Başlangıç seviyesindeki bir girişimci fikirlerini ve yeni kurdukları şirketleri büyüme sürecine destek olması için yatırımcılara ve diğer sektörün önemli oyuncularına satmak için uzun zaman harcar.

Büyük bir organizasyonun CEO veya lideri çalışanlarına şirketin vizyonunu satabilmek için sürekli olarak yoğun mesai harcar. Bir firmada çalışan işçi ise kendi yeteneklerini satarak zam alabilmek veya şirket kademesinde terfi kazanabilmek için önemli bir zaman harcar.

Satış, şirketinizin gelişmesi ve başarısı için adeta oksijen görevi görür. Bu olmaksızın, ortada herhangi bir işletme de olmaz. Satış olmaksızın bir şeyi büyütmek imkansızdır.

Daha iyi bir satış elemanı olabilmek için uygulanabilecek üç satış tekniği şöyledir:

 

1. Her zaman soruları yönlendiren taraf olun.

Tanıştığım en iyi iletişimciler, her zaman soruları yönlendiren taraf olmuşlardır. Soruların önemi hakkında daha önce çok yazılar yazdım ve bu kesinlikle daha iyi bir iletişimci ve satış elemanı olmayı sağlamaktadır.

Bir sonraki satış toplantınızda veya biriyle yapacağınız görüşmede, konuşmayı kendi sorularınızla yönlendirmeye çalışın. Araştırmanızı yapın ve üzerinde çalışılmış sorularla toplantıya hazır bir şekilde katılın.

İyi sorular sorduğunuz zaman, size uzun vadede yardımcı olacak iki şeyi gerçekleştiriyorsunuz. Birincisi, bir nevi mütevazılık göstererek kendinize olumlu bir katkıda bulunuyorsunuz. İkincisi, daha önce bulmanızın mümkün olmadığı anahtar cevapları almaya başlamış oluyorsunuz. Her iki taraf için harika sorular sorulmasından daha olumlu bir durum yoktur. Bulunduğunuz her yerde, gerçekleştirdiğiniz her görüşmede sorularınızla konuşmaya yön verin.

 

2. Satışa olan bakış açınızı değiştirin. 

Keşke size tanıştığım ne kadar çok kişinin satış hakkında söyleyebilecekleri tek bir olumlu bir kelime olmadığını anlatabilsem. Neden birinin böyle bir şeyi yapmak isteyebileceğini bir türlü anlayamıyorlardı veya satış elemanı olmanın tek sebebinin yapılabilecek başka bir iş bulunamadığından kaynaklandığını düşünüyorlardı.

Satışta başarılı olabilmek için ilk olarak satışa olan bakış açınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Buna negatif bir şey olarak bakmak yerine, tamamen başka bir açıdan bakmayı deneyin. Satış tamamen diğerlerine gitmek istedikleri noktaya ulaşabilmek amacıyla yardımcı olabilmek ve hizmet edebilmek ile ilgilidir. Satışta başarılı olabilmenin tek yolu diğerlerinin başarılı olmasına yardımcı olmaktan geçer.

Eğer kendinize sürekli olarak satıştan ne kadar nefret ettiğinizi söyler ve satışa olan negatif bakış açınızı değiştirmezseniz, satışta başarılı olabilmek, ürün veya hizmetlerinizi başarılı bir şekilde satabilmek oldukça zorlu bir hal alır.

 

3. Sorunları çözmede ustalaşma konusunda takıntılı olun.

Bu madde ezber bozan bir yaklaşımdır. Sorunları çözme ve size diğerlerinden ayrılmanızı sağlayan özgünlük ve farklılık kazandıran pazara gerçek değer sunma konusunda takıntılı olun. En başarılı satış elemanları buna bir satış işlemi olarak bakmazlar, onlar buna bir sorunu çözme fırsatı olarak yaklaşırlar. Sorunları çözmede ustalaşmayı tamamen bir takıntı haline getirmişlerdir.

Potansiyel müşterilerinize ve pazara sunduğunuz değeri ikiye katlama yöntemlerini arayın ve tüm zamanınızı ve enerjinizi gerçek sorunları çözmek için harcayın. Sorunları çözmeye başladığınızda ve satış elemanından önce sorun çözen kişi olarak tanınmaya başladığınızda, iş ve kişisel yaşamanız bir dönüşüm geçirmeye başlayacaktır.

Daha iyi bir satış elemanı olmak ve iletişim becerileriniz üzerinde çalışmak size sadece iş yaşamanızda başarılı olmanın ötesinde imkanlar sunacaktır. Her ne kadar satış elemanı ünvanına sahip olmasanız dahi, hepimiz bir şekilde satışın bir parçasıyız.

 

İlginizi çekebilir

En Etkili Satış Teknikleri
Satış Nasıl Yapılır?
Avatar

Yazar : Baran

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir