Depresyonu ve Bunamayı Önleyen Oyuncak

Oyuncak ve sağlık sektörünü buluşturan iş fikirleri son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Singapur’da geliştirilen Huggler, yaşlıları eğlendiren  ve hatta Alzheimer hastalığını teşhis edebilen pelüş oyuncak görünümlü bir robot.

Bazı pelüş oyuncaklar şaşırtıcıderecede kullanışlı olabiliyor. Bebeğinizi huzursuz etmeden sağlık durumunu kontrol edebileceğiniz oyuncak ayıdan sonra, sıradaki keşfimiz yaş çizgisinin diğer ucuna hitap ediyor. Singapur’da geliştirilen Huggler, yaşlıları eğlendiren  ve hatta Alzheimer hastalığını teşhis edebilen pelüş oyuncak görünümlü bir robot.

Dışarıdan bakıldığında Huggler komik görünüşlü bir maymun şeklinde. Öte yandan, içinde kullanıcının hareketlerini tespit edip, yanıt vermesini sağlayan çeşitli sensörler var. Robot,  sarılma, gıdıklanma vb. durumlarda farklı sesler çıkartarak yaşlıları eğlendirmekle kalmıyor;  beyinlerinde uyarıcı etki yaratıp sağlıklarını koruduğu gibi, yalnızlıkla mücadele etmelerini de kolaylaştırıyor. Aynı zamanda kullanıcısının ruh halini de tespit edip kaydeden robot, bu bilgileri psikolojik durumunu analiz etmeleri için bakıcılarına da gönderebiliyor. Geliştiricilerinin iddiasına göre, robotun veri toplama becerisi  bunama gibi ruhsal hastalıkların tespitini mümkün kılacak seviyede.

Geliştiricileri, şu an St. Luke’s Eldercare’in (Aziz Luke Bakımevi) Hougang şubesinde testleri devam etmekte olan ürünün geliştirmesine devam edip, iki yıl içerisinde piyasaya sürülmesini umut ettiklerini belirttiler.

Dünya üzerindeki ilginç girişimcilik örneklerini ve yeni iş fikirlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir