İnovasyon Örneği Oyuncak Ayı

Teddy the Guardian” içinde sensörler olan ve çocukların yaşam belirtilerini bilgi olarak akıllı telefonlara gönderen yumuşak bir oyunca ayı.

Sağlık hizmeti veren kuruluşlardan biri olan Kanada’daki Alberta Çocuk Hastanesi çocukların hastane ziyaretleri sırasında sakinleşmeleri için insansı robotlara yatırım yapmıştır. Son dönemde buna benzer bir iş fikri daha hayata geçirildi. Güzel bir inovasyon örneği Teddy the Guardian içindeki sensörler sayesinde bebeklerin yaşam belirtilerini bilgi olarak akıllı telefonlara gönderiyor.

Pazarlamacı Josipa Majic ve işletme mezunu Ana Burica tarafından geliştirilen Teddy the Guardian dışarıdan bakıldığında sadece bir oyuncak ayı gibi gözüküyor. Ancak içinde bulunan sensörler sayesinde çocukların kalp atışı, kan basıncı, vücut ısısı ve oksijen satürasyonu gibi hayati bulgularını belirleyebilmekte. Bebekler oyuncak ayının elini tuttuğunda veya patisini alınlarına koyduklarında sensörler bu verileri saptıyor ve kaydediyor. Bilgiler daha sonra ebeveynlerin akıllı telefonlarına gerçek zamanlı olarak gönderiliyor. Bu sayede ebeveynler doktora gitmeden çocuklarının sağlığını sürekli olarak kontrol edebiliyor. Teddy the Guardian’ın yaratıcıları doktor ziyaretlerinin bebeklerde strese neden olduğunu ve bu nedenle yapılan ölçümlerde hatalı sonuçların ortaya çıktığının altını çiziyor. Ancak Teddy the Guardian sayesinde ebeveynler kendi evlerinde doğru sonuçlara ulaşabiliyor ve daha sonra bu sonuçları doktorlar ile paylaşabiliyor.

Oyuncak ayı Hırvat yününden yapılmıştır ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ) ve CE ( Avrupa Birliği )tarafından onaylanmıştır. Ebeveynler Teddy the Guardian için 69 dolar ödeyerek önceden sipariş verebilirler.

Harika bir inovasyon örneği olan bu ayı son derece kazançlı bir işe dönüştürülebilir. Ebeveynler için çocuklarının sağlığı hayati önem taşıyan konuların başında gelmektedir. Onların endişelerini gidermek onları son derece rahatlacaktır. Bu güzel ürünü Türkiye’de pazarlamak isteyen cesur girişimciler üretici firmanın distribütörlüğünü alabilirler. Bu konuda detaylı bilgi almak için yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Dünya üzerinden en güzel iş fikirlerini ve inovasyon örneklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir