Öğrenciler Ders Kitaplarına Online Olarak Ulaşabilecek!

Yeni bir firma, öğrenciler için arşivinde yüzbinlerce ders kitabı olan bir hizmeti aylık ödeme karşılığında sunmaya başladı. Bu iş fikri sayesinde hem on binlerce ağacın kesilmesi önlenecek hem de öğrenciler bilgiye çok daha ucuza ulaşabilecek.

Tüm öğrencilerin bildiği gibi, kitap ücretleri üniversite hayatlarında ceplerinden çıkacak birçok kalemden sadece ilkidir. Ortalama bir öğrenci her sene ciddi miktarda parayı ders kitaplarına harcamak zorunda kalır. Yeni kurulan Perlego firması ise, bu masrafı azaltmanın yolunu arıyor. Perlego’nun üyelik modeli ile kullanıma açtığı hizmet sayesinde, öğrenciler yüzbinlerce ders kitabına ulaşabilecek.

Gauthier Van Malderen ve Matthew Davis adlı 25 yaşlarında iki girişimci tarafından kurulan Perlego, dünyanın ders kitapları için yayın yapan ilk streaming hizmeti olacak. Aynı işi müzik dünyasında yapan Spotify gibi Perlego da işi basit tutmuş. Firma, aralarında Oxford Üniversitesi, Taylor & Francis, Wiley ve Cengage Learning gibi büyük yayımcıların da olduğu 650 yayım şirketi ile birlikte çalışıyor. Yayımcılar, okunan her kitap için Perlego’dan komisyon alıyor.

Perlego ayrıca yayımcılar için kitapları ile ilgili veri de topluyor. Perlego, bu veriler sayesinde yayımcıların korsanı ve ikinci el kitap kullanımını azaltarak kârlarını arttırdığını iddia ediyor. Öğrenciler için ise ayda sadece bir kitap fiyatından az ödeme yaparak sınırsız kaynağa ulaşabilmesi ve istedikleri zaman hizmeti kullanmayı bırakabilmeleri gibi avantajlar sağlıyor. Şu anda sadece çevrimiçi okuma imkanı sunan ve indirmeye izin vermeyen sistem, yakın zamanda geliştirilecek olan Android ve iOS işletim sistemleri için okuma uygulamasını hizmete sokmayı planlıyor. Uygulamalar ayrıca konuşmayı metne çevirme ve kullanıcıların tek tıkla alıntı yapmasına olanak tanıyan referans sistemine de sahip olacak. Perlego projesi şimdiden 4,8 milyon dolar bağış toplamayı başardı.

Ne dersiniz bu tarz bir iş fikri ülkemizde de hayata geçirilebilir mi?

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir