Doğrudan Çin’deki Fabrikalardan Ürün Alıp Satmak

Birkaç hafta önce Asya’daydım ve sizlere yolculuğumdan bahsedeceğim. Eşim ve ben keten bezi satıcıları ile doğrudan tanışmak ve aynı zamanda Kanton İthalat ve İhracat Fuarına katılmak için Asya’ya gittik.

İki çocuğumuz olduğu için iki yıldan fazla süredir Asya’ya gidemiyorduk. Ancak bu sene Asya’ya gitme konusunda kararlıydık. Bu nedenle çocukları anneme bıraktık ve Hong Kong ve Çin’e uçtuk.

Bütün bu uçak biletlerini almak bize oldukça pahalıya patladı ancak bu iş seyahatini çok uzun süreden beri geciktiriyorduk.

 

Kanton Fuarı

Birçoğunuz Kanton İthalat ve İhracat Fuarını bilmiyor olabilirsiniz. Kanton Fuarı yılda iki kez Çin’in GuangZhou şehrinde düzenleniyor ( genellikle mayıs sonunda ve kasım başında ) ve muhtemelen hayatınızda katılabileceğiniz en büyük fuarlardan biri. Amerika’daki ticari sergileri kolaylıkla gölgede bırakan ve üç etaba bölünecek kadar büyük bir fuar.

İlk etap elektronik ürünleri kapsıyor. İkinci etap tüketim mallarını, hediyeleri ve ev dekorasyon ürünlerini ve üçüncü etap da tekstil ürünlerini, kıyafetleri, ayakkabıları ve ofis malzemelerini kapsıyor.

Ben ve eşimin katıldığı üçüncü etap en küçük etaptı ancak sergi alanı neredeyse 125 futbol sahası büyüklüğündeydi. En büyük etabın 200 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu tahmin ediyorum.

Bu fuar çok büyük olduğu için her şeyi görmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle katılmadan önce fikir sahibi olmak için araştırma yapmanız gerekiyor. Amaçsızca dolaşırsanız aradığınız şeyi bulamayabilirsiniz.

Fuarın en iyi tarafı Çin ve Asya’daki bütün satıcıların ve fabrika sahiplerinin bir arada olması. Hem satmak istediklerinizi taşıyan, hem de satmak istediklerinizi yapan satıcıları kolaylıkla bulabilirsiniz.

kanton-fuari

Daha önceden denediyseniz, Çinli satıcılar veya fabrikalar bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur.  Aslına bakacak olursanız online olarak veya Alibaba.com gibi hizmetler aracılığıyla iyi bir satıcı bulmak mümkün olsa da, incelenecek bir sürü şirket var ve ürünlerin kalitesini sunulan fotoğraflarla ölçmek oldukça zor. Ayrıca dil ve kültür bariyeri işleri daha da zorlaştırıyor.

Kanton Fuarının avantajlarından biri de satıcıların yaptıkları ve doğrudan fabrikalarından sattıkları ürünlerin örneklerini getirmeleri. Bu sayede satın alma vaadinde bulunmadan önce, ilk elden bütün malların örneklerine ulaşma şansınız oluyor.

Satıcıların birçoğu Amerikalı veya Avrupalı şirketlerle düzenli olarak iş yaptığından, ürünleri istenilen yerlere gönderecek deneyime ve altyapıya sahipler.

Bir diğer iyi haberse satıcıların birçoğunun İngilizce biliyor olması… Çok iyi olmasa bile temel düzeyde iletişim kuracak kadar biliyorlar. Tercümana ihtiyaç duyarsanız, makul bir fiyattan anlaşabilirsiniz. ( günlüğü 100 yuan = 15 dolar )

 

Sizi neler bekliyor?

Fuarın tek dezavantajı Çinli fabrikalarla doğrudan temas kurduğunuz için ürünleri büyük miktarlarda almak zorunda olmanız. Bu nedenle sadece nabız yoklayacaksanız veya kendi online mağazanızı açacaksanız Kanton ticaret sergisi sizin için pekte uygun olmayabilir.

Diyelim ki satmak için dolgulu oyuncak hayvanlar veya bebek battaniyeleri almak istiyorsunuz. Anlaşma yapabilmek için her renk/tarz için minimum 1000 tane battaniye almanız gerekebilir.

Diğer satıcılar 10.000 – 20.000 ürün almanızı şart koşabilir ancak ürünleri seçmenize izin verebilirler.

Her halükarda, minimum sipariş en üst uçta oluyor ve ilk nakdi masraf genellikle on binlerce dolar oluyor. İyi haberse ürünleri doğrudan fabrikadan aldığınız için fiyatlar aşırı derecede ucuz oluyor.

Elektronik ürünler, tüketim malları, kumaşlar ve kıyafetler söz konusu olduğunda hiç kimse Çinli fabrikaların fiyatlarını yenemez. Burada bir tişört 40-50 sent aralığında satılıyor ( kalitesine bağlı olarak ).

Önden ödeme yapabilecek durumdaysanız, oldukça çekici fiyatlara satabileceğiniz ürünler bulabilirsiniz.

Kendi tasarımlarınızı yapıyorsanız, Kanton İthalat ve İhracat Fuarı kumaşlar bulmak için harika bir yer. Diyelim ki kendi çanta koleksiyonunuzu yaratmak istiyorsunuz. Tasarımlarınıza uygun kumaşları toptan üreten satıcıları kolaylıkla bulabilirsiniz.

 

Her şey ilişkiler kurmakla alakalı

Kanton Fuarı gibi ticaret sergilerine gitmeniz çok sayıda satıcı ile yüz yüze temas kurmanızı ve potansiyel satıcılarla ilişkiler kurmanızı sağlar.

Bu paha biçilemez bir şey! Kısa bir seyahat yaparak devasa bir sergi salonunda bir araya gelmiş yüzlerce fabrika sahibi ile kolayca iletişim kurabilirsiniz. Ticari sergilere katılan satıcıların birçoğunun web mevcudiyeti olmadığından başka şekillerde onlara ulaşmanız neredeyse imkansız.

Fuara katılmak için Çin’e gitmek korkutucu olabilir ancak ürünlerinizi en ucuz fiyattan almak istiyorsanız zahmete girmeye değecektir.

İlk defa faaliyete geçecekseniz, dropshipping ile başlamanızı tavsiye ediyorum.

Kara geçtikten ve online mağazanızı oturttuktan sonra, Kanton Fuarına katılabilir ve ürünleri düşük fiyatlardan doğrudan fabrikalardan alabilirsiniz.

Seyahat düzenlemelerini yapmak da oldukça kolay. Otelden fuar alanına ücretsiz shuttle hizmeti sunan bir otelde kalabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Alibaba’dan Tek veya Toplu Ürün Almak

İhracat Yapmak İsteyenlere 15 Şahane Tavsiye

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir