Alibaba’dan Tek veya Toplu Ürün Almak İsteyenlere

Alibaba, şu anda dünyanın en büyük online toptancılarından biri.

Dünya üzerindeki pek çok marka ve mağaza, dükkanlarını Alibaba’dan satın aldıkları ürünlerle donatıyor. Yani bir mağazaya girdiğiniz zaman “Made in China” ya da “Made in P.R.C.” yazan bir ürün gördüğünüzde bu ürünün Alibaba’dan satın alındığını rahatlıkla düşünebilirsiniz. Yani bir telefon kılıfı dükkanına girdiğinizde gördüğünüz kılıfların neredeyse hepsi Alibaba’dan satın alınmıştır.

Tabii Alibaba’nın da bazı sorunları vardır. Web sitesindeki fotoğraflar ile elinize ulaşan ürünler arasında dağlar kadar fark olabilir. Alışveriş yapılan toptancı işini özenle yapmıyor olabilir.

Peki ama Alibaba’dan kaliteli ürün nasıl alınır? Alibaba’da 5 yıldız almış kaliteli satıcılar nasıl tespit edilir?

Bu yazımızda sizler için Alibaba’nın çalışma yönteminden ve güvenilir bir şekilde Alibaba’dan nasıl sipariş verebileceğinizden bahsedeceğiz.

Haydi başlayalım.


Alibaba ve Aliexpress Arasındaki Fark Nedir?

Alibaba ve Aliexpress arasındaki fark aslında çok açıktır.

Alibaba’da üreticilerle iletişime geçersiniz. Bu bağlamda toplu alım için Alibaba çok daha mantıklıdır.

Aliexpress ise az sayıda ürün almak için daha uygundur. Yani Alibaba’da 100 adet anahtarlığı 100 dolara satın alabilirken Aliexpress’te 1 adet anahtarlığın fiyatı 1.5-2 dolar olabilir.

Alibaba ise ticaretle uğraşan, çok sayıdan ürün alan esnaflara yöneliktir diyebiliriz. Yani Aliexpress perakande, Alibaba toptan satış yapar.

Gelin şimdi birlikte Alibaba’nın avantajlarına ve dezavantajlarını masaya yatıralım:


Alibaba’dan Ürün Almanın Avantajları

1– Aliexpress’te olduğu gibi sayısız türde ve kategoride ürün bulunur. Telefon kılıfına baktığınız zaman binlerce farklı türde, renkte, tasarımda ürün bulursunuz.

2- Üreticilerle direkt iletişime geçerek ürünleri kendi isteğinize göre ürettirebilirsiniz. Örneğin satın alacağınız ürünlere kendi logonuzu ve etiketinizi koydurabilirsiniz.

3- Alibaba toptancı olduğu için ürünlerin birim fiyatı çok daha düşüktür. Aliexpress’te 4 dolara satılan bir çanta, Alibaba’dan toptan alım yaptığınızda 2 dolara düşebilir.

4- Satın alacağınız kişiler ve firmalar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yorum ve puanlarına bakarak güvenilir satıcıları rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Yani Alibaba, satıcıların saygınlıklarını şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır.

5- Ürünlerin paketi ve kargosu konusunda satıcılarla daha esnek bir anlaşma yapabilirsiniz. Yani ürünü dilediğiniz zaman, dilediğiniz yere, dilediğiniz şartlar altında gönderim yapılır. Üretici ile bu konuları direkt konuşabilirsiniz.

6- Toplu alım yapmadan önce üreticiden size numune göndermesini isteyebilir, ürünü beğenmediğiniz zaman ücret iadesi alabilirsiniz.

Tüm bu saydıklarımızdan dolayı Alibaba, deneyimli ve ticaret işini bilen girişimciler için daha idealdir. Kendine ait mağazası ya da web sitesi olan, kendine özgü tasarıma sahip ürünler satmak isteyen, birim maliyeti olabildiğince düşürmek isteyen, halihazırda belli bir müşteri kitlesi olan girişimciler için Alibaba, Aliexpress’ten daha idealdir.


Alibaba’dan Ürün Almanın Dezavantajları Nelerdir?

1- Sizin kafanıza yatan bir üründen 100 tane alıp bir denemek isteyebilirsiniz ancak bu ürünün satıcısı “En az 1000 tane alacaksın” diye şart koşabilir. Eğer satıcının belirttiği miktarda ürün alır ancak bu ürünlere pek ilgi olmadığını görürseniz yatırımınız boşa gider.

2- Alibaba’daki ürünler resmi lisansa sahip olmadığı için girişimciler birtakım hukuki yaptırımlara maruz kalabilir.

3- Alibaba’daki ürün görselleri ile size ulaşan ürünler arasında fark olabilir. Yani rengi çok canlı bir ürünün gerçek hayatta soluk bir renge sahip olduğunu görüp hüsrana uğrayabilirsiniz.

4- Bazı kategorilerde ulusal ebat kıstasları farklılık gösterebilir. Özellikle giyim alanında buna çok rastlanır. Alibaba’da XL olarak satılan bir tişört, Türkiye’deki M bedenine denk gelebilir.

5- Ürün size kırılmış ya da hatalı olarak ulaşabilir. Ayrıca bazı girişimciler aynı tedarikçiden ikinci, üçüncü siparişlerinden sonra ürün kalitesinde kötüleşme fark etmektedir. Yani kalite giderek düşebilir.

6- Ürünün size ulaşması ortalama 30 gün alır. Ayrıca stokta ürün kalmadığı zaman yeni sipariş verseniz bile ürün yine size 30 gün sonra ulaşır. Bu bağlamda Alibaba’dan ürün alıp satmak istiyorsanız stok miktarı ve zaman yönetimi konusuna özellikle dikkat etmeniz gerekir.


Alibaba’nın Çalışma Yöntemi Nasıldır?

Satın almak istediğiniz ürünü belirledikten sonra araştırmaya başlayıp farklı üreticilerle iletişime geçebilirsiniz. Üreticilerle kuracağınız iletişimde şu 3 konuya dikkat etmenizi öneririz.

 1. Üretici (ve dolayısıyla satıcı) mesajınıza ne kadar sürede cevap veriyor? Yani ilgili bir satıcı mı?
 2. Fiyat konusunda uzlaşabiliyor musunuz?
 3. Bu üretici ile sıkı ve güvene dayalı bir iş ilişkisi kurulabilir mi?

Birim maliyet ve diğer konularda anlaşmaya vardığınız zaman siparişinizi verebilirsiniz. Bu kişiye ödemeyi yaptıktan sonra belirttiğiniz miktarda ürün size kargolanır.

Şimdi tüm bu süreci detaylarıyla inceleyelim.


Alibaba’da Üyelik Nasıl Oluşturulur?

1. Alibaba.com’a gidin.

2. E-mail adresinizle bir üyelik oluşturun. Mail adresinizin satıcılar tarafından talan edilmesini istemiyorsanız özel bir e-mail hesabı açın. (Satıcılar size sık sık, bazen bıktırıcı bir şekilde e-mail atacaktır.)

3. İsim, soyisim, telefon, adres gibi temel bilgilerinizi girin.

Alibaba sizden bir “şirket ismi” isteyecektir. Bu kısma dilediğiniz bir isim verebilirsiniz. İlla bir ticari ve tüzel kişiliğiniz olmak zorunda değildir.

4. E-mail adresinize gelen aktivasyon linkine tıklayın ve üyeliğinizi tamamlayın.

İşte bu kadar basit!

Artık satıcılarla iletişime geçip alım yapmaya hazırsınız.


Adım Adım Alibaba’dan Toptan Ürün Nasıl Alınır?

Şimdi gelin, Alibaba’dan ürün alırken hangi aşamalardan geçmek gerektiğine ayrıntılı bir biçimde bakalım.


1. AŞAMA – Satıcıya Nasıl Karar Verilir?

Alibaba’dan ürün alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken ilk şey satıcının güvenilirliğidir. Bunu anlamak için satıcıdan sipariş vermiş kişilerin satıcı hakkındaki yorumlarını okuyabilirsiniz.

Bunun için satıcıları değerlendirmeye yarayan bazı kıstaslar vardır:

Ticaret güvencesi: Bu güvenceye sahip olduğu belli olan satıcılar ürünleri zamanında teslim eder, kargolamadan önce ürünlerin sağlıklı durumda olacağını taahhüt eder.

Altın Satıcı: Bu satıcılar belli bir ücret karşılığında bu statüyü kazanmışlardır. Dolandırıcılıkla alakalarının olmadığını bu şekilde kanıtlamaktadırlar.

Değerlendirilmiş Satıcı: Bu satıcılar da çeşitli değerlendirmelere tabi tutulmuşlardır ve haklarında üçüncü bir tarafça hazırlanmış bir rapor bulunmaktadır. Bu rapor, satıcının özelliklerini ayrıntılı bir biçimde gösterir.

Bu özelliklere sahip satıcılardan alım yapmak, rastgele ilk gördüğünüz satıcıdan almaktan çok daha iyidir.

Fakat satıcı değerlendirmesi, yorumlar aracılığı ile bu satıcı hakkında daha derin bir bilgi edinebilirsiniz.


a. Aramanızı daraltın

Satıcıların değerlendirmesine göre aramanızı daha da daraltın. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi “ticaret güvencesi sunan altın satıcılar”a odaklanın.

Yine Alibaba üzerinden sizin aramanıza en çok uyan satıcıları, en çok yıldız alan satıcıları, en çok olumlu yorum alan satıcıları seçebilirsiniz.

Bu noktada daha önce pek çok satış yapmış bir satıcıya odaklanmanız çok iyi olur.

2007’den beri 7563 kez satış yapmış ve 5 üzerinden 4.8 almış bir satıcı, 2023’te kurulmuş ve 18 satış yapmış bir satıcıdan çok daha iyidir.

Burada “response rate” gibi bir madde görürsünüz. Bu satıcının müşterileriyle ne sıklıkta iletişime geçtiğini gösterir. Yani sizin her mesajınıza anında cevap veren bir satıcı tercih etmeniz gerekir. Sizin cevaplarınıza cevap vermeyen ya da 20 gün sonra cevap veren bir satıcı, Türkçemizde “tok satıcı” olarak adlandırılır.


b. Satıcı bilgilerini kontrol edin

Diyelim ki sizin arama kriterlerinize uyan 6 satıcı buldunuz.

Bu satıcıların profillerine gidip web siteleri, satılan ürünler, faaliyete ne zaman başladığı, üretimi nerede ve nasıl yaptığı, aldığı yorum sayısı, değerlendirme notu gibi bilgilere bakın.

Satıcı seçerken şu unsurlara mutlaka dikkat edin:

 • Üretim yapılan fabrikada çalışma koşulları nasıl? Kaç işçi çalışıyor?
 • Hayalinizdeki ürünlere benzer ürünler mi satılıyor?
 • Kaç yıldız almış? (4 ve üzeri olmasına önem verin.)
 • Son 6 ayda kaç kez satış yapılmış? (Satıcının ve ürünlerinin ne kadar popüler olduğunu anlamak için iyi bir bilgidir bu.)
 • Ürün fotoğrafları gerçek mi? Yoksa internetten bulunan fotoğraflar mı yüklenmiş?

Eğer bu sorulara bulduğunuz cevaplar sizi tatmin etse bile yine de süreç boyunca bazı sorunlar yaşanabilir. Fakat önemli olan bu aşamaya kadar iyi bir araştırma yapmış olmanızdır. Böylesine dikkatli bir inceleme yapmadan gözünüze ilk kestirdiğiniz satıcıdan ürün alırsanız problem yaşama oranınız çok daha yüksektir. Diğer bir deyişle “siz daha ilk dakikadan itibaren eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın.” ve sürece öyle devam edin.


c. Minimum Sipariş Adedi ve Fiyat: Alibaba’dan Tek Ürün Almak Mümkün mü?

Bazı satıcılar spesifik bir üründen en az 500 tane almayı şart koşarken bazıları tek bir ürün satın almanıza olanak sağlar.

Burada şu soruyu sormalısınız kendinize?

1 tane satın almaya imkan veren satıcıdan mı almalıyım? Yoksa en az 500 tane almayı şart koşan satıcıdan bir adet numune mi talep etmeliyim?

Bazı ürünlerin tamamen aynı tasarıma sahip olmasına rağmen farklı fiyatlarda farklı satıcılar tarafından satıldığını görebilirsiniz.

En düşük fiyatlı olanı tercih etmek mantıklı gibi durur bu aşamada; ancak dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Görünüş olarak 2 ürün tıpatıp aynı olsa bile pahalı olanın kalitesi, ucuz olandan daha iyi olabilir.

Buradan şunu anlamak gerekir: Siparişlerinizi tamamen en düşük fiyat politikasına göre belirlemeyin. Bir ürünün ortalama fiyatı 4 dolar iken aynı ürünü 1.24 dolara satan bir kişinin ürünü muhtemelen “dandiktir.”


2. AŞAMA – Satıcı ile İletişime Nasıl Geçilir?

Tam istediğiniz ürünü buldunuz ve satıcı ile konuşmaya başlamak istiyorsunuz.

Ürünün sayfasında turuncu bir buton vardır, “satıcıya mesaj gönder.” yazar.

Satıcıya sadece sipariş vermek için ulaşmanız şart değildir. Önce kendinizi tanıtmak, ürün ile ilgili detaylı sorular sormak için de satıcıyla iletişime geçmelisiniz.

Satıcıya göndereceğiniz ilk mesajda şu konulara yer verin:

İlk önce üründen bir adet numune istediğinizi, ürünün kalitesini kontrol etmek istediğinizi ifade edin.

Örneğin takma kirpik için satıcıya ulaşıyorsanız:

 • Ürünün alerjik özelliğe sahip olup olmadığından mutlaka emin olmalısınız.
 • Kirpiğin ne kadar süre yapışkan özelliğini koruduğunu öğrenmelisiniz. Müşterileriniz bu takma kirpiğin 10 dakika içinde düşmesini deneyimlerse bu üründen daha fazla satamazsınız ve amiyane tabirle ürün elinizde patlar.

Eğer size gelen numune sizin için tamamsa, satıcıya ikinci kez bir mesaj atmanız gerekir.

İkinci mesajda da şu konulara değinin:

Ürünün üzerine markanızı yansıtan logo, etiket gibi şeylerin yerleştirilmesi, paket tasarımı, kargo adresi, kargo süresi gibi konulardan konuşmaya başlayabilirsiniz.

Fiyat söz konusu olunca satıcı size toplam maliyeti söyleyecektir. Diyelim ki 1000 adet takma kirpik için size 532 dolar fiyat vermiş olsun. Siz satıcı ile pazarlık yaparak bu fiyatı 500 dolara çekebilirsiniz.

Ya da satıcının ürün başına düşen maliyeti düşürmesi için 1000 değil de 1250 adet takma kirpik almayı teklif edebilirsiniz.

Satıcılarla konuşurken son derece profesyonel bir dil kullanın. Zira bu kişiler henüz olmasa bile sizin iş ortaklarınız olma aşamasındadır. Eğer markanızı kurar ve Alibaba’dan aldığınız ürünleri sattığınız bir mağaza kurarsanız bu kişiler sizin en büyük iş ortaklarınız olacaktır.


3. AŞAMA: Ürünler Nasıl Kontrol Edilir?

Siparişi verdiniz ve ürünler belirttiğiniz adrese ulaştı.

Şimdi sıra ürün kalitesini kontrol etmeye gelmiş demektir:


a. Ürünü iyice test edin

Örneğin 500 adet baskılı tişört sipariş ettiniz diyelim. Bu tişörtleri iyice kontrol edin, yırtık sökük olup olmadığına bakın. Gelen tişörtlerin belirttiğiniz bedenlerde olup olmadığına da dikkat edin.

Örneğin ahşap bir ürün sipariş ettiyseniz ürünlerin üstünde toz, leke, yapışkan bir madde olup olmadığını kontrol edin.

Birkaç parçadan oluşan bir ürün sipariş ettiyseniz tüm parçaların mevcut olduğundan emin olun.


b. Sayın

500 adet sipariş verdiyseniz size gelen pakette 500 adet ürün olması şarttır.


c. Paketi inceleyin

Ürünlerinizin satıcı tarafından belirttiğiniz şekilde paketlenerek, ambalajlanarak gönderilmesini istersiniz. Böyle bir durumda paketteki bilgilerin doğru olması önemlidir.

Paketleme doğru ve korunaklı bir şekilde yapılmış olmalıdır.


d. Tüm süreci gözden geçirin

Ürün kalitesini kontrol ettikten sonra ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

Örneğin tişört sipariş ettiniz ancak tişörtler kargo esnasında kırışmış. Bu durumda tişörtleri müşterilerinize kargolamadan önce iyice ütülemeniz gerekir.

Ya da 500 adet tişörtün içinde 15 tanesinde yırtık tespit ettiniz. Bu durumu satıcınıza bildirmeniz ve ortak bir karar almanız gerekir.Alibaba’dan Alışveriş Yapacaklara Tavsiyeler

Şimdi Alibaba’da güvenli bir alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken hususlara bakalım.


1. İlk Önce Aliexpress’e Yönelin

Alibaba’dan 1000 tane ürün almadan önce Aliexpress’e gidin ve 2-3 ürün satın alın.

Yani telefon kılıfı satacaksanız diyelim. 1000 adet ürün satın almanın şu aşamada mantığı yoktur. İlk önce Aliexpress’ten ürünü sipariş edip kalitesini kontrol etmelisiniz.

Ya da kendi web sitenizi açıp buradan aldığınız siparişlere göre siz de Aliexpress’ten ürün almalısınız. Aliexpress’ten aldığınız ürünü direkt müşterinizin adresine kargolatabilirsiniz.

Özetle Aliexpress üzerinden deneyim elde etmeli, e-ticaret işine ciddi bir şekilde odaklanacağınız zaman Alibaba opsiyonuna geçmelisiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Alibaba ne satacağını bilen, bir üründe düzenli bir talep olduğunu gören deneyimli girişimciler için daha uygundur.


2. Lisanslı Ürünler Almayın

Nike, Adidas, Disney, Nintendo gibi markalar lisanslıdır.

Bu tür markaların Çin malı versiyonlarını satın alırsanız hukuki anlamda ileride başınız ağrıyabilir.

Bu bakımdan lisanslı olabilecek ürünler almamaya çalışın ve doğabilecek hukuki durumlardan peşinen kurtulun.


3. İnternetten Araştırma Yapın

Alibaba’dan bir ürün sipariş vermeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapmalısınız.

Satıcı hakkında farklı sitelerde de yorumlar ve değerlendirmeler yapılmış olabilir. Örneğin Supplie Blacklist adlı web sitesinde satıcılar hakkındaki şikayetler yer alır. Bir nevi ülkemizdeki “Şikayet Var” sitesine benzer. Bu siteyi inceleyerek hakkında, kullanıcılar ve sizin gibi alıcılar tarafından olumsuz yorum yapılmış satıcılardan sakınmanız çok iyi olur.

Ayrıca ürün almayı düşündüğünüz satıcının adını Google’da şu şekilde aratmanızda fayda var.

Örneğin “Xahana Cases” diye bir satıcıdan iPhone kılıfı almayı düşünüyorsunuz.

Google’a “Xahana Cases fraud” ya da “Xahana scam” yazarak bir araştırma yapın.

Bu satıcının sahtekar ve dolandırıcı olduğuna dair Google’da bir bilgi var mı yok mu, araştırın.

Satıcı hakkında Alibaba’da yapılan yorumları dikkatli okuyun. Bir kereye mahsus hayal kırıklığına uğramış bir müşterinin yazdığı olumsuz yorum ile her yorumda yerin dibine vurulan satıcı hakkındaki yorumlar arasında fark olduğunu unutmayın.

Ayrıca; ikinci siparişte ürünün kalitesini gözle görülür şekilde düşüren bozuk ve hatalı mal gönderen berbat ortamlarda, insanları sömürerek üretim yapan Alibaba dışında bir mecradan tüm ödemeyi peşinen talep edenortalama fiyatın çok altında bir fiyatla satış yapan satıcılardan da sakının. Ürünün o kadar düşük fiyatlı olmasının nedeni çok büyük ihtimalle ürün kalitesinin berbat olmasından kaynaklanır.


Alibaba’dan Mal Getirmenin Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Yurtdışınında mal getirmenin 150 Euro’ya kadar sadece %30 gümrük vergisi vardır. Ancak 150 Euro’nun üstündeki tutarlara %30 gümrük vergisine ek olarak KDV ve varsa ÖTV vergileri de eklenmketedir.Alibaba’dan Alınan Ürünleri Nasıl ve Nerede Satabilirsiniz?

1. Kendi Web Siteniz

Alibaba’dan aldığınız ürünleri kendinize ait bir web sitesi açarak ve kendi markanızı kurarak satabilirsiniz. Bu opsiyona daima sahipsiz.

Böyle bir durumda ürün fiyatlandırma, web sitesi tasarımı gibi konulara sadece siz hakim olursunuz.


2. Amazon

Amazon, e-ticaret için en büyük platform diyebiliriz. Her gün milyonlarca insan Amazon üzerinden milyarlarca dolarlık alışveriş yapıyor ve aklınıza gelebilecek her şey satılıyor Amazon’da.

Alibaba’dan aldığınız ürünleri Amazon’dan satmak istediğinizde Amazon sizin adınıza tüm işleri halletmektedir. Sizin tek yapmanız gereken ürünleri amazon deposuna ulaştırmaktır.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?


3. Diğer E-ticaret Siteleri

 • Hepsiburada
 • Trendyol
 • N11
 • eBay
 • eTsy
 • Letgo
 • Dolap
 • Zebramo
 • Gardrops
 • Modacruz ve daha pek çok alışveriş sitesinden de ürünlerinizi satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Etsy’de Satış Nasıl Yapılır?


Sonuç

Alibaba’dan toptan ürün satın alıp bu ürünleri çeşitli platformlarda yüksek kar marjlarıyla satışını yapabilirsiniz.

Kendi ürünlerinizi tasarlamak, ürünlere kendi logonuzu eklemek isteyenler için de Alibaba çok iyi bir tercih. Sadece satış yapmak değil, aynı zamanda bir marka haline gelmek istiyorsanız Alibaba opsiyonunu mutlaka değerlendirin.

Mutlaka okuyun: Doğrudan Çin’deki Fabrikalardan Ürün Alıp Satmak

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Merhaba faydalı bir yazı olmuş fakat Alibaba’dan toptan veya tek ürün almanın başka aşamaları da olduğunu düşünüyorum. Yazı da gümrük işleri,ek vergiler, ürünün ülkemize geldiğinde dikkat etmemiz gereken aşamalar ve prosüdürleri ile alakalı bilgilerinde yer alması gerekirdi

 2. Alibaba’dan tek ürün almak istiyorum numune için. Bunun için iletişime geçmem gerektiğini söylemişsiniz. Bu konuda da örnek bir konuşma nasıl olmalı paylaşabilir misiniz?

 3. Aliexpresten yıllardır alışveriş yapıyorum. İlk zamanlar fiyatlar uygundu şimdi ise çogu ürün Türkiyeden daha pahalı geliyor. Devletimiz gelen ürünleri birde vergilendirince Türkiyeden daha pahalı olmaya başladı tabi herkes kendi meslegine göre degerlendirme yapar. Ben cep telefonu parçaları ve aksesuar konusunda konuşuyorum. Şimdi yeni bir arayış içindeyim Alibabadan toplu ürün almak istiyorum ama kafamda bir kaç soru var yardımcı olabilirmisiniz. Örnek Adet sayısı fazla olunca gümrükte kalma gibi bir ihtimali varmı? Bu ürünlerde vergilendirme nasıl oluyor ve bunları satış yaparak fatura kesmek zorunda kalırsak nasıl bir yol izlememiz lazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Malum elektronik aksamda bulunmayan bazı ürünler Türkiyede uçuk fiyatlara satılıyor. Sürekli bu işi yaptıgım için hem kendim hemde satış için adetli ürünler almak istiyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

 4. Gümrükte neler olacak, mal gelecek mi, ekstra gümrük vergisi olacak mı, olacaksa vergi ne kadar, vergi hangilerinde olur, hangileri yasak hangileri değil?

 5. Mrh
  Bu kadar güzel bilgiler paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazınızı tamamını okudum aklıma takılan şeyleri izninizle sormak istiyorum.
  1) Yazınızda bir e ticaret sitesi yada bir dükkan açmaktan bahsetmişsiniz bunun için tüzel kişiliğe gere var mı?
  2) Marka sahibi olmak için tüzel kişi mi olmak gerekiyor markalaşma süreci nasıl gerçekleştiriliyor? Resmi makamlara sorun yaşamak için kanuna aykırı satış yapmamak için ne yapmak gerekiyor?
  3)Droppshoping olarak satış yaptığımızda yaptığımız satışın ücretini nasıl alıyoruz ayrıca yaptığımız satışlardan alamadığımız ücretler kimin güvencesinde?
  4) Lisanslı ürünleri satmamız gerektiğini belirtmiştiniz Alibaba üzerinden suradışı yada çok bilinmeyen bir ürünü sarmak istediğimizde lisanslı olup olmadığını nasıl anlarız yada satıcının bu konudaki açıklamasına güvenmeli miyiz?
  5) Şahıs olarak Alibaba üzerinden satın alacağımız ürünler büyükse mesela bir beyaz eşya, plazma TV, bunlar bize nasıl ulaşıyor şahıs olarak limandan biz mi gidip alıyoruz?
  Bu konularda bizlere yardımcı olmanızı rica ederim.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir