Alibaba’dan Tek veya Toplu Ürün Almak

Alibaba, şu anda dünyanın en büyük online toptancılarından biri.

Dünya üzerindeki pek çok marka ve mağaza, dükkanlarını Alibaba’dan satın aldıkları ürünlerle donatıyor. Yani bir mağazaya girdiğiniz zaman “Made in China” ya da “Made in P.R.C.” yazan bir ürün gördüğünüzde bu ürünün Alibaba’dan satın alındığını rahatlıkla düşünebilirsiniz. Yani bir telefon kılıfı dükkanına girdiğinizde gördüğünüz kılıfların neredeyse hepsi Alibaba’dan satın alınmıştır.

(Not: Pahalı kıyafet ya da pahalı elektronik ürünlerin pek çoğu bu markaların Çin’deki fabrikalarında üretilmiştir, bu nedenle Alibaba’dan toptan olarak satın alınmış olmayabilirler.)

Tabii Alibaba’nın da bazı sorunları vardır. Web sitesindeki fotoğraflar ile elinize ulaşan ürünler arasında dağlar kadar fark olabilir. Alışveriş yapılan toptancı işini özenle yapmıyor olabilir.

Peki ama Alibaba’dan kaliteli ürün nasıl alınır? Alibaba’da 5 yıldız almış kaliteli satıcılar nasıl tespit edilir?

Bu yazımızda Alibaba’nın çalışma yöntemini, Alibaba’dan nasıl sipariş verebileceğinizi, kısaca Alibaba ve yurtdışından mal getirmek hakkında pek çok faydalı bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Haydi başlayalım.


Alibaba Nedir?

Alibaba dünyanın en büyük toptancılarından biridir. Başta Çin olmak üzere yüzbinlerce üreticiden toplu halde ürünü makul fiyatlarla satın alabilir, üstüne kar marjınızı koyarak perakende bir biçimde satabilirsiniz.

Kısa bir örnek: 1500 adet iPhone kılıfını 750 dolara satın alıp (bir kılıfın fiyatı 0,5 dolar olur böyle bir durumda) İstanbul’daki telefon mağazanızda bu kılıfları 100 liradan satabilirsiniz.

Alibaba çok büyük oranda toplu sipariş usulüyle çalışır. Ancak Alibaba üzerinden satıcılara mesaj atıp tek bir ürün sipariş etme ihtimaliniz de vardır. Yani satıcıdan numune talep edebilirsiniz.

Alibaba’nın en faydalı olduğu konu, direkt olarak üretici firmalarla iletişime geçmenize olanak sağlamasıdır. Böylece yüksek sayılı siparişlerde ekstra indirim eld edebilir, ürünlere sizin talep ettiğiniz özellikleri ekletebilirsiniz. Yani Alibaba’da deri cüzdan üreten bir satıcıyla iletişime geçip cüzdanların üzerine dilediğiniz bir markanın ismini yazdırabilirsiniz.

Bir de Aliexpress var tabii. Aliexpress ile Alibaba arasındaki farka bakalım.


Alibaba ve Aliexpress Arasındaki Fark Nedir?

Alibaba ve Aliexpress arasındaki fark aslında çok açıktır.

Alibaba’da üreticilerle iletişime geçersiniz. Bu bağlamda toplu alım için Alibaba çok daha mantıklıdır.

Aliexpress ise az sayıda ürün almak için daha uygundur. Yani Alibaba’da 100 adet anahtarlığı 100 dolara satın alırsınız fakat Aliexpress’te 1 adet anahtarlığın fiyatı 1.5 dolardır.

Bu bakımdan Aliexpress sizin bizim gibi vatandaşlara yöneliktir, Aliexpress ise ticaretle uğraşan, çok sayıdan ürün alan esnaflara yöneliktir diyebiliriz kısaca.

Yani Aliexpress perakande iken Alibaba toptancıdır. Alibaba’dan toplu sipariş vermeden önce aynı üründen birkaç tane numune görmek istiyorsanız Aliexpress aracılığı ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Aliexpress ve Alibaba’nın faydalı yönlerine bakacak olursak;


Aliexpress’in Faydaları

Dropshipping için Aliexpress çok daha mantıklıdır. Yani diyelim ki internet üzerinden bir cüzdan mağazanız var. Aliexpress’te yer alan cüzdanların görsellerini web sitenize yüklersiniz. Sitenizden bir kişi sipariş verdiğinde siz e bu ürünü Aliexpres’ten sipariş eder, kargo kısmına da müşterinin adresini verirsiniz. Böylece hiçbir stok, toplu satın alım gibi maliyete katlanmadan üreticiden müşteriye ürünü ulaştırırsınız ve bu işlem sırasında kar edersiniz. Aliexpress’te 2 dolara satılan bir cüzdanı web sitenizde 30 lira olarak fiyatlandırdığınızda bu işlemden yaklaşık 15 lira kazanırsınız.

Tabii kargo ücreti de çok düşük olur böyle olunca. Aynı ürünü siz kendiniz Türkiye’de faaliyet gösteren bir kargo şirketiyle müşterinize göndermek istediğinizde en az 10 lira masraf edersiniz. Fakat Aliexpress’teki satıcılar sürekli sipariş yolladıkları için çok daha düşük kargo ücreti öderler. Çoğu Aliexpress ürününde kargo ücretsizdir ayrıca.

Aliexpress’ten dilediğiniz sayıda ürün alabilirsiniz. Yani Alibaba’da olduğu gibi minimum miktar bulunmamaktadır.

Aliexpress, özellikle ticarete atılan yeni girişimciler için oldukça idealdir. Yani maaşlı bir işiniz var ancak bir yandan da bir web sitesi açarak bir şeyler satmak istiyorsunuz. Hangi ürünlere daha çok talep olduğunu test etmek için Aliexpress’ten az sayıda ürün alabilirsiniz. Alibaba’dan sipariş vermek istediğinizde ise satıcılar size “En az 100 adet sipariş vermek durumundasınız.” cevabını verirler.

Bu bakımdan Aliexpress’ten alışveriş yapmak düşük risklidir, farklı ürünleri test etme ve bizzat görme imkanı sağlar.


Alibaba’nın Faydaları

Aliexpress’te olduğu gibi sayısız türde ve kategoride ürün bulunur. Telefon kılıfına baktığınız zaman binlerce farklı türde, renkte, tasarımda ürün bulursunuz.

Üreticilerle direkt iletişime geçerek ürünleri kendi isteğinize göre ürettirebilirsiniz.

Alibaba toptancı olduğu için ürünlerin birim fiyatı çok daha düşüktür. Aliexpress’te 4 dolara satılan bir çanta, Alibaba’dan toptan alım yaptığınızda 2 dolara düşebilir.

Bu bağlamda Alibaba, deneyimli ve ticaret işini bilen girişimciler için daha idealdir. Kendine ait mağazası ya da web sitesi olan, kendine özgü tasarıma sahip ürünler satmak isteyen, birim maliyeti olabildiğince düşürmek isteyen, halihazırda belli bir müşteri kitlesi olan girişimciler için Alibaba, Aliexpress’ten daha idealdir.


Aliexpress & Alibaba & Alibaba Toptan Fiyat Farkı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Alibaba’dan alım yapacağınız zaman 3 farklı opsiyon mevcut.

En iyi fiyatı daima Alibaba’dan alırsınız. Ancak az sayıda ürün alacaksanız Alibaba Wholesale (Alibaba Toptan) ve Aliexpress daha mantıklıdır.

Bir örnekle ne demek istediğimizi izah edelim.


Bambu Diş Fırçası

3 farklı platforma bakıp farklara analiz etmeye çalıştık. İçinde 4 adet diş fırçası olan bir ürün almak istiyoruz mesela.


Aliexpress

Ürün fiyatı: 2.5 dolar

Sipariş adedi: En az 1 adet


Alibaba

Ürün fiyatı: 1.68 dolar

Sipariş adedi: En az 1 olmak üzere 10000 taneye kadar


Alibaba Toptan

Ürün fiyatı: 1.10 dolar

Sipariş adedi: En az 1 olmak üzere 1000 taneye kadar

Bundan ne anlamak gerekir?

Burada amacınıza yönelik hareket etmelisiniz. Örneğin yeni bir ürün satmak istiyorsanız ve önce bu ürünü bir görüp test etmek istiyorsanız Aliexpress’ten sipariş verin.

Fakat toptan satın almak istiyorsanız ve ürünü satacağınızı düşünüyorsanız Alibaba Wholesale daha mantıklıdır.

Satışlara başladığınızda birim maliyeti daha da düşürmek istiyorsanız Alibaba’ya geçiş yapabilirsiniz. Her 3 platform da iş hayatının 3 farklı segmentine yöneliktir diyebiliriz.


Alibaba ve Amazon Arasındaki Fark Nedir?

Dünyanın en büyük iki e-ticaret sitesinden bahsediyoruz.

Bir girişimci açısından Alibaba ile Amazon arasındaki farka baktığımız zaman şöyle bir manzara ile karşılaşırız:

Alibaba bir toptancıdır. Ürün araştırması yaparken buraya bakılır ve toptan sipariş verilir.

Amazon ise bu ürünleri satılacağı, online bir mağazadır.

Yani Alibaba’dan size birim maliyeti 3 dolar bir ürünü Amazon’da 5 dolara satmanız mümkündür. Alibaba toptancı ise Amazon perakendedir.


Alibaba’nın Özellikleri

Ürünler toptan fiyatına satın alınarak eBay, Amazon, Shopify ya da kendi fiziki mağazanızda satılır. Hatta Instagram’da bile satış yapabilirsiniz.

Alibaba’dan toplu alım yapıldığında ürün birim fiyatı oldukça düşüktür. Birim maliyet düşük olunca kar marjınız da yüksek olur.

Alibaba’da satılan ürünlerin pek çoğunda marka ve etiket yoktur. Bu durumda üretici ile iletişime geçip satın alacağınız ürünlere kendi markanızın etiketini, logosunu yerleştirebilirsiniz.


Amazon’un Özellikleri

Amazon’da dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biridir ancak Amazon’da satılan ürünlerin toplu alımı yine Amazon üzerinden olmaz. Yani Amazon son kullanıcıya yöneliktir. Ticaret yapan bir kişi aynı üründen 1000 tane sipariş vermek için Amazon’u kullanmaz.

Amazon üzerinden satış ortaklığı yapabilirsiniz. Yani bir ürün incelemesi yapar, bu incelemenin videosunu çeker ve videonun altına da özel linki koyarsanız; bir kişi bu ürünü satın aldığında siz de bu alışverişten bir komisyon elde edersiniz. Bu programa Amazon Associates adı verilir.

Ya da dilerseniz Amazon’da kendi ürünlerinizi satabilirsiniz. Zaten temel mantık da budur. Alibaba’dan düşük maliyetli olarak 1000 tane alınan ürünleri Amazon’da tekil bir biçimde kar marjınızı ekleyerek satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yurtdışı Amazon’da Satış Nasıl Yapılır?


Alibaba’nın Çalışma Yöntemi Nasıldır?

Alibaba hem şirketlere hem de şahıslara yönelik bir toptancıdır. Ürünleri direkt olarak üreticiden satın alırsınız. Bu nedenle kafasında alım-satım planı olan kişilere daha uygundur. Arkadaşınıza doğum günü hediyesi alacağınız zaman Alibaba’ya değil; Aliexpress’e ya da Amazon’a ya da Hepsiburada’ya bakarsınız.

Alibaba’dan toplu alım yapıp satış yapmak isteyen bir girişimcinin kafasında bir ürün fikri olmalıdır. Bu kişi kendine bir niş (niche) belirlemelidir yani.

Alibaba’da giyimden teknolojiye, takıdan otomobil parçasına kadar aklınıza gelebilecek sayısız kategori ve ürün vardır.

Satın almak istediğiniz ürünü belirledikten sonra araştırmaya başlar, farklı üreticilere mesaj atarsınız. Üreticilerle kuracağınız iletişimde bu 3 konuya dikkat etmenizi öneririz.

Üretici (ve dolayısıyla satıcı) mesajınıza ne kadar sürede cevap veriyor? Yani ilgili bir satıcı mı?

Fiyat konusunda uzlaşabiliyor musunuz?

Bu üretici ile sıkı ve güvene dayalı bir iş ilişkisi kurulabilir mi?

Birim maliyet ve diğer konularda anlaşmaya vardığınız zaman siparişinizi verebilirsiniz. Bu kişiye ödemeyi yaptıktan sonra belirttiğiniz miktarda ürün size kargolanır.

Şimdi tüm bu süreci detaylarıyla inceleyelim.

İsteyen Herkes Alibaba’dan Sipariş Verebilir Mi?

Evet, verebilir.

Alibaba dünyanın en büyük toptancısıdır ve dileyen herkes Alibaba bünyesindeki üretici ve satıcılardan sipariş verebilir.

Alibaba üreticilere, şirketlere ve bireyler ticaret yapabilecekleri bir platform sunar. Yani hiçbir ürünü Alibaba’dan almazsınız, Alibaba’ya kayıtlı satıcılardan satın alırsınız.

Bir anlamda Alibaba, üreticilerin ürünlerini sergiledikleri bir mecradır. Fiyat pazarlığını, ürün adedini ve diğer konuları Alibaba güvencesiyle satıcılarla yapabilirsiniz.


Alibaba’dan Ürün Almanın Avantajları Nelerdir?

Alibaba’dan toptan alım yaptığınızda birim maliyet çok düşer ve bu da sizin marjınızı artırır.

Alibaba’da milyonlarca ürün vardır. Aklınıza gelen her ürünü burada bulabilirsiniz.

Satın alacağınız ürünlere kendi logonuzu ve etiketinizi koydurabilirsiniz.

Satın alacağınız kişiler ve firmalar hakkında bilgiler bulunmaktadır. Yani 5 yıldız alan bir satıcı güvenilir bir satıcıdır. Müşterilerinden 1 yıldız alan bir satıcı ile iş yapmamaksa en doğrusudur. Yani Alibaba, satıcıların saygınlıklarını şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır.

Ürünlerin paketi ve kargosu konusunda satıcılarla daha esnek bir anlaşma yapabilirsiniz. Yani ürünü dilediğiniz zaman, dilediğiniz yere, dilediğiniz şartlar altında gönderim yapılır. Üretici ile bu konuları direkt konuşabilirsiniz.

Toplu alım yapmadan önce üreticiden size numune göndermesini isteyebilir, ürünü beğenmediğiniz zaman ücret iadesi alabilirsiniz.


Alibaba’nın Ürün Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Alibaba’daki bazı satıcılar bir üründen en az 1000 tane almanızı şart koşabilir. Sizin kafanıza yatan bir üründen 100 tane alıp bir denemek isteyebilirsiniz ancak bu ürünün satıcısı “En az şu kadar alacaksın” diye şart koşabilir. Eğer satıcının belirttiği miktarda ürün alır ancak bu ürünlere pek ilgi olmadığını görürseniz yatırımınız boşa gider kısaca.

Alibaba’daki ürünler resmi lisansa sahip olmadığı için girişimciler birtakım hukuki yaptırımlara maruz kalabilir.

Alibaba’daki ürün görselleri ile size ulaşan ürünler arasında fark olabilir. Yani rengi çok canlı bir ürünün gerçek hayatta soluk bir renge sahip olduğunu görüp hüsrana uğrayabilirsiniz.

Bazı kategorilerde ulusal ebat kıstasları farklılık gösterebilir. Özellikle giyim alanında buna çok rastlanır. Alibaba’da XL olarak satılan bir tişört, Türkiye’deki M bedenine denk gelebilir.

Ürün size kırılmış ya da hatalı olarak ulaşabilir. Ayrıca bazı girişimciler aynı tedarikçiden ikinci, üçüncü siparişlerinden sonra ürün kalitesinde kötüleşme fark etmektedir. Yani kalite giderek düşebilir.

Ürünün size ulaşması ortalama 30 gün alır. Ayrıca stokta ürün kalmadığı zaman yeni sipariş verseniz bile ürün yine size 30 gün sonra ulaşır. Bu bağlamda Alibaba’dan ürün alıp satmak istiyorsanız stok miktarı ve zaman yönetimi konusuna özellikle dikkat etmeniz gerekir.


Şirket Olmadan Alibaba’dan Ürün Almak

Diğer bir ifadeyle, şahıs olarak Alibaba’dan nasıl ürün alabileceğinize bakalım:

1. Alibaba.com’a gidin.

2. E-mail adresinizle bir üyelik oluşturun. Mail adresinizin satıcılar tarafından talan edilmesini istemiyorsanız özel bir e-mail hesabı açın. (Satıcılar size sık sık, bazen bıktırıcı bir şekilde e-mail atacaktır.)

3. İsim, soyisim, telefon, adres gibi temel bilgilerinizi girin.

Alibaba sizden bir “şirket ismi” isteyecektir. Bu kısma dilediğiniz bir isim verebilirsini. İlla bir ticari ve tüzel kişiliğiniz olmak zorunda değildir.

4. E-mail adresinize gelen aktivasyon linkine tıklayın ve üyeliğinizi tamamlayın.

İşte bu kadar basit!

Artık satıcılarla iletişime geçip ürün alımı yapabilirsiniz.


Güvenli Bir Şekilde Alibaba’dan Nasıl Alışveriş Yapılır?

Şimdi Alibaba’da güvenli bir alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken hususlara bakalım.


1. İlk Önce Aliexpress’e Yönelin

Alibaba’dan 1000 tane ürün almadan önce Aliexpress’e gidin ve 2-3 ürün  satın alın.

Yani telefon kılıfı satacaksanız diyelim. 1000 adet ürün satın almanın şu aşamada mantığı yoktur. İlk önce Aliexpress’ten ürünü sipariş edip kalitesini kontrol etmelisiniz.

Ya da kendi telefon kılıfı web sitenizi açıp buradan aldığınız siparişlere göre siz de Aliexpress’ten ürün almalısınız. Aliexpress’ten aldığınız ürünü direkt müşterinizin adresine kargolatabilirsiniz.

Özetle Aliexpress üzerinden deneyim elde etmeli, e-ticaret işine ciddi bir şekilde odaklanacağınız zaman Alibaba opsiyonuna geçmelisiniz.

Alibaba ne satacağını bilen, bir üründe düzenli bir talep olduğunu gören deneyimli girişimciler için daha uygundur.


2. Güvenilir Satıcılara Bakın

Alibaba’dan ürün alacağınız zaman satıcının güvenilir olması çok önemlidir. Bu satıcıdan sipariş vermiş kişilerin satıcı hakkındaki yorumlarını okuyabilirsiniz.

Bunun için satıcıları değerlendirmeye yarayan bazı kıstaslar vardır.

Ticaret güvencesi: Bu güvenceye sahip olduğu belli olan satıcılar ürünleri zamanında teslim eder, kargolamadan önce ürünlerin sağlıklı durumda olacağını taahhüt eder.

Altın Satıcı: Bu satıcılar belli bir ücret karşılığında bu statüyü kazanmışlardır. Dolandırıcılıkla alakalarının olmadığını bu şekilde kanıtlamaktadırlar.

Değerlendirilmiş Satıcı: Bu satıcılar da çeşitli değerlendirmelere tabi tutulmuşlardır ve haklarında üçüncü bir tarafça hazırlanmış bir rapor bulunmaktadır. Bu rapor, satıcının özelliklerini ayrıntılı bir biçimde gösterir.

Bu özelliklere sahip satıcılardan alım yapmak, rastgele ilk gördüğünüz satıcıdan almaktan çok daha iyidir.

Fakat satıcı değerlendirmesi, yorumlar aracılığı ile bu satıcı hakkında daha derin bir bilgi edinebilirsiniz.


3. Lisanslı Ürünler Almayın

Nike, Adidas, Disney, Nintendo gibi markalar lisanslıdır.

Bu tür markaların Çin malı versiyonlarını satın alırsanız bu markalar size dava açma hakkına sahiptir.

Bu bakımda lisanslı olabilecek ürünler almamaya çalışın ve doğabilecek hukuki durumlardan peşinen kurtulun.


4. İnternetten Araştırma Yapın

Alibaba’dan bir ürün sipariş vermeden önce mutlaka iyi bir Google araştırması yapmalısınız.

Satıcı hakkında farklı sitelerde de yorumlar ve değerlendirmeler yapılmış olabilir. Supplie Blacklist adlı web sitesinde satıcılar hakkındaki şikayetler yer alır. Bu sitede hakkında kullanıcılar ve sizin gibi alıcılar tarafından olumsuz yorum yapılmış satıcılardan sakınmanız çok iyi olur.

Ayrıca ürün almayı düşündüğünüz satıcının adını Google’da aratın.

Örneğin

“Xahana Cases” diye bir satıcıdan iPhone X kılıfı almayı düşünüyorsunuz.

Google’a “Xahana Cases fraud” ya da “Xahana scam” yazarak bir araştırma yapın.

Bu satıcının sahtekar ve dolandırıcı olduğuna dair Google’da bir bilgi var mı yok mu, araştırın.

Satıcı hakkında Alibaba’da yapılan yorumları dikkatli okuyun. Bir kereye mahsus hayal kırıklığına uğramış bir müşterinin yazdığı olumsuz yorum ile kronik olarak yerin dibine vurulan satıcı hakkındaki yorumlar arasında fark olduğunu unutmayın.

Ayrıca;

ikinci siparişte ürünün kalitesini gözle görülür şekilde düşüren

bozuk ve hatalı mal gönderen

berbat ortamlarda, insanları sömürerek üretim yapan

Alibaba dışında bir mecradan tüm ödemeyi peşinen talep eden

ortalama fiyatın çok altında bir fiyatla satış yapan satıcılardan da sakının. Ürünün o kadar düşük fiyatlı olmasının nedeni çok büyük ihtimalle ürün kalitesinin berbat olmasından kaynaklanır.


Adım Adım Alibaba’dan Sipariş Vermek

Şimdi gelin, Alibaba’dan ürün alırken hangi aşamalardan geçmek gerektiğine ayrıntılı bir biçimde bakalım.


1. AŞAMA: Niş Belirleme

Yüzlerce kategori, milyonlarca ürün bulunan Alibaba’dan hangi ürünü alıp satacağınıza karar vermek göz korkutucudur.

İdeal olanı, Alibaba’ya gelmeden önce hangi ürünü satacağınıza halihazırda karar vermiş olmaktır.

Örneğin 4 mevsim boyunca talep gören, trend, popüler bir ürün seçebilirsiniz.

Yoga…

Yoga son yıllarda gerek dünyada gerek ülkemizde popüler hale gelmiştir.

Bu bağlamda yoga matı, yoga topu ve yoga ile ilgili çeşitli aksesuarları ve ürünleri seçebilirsiniz.

Satış Yapmak İçin Ürün Nasıl Bulunur?

Diğer deyişle niş araştırması nasıl yapılır, ne satacağınıza nasıl karar verilir de diyebiliriz.

Şimdi satmak için ürün araştırması nasıl yapılır, ona bakalım.


1. KeywordsEverywhere

KeywordsEverywhere adlı Google Chrome eklentisini kurun. Bu eklenti size belli bir anahtar kelimenin aylık aranma hacmini, rekabet durumunu detaylı bir şekilde gösterir.

Bu sayede bir ürünün ne kadar popüler ve talep görür olduğunu anlarsınız.

Mesela bir kelime aylık 1.000.000 kez aranıyor olsun. Ve bu kelime için rekabet düşük olsun.

Böyle bir durumda bu anahtar kelime için en büyük reklam vereni belirleyin. Yani bu anahtar kelimeyi yazdığınız zaman Google ilk sayfada hangi web siteleri çıkıyor, ona bakın.


2. Amazon

Amazon’da en çok satılan ürünler kategorisi bakmanız gereken bir diğer yerdir. Bazen iyi iş yapan ürünler bulabilirsiniz. Ayrıca Amazon’da satılan ürünlerin birçoğu da Alibaba’dan alınmıştır. Bu ürünlere olan talebi de en net Amazon’da görürsünüz.

Eğer bir ürün hakkında olumlu yorumlar görüyorsanız bu yorumların ne zaman yazıldığına dikkat edin. Yani ürün hala satın alınıyor mu? Yoksa 2019-2020 arasında patlama yaşayıp sonraki dönemde sönmüş mü?


3. Google

Google’a “trending products 2023” gibi bir ifade yazıp yapılmış araştırmalardan yararlanın.

Genelde çeşitli web sitelerinde o yıl yükselişe geçmiş trend ürünler listelenir. Bu tür listelerden ve yazılardan istifade edebilirsiniz.


4. Trend Hunter

TrendHunter.com adresine giderek farklı ürün ve niş fikirleri alabilirsiniz. Ayrıca bu sitede yükselişe geçen ürünleri de görebilirsiniz. Yani trend analizi yapmak için bu mecradan yararlanabilirsiniz.

Bu sitede bir ürünün neden popüler olduğunu açıklamıyor ancak mesela en trend ürünler listesinin başında “glutensiz ekmek mayası” görürseniz, buradan hareketle gluten içermeyen ürünlere yönelik ciddi bir ilgi olduğunu anlayabilirsiniz.


5. Google Trends

Aklınızda var olan ve araştırma sürecinde tespit ettiğiniz niş fikirlerini Google Trends üzerinden teyit edebilirsiniz.

Bazen bir trend henüz çok taze olduğu için Google’da yeterince veri bulamayabilirsiniz.

Bir niş fikrinin geçerli olduğunu görmek için 2004’ten bugüne bir araştırma yapın. Yani Google Trends araştırmanızı 2004’ten bugüne olacak şekilde yapın.

Her daim ilgi gören giyim ve moda kategorisinde bazı dönemsel iniş çıkış olsa bile bu kategorinin daima ilgi gördüğünü anlayabilirsiniz.

Ancak moda ve giyim çok ama çok geniş bir kategoridir. Bu nişi siz daha da daraltmalısınız.

Yani kadın giyim, erkek giyim, çocuk giyim, kadın botları, erkek spor ayakkabıları, çocuklar için zıbınlar, battal boy yaşlı pantolonları, lateks pantolonlar gibi aramanızı daha da daraltmalısınız.


6. Twitter

Bazen aklınızda 3-4 ürün fikri yatabilir. Ancak bu fikirleri teke indirmek ve tek bir nişe karar verebilmek için Twitter gibi platformlar size iyi bir fikir verebilir.

Twitter’da anket de yapabilir, e-ticaret ile uğraşan kişilerin ve takipçilerinizin fikirlerini alabilirsiniz.

Eğer iki ürün arasında kaldıysanız ve sizin daha az sevdiğiniz bir ürün insanlar tarafından daha az oylandıysa, düşünceniz daha da netleşir.


2. AŞAMA – Satıcıya Nasıl Karar Verilir?

Birçok kişi, önce satacakları ürüne daha sonra da bu ürünü kimden satın alacağı ürüne odaklanır.

Bazıları da önce satıcıya karar verir ve böylece satacağı ürünlerin belli bir tutarlığa sahip olmasın sağlar.

Alibaba’daki bir üretici ve satıcı, sizin satabileceğiniz pek çok ürüne sahiptir. Yani ürün gamı oldukça geniştir.

Öncelikle bir iki satıcı ile birlikte çalışıp işinizi büyütmek, tedarik zincirini sağlama almak daha iyidir. Yani başlangıçta birkaç satıcı ile çalışıp işinizi büyüttükten sonra daha başka satıcılardan da alışveriş yaparak satacağınız ürünlerin çeşitliliğini artırabilirsiniz.


a. Satacağınız ürün kategorisini araştırın

Örneğin giyim alanında bir şeyler yapmak istiyorsanız. Alibaba web sitesine girip “giyim” ya da “fashion” yazmak mantıklı değildir. Çünkü bu alan çok ama çok geniştir.

Belki kafanızda sadece “abiye” satmak vardır. Bu nedenle aramanızı “abiye” olarak yapmalı, kadınlar için özel günlerde giyilen kıyafetler satılan mağazalara bakmalısınız.


b. Aramanızı daraltın

Satıcıların değerlendirmesine göre aramanızı daha da daraltın. Yani yukarıda da bahsettiğimiz gibi “ticaret güvencesi sunan altın satıcılar”a odaklanın.

Yine Alibaba üzerinden sizin aramanıza en çok uyan satıcıları, en çok yıldız alan satıcıları, en çok olumlu yorum alan satıcıları seçebilirsiniz.

Bu noktada daha önce pek çok satış yapmış bir satıcıya odaklanmanız da yine çok iyi olur.

2007’den beri 7563 kez satış yapmış ve 5 üzerinden 4.8 almış bir satıcı, 2023’te kurulmuş ve 18 satış yapmış bir satıcıdan çok ama çok daha iyidir.

Burada “response rate” gibi bir madde görürsünüz. Bu satıcının müşterileriyle ne sıklıkta iletişime geçtiğini gösterir. Yani sizin her mesajınıza anında cevap veren bir satıcı tercih etmeniz gerekir. Sizin cevaplarınıza cevap vermeyen ya da 20 gün sonra cevap veren bir satıcı, Türkçemizde “tok satıcı” olarak adlandırılır.


c. Satıcı bilgilerini kontrol edin

Diyelim ki sizin arama kriterlerinize uyan 6 satıcı buldunuz.

Bu satıcıların profillerine gidip web siteleri, satılan ürünler, faaliyete ne zaman başladığı, üretimi nerede ve nasıl yaptığı, aldığı yorum sayısı, değerlendirme notu gibi bilgilere bakın.

Satıcı seçerken şu unsurlara mutlaka dikkat edin:

Üretim yapılan fabrikada çalışma koşulları nasıl? Kaç işçi çalışıyor?

Hayalinizdeki ürünlere benzer ürünler mi satılıyor?

Kaç yıldız almış? (4 ve üzeri olmasına önem verin.)

Son 6 ayda kaç kez satış yapılmış? (Satıcının ve ürünlerinin ne kadar popüler olduğunu anlamak için iyi bir bilgidir bu.)

Ürün fotoğrafları gerçek mi? Yoksa internetten bulunan fotoğraflar mı yüklenmiş?

Eğer bu sorulara bulduğunuz cevaplar sizi tatmin etse bile yine de süreç boyunca bazı sorunlar yaşanabilir. Fakat önemli olan bu aşamaya kadar iyi bir araştırma yapmış olmanızdır. Böylesine dikkatli bir inceleme yapmadan gözünüze ilk kestirdiğiniz satıcıdan ürün alırsanız problem yaşama oranınız çok daha yüksektir. Diğer bir deyişle “siz daha ilk dakikadan itibaren eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın.” ve sürece öyle devam edin.


3. AŞAMA: Ürün Nasıl Seçilir?

Alibaba’daki milyonlarca üründen bir tanesini seçmek, hakikaten zor bir şeydir.

Mesela, seyahat ve gezi blogunuz var. Bu blogda seyahat ile ilgili ürünler satmak da istiyorsunuz. Eğer seyahat ile ilgili biriyseniz şu ana kadar seyahat rotalarını gösteren güzel tasarımlı haritaların revaçta olduğunu fark etmişsinizdir.

Alibaba’ya gelip harita araştırırken de envai çeşit seyahat haritası olduğunu göreceksiniz.

Peki hangisini seçmelisiniz?


a. Minimum Sipariş Adedi ve Fiyat: Alibaba’dan Tek Ürün Almak Mümkün mü?

Bazı satıcılar spesifik bir haritadan en az 500 tane almayı şart koşarken bazıları tek bir harita satın almanıza olanak sağlar.

Burada bir soru sormalısınız kendinize?

1 tane satın almaya imkan veren satıcıdan mı almalıyım? Yoksa en az 500 tane almayı şart koşan satıcıdan bir adet numune mi talep etmeliyim?

Bazı haritaların da tamamen aynı tasarıma sahip olmasına rağmen farklı fiyatlarda farklı satıcılar tarafından satıldığını görebilirsiniz.

En düşük fiyatlı olanı tercih etmek mantıklı gibi durur bu aşamada; ancak dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Görünüş olarak 2 ürün tıpatıp aynı olsa bile pahalı olanın kalitesi, ucuz olandan daha iyi olabilir.

Buradan şunu anlamak gerekir: Siparişlerinizi tamamen en düşük fiyat politikasına göre belirlemeyin. Bir ürünün ortalama fiyatı 4 dolar iken aynı ürünü 1.24 dolara satan bir kişinin ürünün muhtemelen “dandiktir.”


b. Doğru satıcıyı bulun.

Sıra doğru satıcıyı bulmaya geldi. Burada opsiyonları olabildiğince daraltmalısınız.

Belirlediğiniz ürün ile ilgili 663 adet sonuç çıktı diyelim.

Satıcı bölümünden kutucukları (ticaret güvencesi, altın satıcı vs.) işaretleyerek bu sayıyı daha da düşürebilirsiniz.

Satıcının daha önce ürün gönderdiği ülkelere bakarak da Türkiye’ye daha önce mal gönderip göndermediğine bakabilirsiniz.

Minimum sipariş miktarı kutucuğunu işaretlerken yukarıda bahsettiğimiz hususları hatırlayın.

Birim fiyatı 1 dolar üründen en az 1000 tane sipariş etmeniz istiyorsa ve sizin bu iş için maksimum 500 dolar bütçeniz varsa o halde minimum sipariş miktarı daha düşük olan bir satıcıya yönelmelisiniz.

Kriterleri belirleyerek baştaki 663 sonucu, 45 sonuca indirebilirsiniz.

Geriye kalan 45 sonuç içinde de ürünleri tasarımı, rengi, kullanılan malzeme gibi kriterleri gözetebilirsiniz.


4. AŞAMA – Satıcı ile İletişime Nasıl Geçilir?

Tam istediğiniz ürünü buldunuz ve satıcı ile konuşmaya başlamak istiyorsunuz.

Ürünün sayfasında turuncu bir buton vardır, “satıcıya mesaj gönder.” yazar.

Satıcıya sadece sipariş vermek için ulaşmanız şart değildir. Önce kendinizi tanıtmak, ürün ile ilgili detaylı sorular sormak için de satıcıyla iletişime geçmelisiniz.

Satıcıya göndereceğiniz ilk mesajda şu konulara yer verin:

İlk önce üründen bir adet numune istediğinizi, ürünün kalitesini kontrol etmek istediğinizi ifade edin.

Örneğin takma kirpik için satıcıya ulaşıyorsanız önce ürünün kalitesini görmek istersiniz.

Ürünün alerjik özelliğe sahip olup olmadığından mutlaka emin olmalısınız böyle bir siparişte.

Kirpiğin ne kadar süre yapışkan özelliğini koruduğunu da öğrenmelisiniz. Müşterileriniz bu takma kirpiğin 10 dakika içinde düşmesini deneyimlerse bu üründen daha fazla satamazsınız ve amiyane tabirle ürün elinizde patlar.

Bu bakımdan mutlaka numune isteyin satıcıdan.

Eğer size gelen numune sizin için tamamsa, satıcıya ikinci kez bir mesaj atmanız gerekir.

İkinci mesajda da şu konulara değinin:

Numune hoşunuza gittiyse fiyat konusunda konuşmaya başlayabilirsiniz.

Ürünün üzerine markanızı yansıtan logo, etiket gibi şeylerin yerleştirilmesi, paket tasarımı, kargo adresi, kargo süresi gibi konulara odaklanın.

Fiyat söz konusu olunca satıcı size toplam maliyeti söyler. Diyelim 1000 adet takma kirpik için size 532 dolar fiyat verilebilir. Siz satıcı ile pazarlık yaparak bu fiyatı 500 dolara çekebilirsiniz mesela.

Ya da satıcının ürün başına düşen maliyeti düşürmesi için daha 1000 değil de 1250 adet takma kirpik almayı teklif edebilirsiniz.

Satıcılarla konuşurken son derece profesyonel bir dil kullanın. Zira bu kişiler henüz olmasa bile sizin iş ortaklarınız olma aşamasındadır. Eğer markanızı kurar ve Alibaba’dan aldığınız ürünleri sattığınız bir mağaza kurarsanız bu kişiler sizin en büyük iş ortaklarınız olacaktır.


5. AŞAMA: Ürünler Nasıl Kontrol Edilir?

Siparişi verdiniz ve ürünler belirttiğiniz adrese ulaştı.

Şimdi ürün kalitesini kontrol etmek gerekir.


a. Ürünü iyice test edin

Örneğin 500 adet baskılı tişört sipariş ettiniz diyelim. Bu tişörtleri iyice kontrol edin, yırtık sökük olup olmadığına bakın. Gelen tişörtlerin belirttiğiniz bedenlerde olup olmadığına da dikkat edin.

Örneğin ahşap bir ürün sipariş ettiyseniz ürünlerin üstünde toz, leke, yapışkan bir madde olup olmadığına bakın.

Birkaç parçadan oluşan bir ürün sipariş ettiyseniz tüm parçaların mevcut olduğundan emin olun.


b. Sayın

500 adet sipariş verdiyseniz size gelen pakette 500 adet ürün olması şarttır. 1000 ve daha fazla miktardaki siparişlerde bu durum sorun olabilmektedir.


c. Paketi inceleyin

Ürünlerinizin satıcı tarafından belirttiğiniz şekilde paketlenerek, ambalajlanarak gönderilmesini istersiniz. Böyle bir durumda paketteki bilgilerin doğru olması önemlidir.

Size ulaşan paketin plastik, balonlu naylon içinde gelmesi önemlidir. Paketleme doğru ve sağlam bir şekilde yapılmalıdır.


d. Tüm süreci gözden geçirin

Ürün kalitesini kontrol ettikten sonra ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

Örneğin tişört sipariş ettiniz ancak tişörtler kargo esnasında kırışmış. Bu durumda tişörtleri müşterilerinize kargolamadan önce iyice ütülemeniz gerekir.

Ya da 500 adet tişörtün içinde 15 tanesinde yırtık tespit ettiniz. Bu durumu satıcınıza bildirmeniz ve ortak bir karar almanız gerekir.


Alibaba’dan Alınan Ürünleri Nasıl ve Nerede Satabilirsiniz?

1. Kendi Web Siteniz

Alibaba’dan aldığınız ürünleri kendinize ait bir web sitesi açarak, kendi markanızı kurarak da satabilirsiniz. Bu opsiyona daima sahipsiz.

Böyle bir durumda ürün fiyatlandırma, web sitesi tasarımı gibi konulara sadece siz hakim olursunuz.

Amazon, eBay, Sahibinden, Gittigidiyor, N11, Instagram gibi platformlar üzerinden de satış yapabilirsiniz.

Buna ek olarak çeşitli web siteler aracılığı ile de satış yapabilirsiniz.

Yani kendi başınıza hareket edebileceğiniz gibi farklı platformlardan da satış yapabiirsiniz. Kendi sitenizi açtığınızda sosyal medya reklamı, pazarlama, teknik altyapı gibi konularda da kendi başınıza hareket edersiniz.


2. Shopify

E-ticaret sitesi Shopify’da kendinize bir e-mağaza açabilir, Shopify’in ödeme, altyapı, reklam ve pazarlama kampanyalarından istifade edersiniz.

Shopify’da satış yapmak için sadece bir mağaza açmak ve bu mağaza ürün görselleri yüklemektir.

Geri kalan hemen her şey Shopify tarafından yapılır. Size sadece ürün sattığınız zaman bunu kargolamak kalır.


3. Amazon

Amazon, e-ticaret için en büyük platform diyebiliriz. Her gün milyonlarca insan Amazon üzerinden milyarlarca dolarlık alışveriş yapıyor ve aklınıza gelebilecek her şey satılıyor Amazon’da.

Alibaba’dan aldığınız ürünleri Amazon’dan satmak istediğinizde Amazon sizin adınıza tüm pazarlamayı yapar.

Amazon’dan satış yapmanın belki de tek olumsuz yanı müşterilerinizin kim olduğunu tam olarak bilmemenizdir.

Yani kendinize ait bir e-ticaret siteniz olsa müşterileriniz hakkındaki tüm bilgilere sahip olur, bu kişilere yeni ürünleriniz hakkında e-mail gönderebilirsiniz.

Ancak Amazon’da böyle bir şey yoktur.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?


4. Facebook

Facebook’taki gruplarda da gayet iyi satış yapabilirsiniz. Alım-Satım grupları bu konuda idealdir.

Ayrıca sizle aynı şehirde yaşayan kişileri hedeflediğiniz zaman bu kişiler ürünü bizzat gelip elden de alabilmektedir.

Sattığınız ürünlerle ilgili gruplara üye olup ürünlerinizin reklamını yapabilirsiniz. Ancak bu grupların kurallarında alışverişe izin verildiğinden emin olun. Aksi halde grup yöneticisi sizi gruptan çıkarabilir.

Keza siz de bir Facebook grubu açabilirsiniz.


5. Diğer E-ticaret Siteleri

 • Hepsiburada
 • N11
 • eBay
 • eTsy
 • Letgo
 • Dolap
 • Zebramo
 • Gardrops
 • Modacruz ve daha pek çok alışveriş sitesinden de ürünlerinizi satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Etsy’de Satış Nasıl Yapılır?


Sonuç

Alibaba’dan toptan ürün satın alıp bu ürünleri çeşitli platformlarda tekil olarak satabilirsiniz. Toptan alışveriş yaptığınız için aldığınız ürünlerin birim fiyatı çok uygun olacaktır. Bu ürünleri kar marjınızı ekleyerek piyasaya sunduğunuzda ise iyi bir kazanç elde etmeniz mümkün.

Bunun için yazımızdan hareketle Alibaba’yı bir de bizzat siz gezmeli, e-ticaret yapma işinde ne kadar ciddi olduğunuzu tespit etmelisiniz.

Kendi ürünlerinizi tasarlamak, ürünlere kendi logonuzu eklemek istiyorsanız Alibaba iyi bir tercih. Yani sadece satış yapmak değil, aynı zamanda bir marka haline gelmek istiyorsanız Alibaba opsiyonunu mutlaka değerlendirin.

Buna karşın dropshipping yöntemini kullanacaksanız Aliexpress sizin için daha idealdir. Yapmanız gereken ürünlerinizi ya kendi sitenizde ya da herhangi bir platformda yayınlamak, insanlar bu ürünlerden satın aldığında aynı ürünü Aliexpress’ten sipariş edip müşterinin adresine kargolatmak. Dropshipping’in mantığı temel olarak budur. Kendi web sitenizde 100 liraya satacağınız bir ürünü Aliexpress’te 10 liraya mal edebilir ve karını maksimuma çıkartabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Merhaba faydalı bir yazı olmuş fakat Alibaba’dan toptan veya tek ürün almanın başka aşamaları da olduğunu düşünüyorum. Yazı da gümrük işleri,ek vergiler, ürünün ülkemize geldiğinde dikkat etmemiz gereken aşamalar ve prosüdürleri ile alakalı bilgilerinde yer alması gerekirdi

 2. Alibaba’dan tek ürün almak istiyorum numune için. Bunun için iletişime geçmem gerektiğini söylemişsiniz. Bu konuda da örnek bir konuşma nasıl olmalı paylaşabilir misiniz?

 3. Aliexpresten yıllardır alışveriş yapıyorum. İlk zamanlar fiyatlar uygundu şimdi ise çogu ürün Türkiyeden daha pahalı geliyor. Devletimiz gelen ürünleri birde vergilendirince Türkiyeden daha pahalı olmaya başladı tabi herkes kendi meslegine göre degerlendirme yapar. Ben cep telefonu parçaları ve aksesuar konusunda konuşuyorum. Şimdi yeni bir arayış içindeyim Alibabadan toplu ürün almak istiyorum ama kafamda bir kaç soru var yardımcı olabilirmisiniz. Örnek Adet sayısı fazla olunca gümrükte kalma gibi bir ihtimali varmı? Bu ürünlerde vergilendirme nasıl oluyor ve bunları satış yaparak fatura kesmek zorunda kalırsak nasıl bir yol izlememiz lazım. Yardımcı olursanız sevinirim. Malum elektronik aksamda bulunmayan bazı ürünler Türkiyede uçuk fiyatlara satılıyor. Sürekli bu işi yaptıgım için hem kendim hemde satış için adetli ürünler almak istiyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

 4. Gümrükte neler olacak, mal gelecek mi, ekstra gümrük vergisi olacak mı, olacaksa vergi ne kadar, vergi hangilerinde olur, hangileri yasak hangileri değil?

 5. Mrh
  Bu kadar güzel bilgiler paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazınızı tamamını okudum aklıma takılan şeyleri izninizle sormak istiyorum.
  1) Yazınızda bir e ticaret sitesi yada bir dükkan açmaktan bahsetmişsiniz bunun için tüzel kişiliğe gere var mı?
  2) Marka sahibi olmak için tüzel kişi mi olmak gerekiyor markalaşma süreci nasıl gerçekleştiriliyor? Resmi makamlara sorun yaşamak için kanuna aykırı satış yapmamak için ne yapmak gerekiyor?
  3)Droppshoping olarak satış yaptığımızda yaptığımız satışın ücretini nasıl alıyoruz ayrıca yaptığımız satışlardan alamadığımız ücretler kimin güvencesinde?
  4) Lisanslı ürünleri satmamız gerektiğini belirtmiştiniz Alibaba üzerinden suradışı yada çok bilinmeyen bir ürünü sarmak istediğimizde lisanslı olup olmadığını nasıl anlarız yada satıcının bu konudaki açıklamasına güvenmeli miyiz?
  5) Şahıs olarak Alibaba üzerinden satın alacağımız ürünler büyükse mesela bir beyaz eşya, plazma TV, bunlar bize nasıl ulaşıyor şahıs olarak limandan biz mi gidip alıyoruz?
  Bu konularda bizlere yardımcı olmanızı rica ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir