Döviz Bürosu Açmak

Döviz büroları her türlü döviz alım satım işlemi yapan müesseselerdir. Kendi işinin sahibi olmak isteyenler için döviz bürosu açmak doğru bir yatırım fikri olabilir.

Döviz bürosu işine girecekseniz öncelikle detayllı bir iş planı hazırlamalısınız.  Almanız gereken ruhsat ve izinleri mutlaka öğrenin.

Son kararınızı vermeden önce uygun seçeneklerle ilgili riskleri ve avantajları iyice araştırdığınızdan emin olun. Döviz burosu açmak için ipuçlarını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 

Döviz bürosu nasıl açılır?

İnsanların çoğu kendi işinin patronu olmak ister. Ancak para ve bilgi birikimi eksikliği en büyük handikaplarıdır.  Dövizle ilgileniyorsanız kendi döviz büronuzu açarak iyi kazanç elde edebilirsiniz. Döviz bürosu açmak için gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının kuruluş mevzuatlarına uymanız gerektiğini unutmayın.

 

Döviz bürosu açma şartları

1- Anonim şirket olması, münhasıran yetkili müesseselerin faaliyet konuları ile iştigal etmek üzere kurulması,

2- Ödenmiş sermayelerinin 250 bin Yeni Türk Lirasından az olmaması

3- T.C. Ziraat Bankasına 80 bin EURO yatırılması,

4- Kurucuların, müflis, konkordato ilan etmiş veya taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış olsalar dahi ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis yahut zimmet, nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık suçları, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmaması,

5- Hisse senetlerinin nama yazılı olması ve nakit karşılığı çıkarılması,

6- Ana sözleşmelerinin Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında mevzuat hükümlerine uygun olması,

7- Türkiye’de yetkili müessese olarak faaliyette bulunmak isteyen yurt dışında yerleşik kişilerin bulundukları ülkede döviz alım satım işleri ile iştigal ettiklerinin belgelenmesi şarttır. Süreç zaman alsa da beklemeye değecektir.

Sıfırdan başlamak zor olacaktır. Bunun yerine var olan bir firmayı satın almak daha akıllıca olabilir. Son kararınızı vermeden önce her seçeneğin risklerini ve faydalarını iyice araştırın. Var olan bir büroyu satın almak daha avantajlıysa bu yolu takip edin. İşletme ruhsatınızı aldığınız takdirde faaliyette bulunmanız da kolaylaşacaktır çünkü her şey yasal olacaktır.

Öncelikle amaçlarınızı belirleyin. Amaçlarınız veya hedefleriniz gerçekçi olmalıdır. İşletme sahibi siz olacağınız için döviz işlemlerinden anlamanız gerekir. Rekabeti analiz etmekte oldukça önemlidir. Rekabeti analiz ederseniz rakiplerinizin zayıf yönlerini öğrenirsiniz ve bunları rakiplerinize karşı kullanabilirsiniz. Maliyetler ve harcamalar finansmanı belirleyecektir. Gelecek beş yıl için tahminler yapın. İşleri yoluna koyarsanız kolaylıkla finansman bulabilirsiniz. ( ihtiyacınız olduğunda ) Düşünmeniz gereken bir diğer konuda personeldir. Kaç tane personele ihtiyacınız olacak hesaplayın. Alacağınız personellerin güvenilir ve işinin ehli olmalarına dikkat edin.

 

Döviz bürosu açmak için yapmanız gerekenler

İyi bir yer seçimi yapmak oldukça önemlidir. Döviz büronuz şehir merkezinde veya kolay ulaşılabilir bir yerde olmalıdır. Kamu hizmetleri, internet ve telefon için başvurmanız gerekecektir. Hazırlayacağınız iş planı mali konuları detaylandırmalıdır. Bu yola çıkarken genel giderler düşük tutulmalıdır. Döviz konusunda deneyimliyseniz başarılı olma şansınız tabii ki artacaktır. Riskler her zaman olacaktır ancak dikkatli bir planlama yaparsanız başarılı olmanızı hiçbir şey engelleyemez.

İş kurmak istiyorum ancak karar veremiyorum diyenler için yatırım fikirlerini ve iş kurma fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir