Dünyanın En Büyük 5 E-Spor Turnuvası

Spor dünyası bir endüstri haline gelmiş durumda. Tabii bundan e-spor da nasibini almış halde.

Bugün milyarlarca dolarlık bir e-spor sektöründen bahsediyoruz. E-spor oyunlarının bazıları var ki verilen ödüller dudak uçuklatıyor. Günümüzde herhangi bir e-spor etkinliğinde ödül  en az 1 milyon dolardan başlıyor. Geçtiğimiz yıl sırf 20 tane 1 milyon dolar ödüllü turnuva vardı. Bu turnuvalarda da en çok  Halo 5, CS: GO, League Of Legends, Heroes Of The Storm, rFactor2, Dota 2, Hearthstone gibi oyunlar oynanıyor.

Biz de bu yazımızda dünyanın en büyük 5 e-spor turnuvasını inceleyeceğiz.

 

5.  Call Of Duty: Infinite Warfare

En yüksek ödül: 1.500.000 dolar

Toplam ödül: 4.000.000 dolar

Turnuva sayısı: 72

Efsanevi savaş oyunu Call of Duty’nin 13. versiyonu Infinite Warfare geçtiğimiz yılın en büyük e-spor turnuvalarında oynandı. Her yıl Call of Duty’nin en son çıkan oyunu hakkında düzenlenen turnuvalar, oyunun popülaritesini korumasını sağlıyor.

Geçen yılki turnuvayı online olarak tam 20 milyon kişi seyretti. Playstation üzerinden oynanan turnuva aynı zamanda konsolun e-spor alanındaki varlığını bir kere daha tescil etti.

Oyunla ilgili ilginç bir anektod paylaşalım son olarak:  The Call Of Duty: Infinite Warfare’nin fragmanı Youtube’daki en çok eksi oy (dislike) alan video oldu. Oyun fütüristik bir ortamda geçtiği için Call of Duty serisinin 2. Dünya Savaşı ortamını seven oyunculardan tarafından protesto edildiğini söyleyebiliriz.

 

4. Heroes Of The Storm

En yüksek ödül: 1.000.000 dolar

Toplam ödül: 4.700.000 dolar

Turnuva sayısı: 31

2015 yılında piyasaya sunulan Heroes Of The Storm  e-spor dünyasının en genç oyunlarından biri. Blizzard şirketi tarafından yoğun bir şekilde desteklenmesi oyunun popülaritesinde de oldukça etkili.

2018 yılında oyunun uluslararası final müsabakalarını 3.6 milyon kişi canlı olarak izledi.

 

3. League Of Legends (LoL)

En yüksek ödül: 5.000.000 dolar

Toplam ödül: 12.000.000 dolar

Turnuva sayısı: 139

League Of Legends (LoL) dünyanın en çok oynanan e-spor oyunu olarak değerlendiriliyor. 2016 ve 2017 yıllarında da en çok oynanan oyun olan LoL’un devasa bir izleyici kitlesi var. Oyunun dünya finallerimi toplam 106 milyon kişi izledi. Üstelik bu izlenmenin 104 milyonu sırf Çin’dendi.

Oyunun geliştiricisi olan Riot Games, Avrupa ve Kuzey Amerika için 20 takımlı, diğer kıtalar için de kıta başı 10 takımdan oluşan bir turnuva düzenliyor her yıl.

 

2. Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO)

En yüksek ödül: 1.000.000 dolar

Toplam ödül: 19.000.000 dolar

Turnuva sayısı: 839

Counter-Strike: Global Offensive ya da daha bilinen adıyla CS: GO geçtiğimiz yıl 4 kez 1 milyon dolar ödüllü turnuva düzenledi. CS: GO en düşük ödüllü turnuvalara sahne olsa da oyunun popüler olması ve çok sayıda turnuva düzenlenmesi toplam ödül havuzunu 19 milyon dolar gibi büyük bir meblağa ulaştırıyor.

Polonya’nın Krakow kentinde düzenlenen CS: GO turnuvası geçen yılın en büyük e-spor olaylarından birine sahne oldu. Toplamda 40 milyon kişinin izlediği turnuvanın bir bölümünde tam 1.897.000 kişi oyunu aynı anda oyunu izledi.

 

1. Defence Of The Ancients 2 (Dota 2)

En yüksek ödül: 24.500.000 dolar

Toplam ödül: 38.000.000 dolar

Turnuva sayısı: 158

Dota 2, son 4 yıldır dünyanın en çok ödül dağıtan oyunu unvanını korumaya devam ediyor. Uluslararası olarak düzenlenen turnuvaların 2014 ayağında toplam 5 milyon ödül vererek en yüksek ödül verilen turnuva olmayı sürdürüyor.

Bu kadar büyük ödüllerin bir kısmı oyunun geliştirici Valve tarafından veriliyor. Geri kalan ödüller ise Dota2 oynayan oyuncuların oyun içinde yaptıkları satın almalardan karşılanıyor. Yani oyun içi satın almaların %25’i turnuvaya, geri kalansa şirketin kasasına giriyor.

Dota2’yi geçen yıl toplam 92 milyon kişi izledi. Öyle ki oyunun bir bölümünde tam 11 milyon kişi aynı anda izliyordu oyunu.

Son 4 yıl içinde Dota2’de şampiyon olarak milyoner olan 43 kişinin bulunduğunu da belirtelim.

 

İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Online Oyunlar

Oyun Turnuvalarından Para Kazanmak

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir