Oyun Turnuvalarından Para Kazanmak

Geçtiğimiz 10 yıl içinde e-spor dünyası inanılmaz bir büyüme yaşadı. Dört başı mamur bir sektör haline geldi adeta.

Eğer siz de oyun tutkunuysanız, attığımı vururum diyorsanız ve bu işe ciddi derecede zaman ayırabilecekseniz e-spor turnuvalarına katılarak ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Bu yazıda e-spor turnuvalarına katılarak para kazanma konusunda önemli ipuçları vereceğiz.

 

E-Spor Nedir?

E-spor rekabete dayalı bir biçimde düzenlenen spor organizasyonlarına verilen addır diyebiliriz. E-spor yarışmalarında ve turnuvalarında takımlar birbirleriyle profesyonel düzeyde yarışır. Kazanan takım ise büyük para ödülünün sahibi olur. Ancak belirtmekte fayda var ki uluslararası bir e-spor oyununa o oyunu dünyada en iyi oynayan kişiler ve takımlar katılmaktadır. Yani rekabet feci derecede yüksektir.

Takımlar halinde oyun oynamak uzun süredir olan bir şey ancak son 10 yılda adeta Oscar ödül törenini andıran profesyonellikte etkinlikler düzenleniyor. İzleyiciler, oyuncular, sunucular, ışıklar, ödüller… Çılgın bir dünya.

Ayrıca internet üzerinden bu turnuvaların izlenme sayısı da on milyonları aşıyor. Bazı turnuvalar internetten izlenebildiği gibi bazı turnuvalar da büyük stadyumlarda düzenleniyor. Youtube, Twitch gibi canlı yayın yapmaya imkan tanıyan platformlar ise e-spor dünyasının büyümesini, gelişmesini ve yaygınlaşmasını daha da kolay hale getiriyor.

 

E-Spor Sektörü Ne Büyüklükte?

Statista verilerine göre dünya genelinde e-spor sektörü 1 milyar dolar hacme sahip. 2023’te bunun 1.6 milyar dolara ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde e-spor izleyicilerinin sayısında da 300 milyonluk bir artış bekleniyor. . 2022 itibariyle 490 milyonluk bir izleyici kitlesine sahip e-spor turnuvaları.

E-spor hem yatırımcılar hem de bireyler açısından çok karlı bir sektör. Büyük turnuvalarda zafer elde eden oyuncuların yıllık kazancı 5 milyon dolar seviyesinde.

E-spor turnuvalarının temel gelir kaynağı sponsorluklar ve reklam. Bu alanda son 12 ay içinde 822 milyon dolarlık gelir elde edilmiş.

 

E-Spor Turnuvalarından Nasıl Para Kazanılır?

Oyunlar konusunda istisnai bir beceriniz varsa siz de hemen bir e-spor takımına üye olmalısınız. Dota 2 turnuvası mesela çok popüler. Dağıtılan toplam ödül ise 25 milyon dolar bu turnuvada. Takım ne kadar iyi derece elde ederse o kadar çok pay alıyor pastadan.

E-spor yayıncıları ve oyuncularının esas gelir kaynağı sponsorlar… Markaların ürünlerini kullanarak ve tanıtarak ciddi paralar kazanıyor bu kişiler. Enerji içecekleri, klavyeler, mouse’lar, oyuncu sandalyeleri, tişörtler…

Tabii e-spor dünyasında irili ufaklı çok sayıda turnuva var. İlla global düzeyde yarışmanız gerekmiyor. Türkiye’de de çok sayıda e-spor turnuvası düzenleniyor.

Fiziki bir salonda düzenlenen elit turnuvalar kadar evinizde katılabileceğiniz çok sayıda turnuva olduğunu da belirtelim. E-spor turnuvasına katılmak için illa Arizona’ya, Berlin’e gitmek durumunda değilsiniz yani. (Gidebilirseniz şahane tabii.)

Hani derseniz ki benim elim değil de çenem daha iyi iş yapıyor; o zaman Twitch yayıncılığı size daha uygun olabilir. Youtube, Twitch gibi mecralarda oyun oynarken bir yanda da muhabbet ederek takipçilerinizden bağış alabilirsiniz. Ne kadar çok takipçi, o kadar çok marka işbirliği demektir. Meşhur Jahrein veya Elrain de böyle yayıncılar ve gamer’lar aslında.

 

En İyi E-Spor Turnuvaları Hangileridir?

Milyon dolarlar, yüz bin dolarlar… Çok büyük bir kesim için hayal paralar. Bunlar elit turnuvalarda dönen paralar. Ancak online olarak katılabileceğiniz daha realist pek çok turnuva mevcut. Bu turnuvalarda maç başı 1 dolardan 10.000 dolara kadar para ödülü kazanabiliyor.

 

MLG Game Battles

Bu platformda günlük olarak turnuvalar düzenleniyor. Maç başı kazanç 100 ila 400 dolar arasında değişiyor. PC ve oyun konsollarıyla turnuvaya katılabiliyorsunuz.

Maçlar Apex Legends, Call of Duty, Fornite ve Gears of War gibi oyunlar oluyor.

 

World Gaming

3 milyon üyeye sahip büyük bir platform olan World Gaming, dünyanın en büyük e-spor sitelerinden biri. Paralı ve ücretsiz turnuvalar bulunuyor. Ödüller nakit para, altcoin ya da hediye çeki olabiliyor. 100 ila 200 dolar arasında değişiyor ödüller.

Apex Legends, FIFA, Fortnite, Hearthstone, Madden, Super Smash Bros gibi oyunların oynandığı platforma bilgisayar, konsol ve hatta akıllı telefonlardan katılabilirsiniz.

 

GamerSaloon

GamerSaloon’da irili ufaklı çok sayıda turnuva mevcut. Ödüller 10 dolardan 10.000 dolara kadar değişebiliyor. Bazı turnuvalara birkaç dolarlık giriş ücreti vererek katılabiliyorsunuz. Bazı turnuvalara ise katılmak ücretsiz.

Apex Legends, Call of Duty, FIFA, Fortnite, NBA, NFL ve UFC gibi oyunlar GamerSaloon’da en sık oynanan oyunlar arasında.

Mutlaka okuyun: Dünyanın En Büyük 5 E-Spor Turnuvası

 

Twitch Üzerinden Para Nasıl Kazanılır?

Canlı yayın yapma konusunda en iyi platformlardan biri olan Twitch, e-spor yayıncıları için biçilmiş kaftan.

100.000 kişiden belki 1 tane global düzeyde e-sporcu çıkar. Ancak dediğimiz gibi muhabbeti keyifli ve oyun oynamayı seven herkes, iyi bir e-spor yayıncısı olabilir.

E-spor dünyasının pek çok ismi zaten parayı Twitch ve Youtube’daki yayınlarındna kazanıyor. Burada isim yapan kişiler daha sonra turnuvalara da katılıyor. Yani mevzu Twitch etrafında dönüyor büyük oranda.

Twitch’te para kazanabilmek için Twitch ortağı olmanız gerekiyor.

Twitch ortağı (Twitch affiliate) olmanın şartları ise şöyle:

  • Son 30 günde en az 8 saat yayın yapmış olmak.
  • Son 30 gün içinde en az 7 gün yayın yapmış olmak.
  • Yayın başı minimum 3 izleyiciye sahip olmak.
  • En az 50 aboneye sahip olmak.

Twitch affiliate programı kapsamında izleyicilerinizi 4.99, 9.99 ya da 24.99 dolar karşılığında kanalınıza abone olmaya davet edebilirsiniz. Bu para yayıncı ve Twitch arasında 50-50 bölüşülür.

Twitch yayıncıları oyun satışlarından da komisyon elde edebilmektedir. Bir yayıncı, oynadığı oyuna dair bir özel bir link ederek bu oyunu izleyenlerinin satın alması durumunda %5’lik bir komisyon kazanabilmektedir.

Mutlaka okuyun: Twitch İle Nasıl Para Kazanılır?

 

İlginizi çekebilir

Para Kazandıran Oyunlar

Mobil Oyun Yaparak Para Kazanmak

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir