Dünyanın En İyi Elektrikli Arabaları

Benzinli araçların günleri sayılı mı? Forbes dergisinden Tom Raftery, içten yanmalı motorların artık tarih olduğunu 7 madde ile anlatıyor. Raftery’ye göre içten yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş yeni başladı fakat beklenenden çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecek. İşte bu öngörüyü destekleyen nedenler:

 

1. Çin Pazarı

Tom Raftery, dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin’in yürürlüğe giren yeni yasaya dikkat çekiyor. Yasaya göre, 2025 yılına gelindiğinde otomobil üreticilerinin satışlarının en az yüzde 25’i elektrikli araçlardan oluşacak. Bu gelişmenin ardından tüm büyük petrol bazlı motor üreticileri kendilerini elektrikli araç dünyasında buldu. Tesla bu konuda öncü davranarak Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk dev fabrikasını Çin’de açmak üzere Çin hükümeti ile anlaşma imzaladı.

 

2. Batarya Fiyatlarındaki Süregelen Düşüş

Raftery, 2010 yılında saatte 1 kilovat üreten lityum-iyon pillerin 1000 dolar civarında olduğunu, 2017 yılına gelindiğinde ise, bu fiyatın 200 dolara kadar düştüğünü belirterek düşüşün devam edeceğini ekliyor. Haziran ayında gerçekleşen, Tesla firmasının hissedarlar toplantısında Elon Musk, bu rakamın iki sene içerisinde 100 dolar seviyesine gerileyeceğini duyurdu. Bataryaların 100 dolar gibi bir maliyete sahip olması, içten yanmalı motorlara sahip araçlarla, elektrikli araçların fiyatlarının birbirlerine yaklaşacağı anlamı taşıyor. Yan, 2020 yılında, bataryaların fiyatları 10’da bire düşmüş olacak ve bu düşüş devam edecek.

 

3. Batarya Kapasitelerindeki Devam Eden Artış

Elektrikli araçların sahip oldukları menzil ile ilgili endişeler yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Raftery bu durumu, her yıl yüzde 5 ile 8 arasında kapasiteleri artan ve daha yoğun enerji ile yüklenebilen lityum-iyon piller ile açıklıyor. 2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen Tesla Roadster modelinin, 1000 kilometre menzile sahip olacağı duyuruldu. Elektrikli araçların 1000 kilometre menzile sahip olmaları, asıl içten yanmalı motorlarda menzil problemi yaşanacağı anlamına geliyor. Günümüzde yollarda bulunan elektrikli araçların menzillerine göz attığımızda, eğer lider konumdaki araçlar hedeflenirse, bu araçların menzilleri daha da gelişecektir.

 

4. Uzun Ömürlü Bataryalar

Çoğu kişinin iddia ettiğinin aksine, bataryaların kullanıldıkça ömürlerinin tükendiği bilgisi gerçeği yansıtmıyor. Aşağıdaki grafik, Tesla’nın Model S ve MOdel X araçlarına ait. 270 bin kilometre yol katetmiş elektrikli aracın bataryasını gösteren grafik, pilin kapasitesinin halen yüzde 91’ini kullandığını gösteriyor. Kısacası, her 30 bin kilometrede bataryada yüzde birlik kapasite düşüşü yaşanıyor. Bu da demek oluyor ki, elektrikli araçların alımı sırasında ödenen para, kendini amorti etmekte zorlanmıyor. Üstelik bu alanda geliştirme çalışmaları da sürüyor. Öte yandan, aşağıdaki grafiğin sadece Tesla’ya ait olduğunu, diğer üreticilerin verilerinin net olmadığını belirtmekte fayda var.

 

5. Elektrikli Araçların Daha Güvenilir Olması

Elektrikli araçları bir adım öne taşıyan bir diğer faktör de, bu otomobillerin çok daha güvenilir olmaları. Hareket halindeki içten yanmalı motora sahip bir otomobilde, 2 binin üzerinde hareketli parça bulunurken, elektrikli araçlarda yaklaşık 20 hareketli parça vardır. Yapılan araştırmalarda, en fazla tamir ihtiyacı olan parçalar arasında elektrikli araçlarda kullanılan sadece bir parça bulunuyor. Yani elektrikli araç kullandıktan sonra benzinli otomobile geri dönmek oldukça acı verici olabilir.

 

6. Elektrikli Araçların Daha Ucuz Olması

Raftery’ye göre; eğer benzinin çok ucuz, elektriği ise aşırı pahalı olduğu bir yerde yaşamıyorsanız, elektrikli araçlar bariz bir şekilde çok daha az masraflıdır. Son zamanlarda yaşanan petrol fiyatlarındaki büyük artışlar da, böyle bir yerin var olma olasılığını düşürüyor.

 

7. İçten Yanmalı Motora Sahip Araçların İkinci El Fiyatlarının Çok Daha Düşük Olması

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde, elektrikli araçlar ve hibrit araçlar en hızlı satılan otomobiller konumuna geldi. Raftery’ye göre bu durum sürerse, içten yanmalı motora sahip araçların ikinci el fiyatı çok büyük bir düşüş ile karşı karşıya kalacak. Düşünün, eğer 3, 4 yıl içerisinde ikinci el fiyatı çok büyük oranda düşecekse, neden bugün içten yanmalı motora sahip bir otomobil alasınız? Kimse almaz. İnsanlar da bu durumun farkına varmaya başladıklarında, bu pazar çökecektir. Üstelik bu çöküş, çoğunun beklediğinden daha hızlı ve daha erken yaşanacak.

Bu yedi etken, geleceğin otomotiv sektöründe emisyona yer olmadığını gösteriyor. Dahası, dizel araçları yasaklayan şehir ve ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Tom Raftery, elektrikli araçları kullananların sayısı arttıkça, içten yanmalı motora sahip araç şoförlerine, bugünkü sigara içen insanlara bakıldığı gibi bakılacağını düşünüyor.

Elektrikli araçlar hayatımıza günden güne daha fazla girdiği şu dönemde, neye göre seçim yapacağız? Bir diğer nokta da, sadece elektrik ile çalışan otomobillerin halen küçük bir pazar payına sahip olması. Kullanıcılar tüm gelişmelere rağmen halen menzil endişesi taşıyor ve bu nedenle hibrit araçlara yöneliyor.

Petrol ürünleri ile çalışan otomobiller gibi, elektrikli araçlar da birbirinden oldukça farklı. Ayrıca, otomobili kullandığınız güzergahta ya da kalkış ve varış noktalarında bataryayı şarj edebilmelisiniz. Zira alt yapı olmadan bu otomobilleri kullanmanıza imkan yok.
Aşağıda 2018 ve daha sonraki yıllarda piyasaya çıkan ya da çıkması beklenen en başarılı elektrikli araçları derledik.

 

En İyi Elektrikli Aile Otomobilleri:

1- Jaguar i-Pace

Jaguar’ın tamamen elektrikle çalışan ilk modeli artık satışta. Otomobil bu yıl düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Otomobil ile ilgili ilk izlenim, markanın E-Pace ve F-Pace modellerindeki tarzı taşıdığı yönünde. Buna ek olarak, yakıt masrafını da neredeyse tamamen ortadan kaldırmak gibi etkileyici bir özelliğe sahip olan i-Pace, bir Jaguar’dan beklenecek şekilde performans sergiliyor. Üstelik içten yanmalı motordan elde edilen fazladan alan da cabası.

 

2- Nissan Leaf

Dünyanın ilk seri üretimi yapılan elektrikli otomobili, ikinci versiyonu ile tam bir aile arabası olarak geri döndü. Selefinin mekanik özelliklerini bünyesinde barındıran Nissan Leaf, daha gelişmiş batarya teknolojisi ve markanın ortak hatlarına sahip yeni bir görüntüye sahip. 320 kilometre menzile sahip olduğu belirtilen Leaf, günlük kullanım için yeterli olduğunu gösteriyor. Aracın iç dizaynı beklentileri karşılamıyor olsa da, bir aile otomobili için kafi olarak değerlendirilebilir.

 

3- Hyundai Kona Electric

Çok yönlü olması ile dikkat çeken yeni elektrikli aile otomobili Kona satışa sunuldu. Aracın 470 kilometrelik menzile ulaşmasını sağlayan 64 kW/s kapasiteye sahip bataryaları, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. 0’dan saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede çıkabilen Hyundai Kona, gerçek sürüş şartlarında sahip olduğu menzille de göz dolduruyor. Sürüş keyfi yönü zayıf olarak değerlendirilebilecek bu araç, gündelik ihtiyaçlarınız için fazlasıyla yeterli becerilere sahip.

 

4- Hyundai Ioniq Electric

Hyundai’nin sunduğu bir diğer yeni nesil otomobil olan Ioniq, sadece elektrikli motora sahip versiyonu da bulunan farklı motor seçeneklerine sahip. Eğer sadece elektrik ile çalışan otomobiller konusunda halen endişeleriniz varsa, Ioniq’in hibrit ya da plug-in hibrit modelleri de bulunuyor. Tüm Ioniq modellerinin iç hacmi, 4-5 kişilik aileler için yeterli olacak şekilde tasarlandı.

 

5- Tesla Model X

Markanın üne kavuşmasını sağlayan tüm akıllıca özelliklere ve modern dokunuşlara sahip otomobili Model X, crossover ve MPV (Çok amaçlı araç) özelliklerini barındıran, tam bir Tesla elektrikli otomobili. Dar park yerlerinde bile rahatça açılabilen yukarı yönlü arka kapıları ile tanınan Model X, 5 kişinin rahatça oturabileceği, kısa yolculuklarda ise, üçüncü sırada çocukların rahat edebileceği bir otomobil.

 

6- Tesla Model S

Model X’in kardeşi diyebileceğimiz 4 kapılı Tesla Model S, elektrikli otomobil dünyasının lideri olarak tanımlanabilir. Yıllar öncesinden piyasaya getirdiği tarz ve kaliteye, Avrupalı rakipleri daha yeni yetişebildi. 480 kilometre menzile kadar çıkabilen Model S, şaşkınlık verecek kadar yüksek bir performansa da sahip. Otomobil 0’dan saatte 100 kilometreye yaklaşık 3 saniyede çıkabiliyor. Geniş iç hacme sahip otomobil, rahatlıkla 5 kişiyi taşıyabilirken, arka koltukta özellikle yolcuların rahat edebileceği bir tasarıma sahip. Tüm Tesla modelleri gibi Model S de, markanın hızla yayılan şarj istasyonları sayesinde hızlı şarj edilebiliyor.

 

7- VW e-Golf

VW Golf ile alakalı sevdiğiniz ne varsa, bu daha temiz ve sessiz elektrikli otomobilde bulunuyor. Volkswagen’in sahip olduğu, birinci sınıf malzeme, akıllı tasarım ve bağlantılar gibi tüm özellikleri beraberinde getiren bu araç, sessiz sürüşün yanı sıra yakıt masrafını da ortadan kaldırıyor. Birçok insan için alıştıkları bu görüntü ile yeni teknolojinin bir araya gelmesi, elektrikli otomobillere geçişi kolaylaştırabilecek bir adım olabilir.

 

En İyi Elektrikli Şehir Otomobilleri:

1- BMW i3

Bu yılın sonbaharına kadar BMW i3’ün tamamen elektrikle ya da takılabilir batarya ile çalışan modelleri bulunuyordu. Fakat bu durum 2019 yılında değişecek. i3 elektrikli otomobil basit tasarımı ve fütürist tarza sahip, Formula 1 seviyesi özellikler ile karbon fiber iskeleti olan mükemmel bir şehir arabası. Şehirde rahat rahat hareket etmenize izin veren bu küçük BMW, hem ön hem de arka koltuklarda da yeterince oturma alanı sunuyor. Her parçası ile size BMW kullandığınızı hissettiren bu araç, eşsiz Alman mühendisliği sayesinde de lüks sınıf otomobilleri aratmıyor. Tüm bu özelliklere de nispeten uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz.

 

2- Kia Soul EV

Klasik bir görünüme sahip, tamamen elektrikle çalışan bu otomobil, küçük bir araç için pahalı sayılabilir fakat kullanılan bataryaların fiyatı düşünüldüğünde, bu anlaşılabilir bir durum oluyor. 200 kilometrenin üzerinde menzile sahip Soul, rakiplerinin biraz gerisinde kalsa da, sürüş keyfi olarak kendini göstermeyi başarıyor.

 

3- Renault Zoe

Renault Zoe piyasadaki en ucuz elektrikli otomobil olarak dikkat çekiyor. Özel olarak üretilen bu otomobilin herhangi bir dizel yada benzinli versiyonu bulunmuyor. 2017 yılında eklenen yeni batarya sayesinde, teoride 400 kilometre menzile sahip olan Zoe, gerçek hayatta tek şarj ile; sıcak havalarda 300 kilometre, soğuk havalarda ise 200 kilometre yol gidebiliyor.

 

4- Smart Fortwo Electric Drive

Halihazırda içten yanmalı motora sahip olup elektrikli versiyonu için hazır olan bir otomobil varsa, o da Smart Fortwo’dur. Yaklaşık 20 yıldır sokaklarda gezen bu iki kişilik otomobili, elektrikli motor ile yenilemek ve hem sessiz hem de çevreci hale getirmek oldukça mantıklı bir tercih. Uzun süredir elektrikli modeli için çalışmalar yapan Smart, bu çabaların neticesinde fiyatını da makul bir seviyeye çekti. Sürüş deneyimi standart bir Fortwo ile oldukça benzer ve şehir içerisindeki performansı fazlasıyla yeterli. Öte yandan hız yapmanız gereken yollarda, otomobil size gereken performansı sunamıyor.

 

5- VW e-Up

VW e-Up, Alman mühendisliğinin ve ayrıntılara verilen önemin dikkat çektiği, kaliteli bir otomobil. Öte yandan nispeten yüksek fiyatına rağmen, sadece 160 kilometrelik menzile sahip olan bu elektrikli otomobil, pratik olma şansını yitiriyor. Eğer sadece şehirde bu yeni teknoloji ile sessiz ve ucuza gezmek istiyorsanız işiniz görülecektir. Fakat daha fazla menzile ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, başka seçeneklere bakmak isteyebilirsiniz.

 

Meraklıları İçin En İyi Elektrikli Otomobiller:

Morgan EV3 Electric

Elektrikli otomobiller bundan daha heyecan verici olamaz. Klasik Morgan Üç Tekerli modeli artık elektrik motoru ile çalışıyor. El ile özel olarak, talebe göre üretilen bu üç tekerli otomobili, artık elektrikli motorla deneyimleyebilir, geçmiş ile geleceğin bir araya geldiği bu modelin keyfini çıkarabilirsiniz. Firma, aracın 500 kilogramın altında olduğunu ve 240 kilometre menzile sahip olduğunu belirtiyor. Frazer-Nash Enerji Sistemleri ortaklığı ile üretilen Morgan EV3, bu yıl piyasaya çıktı.

 

Nio EP9


Eğer sizin için paranın önemi yoksa, Nio EP9 sahip olabileceğiniz en olağanüstü elektrikli otomobillerden birisi. Nurburgring laboratuvarındaki rekoru yerle bir eden EP9, 1360 bhp’ye sahip. Bu gücün neticesi ise; 0’dan saatte 100 kilometre hıza sadece 2,9 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin son hızı ise 315 km/s. Deneysel olarak üretilen bu öncü teknolojiye sahip olmak isterseniz, bu size birkaç milyona patlayacaktır.

 

Yakında Piyasaya Çıkacak En İyi Elektrikli Otomobiller:

1- Audi E-tron

Bu yıl piyasaya çıkması beklenen Audi E-tron, markanın tamamen elektrikle çalışan ilk otomobili olacak. 5 kişilik oturma alanına sahip bu SUV, 400 kilometre menzile sahip ve hızlı şarj özelliği sunuyor. Yan aynaları yeniden tanımlayan ve ayna yerine kamera kullanan bu yeni tasarımda ayrıca sürtünmeyi 0.28’e kadar indiren özellikler de mevcut. Bunun sonucunda daha aerodinamik bir yapıya kavuşan otomobilin menzili de artıyor. Her iki yanda bulunan şarj girişleri de şarj etmeyi kolaylaştırıyor.

 

2- Kia e-Niro

Kore’nin popüler crossover aracının yeni elektrikli modeli olan e-Niro, bataryaların tabana yayılmış olmasına rağmen, oldukça geniş bir bagaj hacmi sunuyor. Daha da önemlisi, 64 kW/s’lik bataryaları ile e-Niro size 480 kilometrelik menzil sağlıyor. Oldukça fazla talep görmesi beklene bu modelin, 2019 yılı Mart ayında piyasaya çıkması bekleniyor.

3- Mercedes EQ C

Mercedes, EQ bayrağı altında yeni elektrikli araçları için uzun süredir çalışıyor. Piyasaya ilk sürülecek model ise EQ C SUV olacak ve 2019 baharında görücüye çıkacak. Otomobilin Jaguar i-Pace’e rakip olması bekleniyor. Mercedes GLC ile hemen hemen aynı boyutlarda olan EQ C, teknolojisi ve 80 kW/s’li bataryası ile dikkat çekiyor. Bu batarya sayesinde otomobil 450 kilometrelik bir menzile kavuşuyor.

 

4- Porsche Taycan (nêe Mission E)

Spor otomobil üreticisi Porsche bile elektrikli otomobil yarışına girdi. Taycan tamamen elektrik ile çalışan markanın ilk modeli ve bu modelden inanılmaz bir performans beklemenizde sakınca yok. Şarj süresi ile de göz dolduran Taycan, 20 dakikada 400 kilometrelik mesafe için şarj edilebiliyor. Mission E elektrikli otomobil dünyasını değiştirebilecek özelliklere sahip.

 

5- Tesla Model 3

Yukarıda pahalı olsa da mükemmel sayılabilecek Tesla’nın Model S ve Model X’inden bahsetmiştik. fakat 2019 yılından itibaren bir üst adım olan Model 3 ile tanışacağız. Amerika Birleşik Devletleri’nde az sayıda üretimi yapılan otomobilin fiyatı henüz bilinmiyor.

 

6- Tesla Roadster

Performan arayanlar için 2020 yılında görücüye çıkması beklenen Tesla Roadster v2, göz ardı edilmemesi gereken bir otomobil. Elon Musk, üretilecek ilk üstü açık elektrikli otomobilin, aynı zamanda en hızlısı da olması gerektiğine karar verdi. Sonuç olarak da 0’dan saatte 100 kilometre hız 1,9 saniyede çıkan Roadster v2 karşımıza çıkıyor. Öte yandan firmanın daha önce verdiği ve yerine getiremediği büyük sözler (Firmanın söz verdiği tarihte ve söz verdiği bütçe dahilinde gereken üretimi yapamaması gibi) göz önüne alındığında, iddia ettiği, saatte 400 kilometre azami hız ve 1000 kilometre menzil gibi özelliklere ihtiyatla yaklaşmak akıllıca olacaktır.

 

7- Aston Martin Rapide E

Aston Martin, Rapide S modelinin tamamen elektrikle çalışan versiyonu Rapide E’yi 2019 yılının sonunda piyasaya çıkaracağını duyurdu. Bu elektrikli araç, içten yanmalı motoru yerine 610 PS gücünde yeni elektrikli motor ve 320 kilometre menzile izin veren 65 kW/s’lik batarya ile değiştiriyor. Araç Rapide S gibi 0’dan saatte 100 kilometre hıza 4 saniyenin altında ulaşabilecek. Henüz fiyatı hakkında bilgi verilmeyen Rapide E’nin 2019 yılı sonunda sadece 155 adet üretileceği belirtiliyor.

 

8- Mini E

Yine 2019 yılında piyasaya çıkacak olan Mini’nin elektrikli modeli Mini E olarak adlandırıldı. Yakın zamanda duyurulan hibrit modelde olduğu gibi, Mini E’nin de 320 kilometre menzile sahip yenilikçi bir batarya teknolojisine sahip olacağı firmanın CEO’su Peter Schwarzenbauer tarafından açıklandı. Bunun dışında pek fazla bilgi edinilemeyen Mini E, kompact elektrikli otomobil piyasasında hoş karşılanacak gibi duruyor.

 

9- BMW iX3 Electric

BMW, 2020 yılında piyasaya çıkması beklenen iX3 ile ilgili görselleri yayınlamaya başladı. iX3 elektrik motor, vites kutusu ve güç devrelerinin aynı birim içine konulduğu BMW’nin beşinci nesil eDrive teknolojisine sahip olacak. Araç ayrıca beşinci nesil elektrik motoruna da sahip olacak ki bu motor BMW’nin spor otomobil serileri için üretildi ve aracın 270 beygir gücü ile 400 kilometre menzile ulaşmasını sağlayacak. BMW ayrıca 150 kW’ık hızlı şarjı da destekleyeceğini belirttiği aracın, 30 dakika içerisinde tam olarak şarj edilebileceğini belirtiyor. iX3, markanın büyüyen elektrikli otomobil piyasasına dahil olmak istediğinin kanıtı olsa da, i3 modelinin 2013 yılından bu yana piyasada olmasına rağmen SUV alanında bu kadar uzun süre beklemiş olması şaşırtıcı.

 

10- BMW iNext Concept

BMW iNext modelinin 2021 yılında piyasaya çıkacağı konusunda kendinden emin. iNext’in her ne kadar yolcu bölümünün gerçekçiliği tartışmaya açık olsa da , sahip olduğu teknoloji kesinlikle tartışmasız etkileyici. Aracın size sunmayı vaat ettiği üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisi ve yeni batarya teknolojisi henüz geliştirilme safhasında. BMW, 2021 yılında otonom araçların sıkça karşılaşılan otomobiller olacağını belirtirken, yasaların bu duruma yetişip yetişemeyeceğinin belirsiz olduğunu ekliyor.

 

11- BMW i4

BMW bu yıl düzenlenen Cenevre Motor Show’da, markanın 4 serisi üzerine inşa edilen i4’ü önümüzdeki yıllarda görücüye çıkaracağını ve sportif görünümü ile piyasadaki diğer elektrikli araçlardan ayrılacağını belirti. Daha büyük olan i5’ten önce piyasaya çıkması beklenen otomobilin, ön tarafta konumlandırılmış elektrik motoru ile arka tekerlere güç vermesi planlanıyor. Alman otomotiv devinin bu yeni elektrikli motor mimarisini iX3 modelinde de kullanması olası. Performans açısından tatmin edici olması beklenen otomobilin, 500 kilometre menzile sahip olacağı ve önümüzdeki süreçte karşımıza çıkacak en sportif elektrikli araç olacağı tahmin edilebilir.

 

12- BMW i5

2017 yılında Vision Dynamics konsept araçlarını tanıtan BMW, i5 adı verilmesi beklenen ve 3 serisi ile 5 serisi arasında bir boyuta sahip olan elektrikli aracın ön gösterimini yaptı. Otomobil, markanın elektrikli araç serisi olan i serisinde i3 ile i8 arasında bir noktada konumlandırılacak. Aile arabası boyutlarındaki i5, 0’dan saatte 100 kilometre hıza 4 saniyenin altında ulaşıyor. Saatte 193 kilometre hız yapabilen otomobilin menzili de yaklaşık 600 kilometre olacak.

 

14- Faraday Future FF-91

FF-91 ile ilgili endişeler henüz ortadan kalkmış sayılmaz. Zira 2017 yılında tanıtılan model için ön siparişler ve gerekli ödemeler alınmıştı fakat firmanın iflas ile yüz yüze gelmesi nedeni ile, birçok işçi işten çıkarıldı ve üretim durduruldu. Her şeye rağmen, şirketin öz verdiği otomobilleri üretmesi umuluyor.

FF-91’in 320 santimetrelik dingil aralığı, oldukça geniş bir iç mekan sağlıyor. Dağınık Polimer Sıvı Kristal camlardan üretilen arka camlar ve sunroof, tek bir dokunuşla içeri daha az güneş ışığı girmesini sağlayabiliyor. Otomobilin dikiz aynaları da alışılagelmişin dışında. Aynalar yerine canlı yayın yapan kameraların kullanıldığı araçtaki geniş ekran sayesinde, çevrenizde olup biten her şeyi görebiliyorsunuz. Anahtarları da bir kenara atan FF-91, telefonunuzu anahtar yerine kullanmanıza izin veriyor. Eğer telefonunuz yanınızda değilse, yüzünüzü göstermeniz yeterli. FF-91 kullanıcılarını tanıyarak onlara uygun oturma pozisyonunu, ses ayarını, rotayı ve klimayı otomatik olarak ayarlıyor.

0’dan saatte 100 kilometre hıza 2,39 saniyede çıkmasını sağlayan 1050 bhp’lik elektrik motoru ile FF-91, 600 ile 700 kilometre arasında bir menzile sahip olacak. Firma ayrıca, bataryaların bir saatte tamamen şarj olabileceğini de belirtiyor.

 

15- Byton EV SUV

Tesla ile rekabette Byton, Faraday ile birleşme kararı aldı. Bu yıl tanıttığı SUV elektrikli aracı ile Faraday’ın kaybettiği güvenilirliği elde eden Byton, tanıtımın gerçekleştirildiği yerdeki park alanında test sürüşleri yapılmasına da izin verdi. Firma, tanıtımını yaptıkları konsept aracın, yüzde 95 oranla önümüzdeki seneye çıkacak asıl modelle benzerlik taşıdığını belirtiyor. Tanıtılan baz model, 400 kilometre menzile ve 0’dan saatte 100 kilometre hıza 5 saniyede çıkacak güce sahip olacak.

Aracın içerisindeki ekran, tüm ön konsolu kaplayacak büyüklükte ve etkileyici bir görünüme sahip. 49 inçlik genişliğe ve 10 inçlik yüksekliğe sahip ekran, Tesla’nın 17 inçlik ekranını oldukça küçük gösteriyor. Fakat Byton asıl akıllı tasarımı, geniş iç hacmi ve güzel dış görünümü ile dikkat çekiyor. Silikon Vadisi ve Münih ortaklığında tasarlanan araç, Çin’in desteği ile yine Çin’de üretilecek. İlk üretimin Çin’de yapılması planlanan elektrikli otomobilin, sonraki süreçte Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edilmesi düşünülüyor. Yani her şey yolunda giderse, 2020 yılının ilk aylarında Byton EV SUV elektrikli otomobili sokaklarda görebiliriz.

 

16- Fisker EMotion

Fisker EMotion elektrikli otomobilini tasarlayan Henrik Fisker, BMW Z8 ve Aston Martin DB9 modellerinin de tasarımcısı. Fisker’ın rakibi ise, hem güç anlamında hem de fiyat olarak Tesla Model S olarak gösteriliyor.

Fisker Nanotech’de geliştirilen yeni ve tescilli batarya teknolojisi sayesinde 650 kilometre menzile kadar ulaşabilen elektrikli otomobil, aracın ön tarafına yerleştirilmiş kamera ve radar sistemleri sayesinde de, ilerleyen zamanlarda otonom sürüşü destekleyebilecek.

 

17- Ford


2018 yılında düzenlenen Detroit Motor Show’da, elektrikli araçlara 11 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Ford, 16’sı tamamen elektrikli geri kalanın ise hibrit modellerden oluşacağı 40 adet yeni aracın, 2022 yılına kadar yollarda olacağını belirtti.

Bu 40 aracın tamamının yeni araçlardan oluşacağını söylemek yanlış olacaktır. Zira firma bunun yerine, halihazırda popüler olan modellerin elektrikli versiyonlarını da üretecek. Ford, şimdiden Focus modelinin elektrikli versiyonunu, dünyanın bazı bölgelerinde satışa sundu bile.
Firmanın yeni kurulan ekibi “Ford Team Edison”, bir yandan elektrikli otomobillerin geleceğini araştırırken, diğer yandan da Mustang modelinde esinlenilen yeni bir araç geliştiriyor. Ford bu konuda, müşterilerinin aşina olduğu ve beğendiği bir araca sadık kalmanın önemli olduğunu belirtiyor. Konu bu olduğunda da, Mustang’in mirası ile elektrikli motor teknolojisinin bir araya gelmesi, tam da istenilen adım olacaktır.

 

18- Honda Urban EV

Uzun süre boyunca bu alana mesafeli duruşu ile dikkat çeken Honda, geçtiğimiz yıl, daha fazla ilgisiz kalamayacağını göstererek, Urban EV ile elektrikli otomobil yarışına katılacağını açıkladı. Jazz modelinden daha kısa olan bu şirin otomobil, 4 kişi için yeterli iç hacim sunuyor. 2019 yılında yollara çıkması beklenen aracın, konsept tasarımına oldukça benzer olacağı iddia ediliyor. Ön ve arka görünümünde ufak tefek değişiklikler ve yan aynaların eklenmesi beklenen Urban EV, sade ve geniş camlı halinden bir şey kaybetmeyecek. Üstelik ekstra geniş bir ekrana da sahip olması öngörülüyor.

Honda henüz otomobilin fiyatı ve menzili ile ilgili açıklama yapmamış olsa da, çıkan dedikodulara göre Urban EV 240 kilometre gibi bir menzile sahip olacak. İlginç bir gelişme ise, Honda geçtiğimiz yıl “Honda Güç Yönetimi” adında bir ciha tanıttı. Bir tür dahili şarj aleti olan bu cihazın, akıllı ev sistemlerine entegrasyonu ve araç ile ev arasında enerji akışı sağlaması ihtimali söz konusu. Elektrik üreticileri ve firmaları bu yeniliğe olumlu bakıyorlar. Zira bu sayede, elektrikli otomobillerin ihtiyaçlarının boyutu ve yapmaları gereken düzenlemeleri gözlemleyebilecekler.

 

19- Porsche Mission E Cross Turismo

Porsche, Taycan’ın ardından ikinci elektrikli modelini de 2018 Cenevre Motor Fuarı’nda tanıttı. Tesla’nın Model S’ine rakip olabilecek bu araç, 4 kişilik bir spor araba ve Mission E Cross Turismo olarak adlandırıldı. Model S’in vaat ettiği 0’dan saatte 100 kilometre hıza 2,9 saniyede çıkan güçteki motor kadar olmasa da, Porsche da 3,5 saniye gibi bir süreye imzasını atabilecek kadar güçlü donanıma sahip.
Cross Turismo modeli, Taycan ve Panamera karışımı bir otomobil olarak karşımıza çıkacak. Yine de bu iki otomobilden de daha yüksek ve daha sert süspansiyona sahip bir araç olarak tasarlandı.

Mission E Cross Turismo’nun en çok dikkat çeken ve güçlü yönü ise, şarj süresi. Porsche’dan yapılan açıklamaya göre, sadece dört dakikalık şarj ile 100 kilometre mesafe kat edebileceksiniz. Tam dolum ile ise, Taycan’da olduğu gibi menzilin 500 kilometreye kadar ulaşabileceği iddia ediliyor.

 

20- Rimac C_Two

Hırvat otomobil üreticisi Rimac, Concept One araçlarının devamını getireceklerini açıkladı. Üretilen bu ilk araba dünyanın en hızlı arabalarından biri olduğu göstermişti. 0’dan saatte 100 kilometre hıza 1,85 saniyede çıktığı iddia edilen araç, Tesla Roadster’dan daha hızlı ve 650 kilometrelik menzile sahip.

Rimac, yeni modellerinin 1888 bhp motor gücüne ve saatte 415 kilometre hıza sahip olduğunu, 30 dakika içerisinde de bataryanın yüzde 80 oranında doldurulabildiğini belirtti. Kısa zaman içerisinde üretimine başlanacak otomobili sadece 150 adet ile sınırlandırıdığı açıklandı.

 

21- Skoda Vision E

Skoda’nın Vision E adını verdiği elektrikli SUV aracı, markanın 2025 yılına kadar yollarda olmasını planladığı beş elektrikli araçtan biri.
Vision E, Volkswagen ID Cross ve Audi e-tron ile aynı temellere sahip. Bu da demek oluyor ki, otomobil kuvvetle muhtemel saatte 180 kilometre azami hıza ve 500 kilometre menzile sahip olacak.Skoda henüz 0’dan 100’e kaç saniyede çıktığını açıklamadığı Vision E modeli için 302 bhp güce sahip motor kullanacak.

Her aksın üzerinde birer tane olmak üzere iki motora sahip Vision E, hangi tekerde yol tutuşuna ihtiyaç olduğuna göre gerekli ayarlamaları yaparak birlikte çalışacak. Otomobil ayrıca, kendi başına park yeri bulup park edebilecek ve hem trafikte hem de otoyolda otonom sürüş yapabilecek akıllı özelliklere de sahip.

2020 yılının ilk aylarında yola çıkması beklene Vision E için, garajınızın tabanına kuracağınız paneller ile kolayca şarj işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Eğer böyle bir park alanınız bulunmuyorsa, marka bataryanın 30 dakikada yüzde 80 dolacağını garanti ediyor. Analog kumandaların karmaşasının, geniş dijital ekran kullanılarak ortadan kaldırıldığı Vision E’de, tüm araç bu ekrandan kontrol edilebilecek. Hatta her kapıda bulunan kablosuz şarj üniteleri sayesinde, telefonunuzu da şarj edebileceksiniz.

 

22- Volkswagen ID Concept

ID Concept, Volkswagen tarafından 2020 yılından itibaren piyasaya sürülecek ID serisi üç elektrikli araçtan biri. Planlanan üç araç arasındaki en küçüğü olan ID Concept, buna rağmen oldukça ferah 5 kapılı bir otomobil.

2025 yılına kadar tam otonom sürüşe geçirilmesi planlanan ID Concept’te, tek bir tuş ile direksiyonun ön konsolun içerisine girdiğini göreceğiz. 400 kilometre ile 600 kilometre arasında bir menzile sahip ID Concept, hızlı şarj ünitesi sayesinde de 30 dakika içerisinde yüzde 80 oranında şarj olabiliyor. Elektrik motorun gc ise 168 bhp.

Büyük bir motora ihtiyaç duymaması nedeni ile, VW bu otomobilin iç hacmini Passat modeli ile aynı iç hacimde tasarlayabilmiş. Üstelik bunu yaparken aracın boyutlarını Golf boyutlarında tutmayı başarmış.

Fiyatı henüz bilinmeyen ID Concept için VW, çekici bir fiyat etiketi olacağını belirtti.

 

23- Volkswagen ID Crozz

ID Crozz, VW’nin 2020 yılı itibari ile piyasaya süreceği serideki araçlardan biri. ID Concept’de olduğu gibi ID Crozz da 2025 yılı itibari ile tamamen otonom hale gelebilecek ve direksiyon ön konsola gömülecek.

Faraday FF-91’de gördüğümüz, her sürücü için klima ve koltuk pozisyonu gibi tercihleri hatırlayabilen ID Crozz, bunu yine aynı şekilde sürücü yaklaşırken otomotik olarak yapacak.

Aracın Tabanına yereştirilen 82k kWh gücündeki batarya, Skoda Vision E’de olduğu gibi saatte 180 kilometre azami hız ve 500 kilometre menzil ortaya koyacak. Standart olarak arka tekerlere güç gönderecek olan motor, yol tutuşu için ihtiyaç duyulduğunda ön tekerlere de güç verecek. Eğer isterseniz de tüm tekerler sürekli güç verebileceksiniz.

Konsolun ortasına konumlandırılan 10.2 inçlik ekrandan aracın tüm özellikleri kontrol edilirken şoförün önünde bulunan 5,8 inçlik ikinci ekranda daaraçla ilgili bilgiler yer alacak. ID Crozz’un fiyatı ile ilgili ise henüz bir bilgi verilmedi.

 

24- Volkswagen ID Buzz ve Cargo Concept

ID Buzz, VW’nin ID elektrikli araç serisinin son üyesi ve 2022 yılında satışa sunulması öngörülüyor. Markanın klasikleşen bu modelinin güncellenmiş elektrikli versiyonu, 8 kişilik ve istenildiği gibi değiştirilebilen iç mekana sahip. Aynı aracın yük taşıma amacı ile üretilecek versiyonu ise, talepler dahilinde daha erken bir tarihte çıkabilir.

ID Buzz’da bulunacak olan iki elektrikli motor toplamda 369 bhp güç üretecek ve saatte 100 kilometre hıza 5 saniyede çıkmasını sağlayacak. Dört çeker olarak tasarlanan ID Buzz, saatte 160 kilometre azami hız ile sınırlandırılacak olup 600 kilometre menzile sahip olacak. Ayrıca batarya 30 dakika içerisinde yüzde 80 oranında şarj edilebilecek ve bu sizin 480 kilometre yol kat etmenizi sağlayacak.

Bu araç da diğer ID serisi araçlar gibi otonom sürüşe hazır hale getirilecek ve direksiyon gerektiğinde ön konsola gömülecek. Ayrıca aracın dışında bulunan kameralar da yan aynaların görevini üstlenecek. ID serisindeki diğer araçlar gibi ID Buzz’un da fiyatı henüz belli değil.

 

25- Rivian R1S

Rivian, kendi geliştirdiği arazi aracı ile elektrikli otomobil yarışına katılmak istiyor. R1S modeli, zorlu arazi şartlarına ve 1 metre derinliğe kadar çamur ya da suya dayanıklı olması için tasarlandı. Bunun yanı sıra araç saatte 100 kilometre hıza da 3 saniyede çıkabilecek. Öte yandan arazide bu kadar hızlı gitmenizi gerektirecek bir durum olacağından şüpheliyiz.

Rivian, yeni girdiği elektrikli araç dünyasındaki ilk tanıtımını 2018 yılında Los Angeles kentinde düzenlenen Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdi. Kamyon ve pickup versiyonlarının da bulunduğu araçlar için firma, 1000 Dolar ön ödeme ile ön sipariş almaya başladı.

 

İlginizi çekebilir

Elektrikli Araç Sektöründeki Yenilikler
Elektrikli Araçları Şarj Eden Yollar
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir