Dünyanın İlk Araba Otomatı

İkinci el araba sitesi Carvana sayesinde artık bozuk parayla araba almak mümkün. Üstelik sadece bir tuşa dokunarak. Tenesse eyaletinin Nashville kentinde bozuk parayla çalışan bir araba otomatı var. Gayet hızlı ve kolay. Ayrıca normal yöntemlerle araba almaktan daha ucuz.

Orijinal araba otomatı ilk olarak 2013 yılında Atlantada kurulmuştu fakat şirket geçtiğimiz iki yıl boyunca konsept üzerinde çalışmalarına devam etti. Makineyi bir sonraki seviyeye taşımak yerine, dizaynını geliştirmeye odaklanan şirket yeni otomat makinesiyle adeta göz dolduruyor. Carvana’nın CEO’su Ernie Garcia: ‘’Yeni otomatımız adeta bir sanat eseri, müşterilerimize arabalarını sıradan bir jetonla teslim ediyor. ‘’

araba-otomati-2

Sistem nasıl işliyor?

Bu otomat makinesi 5 şeffaf kattan oluşuyor ve 20 arabayı aynı anda barındırabiliyor.  Otomatın içinde ise bir karşılama merkezi var ve arabalarınız 3 adet teslim kapısının birinden çıkabiliyor. Aslında kule basit olarak gel ve al noktası olarak hizmet veriyor. Müşteriler arabalarını internet sitesi üzerinden satın alıyorlar ve arabalarını gidip bu otomattan teslim alıyorlar. Böylece fiyat konusunda da avantaja sahip oldukları gibi teslim ücretinden de kısmış oluyorlar.

Bu otomat sayesinde müşteriler gelip arabalarını anında alabiliyor ve 2000 dolarlık bir kazanç sağlayabiliyorlar. Ayrıca bu insanlara gerçekten çok güzel bir satın alma tecrübesi yaşatıyor, otomata bozuk para yerleştiriyorsunuz ve araba aşağıya doğru gelmeye başlıyor.

Carvana’nın amacı araba alım işine yepyeni bir boyut kazandırmak. Bu otomat sayesinde insanlar internet araba almanın ne kadar kolay olacağını görecekler. Ayrıca, şirketin CEO’su Garcia’nın dediğine göre ileride daha fazla otomat inşa edecekler.

 

İlginizi çekebilir

Otomat işine nasıl başlanır?
Yatırımcısına Kazandıran İlginç Otomat Makinaları
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir