Yatırımcısına Kazandıran İlginç Otomat Makinaları

Otomat makinaları yeni buluşlar sayesinde oldukça değişmiştir. Jetonla çalışan ilk otomat makinesi 1880’lerin başlarında İngiltere’de kullanıldı ve bu makine kartpostallar dağıtıyordu.

Her gün bir yenisiyle karşılaştığımız otomat makineleri yatırımcısına kazandırmaya ve müşterilerini de şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor.

İşte sizler için araştırdığımız birbirinden ilginç 42 otomat makinası:

 

1 – Canlı yengeç otomatı, Çin

Çin Nanjing’de yer alan bu otomatik satış makinesi “canlı” yengeç satıyor. Yengeçlerin hareket etmelerini engellemek için iç sıcaklık 5 derece olarak ayarlanıyor. Otomat makinesinden gelen yengeç ölü çıkarsa durumu telafi etmek için 3 adet bedava yengeç veriyorlar.

 

2 – Havyar otomatı, Los Angeles

Gecenin ikisinde Beverly Hills’de gezinirken canınız aniden Imperial River Beluga havyarı isterse hemen bir havyar otomatına giderek havyarınızı alabilirsiniz. Alışveriş merkezlerine yerleştirilen otomatlardan bir parça havyarı 500 dolara alabilirsiniz. Ayrıca salyangoz, yer mantarı ve hatta 4 dolara sedef kaplama kaşık bile bulabiliyorsunuz.

 

3 – Marul otomatı, Japonya

90,000 dolarlık “Şefin Çiftliği” olarak adlandırılan bu satış makinesi flüoresan ampuller kullanarak günde 60 demet marul üretebiliyor.

 

4 – Pizza otomatı, Avrupa

Let’s Pizza otomatında 3 dakika da yapılan “taze” pizzalar 6 dolara satılıyor. Makine hamuru yoğuruyor, pizzaya sos koyuyor, belirlediğiniz 3 malzemeyi ekliyor ve pizzaları 3 dakikadan daha az sürede pişiriyor.

 

5 – Muz otomatı, Japonya

Tokyo’daki Shibuya tren istasyonunda yer alan bu otomattan muzları hem tek tek alabilirsiniz hem de salkım olarak alabilirsiniz. Her iki seçenekte plastik paketlerin içindedir ve tek bir muz 1,5 dolara satılmaktadır.

 

6 – Patates püresi otomatı, Singapur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu patates püresi otomatı Singapur’da kullanılmaktadır. Bir bardak sıcak patates püresi almak için 1 dolar ödemeniz gerekir.

 

7 – Patates kızartması otomatı, Avustralya

Bu makine dondurulmuş patates depolar. Sipariş verildiğinde robot patatesleri iki dakika da kızartır ve servis etmeden önce baharatlarını döker. Fiyatlar 1,5-2 dolar arası değişir.

 

8 – Bira ve sake otomatı, Japonya

Maalesef gece 11’de kapanıyor.

 

9 – Yumurta, süt ve peynir otomatı, Almanya

Peter ve Paul Hof ürünlerini kapı kapı dolaşarak teslim etmekten sıkılmışlardı. Bu yüzden bir otamat makinası kurmaya karar verdiler.

 

10 – Yumurta otomatı, Japonya

Japonya Nagoya’ya da yer alan bu otomat makinası her sabah taze yumurtalarla dolduruluyor. 10-12 yumurtalık bir torba 3 dolar.

 

11 – Sıcak ekmek otomatı, Almanya

Bu Alman otomat makinası ekmekleri saniyeler içinde ısıtıyor.

 

12 – Sprinkles Cupcake otomatı, Amerika Birleşik Devletleri

Sprinkles Cupcake otomatları şimdiye kadar sadece Beverly Hills ve Chicago’da kuruldu. Her ikisi de 24 saat açık ve cupcakeler 4 dolara satılıyor.

 

13 – Baget ekmek otomatı, Paris

Paris’te ekmek şakaya gelmez ve artık istediğiniz her an bu otomattan baget ekmek alabilirsiniz. Daha önceden kısmen pişirilen ekmekler satış makinesine konuluyor. Sipariş verildiğinde ekmekler pişiriliyor ve 1.30 dolara satılıyor.

 

14 – Burger otomatı, Moskova

Moskova Sheremetyevo Uluslararası Havalimanında bulunan bu otomat kullanıcılarına taze hamburgerler sunuyor. Bir daha asla uçağınızı kaçırmayacaksınız!

 

15 – Pirinç otomatı, Japonya

Japonya’nın Himeji şehrinde bulunan bu otomat sekiz farklı pirinç çeşidi satıyor. 22 kiloluk bir torba çeşitlerine göre ortalama 30-40 dolar arası satılıyor.

 

16 – Hot Dog otomatı, Amerika Birleşik Devletleri

Leon’s Grill satış otomatı 2 dolara sıcak hot dog satıyor.

 

17 – Fıçı bira otomatı, Japonya

Yarım litresini 12 dolara alabilirsiniz.

 

18 – “Sıcak Menü” otomatı, Japonya

Japonya’da her 23 kişiye bir otomat makinesi düşüyor. Bu otomatta da kızarmış tavuk, mürekkep balığı topları ve fileto balık satılıyor.

 

19 – Pekan ( Amerikan cevizi ) turtası otomatı, Teksas

Texas Cedar Creek’de pişirilmiş pekan turtalarını 17,5 dolara alabiliyorsunuz.

 

20 – Satış otomatı restoranı, Hollanda

Otomat zinciri FEBO sayesinde Amsterdam’daki fast food satışları hızlandı. Restorandaki her şey 10 dolardan az fiyata satılıyor.

 

21 – Konserve ekmek otomatı, Japonya

Dört dolar karşılığında Japonya’daki otomat makinesinden küçük şirin bir konserve ekmek alabilirsiniz. Çikolata parçalı, kahveli ve meyveli çeşitlerinden birini tercih edebilirsiniz.

 

22 – Dondurma otomatı, Amerika Birleşik Devletleri

Dokunmatik ekranlı otoma makinası Moo Bella’dan taze dondurma alabilirsiniz. 96 çeşit dondurma içerisinden istediklerinizi seçerek kendi kombinasyonunuzu yapabilirsiniz.

 

23 – Istakoz otomatı, Las Vegas

Las Vegas’daki ( şu an kapalı ) Tinoco’s Bistro’da yer alan bu ilginç otomata 2 dolar atıyorsunuz ve öğle yemeğiniz için canlı ıstakoz yakalamaya çalışıyorsunuz. Istakozu yakalarsanız restoran sizin için ıstakozu bedava pişiriyor.

 

24- Sebze-Meyve Otomatı

Sebze-meyve otomatları da gittikçe yaygınlık kazanan bir iş kolu. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız ürünlerin tazeliğini garanti etmeli ve otomatı doğru yerlere konumlandırmalısınız. Örneğin iş yerleri, üniversite kampüsleri, plazalar sebze-meyve otomatı için ideal yerlerdir. Buradaki çalışanlar ve öğrenciler, çikolata ya da kola yerine bir adet muz ya da bir adet salatalık alıp yemeyi tercih edebilir. Yani sağlıklı beslenmeyi önemseyen kişiler hedef müşteri kitlenizdir.

 

25- Donmuş Gıda Otomatı

Donmuş balık, tavuk, pizza, yoğurt gibi ürünleri de otomat sistemiyle satmak mümkündür. Bu iş için soğutma konusunda başarılı bir otomat satın almanız gerekir. Ancak bu iş için hijyene maksimum derecede özen göstermelisiniz. Aksi halde insanların “donmuş gıda otomatından balık mı alınır, zehirleniriz” diye düşünmekte çok haklı olabilirler. Buna ek olarak ürünlerinizin her daim taze olduğunu kanıtlamak için otomatın üstüne uygun bir açıklama yazmalı, bu iş için bir pazarlama kampanyası yürütmelisiniz.

 

26- Dondurma Otomatı

Dondurma otomatı çok iyi iş yapabilecek otomat türlerinden biridir. Dilerseniz farklı markaların dondurmalarını satabilir, dilerseniz de kendi yapacağınız dondurmayı satabilirsiniz. Bu iş için sıfır ve kaliteli bir otomat almanız çok iyi olur. Zira otomat sürekli kendini soğutmak zorunda olduğu için mekaniği ve elektroniği sağlam olmalıdır. Tabii açık bir gıda satacağınız için de otomatın hem içi hem de dışı hijyenik olmak durumunda.

Eğer sıcak yaz günlerinde serinletici ve lezzetli bir dondurma tarifi bulabilecekseniz ve otomat işini düşünüyorsanız dondurma otomatı tam size göre olabilir.

 

27- Oyuncak Otomatı

Oyuncak satışı da otomat formatında yapılabilecek en ideal işlerden biridir. Özellikle atari salonlarında bolca görülebilecek oyuncak otomatlarını siz ilkokul, kreş, gündüz bakım evi, çocuk parkı gibi çocuk popülasyonunun yoğun olduğu yerlere konuşlandırmaya çalışın.

Çocukların bir seferle yetinmeyen sevimli afacanlar olduğunu düşünürsek bir çocuğun otomattan 2-3 kez ürün alması kuvvetle muhtemeldir!

 

28- Kozmetik ve Kişisel Bakım Otomatı

Kozmetik ürünleri, el kremi, makyaj malzemesi, mini jöle, diş fırçası, deodorant, parfüm, şampuan, oje gibi ürünler içeren bir otomat  havalimanı, plaza, iş yeri, üniversite, AVM ve kafe gibi ortamlarda iş yapabilir.

Yine basit ama etkili bir otomat türü de peçete ve ıslak mendil otomatıdır. Spor salonu bu iş için ideal bir lokasyon olabilir.  Ayak trafiğinin yoğun olduğu ortamlarda hemen her insanın ihtiyaç duyabileceği bu tür ürünleri satmanın ciddi bir kar marjı olabilir. Söz gelimi 1000 adet ıslak mendili toptancıdan 400 liraya satın alabilir ve 1.5 liradan satabilirsiniz.

 

29- Sandviç Otomatı

Bir şeyler atıştırmak isteyen ama bisküvi, çikolata gibi şeyleri tercih etmeyen insanlar için içinde farklı farklı malzemeler bulunan sandviçler de iyi satılabilir.

Çedarlı sandviç, sosisli sandviç, lor peynirli sandviç, vegan sandviç gibi onlarca farklı sandviç hazırlayıp bunları otomat aracılığı ile satabilirsiniz.

 

30- Kırtasiye Otomatı

Sınav merkezleri, okullar, üniversiteler, iş merkezlerinde de her daim kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duyulur. Kalem, mini defter, silgi, fosforlu kalem, daksil, mekanik kalem ucu gibi ürünleri otomat formatında satışa sunabilirsiniz. Yine tekrarlayalım, bu tür ürünleri satış fiyatının 5’te 1’ine mal edebilirsiniz toplu alım yaparsınız…

 

31- Çiçek Otomatı

Yapay ya da gerçek çiçek satılan bir otomat, özellikle kafe, bar, restoran gibi yerlerde, sevdiği kadına jest yapmak erkekler için ideal olabilir; ayrıca mekana şık bir hava katabilir. Konsept mekan bağlamında değerlendirilebilecek bir şeydir çiçek otomatı.

 

32- Ekmek ve Simit Otomatı

Ekmek, bizim ülkemizde kutsal kabul edilen ve çok tüketilen bir besin. Ekmek, poğaça, simit gibi ürünlerin satıldığı bir otomatın da otobüs duraklarında, metro ve metrobüs istasyonlarında başarılı olmaması için hiçbir neden yok. Hamur işini seven bir ülkeyiz sonuçta.

Hatta ABD’de cupcake satılan otomatlar dahi var.

Geniş bir ürün seçeneği sunar, ürünlerinizin tazeliğini garanti ederseniz ve bu ürünleri ısıtabilen bir otomat seçerseniz ekmek-simit-poğaça otomatı güzel bir tercih olacaktır. Bayat ürün satarsanız kimse size ikinci bir şans da vermez, bunu da aklınızın ucunda tutun.

 

33- Telefon Şarj Otomatı (Şarjmatik)

Hemen her büfede gördüğümüz telefon şarj otomatlarında bugün itibarıyla başarılı olabilmek için lokasyon konusunda nokta atışı yapmanız gerekiyor çünkü telefon şarj otomatları gerçekten her yerde!

 

34- Fotoğraf Kabini

Buna yurtdışında photo-booth da denir. Temel olarak otomat benzeri bir makineye 10 ya da 20 lira atarsınız ve otomata bağlı fotoğraf makinesinin önünde poz verirsiniz. Birkaç saniyede bu fotoğrafın çıktısı verilir. Özellikle turistik yerlerde sıkça görebileceğimiz fotoğraf kabinlerini siz de yine manzara güzel noktalara yerleştirebilirsiniz.

Yine insanların telefonlarındaki fotoğrafları bastırabileceği bir hizmet de sunabilirsiniz.

 

35- Buz Otomatı

Yaz aylarında buz çok önemlidir. Yiyecek ve içecekleri taze tutmak, içecekleri soğutmak gibi nedenlerle buza ihtiyaç yoğun olur. Özellikle piknik alanlarına konuşlandıracağınız bir buz otomatı, piknikçilerin derdine derman, ilgisine mazhar olacaktır.

 

36- Yumurta Otomatı

Taze köy yumurtasını kim sevmez. Zaten birçok semtte yumurta büfeleri de görmüşsünüzdür. Bu büfe konseptini otomat konseptine getirmek de mantıklı olabilir. Otomatın yumurtaları kırmadan teslim edebilmesini sağlayacak hassas bir teslim düzeneği kurarsanız ve yumurtaların tazeliğini koruyacak soğutma önlemleri alırsanız yumurta otomatı da iyi iş yapabilir.

 

37- Kondom Otomatı

Gece kulüplerinde, barlarda, otellerde var olan bir şeydir kondom otomatı. Cinsel sağlığı teşvik etmek anlamında kondom otomatlarından hem para kazanabilir hem de toplumsal bir fayda sağlayabilirsiniz.

 

38- Takviye Gıda Otomatı

Özellikle spor salonlarında protein tozu otomatı iyi iş yapabilir. Buna ek olarak vitamin ve mineral hapları, kilo vermeye yarayan diyet ürünleri barındıran bir otomatın ilgi görme ihtimali yüksektir.

 

39- Gazete, Dergi, Kitap Otomatı

Günümüzde insanların dergi ve gazete alma alışkanlığı gittikçe azalıyor. Bu alışkanlığı diri tutmak için basılı yayın satılan otomatlar işe yarayabilir. Hatta bir süre sonra basılı materyallerin dağıtım formatı, otomat olabilir.

 

40- Otobüs ve Tren Bileti Otomatı

Günümüzde insanlar otobüs, tren, uçak biletlerini internetten almayı tercih ediyor ancak yine de fiziki olarak bilet satın almak isteyen birçok kişi mevcut.

Başta şehir içi toplu taşıma durakları olmak üzere; otogarlarda, istasyonlarda, havalimanlarında ya da kalabalık kamusal alanlarda bulunan bir bilet otomatı ile insanlar kısa sürede bilet satın alabilirler. Bu tür bir otomatın kredi kartı ödemesi kabul etmesi, nakit alışverişe imkan tanıması ve hiç teklemeden sorunsuz çalışması büyük önem taşır.

 

41- Piyango ve Bilet Otomatı

Her yılbaşında Nimet Abla’nın önündeki kuyrukları haberlerden izleriz. Ancak piyango, kazı kazan, sayısal loto bileti gibi şeyler pekala otomat üzerinden de satılabilir. Ayak trafiğinin yoğun olduğu yerlere konumlandırılabilecek bir piyango bileti iyi iş yapabilir, ancak böyle bir hizmete hukuki açıdan izin verilip verilmeyeceğini araştırmanız şart. Ancak ABD’de bu tür otomatlar oldukça yaygın.

 

42- Bozuk Para Otomatı

Cebinizdeki 10 liranın hepsini 1 lira yaptırmak istediğinizde bunu bozuk para otomatı ile yapabilirsiniz. ABD’de yaygın olan bozuk para otomatlarına genelde 1 ya da 5 dolar atılıyor ve bu para cent olarak otomattan geri veriliyor. Bu işlemin sonunda da makine kendine 25 cent alıyor.

Ya da bozuk paraları tümletmek üzerine bir otomat da düşünebilirsiniz. Stadyum gibi yerlere güvenlik nedenleriyle bozuk para sokulamaz. Taraftarlar ceplerindeki madeni paraları tümletmek için bozuk para otomatlarından faydalanabilir mesela. 10 liralık madeni parayı bir adet 10 liralık banknot haline getirmek için otomata 11 lira atmak gerektiğinde bu 1 lira da otomatın hakkı olur.

Buna benzer bir şekilde zaman zaman cebimizde 200 lirayla günlerce gezeriz, çünkü kimse bu parayı bozmaz. Buna bir çözüm olarak bozuk para otomatını deneyebilirsiniz. Örneğin 200 lira yatırılan otomat, istenen kombinasyonlarda para verebilir. 200 lirayı, 2 tane 50’lik, 4 tane 20’lik ve 2 tane 5’lik şeklinde sunabilen bir otomat gayet işe yarayabilir.

Tabii bu işlem karşılığı otomatın da kendine bir pay alması gerekir. Bu da birkaç lira olabilir.

Dünya üzerinden ilginç ve yenilikçi otomat makinalarını sizlere ulaştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

En Kazançlı Otomat Makinaları

Başarılı Otomat Makineleri ve Başarı Stratejileri

Avatar

Yazar : iş kurmak

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. ben pizza ve dondurma otomatı almak istiyorum nasıl nerden temin edicem acaba yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir