Dünyanın ilk kendi kendini şarj edebilen katlanabilir elektrikli bisikleti

Son birkaç yıldır elektrikli bisikletler sektöründe ilgi çekici gelişmeler yaşanıyor. Daha önce sizlere elektrikli drift bisikletinden, normal bir bisikleti anında elektrikli bisiklete çeviren portatif motordan bahsetmiştik. Şimdiyse, Avusturyalı tasarımcılar Valentin Vodev ve Valerie Wolff ilk kendi kendini şarj edebilen bisikleti yarattı.

katlanabilir-elektrikli-bisiklet

Vello Bike, entegre edilmiş bir kinetik enerji sistemini kullanarak kendini, hem pedal çevirdiğinizde hem de fren yaptığınızda şarj ediyor; enerji miktarı yolun eğimine ve pedal çevirme hızına göre farklılık gösterebiliyor. 12 kilodan az ve katlandığında ebatları sadece 72*53 cm olan elektrikli bisiklet, bir çalışma masasının altına, bavula ya da bagaja rahatlıkla sığabiliyor. Kendi kendini şarj edebilen bisikletin birçok akıllı özelliği de bulunuyor. Örneğin, bir mobil uygulama sayesinde bisikletinizi uzaktan kitleyebiliyorsunuz. Ayrıca bisiklet, patentli manyetik bir de yaya sahip, bu yay bisikletinizi katlamanızı kolaylaştırıyor. Bisiklet katlandığında kendi kendine ayakta durabiliyor ve kolaylıkla döndürülebiliyor. Bu bisikletin yakın zamanda dünyanın en saygın tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red Dot tasarım ödülünü kazandığını da belirtmekte fayda var.

Kendi kendini şarj eden elektrikli bisiklet Vello’nun aşağıdaki tanıtım videosunu da izlemenizi öneriririz:

Şirket, yürütmüş olduğu Kickstarter kampanyası sayeden 470 bin eurodan fazla fon toplamış durumda. Bisikletin fiyatına gelecek olursak hemen sipariş vermek isteyenlerin 1699 doları gözden çıkarması gerekiyor. Bisikletin 2017’nin Nisan ayında piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Sizce Vello’nun kinetik enerji geri kazanma sistemi başka ürünlerde de kullanılabilir mi?

 

İlginizi çekebilir

Yeni Elektrikli Bisikletler
Başarılı İnovasyon Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir