Düşük Maliyetli 25 Pazarlama Fikri

Taze ve düşük maliyetli pazarlama fikirlerine mi ihtiyacınız mı var?

 

1 – Blog açın

Blog insanlarla doğrudan iletişim kurmanın en harika yollarından biridir ve wordpress gibi internet sitelerini kullanarak blogunuzu bedava açabilirsiniz. Blog firmanızın şeffaf, samimi ve yardımsever görünmesini sağlar. Potansiyel müşterilerinizle bilgi birikimlerinizi paylaşmanız takipçiler kazanmanıza yardımcı olacaktır. Blog açmak ve devamını getirmek oldukça kolaydır. Biraz teknik birikiminizin olması yeterlidir.

 

2 – Twitter’a katılın

Twitter hesabı açmak birkaç dakikanızı alacaktır. Profilinizi tamamlayın ve tartışmalara katılmaya başlayın. Twitter hesabınız sayesinde firmanızla, ürünlerinizle ve hizmetlerinizle ilgilenen kişilerden oluşan takipçi topluluğu kurabilirsiniz.

 

3 – Firmanızı Google Local’a ( Google+ Yerel )kaydedin

Google Local’a kayıtlı olmayan bir sürü firma vardır. Yerel aramalarda çıkmak için bu sistemin avantajlarından yararlanmalısınız. Firmanızı kaydettikten sonra firmanızla ilgili yorumlar yapmaları için müşterilerinizi teşvik edin. Bu yorumlar üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

 

4 – Orijinal makaleler yazın ve yayınlayın

Sektörle ilgili uzman makaleler yazın ve Articlesbase ve ezinearticles gibi internet siteleri aracılığıyla makalelerinizi yayınlayın. Her makalenin linkini kendi internet sitenizde paylaşmanız backlinkler almanıza ve aynı zamanda sitenize ziyaretçi çekmenize yardımcı olacaktır.

 

5 – Firmanızı rehberlere kaydedin

Hotfrog gibi internet sitelerine firmanızla ilgili detayları girin. Google’da yüzlerce rehber vardır.

 

6 – E-posta veri tabanı oluşturun ve aylık bültenler göndermeye başlayın

Vertical Response veya Mailchimp gibi firmalar veritabanı listesi hazırlamanızı ve profesyonel bülten şablonları tasarlamanızı kolaylaştırır.

 

7 – Ağlar oluşturmaya başlayın

Yerel ağ etkinliklerinin nerelerde yapıldığını öğrenin ve katılın. İnsanlar diğer insanlarla iş yapmayı sever.

 

8 – Forumlara katılın

Forumların iş yaptığınız sektörle alakalı olduğundan emin olmalısınız. Düzenli aralıklarla faydalı tavsiyeler paylaşın ve tartışmalara katılın. Forum imzanıza internet sitenizi eklediğinizden emin olun. Bu sayede internet sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

 

9 – Pazarlama literatüründe yaratıcı olun

Herkesin yaptığını yapmayın. İnsanlar her gün yüzlerce reklam mesajına maruz kalmaktadır. Farklı olun, dikkat çekin ve unutulmaz olun.

 

10 – Sadakat programı hazırlayın

Sadık müşterilerinizi indirimlerle ödüllendirin. Bu sayede sizi tercih etmeye devam edeceklerdir ve sizi başkalarını da tavsiye edeceklerdir. Sadece insanların size gelmesini beklemeyin. Var olan müşterilerinizi almaya çalışacak yüzlerce rakip vardır. Onlara izin vermeyin.

 

11 – Elektronik posta imzası yaratın

E-postalarınızın altına sadece isminizi koymayın. İnsanlar doğuştan meraklıdır. İnternet sitenizin linkini ve Twitter linkinizi de ekleyin ki insanlar tıklasın. Aynı zamanda firmanızın adını, telefon numarasını ve adresini de ekleyin.

 

12 – Ortaklaşa promosyonlar yürütün

Kuaförünüz varsa bir moda butiğiyle anlaşıp ortaklaşa promosyonlar yapabilirsiniz. Bu iki işletmede imaj odaklıdır. Rekabet halinde değilsiniz ve birbirinize yardım edebilirsiniz. Kuaförünüzde butiğin broşürlerini veya kartvizitlerini dağıtın ve butikte aynısını sizin için yapsın.

 

13 – Müşteri ilişkilerinizi geliştirin

Müşteri ilişkileri bir çeşit reklam biçimidir. Müşterilere önem vererek ve onların dikkatini çekerek reklam yapmış olursunuz.

 

14 – Yerel dergilerin ne zaman baskıya girdiğini öğrenin ve onlarla temas kurun

Dergilerin birçoğu bütün reklam alanlarını satamaz ve baskıya girmeden önce boş reklam alanları vardır. Bu boşluğu makaleyle doldurmak veya boş bırakmak yerine reklam koyarak gelir etmeyi tercih ederler. Boş alanlar için teklif vererek reklam fiyatlarını düşürebilirsiniz.

 

15 – Bedava bir şeyler verin

En sıkıntılı durumlardan biri yeni müşteriler bulmaktır.  Onlara reddedemeyecekleri bir şey verin. Ürün veya hizmetinizi bedava sunarak kancayı takın. Daha sonra ürün veya hizmetiniz için ödeme yapacaklardır.

 

16 – Müthiş kartvizitleriniz olsun

Evde basılan kartvizitler berbattır. Şablonlar kartvizitler de berbattır. Farklı olun! Kartvizit tasarımlarınız profesyonel olsun ve lak, renkli folyo, değişik şekiller veya gofreler kullanın. Yaratıcı olun! Bastırın ve herkese dağıtın.

 

17 – Aracınızı kullanın

Araç giydirmeleri her gün binlerce insan tarafından görülür. Aracınızı mobil billboarda dönüştürün. Araçlara uygulanan vinil kaplamalar oldukça ucuzdur.

 

18 – Müşterilerinizden sizi başkalarına tavsiye etmelerini rica edin

Devam edin, utanmanıza gerek yok!

 

19 – Ödülü bir yarışma düzenleyin

Yarışmanın reklamını yapın. Tanıtımları göndermek için e-posta adresleri toplayın. Yarışma firmanızla ilgili farkındalık yaratmanıza yardımcı olacaktır.

 

20 – Müşteri görüşlerinden yararlanın

Ne tür bir iş yaparsanız yapın müşteri görüşlerinden faydalanmanız size avantaj sağlayacaktır. Müşteri görüşlerinin özgün ve az detaylı olduğundan emin olun. İnsanlar doğuştan şüphecidir özellikle de birilerinin görüşlerini okurken.

 

21 – Promosyon ürünleri kullanın

İnsanlar promosyonlardan hoşlanır. Müşterilerinize küçük hediyeler göndermeye ne dersiniz?

 

22 – Sergilere ve fuarlara katılın

Stant kiralamak maliyetli olsa da sergiler ve fuarlar yeni müşteriler bulmanın en etkili yollarından biridir.

 

23 – Arkadaşlarınızı ve ailenizi kullanın

Reklamınızı yapmaları için arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin.

 

24 – Karşılıklı web linkleri paylaşın

Diğer işletmelerle görüşün ve internet sitelerinde linkinizi paylaşıp paylaşamayacaklarını sorun. Aynı şeyi onlar için yapmak koşuluyla.

 

25 – Kalıpların dışına çıkın

Pazarlama basılı reklamlar ve radyo cıngıllarıyla sınırlı kalmak zorunda değildir. Neden kalıpların dışına çıkmayasınız? Pastaneniz varsa sandviç kıyafeti giyebilir ve kuponlar dağıtabilirsiniz. Hatta fotoğraflar çekebilir ve bunları sosyal medyada yayınlayabilirsiniz. Pazarlama sıkıcı olmak zorunda değildir. Eğlenceli ve yaratıcı da olabilir.

Pazarlamaya büyük bir bütçe ayıramayan işletmelere özel birbirinden güzel pazarlama fikirlerini ve stratejilerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir