Az Sermayeli Karlı İşler

Bir işe başarılı bir şekilde başlamanın en önemli anahtarı sermayedir. Hizmet sektörü bütün girişimciler için karlı bir iş fırsatları sunar ve az sermayeyle yapılacak en iyi işleri bünyesinde barındırır. Girişimci olmayı düşünen insanların çoğu hizmet sektöründen çekinir. Hâlbuki başlangıcı en kolay sektörlerden biridir çünkü sadece belli bir bilgi birikimi ve beceri gerektirir.

Bu makalede sizlere az bir sermayeyle başlayabileceğiniz kazançlı iş fikirlerinden bahsedeceğiz. Bahsedeceğimiz ticari işlerin başlangıç sermayeleri düşüktür çünkü genel masrafları azdır.

Bu tür işlere evinizden az bir envanter ve faaliyet giderleriyle başlayabilirsiniz. Aşağıda bahsettiğimiz işlerden yüksek kazançlar elde edebilirsiniz çünkü hiçbir ödeme yapmadan satış ve karlarınızı artırırlar. Hizmet sektörüne girmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

 

Hizmet sektörüne girmek ne kadara mal olur?

Cevap: Az bir miktar. Azıcık bir sermayeyle başlayabilir ve emek sarf ederek büyüyebilirsiniz. Masrafları azaltmak için işinize evden başlayabilir ve kar elde edene kadar azimle çalışabilirsiniz. Daha sonra bir işyeri kiralayabilir ve personel alabilirsiniz.

Hizmet sektöründeki işlerle başlarken ihtiyacınız olacak olan en önemli şey belli bilgi veya becerilerde uzmanlaşmaktır çünkü bu bilgi ve beceriler sayesinde para kazanacaksınız. İşte bu nedenle bir konuda uzmanlığınızın olması gerekir. Bir konuda uzman olmak için illa ki üniversite mezunu olmanız gerekmez.

Seminerlere ve atölye çalışmalarına (workshop)  katılarak veya bir uzmanın yanında çıraklık yaparak gerekil olan becerileri kazanabilirsiniz. Becerinizi arttırdıktan sonra deneyim kazanmanız gerekir. Sahip olmanız gerekenleri söyledikten sonra sıra geldi az bir sermayeyle veya sermayesiz başlayabileceğiniz iş fikirlerini anlatmaya. Lütfen aşağıdaki iş fikirlerini okuyun.

 

1 – İşletme danışmanlığı

Deneyimli bir girişimci misiniz yoksa işletme sahibi misiniz? Bir işe başlamanın, bir iş kurmanın, faaliyette bulunmanın ve işletmeyi büyütmenin ne kadar mal olacağını biliyor musunuz? O zaman işletme danışmanlığına başlayabilirsiniz. İşletmelere veya girişimcilere rehberlik yaparak ve tavsiye vererek başarılı bir çıkış yapmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca elemanlıktan girişimciliğe geçiş yapacaklara asistanlık yapabilirsiniz.

 

2 – Küçük işletmeler için koçluk hizmeti

Ufak bir bütçeyle bir işletmenin nasıl yönetileceğini, sermayenin nasıl arttırılacağını ve işletmenin nasıl büyütüleceğini biliyorsanız o zaman işletme açmak isteyen girişimcilere tavsiyeler verebilirsiniz. Peki, küçük işletme koçluğu yapmak için ne gerekiyor? Koçluk hizmetleri uzun süredir var olan bir iştir ancak sakın korkmayın hala piyasaya girmek için geç kalmış sayılmazsınız.

 

3 – Fizibilite çalışmaları ve araştırma hizmetleri

Girişimciler için fizibilite çalışmaları yapacağınız ve araştırma hizmetleri verebileceğiniz bir iş kurabilirsiniz. Bütün girişimciler olmasa da bir kısmı fizibilite çalışmaları yaparak fikirler veya fırsatlar bulmak için strese girmek istemezler. Bu nedenle de bu tür işlerini yaptırmak için birilerine seve seve para öderler.

 

4 – İş planı yazma hizmetleri

Tıpkı fizibilite araştırmalarında olduğu gibi girişimcilerin çoğu iş planlarını yazdırmak içinde birilerine para öderler. Aslına bakacak olursanız girişimcilerin çoğu yatırımcıları çekecek olan iş planının nasıl yazıldığını bilmezler ve bunu öğrenmek içinde vakit ayırmazlar. Bu tür bir ihtiyacı karşılayabilecekseniz işiniz hazır demektir.

 

5 – İş fırsatları araştırması

İş fırsatları araştırması hizmetleri sunan ve iyi gelir elde eden birçok insan vardır. Yapmanız gereken tek şey gelecek trendlerine, ihtiyaçlarına veya iş fırsatlarına dikkat etmek, bunlar çerçevesinde bir plan hazırlamak ve büyük kuruluşlara satmaktır. Bazen pazar potansiyeli olan ürün fikirleri ve iş fikirleri yakalayabilirsiniz. Daha sonra bu fikirleri geliştirmeleri için büyük firmalara satabilirsiniz.

 

6 – Marka danışmanlığı ve yönetimi

Marka çalışmalarıyla ilgili uzmanlığınız var mı? O zaman küçük işletmelere nasıl marka kuracakları veya marka bilinirliklerini nasıl arttıracakları konusunda tavsiyeler verebilirsiniz. Aynı zamanda büyük firmalara marka yönetimi danışmanlığı verebilirsiniz. Tabi ki kendinizi doğru şekilde pazarlayabilirseniz.

 

7 – Logo tasarımı

Logo tasarımı hizmetlerine olan talep her geçen gün artmaktadır. Küçük işletmeler kendilerini rekabette farklılaştıracak eşsiz ve göz alıcı logoların peşindedir. Sizde göz alıcı logolar tasarlayabilir misiniz? Cevabınız evetse logo tasarımı işine başlayabilirsiniz. Hatta daha fazla iş almak için marka danışmalığı hizmeti veya pazarlama danışmanlığı da verebilirsiniz.

 

8 – Pazarlama danışmanlığı

Müşteri tabanını %30’dan %70’e çıkaracak uygun maliyetli bir fikir bulabilir misiniz? Cevabınız evetse işiniz hazır demektir. Kendinizi profesyonel pazarlama danışmanı olarak konumlandırabilir ve küçük işletme sahiplerine müşterileri nasıl etkileyeceklerini ve satışları nasıl arttırabileceklerini gösterebilirsiniz.

 

9 – Sosyal medya danışmanlığı

Sosyal medya çılgınlığı bütün dünyayı kasıp kavurmakta. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya sitelerinden bu trafiği nasıl idare edebileceğinizi ve marka bilinirliğini nasıl arttırabileceğinizi biliyor musunuz? Cevabınız evetse sosyal medya danışmanı olun ve para kazanmaya başlayın.

 

10 – İnsan kaynakları hizmetleri

İnsan kaynakları yönetimi içinde birçok süreci barındıran ve oldukça talep gören alanlardan biridir. Günümüzde işletme sahipleri kendi işlerine odaklanmak ve eleman alımı gibi süreçlerle boğuşmak istemiyorlar. Bu işe el atabilir ve kendi insan kaynakları firmanızı kurarak bu sorunu çözebilirsiniz.

 

11 – Muhasebecilik hizmetleri

Rakamlar konusunda iyi misiniz? Hesapları tutturmaktan hoşlanır mısınız? Muhasebeden anlar mısınız? O zaman sizi hiçbir şeyin durdurmasına izin vermeyin ve kendi muhasebe firmanızı açın.

 

12 – Basın bülteni yazma hizmetleri

Bedava tanıtım bütün işletme sahiplerinin arzu ettikleri ancak ne yazık ki başaramadıkları bir faaliyettir. Basın bülteni yazma konusunda iyiyseniz ve yayınlanacağından eminseniz işletme sahiplerinin marka bilinirliğini yazılı basın aracılığıyla arttırarak para kazanabilirsiniz.

 

13 – Başlangıç sermayesi komisyonculuğu

Sermayeyi artırmak bütün girişimcilerin istediği ancak ne yazık ki başaramadıkları bir konudur. Kendinizi arabulucu veya komisyoncu olarak konumlandırabilir girişimcilerle risk sermayedarlarını ve melek yatırımcıları bir araya getirebilirsiniz. Toplam paranın belli bir yüzdesini alarak para kazanabilirsiniz. Bazı akıllı girişimciler bu işi online olarak yaparlar. Sizde aynısını yapabilirsiniz.

 

14 – Baskı hizmetleri

Bu iş başkaları tarafından da bilinen ancak iyi gelir getiren bir iş fırsatıdır. Sizde küçük işletmeler için kartvizitler, broşürler, el ilanları, afişler ve kataloglar basabilirsiniz.

 

15 – Etkinlik yönetimi

Küçük işletme sahiplerinin çoğu zirve toplantılarının, fuarların ve ticari sergilerin bir parçası olmak isterler ancak bunu nasıl yapacaklarını ve bu tip etkinliklerde ürünlerini veya hizmetlerini nasıl sunacaklarını bilmezler. Bu ihtiyaç piyasada ciddi bir talep yaratmıştır. Sizde bu işlerden anlıyorsanız işiniz hazır demektir.

 

Başlayabileceğiniz diğer işler

16 – Çalışan performans değerlendirme hizmetleri

17 – Sanal asistanlık

18 – Metin yazarlığı hizmetleri

19 – İsim tescili hizmetleri

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir