E-ticaret sektörünün geleceği nasıl olacak?

E-ticaret sektörü yılda %30’lara varan büyüme oranıyla girişimcileri en çok cezbeden sektörlerin başında geliyor.

Peki gelecekte e-ticaret sektöründe neler yaşanacak? Ne gibi yenilikler ve fırsatlar hayata geçirilecek? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık.

İşte sizlere e-ticaret sektöründe yakın gelecekte göreceğimiz 8 yenilik:

 

1 – Kişiselleştirilmiş kıyafet planlama

Trendi kıyafetleri seri olarak üreten DailyLook gibi internet siteleri yakın zamanda kişiselleştirilmiş kıyafetler üretmeye başlayacak. Kullanıcıyı temsil eden ve dijital olarak toplanmış veri ile güncel trendleri kombinlemek tüketicinin tarzıyla uyumlu trendi kıyafetler sunmayı sağlayacak. Program saç bakımı, cilt bakımı ve kozmetiklerle genişletilebilir. Tüketicilerin yapması gereken tek şey butona basmak ve tamamen kendi tarzına uygun kıyafetler arasından seçim yapmak olacak.

 

2 – Sanal boyutlandırma

Çeşitli bedenleri denemenin zorluğu video kalitesi geliştikçe azalacak ve kıyafetleri evimizin rahatlığında ölçebileceğiz ve bedenmize uyup uymayacağını anlayabileceğiz. Markaların beden ölçüleri farklılık gösterdiğinden renk, tarz, tasarım ve uygunluk nedeniyle oluşan değişimleri ve iadeleri engellemek kar marjı açısından çok daha önemli hale geldi.

Aynı teknoloji, tüketicilerin bedenlerindeki değişimi görmelerini sağlayacağından fitness endüstrisini de canlandıracak.

 

3 – Özel tasarımlar

Bugünlerde her geçen gün daha fazla şirket müşterilerin kendilerini özel tasarımlar aracılığıyla yansıtmalarını sağlıyor. NikeiD müşterilerin kendi ayakkabılarını tasarlamalarına fırsat veriyor. Ve müşteriler Modify Watches’dan birbiriyle değiştirilebilir yüz ve kayış alabiliyor. Özel tasarım ve birbiriyle değiştirilebilme trendi müşterilerin kıyafetler aracılığıyla kendilerini ifade etmelerini sağlıyor. Bu muhteşem bir şey.

 

4 – Kişiselleştirilmiş markalar

Müşterilerle ilgili mevcut çok fazla veri var ve müşterilerini yeteri kadar önemseyerek iletişimlerini kişiselleştiren e-ticaret şirketleri kazanacak. Bu şu anlama geliyor: yerinde deneyimden postalara kadar ileti sisteminin her unsuru kişiselleştirilecek. Beş yıl içinde alışveriş kişilere göre şekillenecek. Her mağazada sizin için kişisel alışveriş uzmanı olacak ve sizinle bu şekilde iletişim kuracak.

 

5 – Kıyafetler için 3 boyutlu baskı teknolojisi

Eninde sonunda kendi kıyafetlerimizi basmaya başlayacağız. 3 boyutlu baskının hızla ilerlediğinizi hepimiz görüyoruz ve bu devrimin henüz ilk aşamalarındayız. Bugün gördüğümüz fabrikaları 100 yıl önce hayal edebiliyor muyduk?  Bugün, kendi ürünlerimizi nasıl üretebileceğimizi tam olarak hayal edemiyoruz. 3 boyutlu baskı teknolojisi kendi beden ölçülerimize göre kıyafetler basabildiğimizde can alıcı noktaya gelecek. Banana Republic’e gitmek, kumaşı seçmek ve kendiniz için tişörtler basabileceğiniz bir makineye sahip olmak ne kadar havalı olur değil mi?

 

6 – Online alışveriş görevlileri

Tüketicilerin birçoğu olay belirli türdeki alışverişler olduğunda gerçek insanların yardımından memnun oluyor. Teknoloji, şirketlerin özel görevli tarzında hizmetler vermesini sağlayacak. Gerçek insanlardan oluşan temsilcilerin kişiselleştirilmesi tüketici ile daha anlamlı ve uzun ömürlü ilişkilerin kurulmasını sağlayacak. Güven inşa edilecek ve tüketiciler online alışveriş deneyiminin büyük bölümünü kişisel asistanlar aracılığıyla yaşamaya başlayacak.

 

7 – Alışveriş deneyimi yakınlaşması

İnternet alışverişi 90’larda öne çıktığında fiziki mağazalar ve internet satıcıları arasında belirgin bir çizgi oluştu. Sonra fiziki mağazalar da aceleci bir biçimde internet dünyasına daldı. Bu fiziki ve sanal satıcılar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırdı. Şimdi aynı çizgi mobil ve bilgisayar arasında var. Birkaç yıl öncesine kadar mobil alışveriş hemen hemen hiç duyulmamıştı. Mobil budur ve mobil şudur diye bir şeyler okusak bile mobil ve bilgisayar arasındaki ayrımı tam olarak yapamıyoruz. Bu çizgi bulanıklaştıkça alışveriş deneyimi de belli bir noktaya yönelecek. İnsanlar çoklu araçlarla, çok daha rahat alışveriş yapabilecek..

 

8- Algoritmik tavsiyeler

Gittigidiyor.com’un ürün önerileri harikadır çünkü ellerinde bir sürü yığın bilgi var. Ancak sahip olduğumuz diğer ürünlerle ve hizmetlerle alakalı fazla bilgiye sahip değiller. Gelecekte ilgimizi çekebilecek ürünleri daha eksiksiz bir şekilde görebileceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir