Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

“Amazon’dan nasıl satış yapabilirim?” sorusunu yıllardır yüzlerce kişiden alıyorum. Sanırım tecrübelerimi bir rehber halinde anlatmanın vakti geldi.

2008 yılında üniversite öğrencisiyken Amazon’da satış yapmaya başladım. Eylül 2013’te tam zamanlı işimden ayrılıp Amazon’dan satış yaparak daha çok kazanmaya başladım. O zamandan beri de tüm vaktimi Amazon’a ayırıyorum.

Bu süre içine Amazon’da satış yapmakla ilgili epey bilgi edindim. Hatta 2022 ve 2023’te Amazon’da 5 milyon doların üstünde satış yaptım.

Bu yazıda size Amazon’da satış yapmanın ve para kazanmnın püf noktalarını aktaracağım. Çoğu yerde parayla dahi bulamayacağınız bilgileri size ücretsiz olarak sunacağım.

Amazon’da satış yapmak istiyor ve artık gerçekten harekete geçmek istiyorsanız kendinize bir iyilik yapın ve yazımızı sonuna kadar sindire sindire okuyun. Amazon benim hayatımı nasıl değiştirdiyse sizin için de yeni bir hayatın kapısını aralayabilir.

Yazıyı okuduktan sonra aklınıza takılan konuları ve merak ettiklerinizi yorum olarak bırakırsanız en kısa sürede geri dönüş yapılacaktır.


Neden Amazon’da Satış Yapmalıyım? Amazon’da Satış Yapmak Karlı mı?

Amazon internetten satış yapmak ve para kazanmak için elbette tek seçenek değil; kendi sitenizi kurabilir, dropshipping yapabilir ya da Türkiye’deki pazaryerlerinde satış yapabilirsiniz. Ancak Amazon şu an dünyada geçmiş 100 yılın en iyi ve en karlı iş fırsatlarından birini barındırıyor.

Amazon 25 yıl önce ilk kurulduğunda her şeyi kendi satmaya çalışıyordu. Sonrasında Jeff Bezos şunu farketti:

” Eğer dünyanın en büyük satış mağazası olmak istiyorsanız bu modeli geliştirmeliyiz. Dünyadaki her şeyi kendimiz bulup satmamız pek mümkün görünmüyor. “

Bu sebeple sizin ve benim gibi kişiler de Amazon’da satış yapmaya başladı. Böylece Amazon dünyanın en büyük satış mağazası oldu. Her ne kadar çok bilinmese de şu an Amazon’da satılan ürünlerin  neredeyse %60’ı bizim gibi küçük satıcılar tarafından satılmakta.

Üstelik Amazon’da satış yapmak hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar kolay,

– Düşük bütçeyle satış yapmaya başlayabilirsiniz.

– Herhangi fiziki bir adresinizin olmasına gerek yok.

– Ürünleriniz için herhangi bir depoya ihtiyacınız yok.

– Herhangi birini işe almak zorunda değilsiniz.

– Ürünler Amazon deposuna ulaştığında tüm işleri Amazon, ( ürünlerin satılıp müşteriye teslim edilmesine kadar)  sizin için kendisi yürütüyor.

Bu sebeple birçok kişi bu işi dünyayı gezerken yürütebiliyor.


Adım Adım Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Öncelikle Amazon’da satış yapmak için gerekenler neler ve bunun nasıl bir süreç olduğunu anlatayım.

Amazon dünyanın en büyük e-ticaret ve perakende sitesi. Apple’ın ardından 1 trilyon dolar değerini aşan ikinci şirket konumunda ve Amazon’un sahibi Jeff Bezos ise dünyanın en zengin 3 insanından biri.

Amazon’da aylık sabit bir ücret (Amerika için 39.99 $) karşılığında listelediğiniz ürünleri milyonlarca kişi görüntüleyebilir.

Örneğin şu ekran görüntüsünü inceleyerek başlayalım.

1. Burada Amazon üzerinde ROLANDA adlı bir şirketin satış yaptığı belirtiliyor. Amazon’da satış yaparken üçüncü taraf satıcı (third party seller) olarak adlandırılırsınız. Müşteri ürünü sipariş edince satıcı ROLANDA olarak gözükür.

2. Fulfilled by Amazon (FBA) ifadesi de ürünü size Amazon’un paketleyip kargolayacağı anlamına gelir.

3. Sağ tarafta “Other Sellers on Amazon” (Amazon’daki diğer satıcılar) ifadesi de aynı ürünü satan diğer satıcıları işaret eder.

4. Satıcılar arasında Amazon.com’un olmadığını fark etmişsinizdir. Amazon genelde en çok satan ürünlerde esas satıcı olarak gözükür.

Genel olarak diğer satıcılar bölümünde 3 satıcı ismi listelenir. 3’ten fazla satıcı varsa müşteri bu linke tıklayıp aynı ürünü satan diğer satıcıları da görebilir.

Yukarıda Catan adlı oyunu ele alırsak aynı ürünü satan tam 81 farklı satıcı bulunuyor.

Satıcı türünüz (fulfillment method) Amazon’dan maksimum verim almak için en önemli unsurların başında gelir. Fulfillment by Amazon (FBA) olduğu zaman, yani Amazon güvencesini arkanıza aldığınız zaman satış yapma oranınız oldukça artacaktır.


Fulfillment by Amazon (FBA) ile Amerika ve Yurtdışına Nasıl Satış Yapılır?

Fulfillment by Amazon (FBA), Amazon’da satış yapmanın en ideal yoludur demiştik. Şimdi FBA nedir, onu biraz analiz edelim.

1. Amazon’da satmak istediğiniz bir ürün buluyorsunuz.

2. Bu ürünü Amazon’a ekliyor ve sitede listeliyorsunuz. Ürüne fiyat belirliyorsunuz.

3. Ürünü Amazon’un devasa depolarında kargolanmak üzere hazırlıyorsunuz.

4. Daha sonra bu ürünleri Amazon’un depolarına kargoluyorsunuz. Bir pakette birden farklı ürün kargolayabilirsiniz. Sizin tek sorumluluğunuz ürünleri Amazon depolarına sağ salim ulaştırmak… Paketlemeye de aşırı özenmek zorunda değilsiniz. Zira Amazon sizin adınıza paketleme yapacak. Eğer 20 adet ürün satmak istiyorsanız aynı kutuya tüm ürünleri koyup size belirtilen Amazon deposuna gönderiyorsunuz.

Bu noktada sizin işiniz bitti sayılır. Şimdi de ürünleriniz Amazon depolarına ulaşınca nasıl bir süreç izlendiğine bakalım.

1. Yolladığınız ürünleri doğrular, ürünlerin kargodayken zarar görüp görmediğine bakar.

2. Ürünleri doğruladıktan sonra Amazon’a verdiğiniz ürün ilanını aktive eder. Bu da artık sizin verdiğiniz ürün ilanının sitede görüntülenebileceği anlamına gelir.

3. Ürünleriniz sipariş edilene kadar Amazon’un depolarında muhafaza edilir.

4. Bir müşteri sizin ürününüzü sipariş edince Amazon personeli sizin adınıza ürünü bu kişiye kargolar.

5. Ürün kargolandıktan sonra ürünün fiyatı sizin satıcı hesabınıza aktarılır. Burada Amazon kendi kesintisini yapar. Ürünleriniz satıldıkça size satış haberi veren e-mail gelir.

6. Her 2 haftada bir paranız banka hesabınıza yatar.

Özetle sizin yapmanız gereken tek şey Amazon’da satılacak ürünler bulmak ve bunları Amazon’a ulaştırmaktır. Geri kalan tüm süreçle Amazon bizzat ilgilenir.


Ürün Bulmak İçin Hangi Programı Kullanmalı?

Ürün bulmak için halihazırda kullanılan bazı programlar bulunmakta. Örneğin Helium10 ve Jungle Scout isimli programlar, Amazon’da satış yapmak isteyenlerin yüksek kar etmesine yardımcı olan ve bünyesinde birçok özelliği barındırıyor. Üstelik programları beğenmezseniz koşulsuz para iadesi de mümkün.

Programlar sayesinde yüksek kar marjlı ürünleri bulmak oldukça kolaylaşıyor. İncelediğiniz ürünlerin FBA ücretlerini ve net geliri hesaplayabiliyor ve anahtar kelime aracı ile de hangi ürün nekadar aranmış görebiliyorsunuz. Programlar ayrıca aranma hacmi en çok artan ürünlerin istatistiklerini sunarak trend ürünleri belirlemenizi sağlıyor.

İncelemelerimize göre verileri de oldukça isabetli(Amazon’da 450 milyondan fazla ürün) sunuyor.

Örneğin Jungle Scout hizmeti şunları içeriyor:

 1. 450 milyon ürün veritabanı erişimi
 2. Sınırsız araştırma
 3. Sınırsız geçmiş veriler
 4. 24/7 destek
 5. Jungle Scout öğrenim materyallerine erişim
 6. Amazon Ürün Araştırma Aracı
 7. Amazon Ürün Takip Aracı
 8. Amazon Anahtar Kelime Aracı
 9. Amazon Listeleme Optimizasyon Hizmeti
 10. FBA Hesaplayıcı
 11. Amazon Satış Tahmincisi
 12. Satış Analitiği Aracı
 13. Envanter Yönetim Aracı


FBA Programını Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Fulfillment by Amazon (FBA) programını kullanmanın belli avantajları vardır.

Bunların başında müşteriye ücretsiz kargo imkanı sunulması yatar.

Yukarıdaki ekran görüntüsüne Amazon Prime programına üye olan müşterilere sağlanan avantajlardan bahsedilmiş. Amazon’un aynı gün teslim, 2 saat içinde teslim gibi çeşitli hizmetleri var.

Amazon’da FBA programı ile satış yaptığınızda ürünleriniz Amazon Prime kargo hizmetlerine tabidir. Bu da müşterilerin sizin sattığınız şeyi aynı gün ya da bir gün sonra elinde bulması anlamına gelir. Müşteriler sipariş ettikleri şeylere kısa süre içinde ücretsiz olarak kavuşma fikrini çok severler. Amazon Prime’a dahil olmayan ürünler yerine, Amazon Prime’ın sağladığı hızlı kargo hizmetine sahip ürünleri tercih etmelerini sağlar.

Hızlı kargoya ek olarak müşteriler, Amazon Prime aracılığıyla satılan ürünlerdeki iade politikasının bizzat Amazon’un sattığı ürünlerin iade politikasıyla aynı olduğunu bilirler. Yani müşteriler Amazon tarafından değil de ROLANDA adındaki bir şirketten ürün aldıklarında bile kendilerini güvende hissederler. Zira ROLANDA’nın arkasında Amazon güvencesi vardır. Olumsuz herhangi bir durumda Amazon müşteri hizmetleri devreye girerek sorunu kısa süre içinde çözer. Zaten Amazon’un müşteri hizmetleri konusunda ne kadar aşmış bir şirket olduğunu söylemeye gerek yok.

Müşteriler, Amazon güvencesi sayesinde sizin ürünlerinizi almaya daha meyilli olurlar. Buna ek olarak siz Amazon’a 20 ürün gönderdiğinizde bu ürünler 20 farklı kişiye tek tek ulaştırılır. Yani siz 1 kez kargo ücreti ödeyerek 20 kez kargo masrafından kurtulursunuz.


Fulfillment by Amazon (FBA) Dışında Başka Opsiyonlar Var Mı?

FBA programı haricinde başka opsiyonlarınız da var tabii. Örneğin “merchant fulfill” (satıcı güvencesi) opsiyonu da var. Bu opsiyon da satış yaptığınızda ürünü siz kargolarsınız. Bazen bu daha mantıklı gibi gözükse de FBA programı %99 daha iyi bir seçenektir.

Yani aklınızda böyle bir opsiyonun bulunmasında fayda var ama bu yazıda FBA programına odaklanacağız.

Şimdi adım adım satış sürecine bakalım.


Amazon’da Satıcı Olmak İçin Satıcı Hesabı Nasıl Açılır?

Amazon’da satış yapmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

1. Şu siteye gidin: https://sell.amazon.com

2. Sign up yazan yere tıklayıp üyelik oluşturun.

3. Satıcı türü olarak “Sell as an İnvidual” kısmını işaretlerseniz bu sizin şirket olarak değil, gerçek bir kişi olarak satış yapacağınızı gösterir. Böyle bir durumda aylık 40 dolarlık bir ücret ödemezsiniz. Ancak satış başına 0.99 dolar komisyon ödersiniz. Eğer Amazon’da uzun süreli satış yapmayı düşünmüyor sadece kendinizi denemek istiyorsanız bu sizin için doğru seçenek olabilir. Ancak Amazon’da şirket olarak düzenli satış yapmayı düşünüyorsanız bu durumda profesyonel plan sizin için daha doğru bir seçenektir.  Profesyonel satıcılar aylık 40 dolar aidat öder. Profesyonel hesap açmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

4. Daha sonra TC kimlik no, adres, telefon gibi bilgilerinizi girerek üyelik ücretini ödersiniz ve resmen Amazon satıcısı olursunuz.

Buna ek olarak kredi kartı bilgilerinizin uluslararası işlemlere açık olması gerekir. (Mastercard ya da Visa örneğin…)

Yine çalıştığınız bankanın Amazon’dan EFT kabul edip etmediğini mutlaka bankanıza sorun. (Neredeyse Türkiye’deki tüm bankalar için böyle bir sorun bulunmamaktadır.)

Ev adresinizi mutlaka doğru yazın, zira Amazon size zarfla çeşitli belgeler gönderebilmektedir.

Telefon numaranızı da +90 koduyla doğru bir şekilde belirtin.

Amazon’da satış yapmak için ayrıca EIN kodu almanız gerek. EIN kodu, ABD Gelir Dairesi tarafından verilir ve bu kodu almak için ABD’de yaşamanız ya da ABD vatandaşı olmanız gerekmez. EIN kodu almak için yapmanız gerekenleri anlatan videoyu aşağıya bırakıyoruz.


Amazon Sattığı Ürün Başına Ne Kadar Kesinti Yapıyor?

Satıcı hesabını açtıktan sonra Amazon Seller App adlı uygulamayı indirmelisiniz. Ücretsiz olan bu uygulama size satış süreci hakkında pek çok bilgi sunar. Bu uygulama sayesinde telefonunuzda herhangi bir ürünün barkodunu tarayarak ürünün Amazon üzerindeki fiyatını öğrenebilirsiniz.

Fulfillment by Amazon Revenue hesap cetveline girdiğinizde satmayı düşündüğünüz ürünleri araştırabilirsiniz. Daha sonra ürünü fiyatlandırır (kırmızı ok) ve ürünü Amazon’a nasıl kargolayacağınızı (siyah ok) öğrenirsiniz. Buna ek olarak Amazon’un satış için sizden yapacağı kesintiyi ve bu üründen ne kadar kazanç elde edeceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Bu tür bir cetvel sayesinde Amazon’da satacağınız ürünlerden ne kadar kar edeceğinizi net bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Ancak kabataslak bir rakam verecek olursak 15 dolara sattığınız bir üründen yaklaşık 5 dolarını Amazon komisyon olarak kesiyor.


Amazon’da Ürün Satmak: Ne Satabilirim?

Amazon’da ne satacağınıza karar vermek için öncelikle evinizden başlayabilirsiniz. Evinizde ne tür eşyaları sıklıkla kullanıyorsunuz? Evinizde hiç kullanmadığınız ne gibi ürünler var?

Diğer bir opsiyon ise bir toptancıdan düşük fiyatta toplu alım yapıp bunu Amazon üzerinde satmak. Buradaki temel hedefiniz bir ürünü Amazon’daki satış fiyatından daha ucuza almak ve üstüne kar marjınızı koyup Amazon’da satmak olmalıdır. Buna en temel anlamda perakende arbitrajı adı verilir.

Amazon’da satış yapmaya başlamak için en ideal yollardan biri olan perakende arbitrajında ilk yatırımınız düşük olur, ki bu sizin yararınızadır. Süreci daha iyi öğrendikten, Amazon’u daha iyi anladıktan sonra başka yöntemlere de girişebilirsiniz.

Perakende arbitrajını öğrenmek için satıcı hesabı açıp Amazon Seller App uygulamasına giriş yapmalısınız. Burada ürünün satılmaya değer olup olmadığını belirten ek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha sonra büyük bir markete ve AVM’ye giderek mevsim sonu, tasfiye ürünlerinin bulunduğu bölümü detaylıca gezmelisiniz. Örneğin bu örnekte Walmart’ın sezon sonu reyonu görünüyor. Burada Amazon Seller App’i açarak ürünlerin barkodunu okutabilirsiniz.

öncelik

Barkodu okutunca böyle bir görüntü gelir telefonunuza.

Burada iki şeye dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle bu ürünü Amazon güvencesinde satabilir olduğunuzdan emin olmalısınız. Ayrıca bu ürünün Amazon oyuncak kategorisinde nasıl bir sıralamaya sahip olduğunuz öğrenmelisiniz. (Sol üstte #60)

Bu ürün oyuncak kategorisinde 60. sırada yer alıyor ki bu çok çok iyi bir sıra. Bu sıra ürünün ne kadar çabuk satılabileceği konusunda oldukça önemli bir bilgi sunuyor.

Ancak her zaman bu kadar popüler bir ürünü bulmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle ilk satışınızda 250.000’den düşük bir sıralamaya sahip ürün satmaya çalışmalısınız. Deneyim kazandıkça bu konuda daha başarılı ürünler seçebilmeniz de mümkün olacaktır.

Uygulama bu ürünü satabileceğinizi söylüyorsa ve sıralama 250.000’den düşük ise bu ürünü sattığınız zaman nasıl bir kazanç elde edeceğinizi kontrol etmeniz gerek.

Bunun için de uygulamanın sağ üst tarafındaki “gross proceeds” bölümüne girdiğinizde şöyle bir ekranla karşılaşırsınız.

Bu ekranda ürünü satış fiyatınızı belirledikten sonra 500 gramlık kargo için ödeyeceğiniz ücreti, bu üründen ne kadar kazanç elde edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu aşamada kontrol etmeniz gereken 2 şey var. Öncelikle net kazancınızın sizin belirlediğiniz kazanç eşiğinden yüksek olup olmadığı. Genelde ürün başına 3 dolardan daha yukarı kazanabiliyor olmanızı tavsiye ederiz. Bu da şu anlama gelir: 3 dolardan daha az kar edeceğiniz ürünleri satmanızın pek de anlamı yoktur.

Eğer ürün sizin kazanç eşiğinizin üzerinde bir getiri sağlıyorsa; yani 10 dolara satın alacağınız ürün size 7.13 dolar kazanç sağlayacaksa bu işlemden %73 kazanç elde edeceksiniz demektir.

Amazon’da satış yapmaya başladığınızda bu oranın %50’nin üzerinde olması her zaman iyi olur.

Bu örnekte CATAN adlı oyun Amazon’da satış yapmak için ideal bir ürün. Yani Walmart’tan bu ürünü satın alıp Amazon’da satabilirsiniz. Reyonda bu üründen 6 tane olduğu görülüyor. Tanesine 10 dolar vererek 6 oyunu 60 dolara satın alabilirsiniz.

Bu süreci pek çok üründe tekrarlamanız önem taşır. Bu kıyaslamayı ve araştırmayı ne kadar çok yaparsanız, o kadar deneyim kazanır; neyin Amazon’da daha iyi gittiğini, neyin ne kadar kar bıraktığını daha iyi idrak edersiniz. Bazı ürünlerin Amazon’da tekrar satılmaya uygun bulunmadığı da Amazon Seller App ile öğrenebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Amazon’da En Çok Satılan Ürünler


Amazon’da Satılacak Ürün Seçiminde Dikkat Edilecekler

Amazon’da satmak için ürün ararken dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunuyor. Şimdi gelin bu konuya biraz daha detaylı bakalım.


1. Sadece Talep/Satış Oranına Odaklanmayın

Bir ayda binlerce satılan spesifik bir ürün bulduysanız heyecanlanmanız normal. Ancak talep/satış oranı büyük resmin sadece bir parçası. Buna ek olarak rekabet, maliyet, dönemsellik, kar marjı gibi konulara da dikkat etmeniz gerekir.

Bunun için incelediğiniz ürünün fırsat skoruna da bakmanız icap eder. Amazon’da satmak için ürün ararken Google Chrome’a yükleyeceğiniz Hellium10, Jungle Scout, gibi eklentiler ürünün fırsat skorunu gösterir. 7’den yüksek skora sahip olan ürünler, satmak için idealdir.


2. Ürün Kategori Şartlarını İyi Okuyun

Şahane bir ürün buldunuz. Amazon’da bu ürünü satıp feci para kırmak istiyorsunuz. Harika!

Ama bu ürünün tabi olduğu kategoride bazı kısıtlamalar olabilir.

Örneğin; tehlikeli ürün kategorisi Amazon’un önem verdiği bir kategori. Zira burada satılan ürünler nedeniyle Amazon’a binlerce dava açılıyor. Bu nedenle bu kategoride ürün satmak için Amazon’dan izin/kabul almanız gerekiyor. Kozmetik, gıda ve hatta oyuncaklar bu kategoriye girebiliyor.

Bu nedenle satmak istediğiniz ürünü tedarik etmeden ve Amazon deposuna göndermeden önce bu ürünü Amazon’da listeleyin. Amazon’da satmanıza izin verilmeyen bir ürüne yatırım yapmak, para kaybetmenizle sonuçlanabilir maalesef.


3. Dönemselliğe Dikkat Edin

Satmak için bir ürün incelerken sadece satış rakamına odaklanmayın. Ayrıca yaz mevsimi ya da kış mevsimine özgü ürünlerin bu mevsimlerde daha çok satılacağını da unutmayın. Örneğin Haziran’ın 15’inde kar lastiği satışı yaparsanız en az Ekim ayına kadar pek bir şey satamazsınız.

Belli mevsimlerde daha çok satan ürünleri Amazon’da satabilirsiniz, ancak 4 mevsim talep gören ürünlerden satmanız, kazancınızın dengeli olması bakımından daha iyi olur.


4. Tek Bir Ürünle Yetinmeyin

Amazon’da belli bir marka adıyla satış yapacağınız zaman bir anlamda marka kuruyorsunuz demektir. Yani Çin’den aldığınız ürünlere logo ve marka adı bastırmak yeterli olmayabilir. Buna ek olarak markanıza belli bir müşteri kitlesi kazandırmalı, onlara çeşitli ürünler sunmalısınız.

Bu işe yeni başladığınızda belki tek bir ürün yeterli olacaktır, ancak zamanla işinizi ve kazancınızı büyütmek için ürün gamınızı artırmaya çalışmalı, insanlara farklı opsiyonlar sunmalısınız.


5. Rakiplerinizi ve Genel Manzarayı Takip Edin

Amazon’da satış yaparken en sık yapılan hataların başında akla yatan bir ürün bulup Amazon’da listeledikten sonra bu ürünle ilgilenmeyi bırakmak ve başka ürünlere odaklanmaktır. Ancak Amazon sürekli değişen bir organizmadır. Sizin Amazon’a gönderdiğiniz ürünlere 30-60 gün içinde neler olabileceğini kesin bir şekilde bilemezsiniz. Bu nedenle sürekli olarak ürünlerinizin durumu takip etmeniz gerekir.

Karpuz doğrayıcı satmaya karar vermiştim. Bir plastik atölyesinde bu ürünü yaptırdım. Ancak yapım aşamasında bu ürünün benzerinden satan 200 satıcı türedi Amazon’da. Fakat ben o ürünün Amazon’a girip girmediğini kontrol ettiğim için gereken önlemleri almayı başardım. Bu ürünleri Amazon’da değil de yerel bir markette satmaya karar verdim. Eğer bu karpuz doğrayıcıları Amazon deposuna gönderseydim ve 200 satıcının içinden sıyrılmam pek de mümkün olmazdı.

Yani bir ürünün Amazon’da nasıl bir performans izlediğini, kaç satıcının bu üründen sattığını yakinen takip etmeniz büyük önem taşır. Aksi halde boş yere masraf yapabilir, satması çok zor ürünlere binlerce lira yatırım yapma tehlikesi yaşayabilirsiniz.


6. Özgün ve Dikkat Çekici Olun

Birkaç yıl önce spesifik ve niş ürün bulmak epey kolaydı. Başarılı satıcıların sattıkları ürünleri satmak oldukça iyi bir yöntemdi. Bu ürünleri tedarik edip kendi markanızın adıyla satmak oldukça karlı bir işti. Bu nedenle ilk sayfada birbirinin kopyası pek çok ilan vardı. Tabii bu durum Amazon’un işine gelmediği için algoritmasını değiştirdi.

Amazon’un yeni A9 algoritması ürünleri sıralarken farkları gözetiyor ve birbirinin aynısı ilanları sıralamada geriye itiyor.

Amazon’da ürün araştırması yaparken satacağınızın şeyi fark edilebilir olmasına özen gösterin. Bu noktada Seth Godin’in “mor inek” örneği size fikir verebilir.

Şehirler arası bir yolda araba sürüyorsunuz diyelim. Yolda siyah bir inek gördünüz ve “Aaaa inek” dediniz. Ancak yol boyunca birden fazla inek görünce ineklere karşı algıda seçiciliğiniz yavaş yavaş ortadan kalkar.

Ancak siyah ineklerin arasında mor bir inek gördünüz! Hayatınızda daha önce böyle bir şey görmemiştiniz! Böyle bir durumda muhtemelen arabayı sağa çeker, mor ineğin fotoğrafını çeker ve hatta bu mor inekle selfie çekip Instagram’a yüklersiniz.

İşte Amazon’da bu tür ürünler satmalısınız. İnsanlar gördüğü zaman heyecanlanmalı ve arkadaşlarına bu ürünün linkini göndermeli…


7. Doğru Ürünü Bulan Tek Siz Değilsiniz

Bazen dünyanın en şahane ürününü bulduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak bu fikre yatırım yapmadan önce birkaç hafta bekleyin. Genel manzarayı seyredin ve ürünün Amazon’daki durumunu düzenli olarak takip edin.

Yine karpuz doğrayıcı örneğini vereceğim kusura bakmazsanız…

Ürünün takibini yapmasaydım ve birkaç hafta beklemeseydim o zamanlar Amazon’un ve dünyanın en havalı-en viral ürünü olduğunu düşündüğüm karpuz doğrayıcısının benden başka 200 kişi tarafından da satıldığını görmüş olacaktım. Yani amiyane tabirle elimde patlayacaktı her şey.

Amazon’un işini bilen kişilere sağlam paralar kazandırdığını kabul ediyorum, ancak bir gecede, tek bir ürünle zengin olmanız mümkün değil. Amazon’da ve iş hayatının genelinde acele edenler değil; sabırlı olanlar başarılı olur…


8. Amazon’da Satış Yapmak Karlı mı? Yatırım/Kazanç Oranı Nasıl Takip Edilir?

Amazon’da bir günde 100 ürün satıyor olun. Ancak kar marjınız çok düşükse yatırımınızın karşılığını almanız çok uzun sürer.

12 dolarlık elma doğrayıcı ve 50 dolarlık bambu salata tahtasını karşılaştıralım.

İlk bakışta elma doğrayıcı daha iyi gözüküyor değil mi? Aylık 1000 elma doğrayıcı satınca 12000 dolar kazanırsınız. Aylık 50 tane bambu tahta satınca da 2500 dolar kazanırsınız.

Elma Doğrayıcı

 • Bir ayda ortalama 1000 elma doğrayıcı satılıyor.
 • Bir tanesinin size maliyeti 3 dolar.
 • 3 aylık satış için ortalama 3000 tane elma doğrayıcı almanız lazım. Bu da size 9000 dolar maliyet çıkarır.
 • Amazon’da bir elma kesici ortalama 12 dolardan satılır.
 • Amazon %15 kesinti yapar ve 3 dolar da kargoya keser.
 • 12 ay sonunda elma kesiciden 14400 dolar para kazanırsınız.
 • Amazon kesintisi, maliyet vs. derken elinize toplam 7200 dolar para geçer.
 • Yani yatırım karlılığı %80‘dir. Fena değil…

Bambu Salata Tahtası

 • Bu üründen aylık ortalama 50 tane satılıyor.
 • Birim maliyeti 10 dolar.
 • 3 ay satış için 150 tane bambu tahtaya gerek var. Bunun maliyeti de 1500 dolar. Ancak bu üründen en az 200 tane gönderebiliyorsunuz. Bu nedenle 200 ürün için 2000 dolar harcama yapmanız lazım.
 • Amazon’da satış fiyatı ortalama 50 dolar.
 • Reklam için satış fiyatının %20’si gibi bir rakam harcamanız gerekiyor.
 • Amazon %15 kesiyor ve 7 dolar da kargo tutuyor.
 • 12 ay boyunca bu üründen 30.000 dolar elde edersiniz.
 • Amazon kesintisi, kargo, üretim maliyeti gibi şeyler çıkınca elinize net 9330 dolar geçer.
 • Yatırımın karlılık oranı ise tam %465!

Şimdi siz söyleyin %80 kar mı? %465 kar mı?

Tabii ki bambu kesme tahtası açık ara tercih edilmesi gereken bir ürün. Hem daha çok kazanırsınız hem de daha az yatırım yapmış olursunuz. Diğer bir ifadeyle daha az para bağlar, daha çok para kazanırsınız.

Size bir tavsiye: Başlangıçta yaptığınız yatırımın en az 4-5 katı kazanç sağlayacak ürünler satmaya çalışın…


9. Peşinen Bir Pazarlama Stratejisi Geliştirin

Amazon’da yapacağınız satışlarda pazarlama çok büyük bir faktördür. Satış yapmak için ürün araştırması esnasında bir yandan da pazarlama meselesine odaklanın.

Amazon’un tıklama başı maliyet bazlı reklam uygulaması oldukça iyidir. Sadedir, şıktır ve ucuzdur. Amazon’da yapacağınız reklamın geri dönüşünü düşününce bedavadır adeta. Ancak tüm elmaları aynı sepete koymak da doğru olmaz..

Eğer Amazon’da başarılı olmak istiyorsanız Amazon dışında da pazarlama yapmanız gerekir. Bunun için başarılı stratejilerden bazıları;

 • Kickstarter ve kitle fonlaması siteleri üzerinden ürününüzün tanıtımını yapmak,
 • Sosyal medya ve özellikle Instagram’ı verimli ve etkili kullanmak,
 • Ünlü vlogger, Youtuber ve fenomenlere ürünlerinizi gönderip onların da takipçileriyle paylaşmasını sağlamak,
 • Zaman zaman kendi takipçilerinize ücretsiz olarak bu üründen hediye etmek…


10. Bir An Evvel Harekete Geçin

Sonuncu ve en önemli madde: Eyleme geçin! Amazon deryasında bir damla olduğunuz için bu sizin gözünüzü korkutabilir. Fakat eyleme geçmeden de hiçbir şey elde edemezsiniz.

Amazon ürün araştırması yaparken çanta satın aldığım imalatçı, benim istediğim deri türünün bittiğini söyledi ve başka bir deri türüyle değiştirdi. Bu olay o zaman benim için büyük bir şok yaratmıştı.

Ancak devam etmeye, pes etmemeye karar verdim. Çantalar elime ulaştı, ben de onları Amazon deposuna gönderdim. Tam 5 gün içinde imalatçıya ödediğim parayı amorti ettim ve kar etmeye başladım. Belki en kazançlı satışım olmadı, ancak yine de Amazon’da tutunmamı sağlayan bir örnek olması açısından önemliydi.

Bu nedenle ilk ürünüzü satana kadar sebat edin. Daha sonra bu işten keyif alacak ve para kazanacaksınız!


Amazon’da Satacağınız Ürünleri Nasıl Fiyatlandırabilirsiniz?

Satmaya karar verdiğiniz ürünleri nasıl fiyatlandıracağınıza da karar vermeniz gerekir.  Fulfillment by Amazon (FBA) programıyla satış yaparken yine bu programı kullanan satıcıların fiyatlarına benzer fiyatlar belirlemek daha iyi olacaktır.

Aşağıdaki örneği inceleyelim. (Fotoğrafı büyütmek için üstüne tıklayınız.)

Bu ekran görüntüsüne ulaşmak için aynı ürün için diğer satış ilanlarını görüntülemelisiniz. Bunun için “used & new” bölümüne tıklamanız yeterli olacaktır. # ifadesi de aynı ürünü kaç satıcının sattığını gösterir.

Bu örnekte Amazon Prime’a uygun ve sıfır ürünleri listeledik. Satmayı düşündüğünüz ürünü durumuna ve gönderi koşuluna uygun bir filtreleme yapmanızı tavsiye ederiz. Yani ikinci el bir ürün satacaksanız aynı ürünün ikinci el fiyatlarına bakmalısınız.

Yukarıdaki örnekte çabuk satış yapmak istiyorsanız 41 dolar ila 41.41 dolar arasında bir fiyatlandırma yapmalısınız.

Ürünleri fiyatlandırırken rakiplerinizden daha düşük bir fiyat belirlemeyi pek tavsiye etmiyoruz. Zira bu durum rakiplerin de fiyat düşürmesine yol açar ki bu durum bu ürün için kar marjını çabuk bir biçimde düşürür. Yani bindiğiniz dalı kesmiş olursunuz…

Agresif bir yöntem izlemek istiyorsanız aynı ürün için belirlenen en düşük fiyatı tercih edebilirsiniz.

Eğer agresif bir yöntem izlemek istemiyorsanız belirlenen ürün için en düşük fiyattan %1 daha yüksek bir fiyat belirleyebilirsiniz.

Bu örnekte ürününü acilen satılması gerekmiyorsa 46.52 ila 49.95 arası bir fiyat belirleyebilirsiniz.  Satacağınız üründe farklı fiyat aralıkları varsa bu farkın üst bandına doğru bir fiyat belirlemek daha iyi olur.

Amazon üzerinde deneyim kazandıkça fiyatlandırma konusunda da daha uzmanlaşırsınız, ancak bu bilgiler sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.


Satacağınız Ürünleri Amazon Deposuna Nasıl Gönderebilirsiniz?

Satacağınız ürünleri buldunuz, Amazon satıcı hesabı açtınız…

Şimdi sıra bu ürünleri Amazon depolarına göndermeye geldi.

Amazon FBA, tam anlamıyla bir lojistik devidir. Dünyanın pek çok noktasındaki depolarında milyarlarca ürünü muhafaza edilir ve bu ürünler satılınca paket, kargolar ve faturalandırır.

Amazon FBA’nın satıcılara iki türlü maliyeti olabilir. Bunlar gönderinin büyüklüğü ve depoda tutulma süresi olmak üzere ikiye ayrılır. Birincisinde ürünün türü, boyutu, ağırlığı rol oynar. İkincisinde ise ürünün Amazon raflarında kalma süresi etkilidir. Standart ücrete ek olarak Amazon depolarında 6 aydan fazla kalan ürünlere ek ücretlendirme olabilir.

Peki bu süreç nasıl işler?

Öncelikle Amazon satıcı hesabınıza girmeli ve aşağıdaki adımları izlemelisiniz?

 • Inventory kısmından “Manage FBA Inventory” ifadesine tıklıyorsunuz.
 • Daha sonra “Action on 1 selected” ifadesine tıklıyorsunuz.
 • Sonra ise send/replenish’e (gönder/ikmal et) tıklıyorsunuz.
 •  Eğer ürününüz Amazon’da listeleniyorsa yapmanız gereken tek şey “Send Inventory”e tıklamak. Böylece ürünü Amazon depolarına gönderme süreci resmen başlar.
 • Bu ekrana ulaştığınızda “Create a new shipping plan” seçeneğinini seçili olmasına özen gösterin. Ayrıca “Case-packet products” ifadesi de seçili olursa aynı pakette birden fazla aynı üründen göndermeniz mümkün olur.
 • Continue to shipping plan ifadesine tıklayarak kargolama sürecine devam edin.
 • Bir sonraki ekranda Amazon deposuna göndereceğiniz ürün miktarını girmeniz istenir. Bir kutuda 10 adet telefon kılıfı gönderecekseniz “Units per case” ifadesine 10, number of cases ifadesine de 1 yazmalısınız. Yani 1 kutu içinde 10 ürün…

Şimdi sıra ürünleri hazırlamaya geldi. Ürünleri polietilen poşetin içine koymalısınız. Bunun nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz

 • Ürünü doğru biçimde hazırladıktan sonra devam edebilirsiniz. Şimdi sıra ürünü etiketlemeye geldi. Bunu evde yapabileceğiniz gibi Amazon’a da bırakabilirsiniz, ancak bunun için size bir ücret çıkaracaklardır. Eğer bunu Amazon’un yapmasını istiyorsanız “Who labels?” ifadesini “Apply to All” olarak işaretleyin. Bunun nasıl yapılacağını da aşağıdan izleyebilirsiniz.
 • Basılan etiketleri ürünlere yapıştırın. Daha sonra bu barkodları, barkod okuyucuyla okuyup doğru çalıştıklarından emin olun.
 • Gönderinize bir ad verdikten sonra “Approve shipment” diyerek kargoyu onaylayabilirsiniz. Gönderiniz oluşturulmuş durumdadır. Bir sonraki sayfada “Work on shipment” ifadesine tıklayarak detayları düzenleyebilirsiniz. Burada UPS ya da Fedex seçenekleri çıkar. Tüm ürünün tek bir pakette mi yoksa her ürünün kendi paketinde mi olduğu gibi sorulara yanıt vermeniz istenir. Ürünün kaç kilo geldiğini ve boyutlarını yazmanız gerekir. Bu bilgileri girdikten sonra “Confirm” diyerek tüm süreci tamamlayabilirsiniz.
 • Daha sonra kargo ücretini girdiğiniz bilgiler doğrultusunda hesaplamanız gerekir. Koşulları kabul ettiğinizi bildirerek “I agree to the terms and conditions” ürün için sizden kesilecek kargo parasını ödersiniz. 24 saat içinde bu ödemeyi iptal etme opsiyonunuz vardır.
 • Daha sonra kutuların üstüne etiket yapıştırmanız gerekir. Göndereceğiniz paket şöyle görünmelidir. Siyah bölgelerde etiketler olmalıdır yani.

Bu noktada ürünü size belirtilen Amazon deposuna göndermekten başka bir işlem kalmamıştır.


Amazon’da Nasıl Üst Sıralara Çıkılır?

Amazon şu an dünyada Google ve Youtube’dan sonraki en büyük 3.arama motorudur. Yani bir şey satın almak isteyenlerin en çok arama yaptığı yerdir. Bu sebeple Amazon’da satış yapmanın temel kuralı, ürününüzün Amazon’da yapılan aramalarda üst sıralarda çıkıp müşteri tarafından tıklanmasıdır. Kısaca ürününüzü kendi alanında yapılan aramalarda ilk sayfada çıkarabilirseniz devasa bir satış hacmine ulaşabilir ve büyük paralar kazanabilirsiniz.

Amazon sıralama algoritmasında; fiyatınız, ürün puanı ve yorumları en etkili 3 faktördür.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl İlk Sayfada Çıkılır?


Sonuç

Bu yazıda Amazon’da satış yapmak için bilmeniz gereken en temel konuları ele aldık.

Eğer bu fikir aklınıza yattıysa denememeniz için hiçbir sebep yok. Perakende arbitrajı stratejilerini deneyebilir, farklı ürünleri satışa çıkarabilirsiniz.

Fakat her şeyden önce gerçekçi beklentilere sahip olmanız gerekiyor. Bir gecede zengin olma hayali kurmadan, sistemi anlamaya çalışmalı ve deneyim elde etmelisiniz.

Eğer bu işe ciddi mesai harcar, yavaş hareket eder ve Amazon’un sistemi hakkında ne kadar çok şey bilirseniz emeğinizin karşılığını fazlasıyla almanız gayet mümkün…


Sıkça Sorulan Sorular

Amazon Üzerinden Ödemeleri Nasıl Alabilirim?

Türkiye'de yaşayıp Amazon'dan ödeme alabilmek için 2 seçeneğiniz bulunuyor: Payooner ve Hyperwallet. Bu ödeme sistemlerinden birine üye olarak ödemelerinizi Türkiye'deki bir banka hesabınıza kolaylıkla alabilirsiniz.

Amazon'da Satış Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekli mi?

İlk başta şirket kurma gerekliliği bulunmaktadır. Bireysel hesap açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Yurtdışı Amazon'da Satış Yapmak, Vergi Açısından Sorun Yaratır mı?

Türkiye'de yaşıyor ve Amerika Amazon'da satış yapıyorsanız elde ettiğiniz gelirler elbette bir vergiye tabii olacaktır.

İlginizi çekebilir

Amazon’da Satış Yapmanın Riskleri

E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?

İhracat Yapmak İsteyenlere 15 Şahane Tavsiye


Amazon’da Satış Yapma Rehberi

Amazon’da satış yapmaya ve en kısa sürede para kazanmaya başlamak isterseniz Amazon’da Satış Yapma Rehberi’miz tam size göre. Hemen ön sipariş vermek için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. Yazıyı okudum. Söylenenleri sadece dükkan sahipleri mi yapabilir yoksa bireylerde mi?
  Evde kullanmadığım yada kendi yaptığım ürünü direkt buradan satabilir miyim?

 2. Ben de uzun yıllardır Amazon’da satış yapanlardan biriyim. Söylediklerinize tamamemn katılıyorum, emeğinize sağlık. Çok faydalı bir yazı olmuş.

 3. merhaba,

  çok faydalı bir içerik olmuş teşekkürler,

  benim bir sorum olacaktı kendi imalatını yaptığım abajurları amazon a koymak istiyorum bununla ilgili barkod gtın vs birşey yapmam gerekiyormu?

  mağazamı açtım bu arada

 4. Merhaba; Ben yeni geliştirmiş olduğum piyasada olmayan Uluslararası patent(PCT) başvurusu yapıp ilk kullanımlarını deneyimlediğim ürünümün online mecralarda satışını yapmak için pazarlama satış için stratejik bir ortak arayışım söz konusudur ürün dünya çapında milyonlarca adet satılabilecek potansiyele sahip fikri ve sinayi hakları bende olan bir üründür dolayısıyla ” Amazon’da Satış Yapmak İsteyenlere” başlığı altında deneyimini aktaran iş insanı ile görüşmek istişare etmek istiyorum mail adresimden bana ulaşabilirseniz sevinirim.

 5. Merhabalar, amazon’da satici hesabi açtım ve satış yapmak ve para kazanmak istiyorum. Ürünlerin illa elime geçip ordan mi depoya yollamam gerekiyor? Nereden ürün tedarik etmem mantıklı olur?

 6. Konu hakkında hiçbirşey bilmeyen biri olarak inanılmaz güzel anlatılmış. inanın ki print edip altını çize çize okuyacağım:)

 7. Herşey güzel tane tane yazılmış emeğinize sağlık ama barcod konusu ve amazon depo ya göndermeden satış ile ilgili detaylar olsa çok güzel olurdu uzun süredir bende araştırma yapıyorum kadın çanta satışı yapıyorum iç piyasaya online olarak umarım amazonda da satış yapma imkanımız olur ama sistem çok karışık ve zor malesef

  Teşekkürler ..

 8. merhabalar,

  Amazonda para kazanmak isteyenler için güzel bir yazı denebilir. ancak muhtemelen işinde (bu işte) belli bir tecrübe edinmiş ve belkide profesyonelleşmiş birinin yalnızca öz cümlelerini aktarmış. ayrıca bazı gereksiz detaylar mevcut yazıda sanki.

  neyse , benim aklıma takılan önemli noktalar var ve bu sorulara bu yazıdada cevap bulamadım.
  GS-1 in sattığı barkodlar çok maliyetli , bu mesele nasıl çözülür örneğin ve detayları nelerdir. etiketleme ile bumu kastedilmişti (çok az detay var burada halbuki önemli konu).

  amazon un ingilizce forumunda bu konuda,satıcıların aktardığı bilgilerden yola çıkarak, sorunlar olduğu anlaşılmıştır.

  diğer bir konu: amazon kesintileri (FBA kesintisi dahil) ürün satıldıktan sonra elde edilen birim başına gelirden mi düşer ,yoksa siz baştan fba ya gönderir göndermez mi fatura size kesilir , buda yeni başlayacaklar için önemli bir konu bence.(detaylandırınız)

 9. Selamlar ben battal boy beli komple lastikli cepli pantolonlar dikiyorum dünyada kimsede yok tamamen bana özgü.. 130 kg kadar olan bayan erkek insanların kolay bulamayacağı urunler kullanımı kolay rahat pratik..giyiyorsun ve geziyorsun bu kadar

 10. merhaba emeğinize sağlık zaman ayırıp böyle yazı yazdığınız için, lütfen biraz daha basite olarak yani sıfırdan nasıl amazonda sastış yapılırı adım adım anlatır mısınız ( vergi,şirket gümrük, gibi bilgileri eklermisiniz)

 11. Merhaba,

  Ücretsiz Amazon FBA eğitimi olmuş yazınız. Hiçbir yerde bulamadığım bilgilere ulaştım sayenizde. Benim merak ettiğim tescilli yani trademark’lı ürünleri izin almadan satabiliyor muyuz? Youtube’da gördüğüm birisi trademarksız ürünleri satmanın oldukça riskli olduğunu söylüyor. Trademarklı ürünleri bu kadar satan satıcının olması düşündürücü ama bunların satışı satıcının iznine tabii değil mi?

  Teşekkürler

 12. Merhaba, ben Türkiye de yaşıyorum. Yurt dışından ürün alıp yurt dışında amazon.de de satmaktayım. Bu işte yeniyim. Yani Türkiye den ürün göndermiyorum.
  Size sorum şu; yurt dışından aldığım ürün alış faturalarını ve reklam gibi gider faturalarını Türkiyede masraf-gider gösterebilirmiyim. Muhasebeci bilmiyor maalesef.
  Malum gelir vergisi yüksek çıkmakta. Nasıl bir yol izlemeliyim.
  Teşekkürler.

 13. Merhabalar, öncelikle teşekkürler yaptığınız bilgilendirme için. benim gibi bu dünyayı hiç tanımayan kişiler için gerçekten çok fazla detayı anlatmışsınız. Sormak istediğim birkaç konu var . Cevaplarsanız sevinirim.
  1.amazonda listeleyip sattığımız ürün iade olursa prosedür nasıl işliyor . Ücret iadesi vs.
  2. Satışını yaptığımız ürünlere ait garanti veriliyormu sistem tarafından .
  3. Ürünleri sattığımızda faturasını biz mi kesiyoruz. Nasıl oluyor .
  Çok acemice sorular sormuş olabilirim , kusuruma bakmayın . Ama olayı hiç bilmediğim için öğrenmek adına . Tekrar teşekkürler.

 14. Amazon’da kitap satışı ( kendi yazdığım; yayınlanmış ya da yayınlanmamış) konusunda bilgi alabilir miyim?

 15. Amazonda satış yapanların yorumlarını tek tek okudum. Gerçekten ne zaman yazınızı okusam bu işe girmek için motive oluyorum. Ancak ürün bulma konusunda hep bir sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda da yardımcı olabilirseniz süper olur. Örneğin iç çamaşırı satılabilir mi? Ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir