E-ticaret Yapmanın Püf Noktaları

Sizler için e-ticaret sektörünün önde gelen isimlerini araştırdık ve e-ticaret firmalarına yardımcı olacak e-ticaret yapmanın püf noktalarını öğrendik.

İşte sizlere e-ticaret işinizde başarılı olmanızı sağlayacak birbirinden değerli püf noktalar:

 

Sosyal medya aracılığıyla destek verin

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanıcılarının üçte biri şirketlerle telefon yerine sosyal medya aracılığıyla temas kurmak istiyor. Destek sayfalarınıza sosyal medya profillerinizi ekleyin. Sosyal medya hesaplarınızın uyarılarını ayarlayın ki birisi sizinle temas kurduğunda haberiniz olsun. Bu yolla zamanında ve müşterilerin istediği şekilde müşteri desteği verebilirsiniz.

 

Potansiyel alıcılar için araştırma sürecini kolaylaştırın

Bulunması kolay kapsamlı bilgiler sağlarsanız satın alma kararı o kadar kolay gerçekleşir ve oranlarınız büyük ölçüde artar. Web taraması yerine satın alma sürecini kolaylaştırmanız alıcıların internet sitenizi öncelikli kaynak olarak görmesini sağlar.

 

Bir adım ileride olun

Teknoloji her gün değişiyor ve ilerliyor. En yeni araçlar ve teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmak için sürekli araştırma yapmalısınız. Olduğunuz yerde sayarsanız rakipleriniz hızlı bir şekilde önünüze geçer.

 

Karşılaştırmalı alışveriş sitelerini unutmayın

Mükemmel bir e-ticaret siteniz olabilir. Ancak trafiği arttırmak zordur. Akakçe, ucuzu.com ve cimri.com gibi karşılaştırmalı siteler her gün milyonlarca alışverişçiyi ürün sayfalarına yönlendirir. Satın almaya hazır alışverişçilerin sizi görebilmeleri için karşılaştırmalı arama sitelerine ürünlerinizi listelemeniz gerekir. Bu sayede müşteriler internet sitenize girer ve alışveriş sürecini tamamlar.

 

Müşteri gibi düşünün

İnternet sitenizin tasarımı basit ve net olsun, calls-to-action yani satış/eylem çağrılarınız açık olsun ve ürüne odaklanın. Ara, göz at ve ürün al gibi bölümleri yani site akışınızı gözden geçirin veya arkadaşlarnızdan sitenizi incelemelerini isteyebilir ve onlara karışık gelen bölümleri belirleyebilirsiniz. Karışık olan, olması gerektiği gibi çalışmayan veya çok adımlı olan alanlara dikkat edin. Daha sonra gerekli düzenlemeleri yapın.

 

Ürün fotoğrafçılığının üstünde durun

İster yüksek kalite renderlar kullanın ister gerçek ürün fotoğrafları kullanın ürünleri en iyi biçimde sunduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ürün ve Pinterest, Instagram ve OpenSky gibi fotoğraf paylaşım sitelerinin artışı güzel fotoğraf çekimlerini zorunlu hale getirmiştir. Ürünlerin kullanımını gösteren lifestyle çekimler de geri dönüşleri ciddi anlamda arttırmaktadır.

 

E-ticaretin “E” sini atın

eBay‘in CEO’su John Donahoe’ye göre satıcıların ticaret hattını anlaması gerekir. Artık online ve offline ticaret diye bir şey yok. Sadece ticaret vardır. Satıcılar her yerde ve herkesle global ölçekte rekabet eder. Müşterilere sizin ürün veya hizmetinizi almaları için ikna edici bir sebep vermelisiniz. Kendinizi farklılaştırmanın bir yolunu bulun ve müşterilerin dikkatini çektiğinizden emin olun.

 

En çok sorulan soruların üzerine gidin

Müşterileri ve satışları kaybetmenin en hızlı yolu sürecin müşteriler için zor olmasıdır. En çok sorulan soruları internet sitenizin sıkça sorulan sorular bölümüne koymak yerine müşterilerin doğrudan görebileceği bir yere koymalısınız. Her sayfanıza hizmet sözleşmesini ekleyin ve sipariş durumuyla ilgili haberleri e-postalar aracılığıyla gönderin.

 

Pinterest ve İnstagram’da yüksek takipçiye sahip kişilerle temas kurun

 

Ürün kategorinizle ilgili geniş takipçisi olan hesaplarla veya panolarla temas kurun.  Hoşlandıklarını düşündüğünüz ürünlerinizi pinlemelerini yani paylaşmalarını rica edin. Bu sayede trafiğinizi ve satışlarınızı arttırırsınız. Bu tekrarlanabilir, biraz daha hızlı ve ucuz olan yöntem kendi kendinize müşteri tabanınızı oluşturmaya çalışmaktan daha kolaydır.

 

Fiziki satış deneyimini taklit edin

Online müşteriler alışveriş için kullandığınız kanalı önemsemez ve kaliteli bir fiziki satış deneyimi yaşamak ister. Ürünü büyütmek, döndürmek, renklerini değiştirmek yani kısacası ürünle aynı fiziki ortamdaymış gibi etkileşim kurmak ister. Zengin etkileşimli medya kullanan satıcılar ciddi anlamda rekabet üstünlüğü sağlar ve satışlarını diğerlerine göre %30 oranında arttırabilir.

E-ticaret yapmak isteyenlere özel satışları kat ve kat artıracak ipuçlarını ve pazarlama fikirlerini paylaşmaya devamedeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir