Yapay Zekaya Sahip Ev Robotu: Vector

Roomba ve benzeri temizlik robotları oldukça faydalı makineler olsa da, bilim kurgu filmlerinde sıkça gördüğümüz, kendi karakterine sahip olan ve etkileşime girebileceğimiz robotlarla tanışmak için henüz erken gibi görünüyordu. Ancak bilim kurgu filmlerinden fırlamışa benzeyen yeni bir sevimli robot, bunu değiştireceğe benziyor. Bu ufaklık; yüzünüzü tanıyabiliyor, sorularınızı cevaplayabiliyor ve hatta oyun arkadaşınız bile olabiliyor. Kickstarter’da robot kategorisinde “en çok fon toplayan proje” olmayı başaran minik robot(1 milyon 877 bin dolar) robotlar hakkındaki önyargılarımızı yıkacağa benziyor.

Bahsi geçen küçük, otonom, bulut teknolojisine bağlı ve karakter sahibi robotun adı Vector. Şimdiye kadarki en gelişmiş ev robotu olan Vektor oldukça gerçekçi tepkilere sahip: İnsanların hareketlerini algılayabileceği yüksek çözünürlük kamera ve dokunmaya duyarlı sensörlere sahip. Tüm bunların yanında Vector’ü Google Home, Amazon Echo ya da Apple HomePod gibi kullanarak istediğiniz soruyu sorabilirsiniz. (“Hey Vector! Bu gün İstanbul’da hava nasıl olacak?” )

Akıllı ev robotu hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Fiyat konusuna gelecek olursak minik robotun, Ekim 2018’de 249 dolar gibi bir fiyatla satışa sunulması bekleniyor. Önsipariş edenler ise 199 dolara robota sahip olabilecek.

 

İlginizi çekebilir

Robot Sektörü İş Fikirleri
Yapay Zekâ Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir