Artık Uçan Robotlar Evlerimizde Devriye Gezecek!

Aire adlı robot ev asistanı evinizin güvenliğini sağlamak için kendi kendine havalanıp uçabiliyor, fotoğraf çekebiliyor ve yere inebiliyor. Üstelik robotunuz tüm bunları yaparken istediğiniz zaman robota uzaktan erişebiliyorsunuz.

Bildiğiniz üzere drone’ları hemen havalandırıp kullanmak oldukça kolay. Ayrıca uçarken göze batmadığı ve özgürce dolanabildiği için bu aletlerden kişisel güvenlik sağlamak amacıyla yararlanmak son derece mantıklı bir fikir. Mesela yolda yürüyorsunuz ama her yer zifiri karanlık, hemen drone’unuz sizin için havalanıyor ve ışıklarını yakarak önünüzü görmenizi sağlıyor. Veya evinizin daha güvenli olmasını istiyorsunuz, o zaman da drone’unuzu evinizdeki mevcut güvenlik sistemine entegre edip işleri daha da sağlama alabiliyorsunuz. Şimdi ise bu teknoloji evinizin çevresinde uçarak etrafı kolaçan eden “uçan robot” ile bir adım daha ileriye taşındı.

Aevena adlı şirket tarafından geliştirilen ve dışarıdan görünen pervaneleri olmayan Aire, geleneksel drone’lara hiç benzemiyor, hatta bu yüzden Aire’nin tasarımcıları ürün için “kişisel robot” tabirini kullanmayı tercih ediyorlar. Aslına bakarsanız Aire, tip olarak bir Çin fenerini andırıyor. Dış dokusu yumuşak bir malzemeden yapılan robot, dışarıdan görünmeyen “kanallı pervaneler” sayesinde uçuyor. Geleneksel drone’lara çok daha sessiz çalışan bu pervaneler en fazla televizyon paraziti kadar ses yapıyor.

Temel amacı ev güvenliğini sağlamak olan Aire kendi başına havalanabiliyor, uçtuktan sonra da yine şarj alanına dönebiliyor. Robot burada tamamen şarj olursa 8 dakika boyunca havada kalabiliyor. 360 derece açıyla çevresini kolaçan edebilen robotun görsel ve işitsel sensörleri bulunuyor, bu sensörler sayesinde de etrafındaki engelleri tespit edebiliyor. Aire hiç insan müdahalesi olmadan evinizin tamamını gezip kontrol edebiliyor ancak siz isterseniz bir mobil uygulama vasıtasıyla robotu yönlendirebiliyorsunuz. Böylelikle tatile gittiğinizde veya yaşlı akrabalarınızı evde bıraktığınızda gözünüz arkada kalmıyor. NVIDIA TX1 adında güçlü bir işlemcisi bulunan Aire, çevresini algılayıp hareket alanındaki cisimlerin yerini tespit edebiliyor. IFTTT (Bu Olursa Bunu Yap) fonksiyonundan yararlanan cihaz, evlerdeki “Nesnelerin İnterneti” diye tabir ettiğimiz ağlara bağlanabiliyor. Aire ayrıca Amazon’un Alexa sistemi sayesinde sesli komutlar vasıtasıyla da yönlendirilebiliyor. Aire, ev güvenliği sağlamasının yanı sıra görsel işlemci gücü sayesinde doğru açıları bularak insanların fotoğraflarını da çekebiliyor. Bunun için de tek yapmanız gereken cihaza sesli komut vermek. Üstelik çekilen fotoğraf ve videolar bir bulut platformuna aktarılarak koruma altına da alınıyor.

Gördüğünüz gibi robot teknolojisi giderek daha farklı bir hal alıyor ve haliyle robotların işlevleri de artıyor. Artık tıptan tutun da kuyumculuğa kadar her alanda robotların etkisini görmek mümkün. Peki sizce robotların gelecekte bizlere başka ne gibi sürprizleri olabilir?

 

İlginizi çekebilir

Drone Sektörü İş Fikirleri
Günümüzdeki Robotik İnovasyonlar
Berkay BABAOĞLU

Yazar : Berkay BABAOĞLU

Boğaziçi Üniversitesi " Çeviri Bilimi " bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldı. Silverline, Coca Cola gibi birçok firmada üst düzey pozisyonda çalıştı. Şimdi ise Simfer firmasında uluslararası satış müdürü olarak görev yapmakta. Sizler için iş hayatında başarı yakalamakla ilgili rehber niteliğinde yazılar kaleme alıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir