En Popüler 5 Küçük İşletme Trendi

Eğer küçük işletme ortamını tanımlamak için bir sözcük seçecek olsam, bu sözcük “değişim” olurdu. Tıpkı herkes gibi, küçük işletmeler de özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemlerde değişme ihtiyacı ile karşı karşıyalar. Bu yazımızda sizlerle çok önemli olduğunu düşündüğüm küçük işletme trendlerini paylaşacağım. Çok önemli diyorum çünkü küçük işletmeler bunlardan kar elde edebilme potansiyeline sahipler:

 

1. Sosyal Medya Varlığınızın Olması ve Onu Yönetmeniz

1-sosyal-medya-varliginizin-olmasi-ve-onu-yonetmeniz

Birçok işletmenin, ister işletmenin sunduğu hizmetleri içeren basit bir sitesi olsun, ister birçok ürün veya hizmetini çevrimiçi olarak sattığı tam donanımlı bir e-ticaret sitesi olsun, elbet çevrimiçi bir varlığı bulunuyor.

En son küçük işletme trendlerinden birisi de, kendi ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve müşterilerinin kendileri hakkında ne söylediklerini öğrenmek için sosyal medya varlığına sahip olmaktır.

Bu Trendten Kar Elde Etmeniz için Yapmanız Gerekenler:

  • Eğer sosyal medyayı keşfetmeye başlamadıysanız farklı platformların bulunduğunu henüz öğrenmediyseniz biraz uğraşarak hangi sosyal medya paltformunun hem zaman hem de yarar açısından sizin ihtiyaçlarınıza yardımcı olmakta daha faydalı olacağını bulmalısınız. Eğer şimdi başlayacaksanız, size Facebook’u öneririm. Bu platform hem daha çok kişi tarafından kullanılmakta hem de kullanması en kolay olanıdır.
  • Eğer halihazırda sosyal medyayı kullanıyorsanız, bu kullanım amacınız için olan hedeflerinizi gözden geçirin ve bugüne kadar yapmış olduğunuz sosyal medya çabalarınızı değerlendirin.

 

2. Çevreci Ürün ve Hizmetler

2. Çevreci Ürün ve Hizmetler

Çevre ile ilgili konular, nüfusun büyük bir çoğunluğu için giderek artan bir endişe olmaya devam ediyor.

Birçok insan iklim değişikliği, küresel ısınma, flora ve fauna koruması (örneğin kutup ayılarının neslinin tükenmesi) ve hava kirliliğini önleme gibi çeşitli konular hakkında endişeleniyorlar. Bu insanlar, bir fark yarattıklarını görebilecekleri ürün ve hizmetlere de para ödemeye razılar.

Buna karşılık işletmeler, müşterilerinin çevre ile ilgili endişelerini paraya çevirme ümitleriyle birlikte ürünlerinin ve hizmetlerinin daha çevreci olması için yatırım yapmaya başladılar.

Bu Trendten Kar Elde Etmeniz için Yapmanız Gerekenler:

  • Ürün veya hizmetlerinizi daha çevresel bir bakış açısı ile yeniden değerlendirin. Ürün ya da hizmetlerinizin onları öne çıkartacak çevreci özellikleri var mı? Öyleyse size para kazandırmaya başlayacak olan bir pazarlama kampanyası yaratın.
  • Eğer ürünlerinizin gözle görülür çevresel faydaları yoksa ürün ve hizmetlerinizi inceleyin ve hangi çevreci ürün ve hizmetleri portföyünüze katabileceğinizi düşünün. Örneğin ürün üretim aşamasında çevresel etkiyi azaltabilecek bir tedarikçi seçebilirsiniz veya paketleme yönteminizi tamamen geri dönüştürülebilir yapabilirsiniz.

 

3. Müşteri Hizmetleri Farklılaşmasına Odaklanmak

3-musteri-hizmetleri-farklilasmasina-odaklanmak

Büyük ve zincir mağazalar, egemen işletmeler haline geldiler ve küçük işletmeler de ya onların bulundukları sektörden kaçınarak ya da ellerinden gelenin daha fazlasını yaparak hayatta kalmak zorundalar. Birçok küçük işletme ise hayatta kalmak için müşteri hizmetleri servisini koruyucu bir kalkan olarak kullanıyor.

Küçük işletmeler genelde fiyat konusunda çeşitli etkenlerden ötürü büyük ve zincir mağazalar ile başa çıkamazlar. Ancak bu mağazaların sunamadıkları veya sunmadıkları iyi bir müşteri hizmetleri servisi gibi çeşitli şeyler sunarak onlarla rekabet edebilirler.

Bu Trendten Kar Elde Etmeniz için Yapmanız Gerekenler

  • Rakibin müşteri hizmetleri servisini araştırın ve onlardan daha iyi bir hizmet verebilmek için neler yapmanız gerektiğini belirleyin.
  • İyi bir müşteri hizmetleri servisi sağlamak için bir plan oluşturun ve uygulayın. Bu sizi pazardaki diğer rakiplerinizden daha farklı bir konuma yerleştirecektir.

Mutlaka okuyun: Küçük işletmelerin dev şirketlerle rekabet etme yolları

 

4. Kiosklar ve Mini Dükkanlar

4-kiosklar-ve-mini-dukkanlar

Yine büyük işletmeler bu iş trendine de yön veriyorlar. Bir girişimci bir gün ATM’ye bakmış ve  şöyle demiş: “İşlem yapabilmek için koca koca alanlara aslında ihtiyaç yokmuş. Herhangi bir ürünü veya hizmeti satmak için neden olsun ki?” Ve işte kiosk makinelerinin doğuşu!

Elbette kiosk fikrinin nasıl ortaya çıkmış olabileceği ile ilgili kendi fikirlerimizi paylaşıyoruz ancak gerçek olan bir şey var ki, işletmeler arasında, diğer işletmelerin kiosk cihazlarına kendi dükkanlarında yer vermek gibi bir trend giderek yaygınlaşıyor. Süpermarketteki bir banka, ya da ofis malzemeleri satan bir dükkandaki kartuş dolum cihazı bunlardan bazıları. İşletmeler, kendi cihazlarını başka işletmelerin dükkanlarına yerleştirerek, daha fazla para kazanmayı hedefliyorlar. Elbette iki işletme de aynı sektörden olmuyor. Bu küçük işletme trendini para kazanmak ya da kiranızı ödemek için ek bir gelir olsun diye kullanabilirsiniz.

Bu Trendten Kar Elde Etmeniz için Yapmanız Gerekenler:

  • Eğer ticari bir alanınız varsa alanınızı inceleyin ve kiraya verebileceğiniz şekilde bir alan yaratmak için nasıl yeniden dizayn edebileceğinizi düşünün. Ardından alanınızdaki bir yeri kiralayabilecek ve size ek gelir sağlayabilecek diğer işletmeleri araştırmaya başlayın.
  • Eğer küçük işletmenizi büyütmeyi düşünüyorsanız yeni bir dükkan açmaktansa diğer dükkanlar içerisinde kiosklar veya mini dükkanlar açmayı düşünebilirsiniz.

 

5) Vitrin Mi? Ne Vitrini?

5-vitrin-mi-ne-vitrini

Büyük ve küçük işletmeler son yıllarda giderek değişmeye başladılar. Büyük işletmeler giderek daha da büyümeye başlarken küçük işletmeler de giderek daha da küçülmeye başladı. Açıkçası artık birçok küçük işletmenin gerçek bir dükkanı bile bulunmuyor. İnternetin giderleri azaltması ve giderek daha kolay bir şekilde erişebilir olması sayesinde küçük işletmeler, sadece müşterileri ile iletişime geçebilecekleri ve ürün ya da hizmetleri onlara ulaştırabilecekleri bir telefon ile araca ihtiyaç duyuyorlar.

Birkaç yıl önce bir cep telefonu ve laptop, küçük bir işletmeyi oldukça mobil yapabiliyordu. Ancak şimdilerde akıllı telefonların herhangi bir modeli yetiyor ve laptopa bile ihtiyaç duymuyoruz. Yapılan işe göre bu küçük işletmeler, ürünlerini bir yerlerde tutmak zorunda olabiliyor ancak bir vitrine sahip olmak artık zorunluluk olmaktan çıktı.

Bu Trendten Kar Elde Etmeniz için Yapmanız Gerekenler:

  • Eğer fiziksel bir dükkanınız varsa işletmenizi inceleyin ve gerçekten bunun sizin için gerekli olup olmadığını değerlendirin. Özellikle hizmet sektöründeki işletmelerde bir dükkan gerekli olmayabilir.

 

Sonuç olarak

Bir küçük işletme sahibiyseniz bunlar gibi birkaç trende ayak uydurmak kesinlikle müşteri sayınızı belli oranda artıracaktır. Kim bilir belki de bu trendlerden biri şirketinizde büyük bir yeniliğe neden olur ve bir sonraki büyük trend belirleyici siz olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

En Hızlı Gelişen ve Değişim Gösteren Sektörler
Küçük Bir İşletmeyle Nasıl 1 Milyon TL Kazanılır?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir