Geleceğin En İyi Sektörleri

Geleceği bilmek zordur. Hele bugün dünyanın içinde bulunduğu ekonomik durum altında tahmin yapmak daha da zordur. Ancak gelecekte neler olacağına yönelik araştırma yapmak üniversiteye başlarken, iş kurarken, yeni bir beceri kazanmak için kursa giderken olmazsa olmazdır.

Dünya bugün hiç olmadığı kadar büyük bir hızla değişiyor. Bunu küreselleşme ve dijital teknolojilere borçluyuz. Teknoloji hızla insan gücünün yerini alıyor. Çağrı merkezleri bile artık insanlar değil, bilgisayarlar muhatap oluyor müşterilerle. Devletler bile masrafları kısmaya ve küçülmeye doğru gidiyor.

Yeni bir iş mi kurmak istiyorsunuz? Gelişmekte olan ve hızlı büyüyen bir sektörle mi ilgileniyorsunuz? Bu yazımızda yatırım yapılacak en iyi sektörler hakkında bilgiler bulacaksınız.

Gelecekte hangi sektörle cazip olacak? Araştırmalar yaptık, raporları gözden geçirdik ve araştırmacılarla sohbet ederek önü açık sektörler hakkında bilgi edindik. İşte sizlere iş kurmak için en iyi sektörler:


Geleceğin Sektörleri Nelerdir?

1- Giyilebilir Bilgisayar

Pek yakında akıllı telefonunuz sekiz parça çalan mp3 player kadar eski moda kalacak onun yerine hava tahmini yapan veya Facebook profillerine veri girişi yapabilen kontak lensler çıkacak. Giyilebilir bilgisayarlar heryerde karşınıza çıkacak 3D gözlükler, saatler ve çevrenizde olup bitenleri ve ne yapmanız gerektiğini size söyleyecek olan kişisel aygıtlar. Sizin için bir fırsat! Akıllı telefon üreticileri kadar büyük düşünün.

Mutlaka okuyun: Giyilebilir Teknoloji Nedir? Ürünleri Nelerdir?


2- Şeker

dis-curutmeyen-seker-1

Ne kadar da tatlıdır! Ekonomik durgunluk döneminde bile şeker insanların hala satın almaya devam ettiği bir lükstür. “Çikolata rahatlatıcı bir gıdadır.” Bu sebeple krizde bile şekerleme satışları ortalama %30 oranında artış göstermiştir. Tarihte pek çok uzman şekerin gerilemeye en çok direnişli endüstri kollarından biri olduğunu söylemiştir. Günümüzün klasik markaların hepsi büyük krizin en karanlık günlerinde de ayakta kalmayı başardılar.  Siz de bu sektörde kendinize bir yer edinebilirsiniz.


3- Mobil uygulamalar

para-kazandiran-akilli-telefon-uygulamalari

Apple,  App Store’u kullanıma açtığında uygulama satışları daha birinci ayda 30 milyon doları aşmıştı. Pazarın hacmi şu an milyarlarca dolar civarında. Ve şu ana dek ihtiyaç duyulan uygulamaların sadece %3’ü yapıldığı tahmin ediliyor. Trendi yakalamak isteyen girişimciler, bu sektöre girmek için hiç geç kalmış sayılmazlar. Akıllı telefon uygulamaları geleceğin en cazip sektörlerinden biri.

Mutlaka okuyun: İnternet Girişimcilerine Özel 40 Mobil Uygulama Fikri


4- Sağlık Teknolojisi

saglik-sektorunun-gelecegi

Tıbbi kayıtların bilgisayarlarda tutulması, e-reçete programları, online hastane iletişimi yeni yeni ivme kazanmaya başladı; büyümekte olan şirketler atılım yapmak için size bir fırsat! Sağlık bilgisi izleme sistemine büyük destek bütçesi ayrıldı. Daha bunun gibi sektöründe teknolojiye geçiş için birçok yeni adımlar atılmakta. Bu gerçekten büyük bir pasta. Siz de bu pastadan kendinize düşen payı alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sağlık Sektörünün Geleceği Nasıl Olacak?


5- Yazılım Üreticiliği

yazilim-firmasi

Bir pazar araştırma şirketine göre, esnek uygulamalara olan talep artışı nedeniyle yazılımlara harcanan paranın önümüzdeki yıllarda yüzde 30 oranında artması bekleniyor. Yazılım pazarının da yüzde 35 oranında genişleyeceği tahmin ediliyor. Bu rakamalar bu sektöre yatırım yapacak girişimcilerin iştahını kabartmakta.

Bilgisayar mühendislerine büyük ihityaç olacak: Günümüzde yazılım geliştirmenin büyük bölümü Hindistan, Çin gibi ülkelerde yaptırılıyor. Ancak yazılıma son noktayı koyacak kaliteli mühendislere hala büyük gereksinim var. Finans sektöründe hızlı yazılım ve otomasyon sistemleri hala rekabeti belirleyen unsurlardan biri. Bu nedenle büyük şirketler gelecekte de daha hızlı, daha güvenli, hala stabil sistemler için bilgisayar mühendislerine ihtiyaç duyuyor olacak.

is-kurma-kabiliyeti-nasil-degerlendirilir

Kamu Teknolojileri ve Yazılımları: Devlet kurumlarının onlarca yıllık teknolojiyi kullanmaları, donanım ve yazılım girişimleri için harika fırsatlar yaratıyor. Devletin bilişim teknolojileri pazarındaki verimliliğini arttırırsanız hiç şüphe yok ki çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki kazandıran devlet sözleşmeleri uzun vadeli bir süreçtir.

karli-tarim

Tarım Yazılımı: Çiftçilerin karını artırmak için yazılım geliştiren şirketler Türkiye genelinde yeni yeni kök salmaya başladı ve bu alana olan talep yakın gelecekte çok yükselecek. Hassas tarım sistemlerinin ve hizmet endüstrisinin milyar TL’lik bir sektör olması bekleniyor. Bununla birlikte endüstriye yeni gireceklerin bilgi bombardımanına karşı hazırlıklı olması gerekiyor çünkü tarımsal veri çiftçilerden toplanıyor.


6- Gıda e-ticareti

meyve-suyu-bari

E-ticaret diğer perakende pazarların çoğunda uygulansa da gıda endüstrisinde henüz o kadar yaygın değildir. Ancak bu durum yakın zamanda değişecek çünkü tüketiciler tabaklarına koydukları her şeyi online olarak alma fikrine sıcak bakmaya başladı.  Aç tüketicilere taze ürünler sunacak girişimciler bulunmaz bir fırsat yakalayacaklar.


7- Oyunlaştırma hizmetleri

oyun-sektoru

Oyunlaştırmayı hatasız yapmak ustalık ve beceri ister ancak çalışanları ve müşterileri birleştirmek için non-game alanlarındaki oyun elemanlarının kullanılmasıyla sonraki birkaç yıl içinde oyunlaştırma hizmetlerinin hızla büyümesi bekleniyor. Bu endüstriye yeni katılacakların işletmelerin satışlarını arttıracak ve çalışma ortamlarını daha eğlenceli hale getirecek yazılım ve diğer ürünlerden geliştirmeleri gerekiyor.


8- Rahatlatan içecekler

saglikli-icecekler

Enerji içeceği modasının yerini tam tersi ürünler almaya başlamıştır. Bu artan talep rahatlatan içecekler endüstrisinin 150 milyon dolara yükselmesini sağlamıştır. Ülkemizde 20 milyondan fazla insan uyku problemi yaşadığını söylüyor.  Bu sektörün altkümesi olan uyku yardımcısı içecekler de oldukça çekici fırsatlar sunmaktadır. Endüstriye gireceklerin hızlı hareket etmesi gerekiyor çünkü market rafları yeni markalara dolmaya başladı bile.


9- Yoga ve Pilates

yoga-salonu

Milyar dolarlık pazar yoga ve benzeri ürünler sunan yeni işletmelere büyük fırsatlar sunuyor çünkü endüstrinin dominant olan ulusal bir oyuncusu yok. Sağlık bilinciyle hareket eden tüketiciler yoganın popülaritesinin artmasına yardımcı oluyor. Giriş bariyerleri düşük olduğu halde yoga ve pilates kursları veren sağlık ve spor kulüpleri arasında rekabet yaşanmaktadır.


10. Veri işleme, data analizi

buyuk-veriyi-ise-donusturmek

Büyük veri (big data) devrindeyiz. Birçok şirket; müşteriler, rakip firmalar ve hatta kendileri hakkındaki bu büyük verileri işlemek ve anlamlı bilgiler edinmek istiyor. Burada zorluk veriyi işlemek değil, veriyi yorumlamak ve iş hayatında bu verilerin ışığında hamle yapmaktır. Pazarlama ve piyasa araştırması, veri analizinden en çok istifade eden alanlar olacaktır.

Mutlaka okuyun: Büyük Veri Geleceğimizi Nasıl Etkileyecek?


11. Rehberlik, psikolojik danışma ve terapi

ciglik-terapisi

Akıl sağlığının da beden sağlığı kadar önemli olduğu kabul ediliyor artık. Bu durum akıl ve ruh sağlığı konusunda çalışan kişilere olan talebi artıracaktır. Evlilik ve aile danışmanlığının 2025’e kadar %41 artacağı öngörülüyor.


12. Bilimsel araştırma

doga-bilimleri

Yeni teknolojiler tıp, üretim, ulaşım ve diğer birçok alanda devrim yaratmaya devam ediyor. Bu da biyoloji, fizik, matematik, mühendislik, kimya gibi alanlarda daha çok çalışana ihtiyaç olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca biyoteknoloji, nanoteknoloji, robotik gibi alanlar da fazlasıyla gelecek vadediyor.


13. Evcil Hayvan Sektörü

veteriner-olmak-istiyorum

Evcil hayvanlara ilgi gittikçe artıyor. Son yıllarda evcil hayvan bakımına ilişkin harcamalarda belirgin bir miktarda artış görülmektedir. 2025’e kadar evcil hayvan sektörünün yıllık %15’e yakın büyüyeceği ve veterinerlik hizmetlerine olan ihtiyacın da %36 artacağı tahmin ediliyor.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri


14. Çevre mühendisliği, çevre bilimleri

cevreci-isler

Varolan altyapıyı ve nüfus artışının dikkate alınca kaynakları kullanmak daha da önem kazanacak. Dolayısıyla yeşil ve çevreci enerji elde etme yöntemlerine olan talep artacak. Isıtma ve soğutma sistemlerinin daha verimli olması gerekecek. Küresel ısınmaya karşı teknolojilerin de geliştirilmesi şart.


15. Bakıcılık hizmetleri

Doğurganlık yaşı arttıkça bebek bakıcılığına olan talebin artması son derece normal. Bazı işler düşük maaşlı olsa da gene de her zaman iş bulunabilecek alanlar sağlık ve bakım hizmetleri.


16. Yöneticilik

zengin-ve-fakir-arasindaki-farklar1

Patronlar çok kazanıyor, kabul. Ancak kabul etmek gerekir ki onların işleri de sanıldığı kadar kolay değil. Gelecekte yöneticilik, daha çok verimlilik ve teknik bilgi gerektirecek. Bir şirketin maliyetini düşürüp performansını artıran kişiler çok daha kolayca terfi alabilecek. Etkinlik planlama, halkla ilişkiler gibi alanların da daha gözde olması beklenebilir.


17. Finans

finansal-plani-yapmak

Para yönetimi ve para transferi oldukça karmaşıktır ve birçok şirketin olmazsa olmazıdır. Gelecekte yatırım ortaklığı gibi yeni yatırım yöntemlerinin artış göstermesi, klasik bankacılığın yeni düzenlemelere uyum göstermesi beklenebilir. Bu da finans teknolojilerine olan talebin artacağını gösterir.


18. Girişimcilik

basarili-oldugunuzu-gosteren-isaretler

Bazen gözardı edilir, ancak gelecekte kendi işini kurup inovasyon yapan girişimcilere daha çok ihtiyaç olacaktır. Bu da daha iyi, daha ekonomik çözüm sunan kişilerin pastadan daha büyük pay alacağı anlamına geliyor. Gelecekte Facebook kadar büyük ses getirecek bir projeyi kimse bilmiyor şu an. Ancak hayatlarımızı daha derinden etkileyecek, Mark Zuckerberg’i gölgede bırakacak bir kişi, şu anda kafasında projeyi değerlendiriyor olabilir.

Gelecekte para kazandıracak en iyi sektörleri sizler için araştırmaya devam edeceğiz.


İlginizi çekebilir

Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Teknolojileri: Dünyayı Değiştirecek 45 Fikir

En Çok Para Kazandıran İşler

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir