Endüstriyel atıklardan doğa dostu tuğla üretildi

Kilden pişirilerek yapılan tuğlalara göre çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir alternatif olan Eco BLAC tuğla, geri dönüştürülmüş endüstriyel atıklardan üretiliyor.

Kilden pişirilerek yapılan tuğlalar tüm dünyada asırlar boyunca en popüler inşaat malzemesi olarak kullanıldı fakat bu tuğlaların üretimi çevre kirliliği, değerli üst toprağın kullanımı ve kötü çalışma şartları gibi olumsuz çevresel ve toplumsal etkilere neden oluyor. Bir grup öğrenci tarafından üretilen Eco BLAC tuğla bu soruna çevresel ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir çözüm getirebilir. Tuğla geri dönüştürülmüş endüstriyel atıktan yapılıyor ve pişirme gerektirmiyor.

Eco BLAC tuğla sodyum hidroksit, kireç ve az miktarda kil ile karıştırılmış %70 oranında kazan külünden (küçük ve orta büyüklükteki fabrikalarda ortaya çıkan bir yanma yan ürünü) yapılacak. Kazan külü şu anda yerel arazilere gömülme gibi zararlı yöntemlerle imha ediliyor. Normal tuğlalar 1,000 derece sıcaklıkta pişirilmek için büyük bir enerji gerektirirken, Eco BLAC tuğla pişirilmeye ihtiyaç duymuyor. Bunun yerine bu tuğla, ortam sıcaklığında üretilmesini sağlayan alkali aktivasyon teknolojisi kullanıyor.

Çevreci ve inovatif iş fikri için hazırlanan tanıtım videosunu izleyerek daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz:

Eco BLAC tuğla şimdilerde yerel bir kağıt fabrikasının iş birliğiyle Muzaffarnager’de testlere tâbi tutuluyor. Sizce başka ne tür yollarla atık ürünler geri dönüştürülüp değerli ham malzemelerin yerini alabilir?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir