Enerjinizi Sömüren 10 Kötü Alışkanlık

Günlük hayatta üretkenliğinizi artırmanın en etkili yollarından biri, motivasyonunuzu düşüren alışkanlıklarınızdan kurtulmanızdır. Bu alışkanlıklar size az enerji verdiği gibi mutluluk seviyenizi de düşürürler. Bunu yapmaktaki zorluk ise hayatın dikkat dağıtan şeylerle dolu olmasıdır.

Bununla birlikte, bu alışkanlıkların sizi tüketmesine izin vermeniz, hayatınızı gittikçe daha zorlaştıracaktır. Bunun yerine, daha fazla enerji ve motivasyona sahip olmak için hayatınızda değiştirebileceğiniz yerleri aramaya çıkmalısınız. Böyle yapmanız hem üretiminizi hem de sağlık seviyenizi artıracaktır.

İşte size bugün bırakmanız halinde enerjinizi ve motivasyonunuzu kayda değer bir oranda artıracak ve sizi daha üretken bir yaşam tarzına götürecek 10 kötü alışkanlık:

 

1. Kontrolünüzde olmayan şeyler için endişelenmek.

Hayatınız boyunca, kendinizi zor durumda bulduğunuz kötü zamanlardan geçeceksiniz. Kontrolünüzde olmayan bir şey için endişelenmeniz ise size hiçbir şey kazandırmayacak.

Hükümetin verdiği kararları ya da başınıza gelen şanssız bir olayı kontrol edemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey bir sonraki adıma karar vermektir. Kafanızda sürekli dönen şikayetlerden ve sıkıntıdan kurtulmak çok zordur ancak olanları oldukları şekliyle kabul etmeniz size önemli derecede ruhsal rahatlık ve enerji tasarrufu sağlayacaktır.

 

2. Her zaman mükemmeliyetçi olmak.

Her şey mükemmel olmayacak. Bu durum kaçınılmazdır. Bazen mükemmelliğin önemli olduğu zamanlar vardır ancak genel manada önemsizdir. Bu yüzden, kusursuzluk konusunda takıntılı olmaktan kaçının. Sizi tüketir çünkü bir şeyi, %95 başarıdan %100’e çıkarmak çoğu zaman %1’den %95’e çıkarmaktan daha fazla uğraş gerektirir.Bu da tüm enerjinizi tüketebilir.

Mutlaka okuyun: Başarıyı Yakalayabilmek İçin Mükemmelliyetçilikten Kurtulma Yolları

 

3. İnsanların neye önem verdiklerine takılmak.

Her zaman bir şey hakkında konuşan ya da şikayet eden insanlar olacaktır. Sizin önemsemediğiniz bir olay ya da durum varsa, oraya takılmak enerjinizi tüketebilir.

Arkadaşlarınız patronlarından şikayet ederken sizinle harcadıkları 20 dakika bile yaşam enerjinizden götürecektir. Negatif insanları dinlemek yorucudur. Öyle olmadığı halde etkilenip siz dahi kendi patronunuz hakkında aynı şeyleri düşünebilirsiniz. Bunun yerine, böyle durumlardan uzak durun. Umurunuzda olmayan konuların dikkatinizi dağıtmasına ya da sizi yormasına müsaade etmeyin.

Mutlaka okuyun: Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi

 

4. Yardım istemeyen insanlara yardım etmek.

Zor zamanlardan geçen bir yakınınız olabilir. Elinizden geldiği kadar onlara yardımcı olmanız önemlidir. Ancak onları değiştiremezsiniz. Değişim içten gelmek zorundadır.

Ayrıca zor zamanlarında insanların yanında olmak son derece yorucudur. Kime yardım edeceğiniz sizin takdirinize kalmıştır. Ancak yardım edemeyeceğiniz durumlarda denemeye devam etmeniz de mantıklı değildir. İnsanlar bazen yardım almayı reddederler. Bu durumlarda hem kalbiniz kırılır hem de yorulursunuz ve sonuç karşı taraf için de iyi olmaz.

Böyle zamanlarda dikkatli olun. Yardım etmeye çalışmanız işe yaramayacaksa, zorlamamanız size epey enerji tasarrufu sağlayacaktır.

 

5. İnsanların üstü kapalı hareket ve sözlerine aşırı dikkat etmek.

Diğer insanların tavır ve sözleri moralimizi bozabilir. Bazı durumlarda, bu söz ve davranışlar bizlere kendimiz hakkında değerli şeyler de öğretebilir.

Ancak çoğu zaman gerektiğinden fazla ciddiye alırız. Arkadaşınızın gönderdiği kısa mesajın üslubunu ya da geçen gün onunla yaşadığınız kısa karşılaşmayı kafanıza takmayın. Aceleleri olabilir ya da canları sıkkın olabilir.

Bu tavır ve sözlerin önemli oldukları bazı zamanlar da vardır ancak bunun zamanına doğru karar vermeli ve küçük şeylerin sıklıkla önemsiz olduklarını anlamalısınız.

 

6. Moralinizi bozan insanlarla vakit geçirmek.

Son yıllarda etrafımda sadece gerçekten kendileriyle olmaktan keyif aldığım insanlar var. Bu her zaman böyle değildi. Girişimciliğe başlarken etrafımda çoğunlukla bana para kazandırabilecek insanlar olmasına dikkat etmiştim. Bu yanlış bir yaklaşımdı. Her geçen gün kendimden daha çok soğudum. Onların beklentilerini karşılayamamaktan korktum. Bu durum hep moralimi bozardı.

Böyle yapacağınıza, çevrenizi moralinizi yükselten, size canlılık katan insanlardan oluşturun. Sizi olduğunuz gibi kabul eden insanlardan. Hatta zamanınızı hepsiyle bir arada olabileceğiniz bir şekilde ayarlayın desem yeridir. Bu zamanların hayatımın en güzel zamanları olduğunu söyleyebilirim. Zor durumları atlamamı sağlayan ve hayatımı güzelleştiren zamanlar.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

 

7. Sevmediğiniz bir işi yapmak.

Zaman zaman hoşumuza gitmeyen işler yapmamız kaçınılmazdır. Ancak eğer bu sizin tam zamanlı işiniz ise bu durumu değiştirmeye çalışmalısınız. Haftada ortalama 40 saat çalışıyoruz. Büyük çoğunluğumuz bundan çok daha fazla çalışıyor. Bu yüzden, sevdiğiniz işi bulmanızı tavsiye ederim. Sizi bezdiren bir şeyi yapmak için günde 8 saatinizi harcamanız son derece yanlış ve amaca aykırıdır.

İşinizden ayrılın demiyorum, fakat bunun yerine deneyip daha keyif alacağınız bir şey bulun.

Mutlaka okuyun: Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı

 

8. Sporu ihmal etmek.

Alarm çalarken ertele tuşuna basmak veya iş çıkışı spora gitmek yerine direkt eve gitmek kolaydır. Ancak spor yapmak endorfin salgılamanızı sağlar, ferahlamak için güzel bir zamandır ve daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur.

Sporu atlamak, kaybettirdiklerinden dolayı çok kötü bir alışkanlıktır. Bunun yerine, haftada birkaç kez spor yapmak için kendinizi zorlayın. O anda kendinizi motive etmek zor olabilir ancak buna her zaman değer.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

9. Geçmişte yaşanmış talihsiz olayları düşünmek

Geçmişi dilimize dolamak kolaydır. Bize suçlamak, bahane üretmek ve farklı sonuçlar için iç çekmek için gerekli alanı sağlar. Aynı sizin kontrolünüzde olmayan bir şey için endişelenmek gibi geçmiş hakkında düşünmek de hiçbir şey getirmez. Sadece bugünkü motivasyonunuzdan götürür. Bulunduğunuz hal ile ilgili kötü düşüncelere sürüklenmenize ve yaşadıklarınızın sonuçlarıyla alakalı “keşke farklı olsaydı” demenize sebep olur.

Bunun yerine önünüze bakın.

 

10. İnsanlara hayır demekte zorlanmak.

Etrafımızdakileri memnun etmeye karşı konulmaz bir şekilde ihtiyaç duyarız. Bu yüzden çevrenizdekilere hayır demek çok zordur. Evet demek bazen iyidir, çünkü bizi konfor alanımızdan çıkmaya zorlar. Çoğu zaman ise zararlıdır. Kendimizi istemediğimiz şeyleri yaparken ya da onlar hakkında sorumluluk alırken bulabiliriz.

Çözüm ise hayır demeyi öğrenmektir. Geçiş yapmak başlangıçta zordur ancak insanlar size bu konuda saygı duyacaklardır. Ayrıca, bu size başka şeyler yapmak için kayda değer bir zaman ve enerji kazandıracaktır.

Mutlaka okuyun: İşinizi ve İlişkilerinizi Etkilemeden Hayır Demenin Yolları

Avatar

Yazar : Rıdvan

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir