İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

Herkesçe bilinen bir laf vardır: Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Sizce de doğruluk payı var mı bu sözün?

Beş yıl sonra tam olarak nerede olacağınızı tahmin edebileceğinizi biliyor musunuz mesela? Nereye gideceğinizi, ne yapacağınızı, hatta gelirinizin ne olacağını dahi kolayca bilebilmeniz mümkün desek? Nasıl mı? Arkadaş seçiminizle!

Etkileşim içinde olduğunuz insanların başarınıza etkisi büyük. Anlayacağınız, pek çok insanın gelecekte hangi noktada olacağını yalnızca beraber takıldığı insanlara bakarak dahi söyleyebiliriz.

Gelir düzeyinizin yakın arkadaşlarınızla aynı olması yüksek bir ihtimal. Neden mi? Aynı konuları konuşuyor, aynı insanlarla ve aynı mekânlarda takılıyorsunuz. Hatta çoğu zaman aynı kitabı okurken bulacaksınız kendinizi ya da ikiniz de kitap kapağı açmıyor olacaksınız.

5 özgüveni yüksek kişi ile arkadaş olursanız 6.siz olursunuz.

5 aptal ile arkadaş olursanız 6. siz olursunuz.

5 milyoner ile arkadaş olursanız 6. siz olursunuz.

Odadaki en zeki kişiyseniz yanlış odadasınız demektir.

Diyelim ki, etrafınızda beş yakın arkadaşınız var ve hepsini de en iyi arkadaşınız olarak görüyorsunuz. Durum böyle olsa dahi, kendinizi daha iyi bir hayat uğruna bir dizi değişiklik yapmaya hazır hissediyorsanız arkadaş ilişkilerinizi yeniden değerlendirmekle işe başlayabilirsiniz. Her arkadaşlık uzun soluklu olacak diye bir şey yok… Bazen kendinizi son kullanma tarihi çoktan geçmiş, zararlı bir ilişkinin içinde dahi bulabilmeniz mümkün. İşte bu yüzden arkadaş seçimini doğru yapmak son derece önemli. Uzun vadedeki başarınız için iyi arkadaşlar edinmeniz şart.

İşte doğru arkadaşı bulmanın sırları:

 

1.Üstlerinizle arkadaşlık edin.

Eğer yaşamınız, kariyeriniz veya işletmenizi bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız neden o seviyedeki insanlarla daha çok muhatap olmayasınız? Böylelikle zihninizi daha geniş olasılıklara açabileceksiniz. Size benzeyen insanlarla daha rahat hissetmeniz doğal, bizce de bunda bir sorun yok. Ancak, ara sıra konfor alanınızdan bir adım uzaklaşıp sizi daha iyi deneyimlere, yeni bilgilere ve daha yüksek standartta bir yaşama ulaştıracak arkadaşlarla zaman geçirmek iyi bir fikir olabilir. Bu arkadaşlıkların kıymetini bilirseniz, çok geçmeden kendi hayatınızdaki gelişmelerin de farkına varacaksınız.

 

2.Aynı değerleri paylaştığınız arkadaşlar seçin.

Çeşitlilik pek çok açıdan güzel olsa da, temel inançlarınız ve değerleriniz söz konusu olduğunda, en iyi arkadaşlıkların kafa yapılarınızın benzediği insanlarla kurulacağı bir gerçektir. Başkalarının fikirlerine ve farklılıklarına saygı duymanız güzel, ama benzer değer yargılarına sahip arkadaşlar seçmeniz sizi anlaşabilmek adına ödün verme ihtimalinden uzak tutacağı gibi, hayatınızın merkezindeki değer yargılarınız veya standartlarınızı savunmayan kişilerden de olumsuz anlamda etkilenmekten korur.

 

3.Ortak hedeflere sahip olduğunuz arkadaşlar seçin.

Biz bu tarz arkadaşlara “hedef ortağı” diyoruz. Ortak amaçlara sahip olduğunuz arkadaşlar edindiğinizde, özellikle de yeni bir işe atılmanın arifesindeki bir girişimciyseniz, birbirinizi gaza getirebilme şansınız var. Hedefleriniz üzerinde beraber çalışabilir ve bu hedeflere ulaşmada birbirinize cesaret verebilirsiniz.

 

4.Eksik yönlerinizi tamamlayacak arkadaşlar seçin.

Hepimizin güçlü veya zayıf yönleri var. Üstünlüklerimiz de zayıflığımızdan doğan zaaflarımız da içimizde bir yerde saklı. Siz de kendi zayıf ya da güçlü yanlarınızı biliyorsunuzdur, bundan şüphemiz yok. Peki, bu iki farklı yön arasındaki dengeyi nasıl kuracaksanız?

Doğru arkadaşlara sahip olarak, sizin yetersiz kaldığınız ancak arkadaşlarınızın uzman olduğu alanlardaki yetenek, beceri ve hünerlerinden istifade edebilirsiniz. Belki siz dolabınızı düzenli tutmak konusunda pek de yetenekli sayılmazsınız, ama arkadaşlarınızdan biri güçlü bir organizasyon yeteneğine sahiptir, o halde yardımını talep edin! Harika bir yazar olabilirsiniz ve öz geçmişini güncellemek isteyen bir arkadaşınıza yardım teklifinde bulunabilirsiniz. Arkadaşlık söz konusu olduğunda, sahip olunan güçlü niteliklerden yararlanabilmek, her iki tarafın da bu işten kazançlı çıkmasına sebep olacaktır.

 

5.Sizi rahatlatan, motive eden ve cesaretlendiren arkadaşlar seçin.

Bu tarz arkadaşlar da hedef ortağı sayılabilir. Sürekli olumsuz bir tavır sergileyen ve suratı her daim asık bir arkadaşa sahip olmayı kimse istemez. Etrafımızda görmek istediğimiz insanlar, doğal olarak, moralimizi yükselten ve olumlu bakış açısına sahip insanlardır. Sizin arkadaşlarınız hangi kategoride? Onlarla ne tarz muhabbetler ediyorsunuz? Unutmayın, en iyi arkadaş sizi can kulağıyla dinlemeye hazır olup her durumu olumluya çevirmenize yardımcı olacak arkadaşlardır.

 

6.Aynı ilgi alanlarına sahip olduğunuz arkadaşlar seçin.

Aynı ilgi alanlarını paylaştığınız kişilerle arkadaş olmak hayatınızı daha eğlenceli hale getirecektir. Spor, müzik, sanat veya yemek etkinlikleri gibi ilgi alanlarınızın uyuştuğu her türden etkinliği gerçekleştirmek üzere, gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilir, beraber bir şeyler yapabilirsiniz. Yeni yerler keşfedebilir ve yeni deneyimlerin keyfini birlikte çıkarabilirsiniz. Yapacağınız gezintilerden de aktivitelerden de son derece mutlu döneceğinizden şüphemiz yok.

 

7.Öğrenmeye hevesli arkadaşlar edinin.

Hayat öğrenmek, büyümek ve kendini geliştirmekten ibaret. Bu nedenle, bilgiye aç yani öğrenmeye hevesli arkadaşlar edinmelisiniz. Böylelikle, birbirinizden de bir şeyler öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz yolda size rehberlik edecek, bilgi alışverişinde bulunacağınız veya size güzel bir kitap tavsiyesinde bulunacak bir arkadaşa sahip olmak harikadır. Kitap kurdu arkadaşlar genellikle hoş sohbet ve eğlenceli birer konuşmacı olurlar.

 

8.Hedef ortağı olabileceğiniz arkadaşlar seçin.

Dönüp dolaşıp aynı ifadeyi kullandığımızı fark etmiş olmalısınız: Hedef ortağı. Konuya açıklık getirelim: Hedef ortağı arkadaşlar ortak amaç ve hayallere sahip olduğunuz ve bu hedeflere ulaşmak üzere sizi yüreklendirecek kişileri anlatıyor. Niyetlendiğiniz işi, örneğin yeni bir iş fikrini, hedef ortaklarınıza anlattığınızda yapmanız gerekenleri harfiyen yerine getirmenizde en az sizin kadar sorumluluk duyacak, size yardımcı olmaktan kaçınmayacaktır. Arkadaşlarınızın sizi kontrol etmelerine ve gelişiminizin hangi noktada olduğunu sorgulamalarına izin verin; tabi ki siz de onlar için aynısını yapmaktan asla gocunmayın.

 

9.Başarınızı içtenlikle kutlayacak arkadaşlar seçin.

İnsanlar başarılarının kutlanabildiği bir başka deyişle takdir edildiği arkadaşlıklar isterler; yalnızca hoş görüldüğü değil. Gerçek arkadaşlar hayatınızın her aşamasında sizi takdir edecek, başarı hikâyelerinizi içtenlikle kutlayacak olanlardır. Sizin başarınızdan kendi başarısıymışçasına mutluluk duyacak ve “Tebrikler!” sözünü ilk onun ağzından duyabileceğiniz arkadaşlarınız olmalı. Bu tarz arkadaşlar zor bulunur, bu nedenle buldunuz mu elinizden kaçırmamanız şart!

 

10.İş bitirici arkadaşlar seçin.

Bu tarz insanlar hedeflerini de başarıya ulaşmayı da ciddiye alırlar. Hayatı öylesine yaşamaz, içi boş arayışlara düşmezler. Hızlı karar alır ve işleri yoluna sokarlar. Siz de iş bitirici biri olduğunuzu düşünüyorsanız, sizinle aynı kafada olan kişilerle arkadaş olmanız yerinde bir tavır olacaktır.

 

11.Arkadaşlık karşılıklı bir alışveriştir, ne ekerseniz onu biçersiniz.

Eğer harika arkadaşlara sahip olmak istiyorsanız, öncelikle harika bir arkadaş olabilmeyi öğrenmelisiniz. Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız başkalarına da öyle davranma kuralını hayatınızın merkezine getirebilmeyi başardığınızda, hayal kırıklığına uğramazsınız. Üstelik bu sayede arkadaşlık denen şeyin ne denli tatmin edici ve faydalı bir şey olduğunu da görebilmeniz mümkün.

Arkadaş ilişkilerinizi masaya yatırmak için yeterli zaman harcayın. Arkadaşlarınız yukarıda saydığımız kriterleri karşılayabiliyor mu? İçlerinden hangisi sizin hedef ortağınız olabilir? En azından bir tanesinin adını sayabildiyseniz, her şey harika demektir! Eğer söyleyecek bir isim bulamadıysanız, kabuğunuzdan çıkıp yeni arkadaşlıklar kurmanızın zamanı gelmiş de geçiyor bile!

Unutmayın, arkadaş bulma konusundaki tavsiyelerimize uyarsanız; hem uzun vadede bir başarı kazanabilir, hem de ilişkilerinizin kalitesini yükseltebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?
Başarı İçin Etrafınızda Bulundurmanız Gereken 4 Farklı İnsan Tipi
Kötü Bir Çevreniz Olduğunun 9 Belirtisi
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir