Ev Alıp Satma İşinde Yapılan Hatalar

Ev alıp satma işi 2000’li yılların günlük ticari işlemlerinden biri haline gelmiştir. Ancak kazanç elde etme telaşı gayrimenkul sektöründeki önemli kişilerin birçoğunun temel noktaları görmezden gelmesine neden olmuştur ve çoğu için başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ev alıp satma işinde bir emlak piyasa fiyatının altında satın alınır, değeri bir şekilde artırılır ve hızlı kazanç elde etmek için süratle satılır. Bu makalede yatırımcıların yaptıkları en büyük beş hatayı ve bu hataları nasıl önleyeceğinizi sizlerle paylaşacağız.

 

1- Yeterli sermayenin olmaması

Gayrimenkul işiyle amatörce uğraşmak pahalıya patlayabilir. İlk masraf emlak alınırken yapılacaktır. Meşru bir satıcıdan parasız yada az parayla satın alınabilecek bir emlak bulmak söylendiği kadar kolay değildir. Ayrıca satın almayı finanse edecekseniz faiz ödemeniz gerekir. Borç olarak alınan paradaki faiz vergiden düşürülse bile bu %100’lük bir indirim değildir. Faiz için ödenen her miktar hesaba eklenecektir ve satış sonrası ancak kendi masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Satın almaları nakit olarak yaparsanız faiz faktörünü ortadan kaldırabilirsiniz ancak daha sonra vergiler ve kamu harcamaları için masraf yapmanız gerekecektir. Yenileme masrafları da mutlaka hesaba dahil edilmelidir. Evi tamir edecekseniz ve kazanç elde etmek için yeniden satacaksanız satış fiyatınız emlak masrafını, yenileme masrafını ve onarım masraflarını karşılamalı ve ötesine geçmelidir.

 

2- Yeterli zamanın olmaması

Evlerin yenilenmesi ve alınıp-satılması zaman alan bir süreçtir. Doğru arsayı bulmak ve satın almak aylarınızı alabilir. Evi satın aldıktan sonra onarım işlemleri için zaman ayırmanız gerekir. Evi yeniden satmadan önce arsanın yürürlükteki yapı yönetmeliğine uygun olup olmadığından emin olun ve daha sonra gerekli denetimleri planlayın. Yönetmeliklere uygun değilse standartlara ulaşmak için daha fazla zaman ve para harcamanız gerekir. Bu aşamadan sonra da arsayı satmak için zaman harcamanız gerekecektir. Olası müşterilere arsayı kendiniz gösterecekseniz gidiş gelişler ve müşterilerle görüşmeler yapmak için zaman harcamalısınız.

50,000 TL’lik bir evi %10’luk karla satarsanız 5,000 TL kazanırsınız. Risk almadan ve uygun zaman taahhüdü ile birkaç hafta veya ay içerisinde çekler aracılığıyla bu şekilde para kazanmak insanların çoğu için oldukça mantıklı bir iş fikridir.

 

3- Yeterli becerilerin olmaması

Profesyonel inşaatçılar ve becerikli profesyoneller gözden düşen evleri satın alarak yenilerler. Evleri bulacak ve tamir edecek bilgi birikimine, becerilere ve deneyime sahiptirler.

Ev alıp satmat işindeki gerçek para alın teri ile oluşturulan sermayedir. Çekiç kullanmakta becerikliyseniz, alçı pan döşeyebiliyorsanız, çatı örebiliyorsanız ve mutfak lavabosu kurabiliyorsanız bir evi yenileyecek yeteneklere sahipsiniz demektir. Diğer taraftan bütün bu işler için profesyonellere ödeme yapabilirsiniz ancak kar payınız bir miktar düşecektir.

 

4- Yeterli bilgi birikiminin olmaması

Başarılı olmak istiyorsanız doğru mülkü, doğru evi ve doğru fiyatı seçmelisiniz. 100,000 TL’lik evlerin yer aldığı bölgedeki bir evi 70,000 TL’ye satın alarak 150,000 TL’ye satmayı mı düşünüyorsunuz? Piyasa, çizilen bu tabloya oldukça uzaktır.

Hangi evlerin onarılabileceğini ve hangilerinden kaçınılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Aynı zamanda yürürlükteki vergi kanunlarını bilmelisiniz ve projeniz para tuzağına dönüşmeden önce maliyetleri ne zaman kesmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

 

5- Yeterli sabrın olmaması

Profesyoneller doğru zamanı ve doğru mülkü bekler. Amatörler hızlı hareket eder ve tanıdıkları ilk müteahhide teklif götürerek kendi yapamayacakları işleri verirler. Profesyoneller işleri kendileri halleder veya önceden oluşturdukları ekiplerine güvenirler.

Amatörler evlerin satılmasına yardımcı olmaları için emlak komisyoncuları ile anlaşırlar. Profesyoneller maliyetlerini düşürmek ve karlarını maksimize etmek için evleri kendileri satarlar. Amatörler bir kat boya atarak süreci hızlandırmaya çalışırlar ve bir servet kazanmayı beklerler. Profesyoneller evlerin alınmasının ve satılmasını zaman aldığını ve kar marjlarının bazen az olduğunu bilirler.

 

Sonuç

Al sat işene girmeden önce araştırma yapın. Tıpkı diğer iş girişimleri gibi ev alıp satma işi de zaman, para, sabır, beceri gerektirir ve hayal ettiğinizden daha zor şekilde sonuçlanır.

“Ne alıp satabilirim” diyenler yeterli ilk sermayeye sahiplerse bu iş fikri üzerinde durmalarını öneriyoruz. İş kurma konusunda kararsız girişimciler en güzel iş fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir