Araba Alıp Satmak İsteyenlere

Pazarlama konusunda kendinize güveniyor ve arabaların dilinden anlıyorsanız 2.el araba alıp satarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Bu sürecin en önemli tedarik zinciri kullanılmış arabaları bir önceki sahiplerinden düşük fiyata alarak yüksek fiyata satmaktır.

İkinci el araba işletmenizi pazarlamak ve yönetebilmek için hem alıcıları hem de satıcıları müşteri grubu olarak düşünüp etkilemeli ve onlarla birlikte çalışmalısınız.

 

Nasıl Başlanır?

Alıcılar yeni bir araba almaktansa emniyet ve performans güvenliğinden mümkün olduğunca az şekilde vazgeçip kullanılmış araba alarak tasarruf etmek isterler. Arabaların daha çok dış görünüşüyle ilgilenirler. Hizmet sunmak istediğiniz hedef grubun veya grupların özellikleri hakkında bilgi edinin. Daha sonra bu özellikler çerçevesinde satın alma ve pazarlama stratejilerinizi belirleyin.

1-Öncelikle araba satın almak için piyasa araştırması yapmalısınız. En çok rağbet gören araçları satın alıp satmanız her zaman daha kolay olacaktır.

2-Pazarlayacağınız aracı belirledikten sonra  ister internetten ister de büyük şehirlerde kurulan 2.el araba pazarlarına giderek istediğiniz aracı satın alabilirsiniz. Araba konusunda bilginiz ve pazarlama yeteneğiniz size bu konuda en büyük yardımcı olacaktır ve kar marjınızı doğrudan etkileyecektir.

3- Sıra geldi uygun fiyata aldığınız aracı satmaya. Öncelikle interneti aktif olarak kullanmalısınız. İnternetteki araba satış sitelerine ilanınızı bırakın. Fiyatı belirlerken kar miktarınızı ve bir miktar da pazarlık payını eklemeyi unutmayın.

4-Satmak istediğiniz aracı çevrenizde insan trafiğinin yoğun olduğu bir yere götürerek park edebilirsiniz. Böylece arabanız kendisini pazarlayacaktır. Arabın camına iliştireceğiniz satılık ilanının belirgin ve dikkat çekici olmasına da özen gösterin.

Başarı İçin İpuçları

Eğer ikinci el araba işinde başarılı olmak istiyorsanız sattığınız arabalar için güvence vermek zorundasınız. Diğer tüm ikinci el işletmelerde olduğu gibi bunu yapabildiğiniz takdirde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Arabadan anlamayan satıcıdan arabayı alıp arabadan anlamayan bir alıcıya sattığınız takdirde en yüksek kar marjınıı yakalayabilirsiniz.

 

Ne Kadar Sermayeye İhtiyacım Var?

Bu işin en güzel yanı da ne kadar sermayeniz olduğunun başlangıç için bir öneminin olmamasıdır. Elinizdeki paraya göre araç satın almaya başlayarak bunu katlayabilirsiniz. Hatta tanıdık ve dostlardan kısa süreliğine borç alarak da sermayesiz olarak bu işe başlayabilirsiniz. Bu yönüyle sermayesiz iş fikirleri arasında sayılabilir.

 

Ne Kadar Kazanırım?

Kazancınız arabanın model ve alış fiyatına göre değişkenlik göstereceği aşikardır. Her araba satışından 400 – 4.000 TL arasında kazanç elde etmeniz mümkün. Herkese bol kazançlar!

 

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. 2. el araba alıp satmak istiyorum fakat bir kişinin yılda 2 taneden fazla araba sattığı zaman ticarete gidiği için devlet vergi alıyormuş.Bunu nasıl halledeceğiz vergiden kurtulmak için.

    • Arkadaş veya akrabalarını ikna edip onlar üzerinden birkaç alım satım yapanlar mevcut. Ancak bu vergi kaçakçılığı olduğu için bir türlü tespit edilirse sizin büyük zararınıza olacaktır.Vergi cezaları oldukça caydırıcı olmaya başladı son yıllarda. Size tavsiyemiz her zaman verginizi ödemeniz yönünde.

  2. emeklerinize sağlık vatandaşa,çok faydalı en doğru güvenilir,fikirler vererek hizmet etiğiniz için, ben kendi adıma çok teşşekürlerimi sunarım size…fakat piyasalar öyle kötü ki çok korkuyorum krediyle iş kurmaya ya batarsam!

    • Krediye iş kurulduğunda üzerinizde böyle bir baskı olması çok normal. Ancak unutmayın ki ne iş kurarsanız kurun her zaman riskler olacaktır. Bu riskleri en aza indirme konusunda araştırmalar ve planlar yaparak başarılı olmak için elinizden gelen çabayı göstermelisiniz.Kendinize ve kuracağınız işe inanıyorsanız en büyük riski zaten aşmışsınız demektir!

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir