Evde Boncuk İşi Yapmak

Özellikle evde ek  iş yaparak para kazanmak isteyen ev hanımları için çok güzel iş imkanları bulunmakta. Popüler iş imkanlarından biri de evde boncuk işi.

Boncuk işine başladığınız zaman tasarımlar yapabilir, kreasyonlar hazırlayabilir ve boncuk işlemeli takıların, el işlerinin ve kıyafetlerin dağıtımını yapabilir veya boncuk ve boncuk malzemeleri satabilirsiniz. Boncuk işi profesyonel sanatçılar ve amatörler arasında oldukça popülerdir. Boncuk işleme için büyük alanlara veya teknik eğitime ihtiyaç yoktur, evinizden rahatlıkla yapabileceğiniz bir iştir. Boncuk satmakla veya kendi yaptığınız boncuk işlemeli ürünleri satmakla ilgileniyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek bu işe nasıl başlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Nasıl Başlanır?

1- Boncuk yapımı ve küçük işletmelerin nasıl yönetileceği ile ilgili her şeyi öğrenmeye çalışın.

İnternetteki eğitim videolarını araştırın.

Kütüphanelerdeki konuyla ilgili kitapları gözden geçirin.

Yerel kumaş ve el işi malzemeleri satan dükkânlarla görüşün ve konuyla ilgili atölye çalışmalarının olup olmadığını sorun.

2- Evden yürüteceğiniz boncuk işiniz için bir iş planı hazırlayın. İş planınız aşağıdaki başlıkları kapsamalıdır:

İşletme adı. Hoş ve akılda kalan bir isim mi tercih edeceksiniz yoksa kendi adınızı mı kullanacaksınız?

Hedef kitle. Potansiyel müşterilerinizi bulmak için nasıl bir pazarlama çalışması yapmanız gerektiğine karar verin.

Sunacağınız hizmet veya ürünler. Ne tür ürün veya hizmetlere odaklanacağınıza karar verin.

Ürün fiyatlandırma. Fiyatlandırmanızı yaparken kullanılan malzemelerin maliyetini ve ürünleri üretmek ve/veya pazarlamak için harcanan zamanı ve işgücünü hesaba katın. Ne kadar kazanç elde etmek istediğinizi bu doğrultuda hesaplayın.

İşinizin kurulum ve yürütme maliyeti: Kurulum maliyetleri için para biriktirin. Pek çok ekipmana, iş iznine, ofis malzemesine ihtiyacınız olacaktır. Bu iş için gereken izin ve belgeleri öğrenip, hepsini alın.

Pazarlama. Ne tür pazarlama araçları kullanacaksınız ve ne tür bir yol izleyeceksiniz?

Envanterin, faturaların, satışların ve maliyetlerin izlenmesi. Bütün bunlar için bir muhasebe planı hazırlamalısınız. Bilgisayar yazılımı aldığınızda ve bu yazılımı nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde bu süreç sizin için oldukça basit olacaktır.

Başlangıç ve yönetim masrafları

3- Başlangıç maliyetleriniz için para biriktirin. Araç gereçlere, pazarlama malzemelerine, ruhsat ve izinlere ve temel ofis malzemelerine ihtiyacınız olacak.

4- İlgili resmi kurumlara başvurarak gerekli olan izin ve ruhsatları alın.

İşletme ruhsatı işletmenizin yasal olarak faaliyette bulunmasına izin verir.

5- Malzemelerinizi stoklayın.

6- Sergileyeceğiniz, reklamını yapacağınız ve satacağınız ürünlerin envanterini oluşturun.

7- Pazarlama malzemelerinizi hazırlayın. Başlangıç için kartvizitler ve el ilanları uygundur ancak broşürlerde bastırmak isteyebilirsiniz.

8- Çeşitli satış ve pazarlama çevrelerini araştırın. İşletmenizle ilgili haberleri yaymanın farklı pek çok yolu vardır:

İnternet sitesi açın. İnternet siteniz bütün pazarlama araçlarınızla uyumlu olmalıdır.

Reklam yapın. Online ve yazılı ilanları kullanın, gazetelere ve konuyla ilgili dergilere reklam verin ve kartvizitler ve el ilanları dağıtın.

Sanat ve el işi sergilerinde stantlar açın. Piyasada yer edinmenin, yeni ve hedef kitlenizin dışındakilere ulaşmanın en iyi yoludur.

Mağaza vitrinlerinde yer almaya çalışın. Takı veya diğer boncuk işlemeli ürünlerden yapmak istiyorsanız dükkân sahipleriyle görüşüp ürünlerinizi almalarını sağlayabilirsiniz.

Etkinlikler düzenleyin.

Sosyal medyada yer alın ve haberlerinizin yayılmasını sağlayın.

 

İpuçları

Dükkan sahipleriyle temas kurarken kişiye özel butikleri ve dükkânları tercih edin. Büyük mağazalara göre bu tip işletmeler size daha çok sipariş verir.

Evde boncuk işi yaparak ek gelir elde etmenin diğer bir yolu başkaları için sipariş üzerine çalışmaktır. Bu size kolay fakat geçici bir kazanç sunacaktır. Acil paraya ihtiyacı olanlar ve kısa yoldan para kazanmak isteyenler için önerilebilir. Ancak bunun için evlere  boncuk işi veren firmaları araştırmalı ve onlarla iletişime geçmelisiniz. Bu bazen oldukça zor bir hal alabiliyor. Çevrenizde bu tür firmaları bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu işi yapmakta istekli iseniz size ulaşabilecekleri mail adresinizle birlikte yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Sitenizi çok beğendim böyle fırsatlar sunduğunuz için öncelikle teşekkürler.
    Sipariz üzerine kurdela işi ya da boncuk işi yapabilirim. Aslında ailemin çeyiz işyeri var oradan deneyimliyim.
    Fakat kendi kurmak istediğim işletme için küçükte olsa biyerden sermaye oluşumuna başlamalıyım. Denizli içinde bu konuda talep varsa yönlendirebilirseniz minnettar kalırım.
    Şimdiden teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir