Evde Çanta Yapımı İşi

Evde iş imkanları sayesinde birçok kişi iş sahibi olmakta ve ek gelir elde etmekte. Bu yazımızda, evde yapılacak işler arasında ilk sıralarda yer alan ve son derece kazançlı olan  çanta yapıp satma işine değineceğiz.

Yaptığınız havalı çantalara arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz bayılıyor olabilir. Bu yeteneğinizi dünyanın geri kalan kısmıyla paylaşmaya hazırsanız el yapımı çanta yapma işi sizin geleceğiniz olabilir. Bu iş hem yaratıcılığınızı tatmin edecek hem de büyük ek gelir elde etmenizi sağlayacaktır.  Ne yapmak istediğinize karar verin ve hem uzun hem de kısa dönemli amaçlarınızı belirleyin. Bu sayede işinizin istediğiniz yönde ilerlemesini sağlarsınız. Daha büyük bir girişim haline gelerek büyüyebilir veya fazladan biraz para kazanabilirsiniz.

 

Evde çanta işi nasıl yapılır?

1- Tamamen size ait olan eşsiz bir tasarım hazırlayın. Çantalarınızda başkalarının modellerini kullanmayın. Aksi takdirde diğer tasarımcılarla anlaşmak zorunda kalır ve telif hakları için ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Özel bir stili olan başkalarının üzerinde görmekten hoşlanacağınız ve satmak isteyeceğiniz tamamen size özgü bir çanta tasarlayın.

2- Başlangıçta çantalarınız için küçük bir stok yapın çünkü fazla sayıda stok yapmak sizi zarara uğratabilir. Müşterilerinizden alacağınız geri dönüşler sayesinde tasarımlarınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Yeterli miktarda çanta yapın ve el işi sergileri veya Etsy gibi el işi ürünlerin yer aldığı online sitelerde ürünlerinizi test ederek piyasayı anlayın.

3- Çantalarınızın iyi ve profesyonel fotoğraflarını çekin. Çantalarınızı online olarak satmayı düşünüyorsanız her çantanızın ayrı ayrı fotoğraflarını çekmeniz gerekecektir. Çanta mağazaları aracılığıyla veya sanat ve el işi sergilerinde satmayı planlıyorsanız en iyi işlerinizi gösteren 3-5 arası fotoğrafa ihtiyacınız olacaktır.

4- Faaliyette bulunabilmek için gerekli olan evrak işlerini tamamlayın. İşletme ruhsatı almanız gerekiyor mu öğrenin.

5- Ürünlerinizi fiyatlandırın. Bu oldukça önemli ve karmaşık bir adımdır. Doğrudan ve dolaylı bütün masraflarınızı karşıladığından emin olmalısınız. Aynı zamanda kazanç ve işgücü maliyetlerini de hesaba ekleyin.  Ürünlerinizi satmayı düşündüğünüz sergilere katılarak, mağazaları ziyaret ederek ve online incelemeler yaparak müşterileriniz hakkında araştırma yapın. Yaptıklarınızla karşılaştırılabilir olan çantaları bulun ve fiyatları hakkında bilgi toplayın.

6- Pazarlama malzemelerinizi hazırlayın. Çantalarınızı sadece online olarak satacaksanız pazarlama malzemeleriniz çantalarınızla ilgili merak uyandıran ve doğru tanımları içermelidir. Çantalarınızı müşterilere gönderirken kartvizitlerinizi de eklemeyi unutmamalısınız. Çantalarınızı mağaza veya sergilerde satmayı planlıyorsanız çantalarınızın hikâyesini anlatan resimli bilgiler, kartvizitler ve katalog veya ürün broşürleri kullanabilirsiniz.

7- Kabul edeceğiniz ödeme şekillerini belirleyin. Online satış yapacaksanız PayPal veya diğer online ödeme araçlarında hesaplar açın. Kredi kartı ile yapılan ödemeleri kabul edeceksiniz kredi kartı sağlayıcı ile aranızda hesap açın. Yakınlarınızdaki satıcıları araştırın ve küçük ölçekli satışlar yapan veya geçmişte el sanatlarıyla uğraşan satıcılarla görüşmeler ayarlayın. Diğer satıcılardan tavsiyeler almayı düşünebilirsiniz.

8- Çantalarınızı satın. Bunu yapmanın bir sürü yolu vardır. Konsinye olarak mağazalara veya yerel dükkânlara satabilirsiniz. Ayrıca çantalarınızı online mağazanızda satabileceğiniz gibi sahibinden, gittigidiyor ve Ebay gibi e-ticaret sitelerinde de satışa çıkarabilirsiniz. Ayrıca sanat ve el sanatı sergilerine katılarak kiraladığınız stantlarda çantalarınızı satabilirsiniz.

 

İhtiyaç listesi

  1. Fotoğraf makinesi
  2. Fotoğraflar
  3. İş formları ve vergi
  4. Kartvizitler
  5. Çanta yapmak için gerekli malzemeler
  6. Resimli bilgiler

 

İpucu

Müşterilerinizden çantalarınızla ilgili geri bildirimler toplamaya çalışın. Bunu çantalarınız müşterilere ulaştıktan sonra müşterilerle konuşarak veya müşterilerinize e-mail anketleri göndererek yapabilirsiniz.

Unutmayın ki bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır. Şimdi harekete geçme zamanı.

Sitemizin evde iş imkanları menüsünden birçok evde yapılacak işe ulaşabilirsiniz. Sevgi ve para ile kalın.

 

İlginizi çekebilir