Evde Ne Üretip Satabilirim?

Eğer e-ticaret alanına girmek, bir şeyler üretip internetten satmak niyetiniz varsa; öncelikle evde kendi başınıza üretebileceğiniz şeylere yönelmeniz çok iyi olur.  Ev yapımı ürünler yapıp satmak sizi büyük ölçekli başlangıç masraflarından ve tesis donanımlarından kurtaracaktır. Buna ek olarak ev merkezli bir işiniz olursa işinizi ve kişisel faaliyetlerinizi bir arada rahatlıkla yönetebilirsiniz. Disiplinli ve dikkatli bir insan olmanız bu konuda size büyük avantaj sağlar.

Aklınızdaki yüzlerce ürünün internette ya da marketlerde zaten satıldığını görmüşsünüzdür. Ancak burada sizi özel kılacak şey, ürününüz etrafında markalaşmak ve belli bir alana odaklanmak.

Yani diyelim ki örgü konusunda el beceriniz var. Ancak örerek yapılabilecek yüzlerce ürün var. Bu nedenle “ne iş olursa yaparım” gibi bir anlayış yerine, spesifik bir ürüne odaklanmalısınız.

Yine benzer şekilde piyasada satılan belli bir ürünü toplu olarak satın alabilir ve bu ürünlere kendi dokuşunuzu katarak satış yapabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle illa bir şeyi sıfırdan üretmeniz gerekmiyor. Örneğin tişört satışı yapacaksınız diyelim. Sıfırdan tişört üretmeniz gerekmez. Toptancıdan tişört tedarik edip tişörtün üzerine farklı baskılar yapabilirsiniz. Burada siz mevcut bir ürüne kendi vizyonunuzu ekleyerek bu işten kazanç elde edersiniz.

Şimdi dilerseniz, evde üretip satabileceğiniz bazı ürün fikirlerine bakalım.

 

Evden Satılacak Ürünlere Genel Bakış

1 – Evden satılacak ürünlerin üretimiyle ilgili olan kılavuzları araştırın. Gıda işine başlamakla ilgileniyorsanız gıda üzerine iş fikirlerini araştırın. Pasta yapımı, nikah şekeri işi vb. işler hakkında detaylı bilgi edinin. Örgü bluzlar veya danteller gibi ürünler yapıp  satmak istiyorsanız büyük olasılıkla müşteri kitleniz daha geniş olacaktır. Ancak cam üfleme gibi tehlikeli olabilecek işlere girecekseniz ilave izinler almanız gerekebilir.

Yapmayı düşündüğünüz işin ölçeği bu işi evinizden yürütüp yürütemeyeceğinizi belirleyecektir. Örneğin sınırlı sayıda sabun üretimi yaparak pazarlarda satmayı düşünüyorsanız bu ürünleri evinizde yaparken büyük zorluklarla karşılaşmazsanız. Ancak ürettiğiniz sabunların dağıtımını ulusal düzeyde yapmayı düşünüyorsanız kokuların üretilmesi veya sabunların yüklenmesi ve nakliyesiyle alakalı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz.

2 – Evden satılacak ürünlerinizi yapmak için evinizde bir alan yaratın. Ekipmanlarınızı ve envanterinizi kullanıma hazır bir şekilde saklarsanız daha etkili çalışabilirsiniz. Yemek masanız çalışma alanınız olursa üretime başlamadan önce her defasında altyapınızı paketleyip tekrar boşaltmak zorunda kalırsınız. Gerektiği taktirde küçük bir alanla başlayabilir ve işleriniz büyüdükçe alanınızı genişletebilirsiniz. Eğer mümkünse başlangıç sermayenizi kısıtlayarak evinizde küçük değişiklikler yapabilirsiniz.

3 – Ev yapımı ürünlerinizi evinizden yapacak olsanız bile almanız gereken izinler olabilir. Sonradan yasal problemler yaşamak istemiyorsanız ilgili resmi kurumlara başvurarak yapmanız gerekenleri öğrenmelisiniz.

 

Evden Ne Üretip Satabilirim?

1. Sabun

Ufak bir Google araştırması ile evde kendi imkanlarınızla doğal ve organik sabun, şampuan vb. gibi şeylerin nasıl üretildiğini öğrenebilirsiniz. Basit ve karmaşık pek çok sabun yapım tekniği olması da yine sizin bu işe girmeniz için güzel bir neden. Önce basit tariflerle sabun yapabilirsiniz. Deneyim kazandıkça da daha karmaşık üretim tekniklerini geçersiniz.

Sandığınızdan daha kolay olan sabun üretiminde satış ve pazarlama önemli bir husus tabii. Ürettiğiniz sabun ne kadar güzel koksa bile şık bir sunuma, pakete sahip olmalı. Bu nedenle grafik tasarım ve sosyal medya pazarlama alanında uzman yardımı almanız çok iyi olur.

(Peşinen belirtelim: Evde bir şeyler üretip satmaya niyetleniyorsanız mutlaka ama mutlaka bir Instagram hesabı açın. Ürünlerinizin görsellerini bu hesapta paylaşın. Ürünlerinize ilgi gösterebileceğini düşündüğünüz kişileri takip edin. Instagram hem pazarlama hem de satış anlamında sizin çok önemli, belki de en önemli aracınız olacaktır.)

 

2. Baskı Tişört

Tişört, bez çanta, şapka, bardak, laptop kılıfı gibi ürünlerin üzerine baskı yaparak bu ürünleri daha ilgi çekici ve cazip kılabilirsiniz.

Burada aslında sıfırdan bir şey üretmezsiniz. Üretilmiş bir objeye kendi yaratıcılığınızı katarsınız.

Burada dikkat etmeniz birkaç husus var. Baskı makineleri pahalı makinelerdir ve çoğu zaman 30.000 euro gibi uçuk rakamlara satılır.

Siz de evinizde bu tür pahalı makinelere muhtemelen sahip olamayacağınız için şöyle yapabilirsiniz:

Baskı işi yapan firmalarla görüşün. Belli bir sayının üstünde baskı yaptıracağınız zaman maliyetiniz oldukça düşer. Diyelim ki lise son sınıf öğrencilerini hedef alarak üniversite sınavına yönelik görsellerin ve esprilerin olduğu bir tişört serisi üreteceksiniz. Bu tişörtten örneğin 1000 tane bastırdığınız zaman birim maliyet oldukça uygun olacaktır sizin için.

Yani 30 liradan satmayı düşündüğünüz bu ÖSS konseptli tişörtün birim maliyeti kaba bir hesapla 14 lira olacaktır. Geri kalan 16 lira ise sizin kazancınızı oluşturur.

Önemli olan hedef müşterisi iyi belirlemek, baskısını yapacağınız görselin kaliteli olmasını sağlamak ve ürünü pazarlamak için belli bir stratejiye sahip olmaktır.

Mutlaka okuyun: Evde Organik Sabun İşi

 

3. Mum

Sırf ABD’de 2.3 milyar dolarlık bir mum piyasası bulunuyor. Dini bayramlar, doğum günleri, egzotik mumlar, kokulu mumlar, sevgililer günü mumları derken envai çeşit mum bulunuyor. Tabii aynı şeyler bizim ülkemiz için de geçerli.

Tıpkı sabun üretimi gibi mum üretimi konusunda da internette sayısız kaynak bulunuyor. Yani sabah 10’da internette mum yapımı ile ilgili videoları izlemeye başlasanız saat 12’de mum üretmeye hazır hale gelirsiniz.

Üreteceğiniz mumların konseptini belirlemek, hedef müşteri kitlenizi tespit etmek, hangi sosyal mecraları kullanarak satış yapacağınıza karar vermek gibi konular mum üretimi için daha önemlidir diyebiliriz.

Burada da mumların sunumu, görselleri önem taşır. İnsanlar ürettiğiniz mumların şık durduğuna ikna olduklarında sizden alışveriş yapmaya hazır olurlar. Bunun için de iyi bir Instagram sayfası şarttır.

 

4. Pasta – Börek

Kek, börek, pasta, çikolata, yaprak sarması, reçel… Bunların hepsini evde üretip satabilirsiniz.

Bu işte başarılı olmak için birkaç hususa dikkat etmeniz gerekir:

Öncelikle yaptığınız böreğin, kekin, reçelin hakikaten lezzetli ve organik olması gerekiyor. İnsanlar içinde onlarca katkı maddesi olan reçelden kaçtıkları için ev hanımlarının ürettiği reçellere ilgi gösterir. Bu nedenle ürettiğiniz reçelin, böreğin, baklavanın lezzetli ve taze olması büyük önem taşır.

Tabii bir de işin müşteri bulma ve satış kısmı var.

Müşteri bulmak için sosyal medya hesaplarınızdan bu işe girdiğinizi duyurabilir, arkadaşlarınıza bu işi anlatıp size müşteri paslamalarını isteyebilirsiniz. Bu işi yaptığınıza dair Instagram hesabı açmanız gerektiğine değinmiyoruz bile artık.

Yine yaşadığınız semtteki otobüs duraklarına ve direklere ilanlar yapıştırabilirsiniz.

Eğer iyi bir müşteri kitlesi edinir ve gerçekten de güzel şeyler üretirseniz yetişemeyeceğiniz kadar çok sipariş alırsınız.

 

5. Sakal Yağı

Sakal yağı gittikçe yaygınlık kazanan trend bir ürün. Özellikle sakal ve bıyık bırakan erkek sayısındaki artış göz önüne alındığında bu işin uzun vade geçerli olacağını söyleyebiliriz. (Sokağa çıkın ve gördüğünüz 10 erkekten kaçının sakallı olduğuna bakın. Evet, sakal bırakmak erkekler arasında çok moda son yıllarda.)

E tabii, sakal bırakmak moda olunca sakal bakımı ve görünümü için çeşitli ürünlere ihtiyaç var. Bu noktada sakal yağı, sakalın iyi beslenmesini ve güzel görünmesini sağlar.

İnternet üzerinde birbirinden farklı ve faydalı sakal yağı tarifleri bulunuyor.

Siz de bir marka haline gelip sakal yağı üretip satabilirsiniz. Şişeleme, logo, paket tasarımı gibi konularda özenli davrandığınız ve iyi bir pazarlama stratejisine sahip olduğunuz sürece bu niş iş fikrinden kazanç elde edebilirsiniz.

 

6. Vücut Losyonu

Başarısını kanıtlayan bir diğer popüler ürün de vücut losyonu. Uzunca bir süredir hem cildi besleyici hem de rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu anlaşılan vücut losyonu hem kadınlar hem de erkekler tarafından ilgi gören bir ürün.

Cilde bakım yaparken aynı zaman güzel kokusuyla parfüm işlevi de gören vücut losyonunu evde üretmek için online kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Farklı cilt türlerine göre farklı losyon tarifleri bulabilirsiniz.

İnsanlar böyle bir ürünü içinde ne idüğü belirsiz katkı maddeleri olmadığı için ev yapımı organik üreticilerden almayı daha çok tercih edecektir. Bu da sizin rekabet avantajınızdır. O nedenle organik ve %100 doğal malzemeler kullanmaya ve pazarlama kampanyanızda bu hususa vurgu yapmaya özen gösterin.

 

7. Mendil

Giyinmeyi seven ve giyimine özen gösteren erkeklerin son yıllarda en çok önem verdiği aksesuarlardan biri takım elbise mendili.

Sıradan bir takım elbiseye iliştirilen renkli bir mendil, kişinin tarzına büyük bir katkı sağladığı için erkekler arasında cep mendili kullanımı da yaygınlaşmış durumda. Farklı desen, kumaş ve renk seçeneklerine sahip mendiller üreterek satışa sunabilirsiniz.

Bu iş için büyük bir yatırım da gerekmez üstelik. Büyük kumaş mağazalarına gidip farklı kumaşlardan parçalar almak ve bu kumaş parçalarını mendil olacak ebatlarda kesip dikiş yapmak yeterlidir. Yani başlangıç düzeyinde dikiş bilmeniz bile yeterlidir.

Bu iş için iyi bir sosyal medya pazarlama stratejisi geliştirmek gerektiğini de ekleyelim. Satamadıktan sonra dünyanın en güzel mendilini üretmenin bir faydası yoktur.

 

8. Rozet – Broş

“Enamel pin” olarak da bilinen bu ürüne kısaca rozet ya da broş diyebiliriz. Gençlerin sırt çantalarında ya da montlarının yakalarında görmüşsünüzdür. Dudak şeklinde rozet, muz şeklinde rozet vs.

Özellikle gençler arasında popüler olan bu minik aksesuar, kişinin hayata bakış açısını yansıtabilen keyifli bir obje.

Ancak bu iş söz gelimi mendil üretmek kadar kolay değil. Emayeyi belli kalıplarda kesmek ve renklendirmek için özel aletlere ihtiyacınız olacak. Bu bakımdan aklınızda bu tür bir nesne üretme fikri olsun, araştırma ve malzeme için gerekenlere siz bilahare ayrıntılı olarak bakın.

 

9. Örgü

Eğer örgü beceriniz varsa envai çeşit şey üretip satabilirsiniz.

Atkı, bere, çorap, paspas, çocuk oyuncağı, battaniye, yastık kılıfı ve daha onlarca şey.

Örgü üzerine bir şey yapmak istiyorsanız “ortaya karışık” bir anlayış yerine daha spesifik bir ürüne yönelmeniz de daha iyi olur.

Örneğin son birkaç yıldır amigurumi adında örgü bebekler çok revaçta. Pamuk iplikten yapılan ve inanılmaz derecede farklılık gösteren bu ürünler, çocuk oyuncağı olarak kullanılıyor. Anneler, çocuklarına plastik bir oyuncak almak yerine pamuk iplikten örülmüş bu amigurumileri daha çok tercih ediyor.

Mesela Ören Bayan İko adındaki bir kadın, doğumdan sonra aldığı izin sürecinde pek çok amigurumi oyuncak üretmiş durumda.

Siz de bu şekilde amigurumi üretip satabilirsiniz. Ürünlerinizi sergilemek için mutlaka bir Instagram hesabı açmanızı da tavsiye ediyoruz.

Mutlaka okuyun: Örgü Örerek Para Kazanmak

 

10. Teraryum

Teraryum son yıllarda ev dekorasyonu için popüler olan bir ürün.

Temel olarak bir cam fanusun ya da kavanozun içine minik bir ekosistem kuruyorsunuz.

Örneğin cam fanusun içine bir odun parçası koyuyor ve bu odunun kenarlarına yosun ve benzeri bitkiler yerleştiriyor ve minik çakıllarla süslüyorsunuz.

Gerçekten minik bir dünya yaratmak için keyifli bir iş fikri olan teraryum örneklerine özellikle Instagram ve Pinterest’ten bakabilir, Youtube’daki sayısız “Nasıl yapılır?” videosunu izleyerek bu işe girip girmeme konusunda fikir edinebilirsiniz.

 

11. Deri Ürünleri

Pek çok insanın tutkusudur deri ürünleri. Hakiki deriden yapılmış güzel tasarımlı ve düzgün dikişli bir cüzdan, kemer, el çantası, çakmak kılıfı, tütün kılıfı için ciddi bir müşteri kitlesi olduğunu peşinen söyleyelim.

Deri ürünleri üretimi için öncelikle deriden anlamak, kalıp çıkarmak ve kesmek, iğne-iplik-makas ve tutkal ile dost olmak gerekir.

Elbette deri ustası olmak zor bir şeydir ancak defaatle yinelediğimiz gibi Youtube bugün dünyanın en büyük kütüphanesi, en büyük atölyesi, en büyük dershanesi konumunda. “Leather waller making” yazdığınız zaman yüzlerce deri cüzdan yapımı ile ilgili videoyla karşılaşırsınız.

Bu bağlamda evinizin bir köşesini deri atölyesi haline getirip el becerinizle şık deri ürünleri üretebilirsiniz.

El yapımı deri ürünlerinde kişiye özgü damgalar, etiketler ve tokalar kullanabileceğiniz için daha avantajlı durumdasınızdır. Yani bir insan cüzdanına isim ve soyisminin baş harfini damgalatmak ister ancak ne Lacoste’da ne Polo Garage’da ne de Tommy Hilfiger’de satılan cüzdanlarda böyle bir opsiyon vardır.

Dolayısıyla el yapımı deri ürünleri üretiminde kişiselleştirilebilme unsurundan istifade etmeniz çok iyi olabilir.

Yazımızın bundan sonraki kısmındaki iş fikirlerini biraz daha seri bir şekilde anlatacağız. Zaten bu fikirleri görünce “Aaaaa evet” diyeceksiniz. Tahayyül etmesi o kadar kolay şeyleri yani.

 

12. Saksı Kılıfı

Evet, saksıların etrafına çeşitli desenlere sahip kumaşlarla kılıf hazırlayabilirsiniz.

Kullanacağınız kumaşın türü, rengi ve deseni konusu ise hayal dünyanıza ve yaratıcılığınıza kalmış.

 

13. Halat Kase

Bildiğimiz urganı dolaya dolaya bir kase haline getirebilirsiniz. Tabii farklı renklerdeki halatlardan ya da tırmanış iplerinden de yararlanabilirsiniz. Youtube’a “rope bowl diy” yazdığınız an karşınıza bir sürü örnek çıkacak.

 

14. Ojeli Seramik

Evet, kulağa biraz garip geliyor ama aslında çok basit.

Bir leğenin içine su koyun, sonra da kullanım tarihi geçmiş ojeyi suyun üstüne boşaltın. Oje ve suyu iyice karıştırın. Sonra elinizdeki porselen ya da seramik bir ürünü, mesela salata tabağının dış yüzeyini bu karışıma daldırın.

Bir süre bekledikten sonra salata tabağınızın çok güzel bir deseni olacak.

Hemen yukarıda bu konuyla ilgili bir “nasıl yapılır” videosu paylaştık. İzleyip nasıl keyifli bir iş olduğunu bizzat görebilirsiniz.

 

15. Bardak Altlığı

Cam, ahşap, seramik gibi farklı materyaller birbirinden yaratıcı bardak altlıkları üretip satabilirsiniz.

 

16. Işıklı Kavanoz

Led gibi ışık saçan malzemeleri, kavanoz, içki şişesi gibi cam nesnelerin içine yerleştirerek tarz masa lambaları ve aydınlatma araçları üretebilirsiniz. Bu konuda birbirinden yaratıcı örneklerden ilham alabilirsiniz de.

 

17. Güneş Gözlüğü Kılıfı – Kutusu

Farklı malzemeler kullanarak (plastik kutu, bez vb.) gözlük taşıma kılıfı veya kutusu tasarlayabilirsiniz.

Bu kadar basit bir nesneyi özel kılacak şey ise sizin kutu ya da kılıf üzerine yapacağınız tasarımdır. Yani burada saydığımız maddelerin temel olayı işin içine sizin vizyonunuzun ve el emeğinizin girmesidir.

 

18. Palet İşaret Tabelası

Atıl durumdaki kerestelerden ya da yük taşımak için kullanılan paletlerden yararlanarak bu nesneleri işlevsel bir hale getirebilirsiniz.

Bulunduğu ortama vintage bir hava katan bu kerestelerden çeşitli işaret tabelaları hazırlamanız mümkün.

Örneğin Erkek WC, Kadın WC, Sigara İçilmez gibi popüler tabela yazılarını kerestelerin üzerine sprey boyayla uygulayabilirsiniz.

 

19. Salata Tahtası

Salata tahtasının üzerine ısı kalemiyle çeşitli şekiller vererek basit bir nesne olan bu tahtaya kişilik kazandırabilirsiniz.

Örneğin salata tahtasının üzerine çeşitli bitki yapraklarını çizerseniz bu tahtanın bir tarzı ve kişiliği olur. Gayet basit ve keyifli bir detay, ayrca iyi bir iş fikri tabii.

 

20. Kumaş-Seramik Tablo

Farklı ve güzel kumaşları belli ebatlarda kesip çerçevelendirirseniz bu kumaş duvara asılmaya değer bir sanat eserine dönüşür.

Bu bağlamda çarşı pazar gezerek kolay bulunmayacak ve çerçevelendiğinde duvarda güzel gözükecek kumaşlardan satın alıp bunları çerçeve içine koyabilirsiniz. Özellikle 3-4 farklı çerçeve halinde bir set hazırlarsanız müşterilerin zihninde daha iyi algı bırakırsınız.

Benzer şekilde şahane tasarıma sahip seramikleri de yine tablo haline getirip duvara asan pek çok kişi var. Siz de bu iş için kumaş ve seramik avına çıkabilir, sonra da bulduğunuz şık çerçevelerin içine koyabilirsiniz.

 

21. Hamak

Hamak gördüğünde tereddüt etmeksizin içine yatan bir milletiz. Hamağı severiz yani ancak nedense evimizde değil de piknik alanlarında hamak kullanırız.

Ancak hamağı eve taşımak, hamağa evdeki bir koltuk vazifesi atfetmek de mümkündür.

Gereken malzemeler ise yapacağınız hamağa göre değişmekle birlikte halat, sağlam bir bez ve oturulacak yere bir minderden ibarettir.

 

22. Defter

Defter üretmek son derece kolay bir iştir. Gerek zımba ile, gerek spiral ile ve gerekse dikiş ile son derece kolay bir biçimde defter üretebilirsiniz.

Bunun için farklı kağıt türlerini inceleyebilir, defterin kapağına özgün tasarımlar düşünebilirsiniz.

Satacağınız defter el yapımı olacağı için müşterilerin daha ilgisini çekecektir.

 

23. Ayna

Evet, ayna ama size direkt ayna üretin demiyoruz. Times dergisinin “YILIN İNSANI” gibi meşhur bir kapağı vardır.

Times dergisinin kullandığı font ve tasarımı sticker haline getirip aynanın üzerine yapıştırabilirsiniz.

Ya da aynanın üzerine Instagram’da paylaşmalık sözler yazabilirsiniz. Bu yazıları sticker halinde yapmanız de son derece kolay.

“Bugün şahane görünüyorsun” etiketi olan bir aynaya baktığınızı düşünsenize. Sizi ne kadar da mutlu hissettirir.

 

Evde Üretim Yapıp Satmanın Nasıl Bir Geleceği Var?

Evde bir şeyler üretip satmanın dezavantajlı olduğu konulardan biri işin sürekli size bağlı olmasıdır.

Yani grip olup bir ay boyunca yatak döşek yattığınız zaman üretim yapamazsınız ve dolayısıyla kazanç elde edemezsiniz.

Ayrıca tek başınıza çalıştığınız için işi büyütmeniz çok kolay olmaz.

Ancak sürecin nasıl gelişeceğini başlamadan bilemezsiniz. Dolayısıyla bu konuları şu an, yani fikir araştırma sürecinde fazla düşünmeyin ama aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Eğer kendinize bir marka kurar ve siparişlere yetişemezseniz (ki umarız öyle olur), böyle bir durumda üretimi başka kişilere ya da bir şirkete havale edebilirsiniz.

Yani diyelim ki sabun üretiyorsunuz. Kendinize ait bir marka kurdunuz. Ancak tek başınıza gelen taleplere yetişemiyorsunuz. Böyle bir durumda başka insanları işe alarak üretim yapabilirsiniz. Böyle olunca o kişilere de ödeme yapmanız gerekir. Ya da yaptığınız işi otomasyona ve fabrikasyona tabi tutarak bir atölyede ya da fabrikada ürettirebilirsiniz ancak dediğimiz gibi, şu an için bu ihtimallere uzaksınız.

Önce siz ürün kalitesine ve markalaşmaya bakın. Eğer belli bir kaliteye ulaşır ve siparişler sizi tatmin etmeye başlarsa aynı kaliteyi korumak adına farklı üreticilere kriterlerinizi belirterek süreci yönetebilirsiniz.

Bu bağlamda önce işe koyulmanızı ve kendi başınıza bir ivme kazanmanızı tavsiye ediyoruz. Zamanı gelince üretim, dağıtım gibi konularda belli bir strateji geliştirebilirsiniz.

 

Sonuç

Umarız bu yazıda ele aldığımız ürün fikirlerinden size en uygun olanı seçip üretime geçebilirsiniz.

Burada saydığımız iş fikirlerini gerçekleştiren ve bu iş için onlarca (yüzlerce) personel çalıştıran pek çok firma var. Ancak bizim niyetimiz aile bütçesine katkı sağlayabilmeniz adına bu tür ürünleri evde yapıp satabilmenize yönelik bilgiler vermekti.

Umuyoruz bu iş fikirlerinden aldığınız ilhamla evde üretip sattığınız ürünlerden güzel paralar kazanırsınız.

Son bir hatırlatma ile yazımızı bitirelim: Instagram, Youtube ve Instagram evde yapmaya uygun birçok iş fikri sunar size. Sosyal medyayı hem satış hem pazarlama hem müşteri ilişkileri hem de araştırma maksatlı kullanmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Evden para kazanmak isteyen herkes için evden iş imkanlarını ve en kazançlı ek iş fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz. Sevgi ve para ile kalın.

Evde Çevirmenlik Yapacak Arkadaşlar Arıyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir