Evde Dekoratif Yastık İşi

Dikiş dikebilen becerikli bir insansanız ve dekorasyona meraklıysanız, dekoratif yastıklar yapıp satmak sizin için karlı bir iş imkanı olabilir. Güzel yastıklar yaparak envanterinizi oluşturabilir veya talebe bağlı olarak geleneksel hizmetler sunabilirsiniz. Bununla birlikte yastıklarınızı satmak için bir yere de ihtiyacınız olacak. İşte sizin için hazırladığımız bu dekoratif ev aksesuarlarını nasıl satacağınızla ilgili birkaç fikir.

 

Evde dekoratif yastık işine nasıl başlanır?

1- Sınırlarınızı iyi bilin. Bir kumaş parçası kesmeden önce yerinize oturun ve bir iş planı hazırlayın. Bunu hobi olarak mı, yarı zamanlı bir ek iş olarak mı yoksa tam zamanlı küçük bir işletme olarak mı yapmak istiyorsunuz? Bütçeniz nedir? Envanterinizi hazırlarken ne kadar zaman harcıyorsunuz? Bir tasarım mı yoksa farklı tarzlarda tasarımlara, büyüklüklere ve fiyat aralıklarına mı odaklanacaksınız? Başkasından yardım alacak mısınız yoksa tamamen kendi başınıza mı hareket edeceksiniz? Bunlar ürünlerinizi nerede ve nasıl satacağınıza karar vermeden önce yanıtlamanız gereken sorulardan birkaç tanesidir.

2- Piyasayı araştırın ve potansiyel müşterilerinizi belirleyin. Dekorasyon dergilerini okuyun, internetten güncel dekorasyon trendlerini araştırın ve en çok satılan kumaşları öğrenin. Üreteceğiniz yastıkların tarzına ve büyüklüklerine karar verin.

3- Yastıklarınızı ne kadara satacağınıza karar vermek için fiyatları ve üretim maliyetlerini araştırın. Malzeme maliyetlerini, malzemeleri alma süresini, işçilik maliyetlerini, ambalajlama, nakliye, reklam ve verdiğiniz emeğe karşılık kar edebileceğiniz satış fiyatlarını belirleyin.

4- Yastıklarınızı nerede satmak istediğinize karar verin. Tamamen online olarak mı satmak istiyorsunuz yoksa el işi sergilerine, ev ve bahçe şovlarına katılarak mı satmak istiyorsunuz? Ayrıca yastıklarınızı perakende mağazalara ve butik sahiplerine de satabilirsiniz. Hepsini aynı anda yapmak zorunda değilsiniz ancak planınız olmadan yönünüzü belirleyemezsiniz ve amacınızı kaybedersiniz.

5- Dekoratif yastıklarınızı satmaya başlamak için online bir pazar seçin. Sahibinden, eBay, gittigidiyor ve diğer e-ticaret siteleri size kendi online mağazanızı açma, envanterinizi yönetme, listelerinizi oluşturma ve işinize başlama fırsatı sunar.  Ayrıca başlangıçta kendi internet sitenizi açma sıkıntısından da kurtulursunuz. Bununla birlikte eğer isterseniz kendi internet sitenizi açabilir, online görünürlükle ilgili bütün kontrolü elinizde tutabilirsiniz. Bu seçeneği tercih ettiğinizde illa ki internet sitesi kurmayla ilgili deneyiminizin olması gerekmez. İnternet sitenizi kurması için bir web tasarımcı ile birlikte çalışabilirsiniz.

6- Dekoratif yastıklarınızı el işi sergilerinde, bitpazarlarında veya festivaller ve kermesler gibi diğer etkinliklerde satın. Stant kiralamak için belli bir ücret ödemeniz gerekir. Masalarınızı ve teşhir malzemelerinizi düzenlemeli ve satışlardan sonra ürünleri paketlemelisiniz. Sadece nakit ödemeleri mi kabul edeceksiniz yoksa kredi kartı ile yapılan ödemeleri de kabul edecek misiniz karar verin.

7- Çevrenizdeki perakendecilere ve butiklere yastıklarınızı pazarlayın. Çevrenizdeki iç mimarlar ve mobilya mağazaları ile temas kurun.  Profesyonel bir görüntü çizmeli ve dağıtmak için kartvizitler bastırmalısınız. Herhangi biriyle temas kurmadan önce satış konuşması hazırlayın. Bu sayede konuşurken zorlanmaz ve dikkatsiz bir görüntü sergilemezsiniz.

8- Yastıklarınızı online olarak, kendi bölgenizde ve çevre yerlerde pazarlayın. Gazetelere reklam verin, izin almak koşuluyla yerel işletmelere hazırladığınız el ilanlarınızı dağıtın ve işlerinizden bahsedeceğiniz, örnekleri sergileyeceğiniz ve potansiyel müşterilerle iletişim kurabileceğiniz bir blog açın.

 

İpuçları ve Uyarılar

Geleneksel yastıklardan yapacaksanız fabrika mağazalarına iletişim bilgilerinizi bırakın. Bu mağazalar size bu konuda yardım sunabilir.

Evden başladığınız işlerinizin bir gecede başarılı olmasını beklemeyin. Evde iş imkanlarının sağlam ve karlı birer girişim olmaları genellikle zaman almaktadır.

Evde ne yapıp satabilirim diyenler için evde iş imkanlarını ve evden yapılacak ek işleri keşfetmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir