İnternetten Para Kazanmanın 10 Yaratıcı Yolu

On yıl önce sokaktan geçen ortalama bir insanın internetten milyonlar kazanabileceğini söyleselerdi kahkahalarla gülerdik. Gerçi bugün sayısız internet milyoneri harika fikirleri edebe aykırı hale getirip kar elde etse de canını dişine takıp becerilerini doğru şekilde kullananlar insanlarda vardır.

Tabii ki kendinize ait özel bir ada alacak kadar çok kazanmayabilirsiniz ancak yeteneklerinizi kullanarak rahat bir yaşam sürmenizi de hiçbir şey engelleyemez. Medya başarılı internet hikayelerini sadece şansa bağlasa da on binlerce insan sadece internet üzerinden para kazanarak yaşamlarını sürdürmektedir. İşte sizin için hazırladığımız internetten para kazanma yolları. Tüm bu işleri birer ek iş olarak da yürütmeniz mümkün.

 

İNTERNET ÜZERİNDEN NASIL PARA KAZANILIR?

1-Stok fotoğraf satın

İnternet sayesinde stok fotoğraflara olan talepte patlama yaşanmıştır. Online medyanın büyümesiyle medya ve satış noktalarının sayısı da çarpıcı şekilde artmıştır. Aynı zamanda yüksek kaliteli stok fotoğraflara karşı da muazzam bir ihtiyaç vardır.

Yuri Arcurs insanların stok fotoğraf ihtiyacını karşılayan biri. Dünyada en fazla satış yapan stok fotoğrafçısı ve her 8 saniyede bir imaj satıyor (bir sene de 4 milyon fotoğraf satması anlamına geliyor). Arcurs bu işten her sene milyonlarca dolar kazanıyor. Dünyada bir sürü iyi fotoğrafçı vardır ve bu işe girmedeki tek engel fotoğraf makinesi sahibi olmamaktır. Arcurs yüksek kaliteli ve imgesel imajlarıyla itibar kazanmayı başarmıştır.

Profesyonel fotoğrafçıysanız veya sadece hobi olarak fotoğraf çekiyorsanız internet üzerinden stok fotoğraf satabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

 

2-Tweet atarak para kazanma

Firmaların reklam mesajlarını takipçilerinizle paylaşarak para kazanabilirsiniz. Her tweet için almak istediğiniz ücreti belirliyorsunuz, kategori ve anahtar kelimeler seçiyorsunuz. Daha sonra reklam verenlerin sizinle temas kurmasını bekliyor, verdiğiniz teklifi kabul ederlerse attığınız her tweet başına para kazanıyorsunuz. İnternetten Tweetad.net gibi siteleri araştırarak konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bütün bu süreç boyunca hesap üzerindeki kontrol hesap sahibindedir. Hesap sahibi tweetlerin anlatım biçimini kendi seçebilir veya beğenmediği tweetleri reddedebilir.

 

3-Blogdan reklam geliri elde etme

Sadık takipçileri olan bir blogunuz varsa takipçi avantajınızı kullanarak kolayca nakit para kazanabilirsiniz. Google AdSense gibi reklam ağları sayfanıza reklam vermelerine karşılık size ciddi ödemeler yaparlar ve okuyucuların her tıklamasına karşılık ödeme alırsınız. Aşırıya kaçabilir ve her pikseli doldurabilirsiniz. Reklamları güzelce yerleştirirseniz sitenizden rahatça gelir elde edebilirsiniz.

Günümüzün en başarılı blog yazarlarından biri olan Kanadalı John Chow reklam satışlarından ve diğer akışlarından ayda 40.000 $ kazanmaktadır. Ne gariptir ki kendi blogunda da para kazanmanın yollarını anlatmaktadır.

 

4-Şirketlerin ürünlerini satma

Satış konusunda uzmanlığınız varsa firmaların ürünlerini satmayı deneyebilirsiniz. İnsanların çoğu diyet hapları ve penis büyütme ürünleri gibi rahatsız edici ürünler satsa da siz vicdanınızı rahat tutmak için Amazon gibi sitelerin “affliate” ( satış ortaklığı ) programlarına katılarak bu siteler üzerinden para kazanabilirsiniz. “Affiliate” ticaret dünyasındaki en eski uygulama yöntemlerinden birisidir. Affiliate pazarlamada reklam veren, ürünlerini ya da servisini internet ortamında pazarlamaları karşılığı affiliate’lere satış başına önceden belirlenen bir komisyon öder. Affiliate’ler ( satış ortakları )reklam verenin kampanyalarını birçok farklı kanaldan pazarlarlar. Bu kanallar, kendi sitelerine reklam banner’ları koymaktan, sosyal medyada direk affiliate linklerini paylaşmaya kadar çeşitli şekillerde olabilir. eBay’de bu sistemi uygulayabileceğiniz e-ticaret sitelerinden biridir ve en iyi satış ortakları ayda 1.3 milyon kazanmaktadır.

 

5-E-kitap yazın

Son yıllarda internet üzerinden yapılan kişisel yayıncılık ciddi bir patlama yaşamaktadır ve ayrıca kendi internet siteniz üzerinden de kitabı tanıtmanıza gerek yoktur. Amazon, Barnes & Noble ve Kobo her satışta %70 komisyon alabileceğiniz ve kişisel yayıncılık yapabileceğiniz internet sayfalarından sadece birkaç tanesidir.

Geçen sene Amazon üzerindeki e-kitap sayısı 8 milyona ulaşmıştır. Amazon’un belirttiğine göre polisiye ve mistik olanlar daha fazla satılmaktadır. Bu nedenle sizde bu türlerde yayıncılık yapabilirseniz satış şansınız artar.

26 yaşındaki kişisel yayın yazarı Amanda Hocking e-kitap satışlarından bir yılda 2 milyondan fazla kazanmıştır. Amanda’nın hikayelerinde vampirler, troller ve zombiler vardır ve kitaplarını 2.99$ dan satmaktadır.

 

6-Sanal asistan olun

Küçük işletme sahiplerinin hepsi küçük işlerle uğraşması için tam zamanlı bir asistan almak ister ancak çoğunun buna ayıracak bütçesi yoktur. İyi ki internet var! Artık iş sahipleri müşterilerle ilgilenmesi için part time çalışacak asistanları işe alabiliyor ve tam zamanlı personellere verilen ücretin altında asistan bulabiliyor.

Sanal asistanlık evden çalışanların uygun bir gelir elde edebilmesi için harika bir fırsattır. Sanal asistanlar müşterilerle etkileşimde bulunarak, seyahat biletlerinin rezervasyonlarını yaparak ve küçük işletmelerin günlük ihtiyaçlarıyla ilgilenerek para kazanırlar.

 

7-Yeteneklerinizi kiralayın

Her insanın pazar değeri taşıyacak en az bir tane yeteneği vardır. Bu yetenekleriniz sayesinde birçok ek iş yapmanız mümkün.

İnternet üzerindeki belli siteler yazar, kodlayıcı, tasarımcı ve tercüman olan insanları freelance olarak işe alırlar. Freelance internet siteleri sayesinde boş zamanlarınızda gelirinizi arttırabilirsiniz. Yeterli motivasyon ve sıkı çalışmayla rahat bir şekilde güzel ek gelir elde edebilirsiniz.

 

8-Gittigidiyor üzerinden satış yapın

Gittigidiyor’ da istemediğiniz eşyalarınızı ufak bir para harcayarak satışa çıkarabilirsiniz. Ancak unutmayın bu site sadece eski Star Wars aksiyon figürlerinin satıldığı bir yer değildir. Aslında gittigidiyor akıllı tüccarların kazanç elde etmek için alım satım yaptığı bir pazaryeridir. İşin güzel tarafı insanların almaktan hoşlanacakları ürünler yapıyorsanız kendi sanal mağazanızı açabilir ve tüm dünyadaki müşterilere ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu tarz sitelerde ürün satmak son zamanların en popüler ek işlerinden biri.

Başarılı bir mağaza Gittigidiyor’da şu zamana kadar 8 milyonluk satış yapmıştır.

 

9-Mobil uygulama deneyicisi olun

Zamanı olan, İphone uygulamalarını denemeyi arzu eden ve programlardaki hataları keşfeden insanlar bu çabalarına karşılık ödüllendirici ödemeler alıyor. uTest buna benzer uygulamalardan biri. Bu tür hesaplara kayıt olan bireyler bir süre sonra yaptıkları testlere bağlı olarak itibar kazanırlar.

İtibarınızın artması demek daha karlı test fırsatlarını yakalamanız anlamına gelir.

 

10-Tişört tasarlayın

Sanatsal yönünüz varsa kendi tişörtlerinizi tasarlayabilirsiniz. İnternet üzerindeki bazı sitelere kendi tişört tasarımlarınızı yükleyebilir ve bu sitelerdeki kişisel online mağazanızda tişörtlerinizi satabilirsiniz.

Ayrıca threadless.com veya www.tish-o.com.tr gibi siteler bu iş için güzel birer örnektirler.

Tasarımlarınız dikkat çekerse ciddi ek gelirler elde edebilirsiniz.

 

SONUÇ

Gördüğünüz üzere internet üzerinden para kazanmak için özellikle bilgisayarlar konusunda becerikli olmanıza gerek yok. Kendi internet sitenizi nasıl kuracağınızı bilmek zorunda değilsiniz ve başarılı olmak için milyonlar yatırmak zorunda değilsiniz. Sanatsal becerileriniz, yaratıcılığınız veya işletme bilginiz varsa bunları kazanca dönüştürebilirsiniz.

Özetleyecek olursak internet dünyası tıpkı gerçek dünya gibidir. Yararlanabileceğiniz benzer birçok iş fırsatı vardır. Sadece çevrenizdeki müşterilere değil aynı zamanda muhteşem fikirlerinizle dünya çapındaki müşterilere ulaşabileceksiniz.

Öyleyse neden bugünden başlamıyorsunuz?

İnternet odaklı yaratıcı ek iş fikirlerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir