Evden Çalışmak Zorunda Olanlara Önemli 10 Tavsiye

Koronavirüs salgını maalesef ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın her yerini derinden etkiliyor. Pek çok şirket çalışanlarına evden çalışma izni veriyor. Diğer bir ifadeyle “home office” olgusu koronavirüs nedeniyle oldukça yaygınlık kazanmış durumda.

Başta internet teknolojisi olmak üzere birçok yeni teknoloji evden çalışmayı uygun hale getirdi. Yani internet ve bilgisayar sahibi olan pek çok insan ofiste yaptığı işi evinden de büyük oranda aynı şekilde yapabiliyor. Online toplantılar, uzaktan konferanslar ve uzaktan eğitim gibi şeylerin koronavirüs salgını bittikten sonra da hayatımızda kalıcı olacağını şimdiden öngörebiliriz.

Biz de bu yazımızda evden çalışmak zorunda kişilerin yaşamını ve performansını iyileştirecek bazı önemli tavsiyeler sunuyoruz.

 

1. Ayakta Çalışmaya Uygun Masa Edinin

Gün boyu sandalyede oturmak bedeninizi olumsuz etkileyebilir. Fakat ayaktan da çalışmaya imkan tanıyan  masalar gittikçe yaygınlık kazanıyor. Sürekli oturarak çalışmak yerine arada ayağa kalkıp yine bilgisayar üzerinden çalışmanız sırt ve bel ağrılarınızı gözle görülür şekilde azaltacaktır.

 

2. Telefon Görüşmelerini Yürüyerek Yapın

Evde çalışırken telefon görüşmesi yapacağınız zaman masa başında oturmak zorunda değilsiniz. Evin içinde yürüyerek de telefonla konuşabilir ve kaslarınızı çalıştırabilir, vücudunuzdaki kan akışını hızlandırabilirsiniz.

 

3. Önceden Yemek Hazırlayın

Evde çalışırken “Yiyecek hiçbir şey yok ya.” düşüncesiyle abur cubura ve fast food sipariş etmeye yönelebilirsiniz. Ancak önceden yemek hazırlamanız bu noktada çok iyi olur. Yani pazar günü öğleden sonrasını size 3-4 gün yetecek kadar yemek hazırlamaya ayırırsanız hafta içi “Ne yesem?” düşüncesi zihninizi daraltmaz. Böylece çalışmalarınız daha verimli geçer.

 

4. Sonuç Odaklı Düşünün

Evde çalışırken masa başına saat tam 9’d oturmanız ve akşam 5’te işi bırakmanız gerekmez. Evden çalışmanın güzel yanı da budur. İş yeri ortamındaki bazı katı kurallar ortadan kalkar. Şirketinizin sizden beklediği görevleri yaptığınız, hedeflerinizi tutturduğunuz sürece çalışma şekliniz ve çalışma saatleriniz pek de önemli değildir. Bu da 9-5 ya da çok çalışmakla değil, akıllı ve doğru bir biçimde çalışmakla olur.

 

5. Özel Hayatınızı Kısıtlamayın

Evde çalışırken çocuklarınız, eşiniz ya da ev arkadaşınızla etkileşime girmeniz son derece doğal. Yani evde çalışırken ev içinde olup bitenlere kayıtsız kalmanız gerekmiyor. Evde çalışmanın sağladığı bazı serbestilere karşı koymayın. Örneğin ofiste saat 3’te çalışıyor olmanız gerekirken evde saat 3’te çocuklarınıza yemek hazırlamak sizi rahatsız etmemeli. Özel hayatınız ve işiniz arasındaki katı kurallar, evde çalışırken bir miktar belirsiz hale gelebilir ve bu normaldir.

 

6. Teknolojiden Doğru Faydalanın

Evde çalışırken çalıştığınız kişilerle ve şirketinizle internet üzerinden iletişim kurarsınız. Bu nedenle teknolojik cihaz ve internet altyapısı bakımından donanımlı olmanız şart. Yani internetiniz görüntülü konuşma yapabilmek, veri transfer edebilmek için yeterince hızlı olmalı. Keza bilgisayarınız, telefonunuz ve tabletiniz de video konferans, proje yönetimi, ortak çalışma için gereken uygulama ve programlara sahip olmalı.

Mesela video konferans için Zoom, mesajlaşma için Slack, proje planlama ve sunum için Miro, Excel dosyaları ve diğer dosyalar için Google Suite ideal tercihler olacaktır.

 

7. Trafik Saatlerini Kendinize Ayırın

Her gün işe gitmek için 7:30’da kalkıyor, yarım saat hazırlanıyor ve en az 1 saat trafikte zaman geçiriyordunuz. Ancak evden çalışırken bu süre tamamen size kalır. Dolayısıyla bir iş gününe başlarken ve bu iş gününü sonlandırırken yolda, trafikte geçirdiğiniz zamanı sevdiğiniz bir şeye yönlendirin. Mesela çocuklarınızla daha çok vakit geçirin, sabahları sevdiğiniz bir diziyi izleyerek kahvaltı yapın, bilgisayar oyunu oynuyorsanız her gün ekstra bir saat daha oynayın. Yani ofistte çalışırken boşa giden zamanı kendi zevkinize göre değerlendirin.

 

8. İş Arkadaşlarınızla Eğlenmeyi Unutmayın

Ofiste veya sizin gibi evde çalışan iş arkadaşlarınızla günlük olarak haberleşmeniz ve hatta sürekli irtibat halinde olmanız gerekir. Ancak ofis ortamında nasıl her gün sohbet ediyor, şakalaşıyorsanız bunu evde çalışırken de yapabilmelisiniz. Bu hem evde yalnız çalışmanın neden olduğu yabancılaşmayı ortadan kaldırır hem de işinize daha iyi odaklanabilmeniz için kafanızı dağıtır.

 

9. Dikkat Dağıtan Şeyleri Ortadan Kaldırın

Gerek ofis ortamında gerek ev ortamında dikkatinizi dağıtabilecek pek çok şey vardır. Ev ortamında çocuklarınızın gürültü yapması, eşinizin sesli bir şekilde telefon görüşmesi yapması, salondan gelen televizyon sesi gibi şeyleri örnek verebiliriz. Ancak bu durumların evde çalışırken sizi rahatsız etmesini önlemeniz gerek. Bunun için evdekilerle anlaşma yapmalı ve çalıştığınız süre boyunca sizi rahatsız edebilecek davranışlarını ortadan kaldırmanız şarttır. Mesela ev ortamı gürültülü ise kulaklık takabilirsiniz. Ya da saat 9 ile 12 arasında çok acil bir durum olmaması halinde odanıza girilmesini engelleyebilirsiniz. Yine sosyal medya uygulamalarınızı çalışma saatlerinde bildirim gönderilmeyecek şekilde ayarlamanız da yararınıza olacaktır.

 

10. Evdekilerin Durumu Anlamasını Sağlayın

Evden çalışmak esneklik, özgürlük ve pek çok fırsat sağlar. Slack, Zoom, Basecamp gibi platformlar üzerinden iş arkadaşlarınızla iletişim kurabilir ve gün içinde yapmanız gerekenleri tıpkı ofisteymiş gibi yapabilirsiniz. Buna ek olarak trafik gibi devasa bir unsuru hayatınızdan çıkarıp kendinize daha çok zaman ayırmanız da mümkün. Bu süreç boyunca aynı çatı altında yaşadığınız kişilerin sizin çalışma tarzınıza saygı göstermelerini sağlamanız verimliliğiniz, performansınız ve iş tatmiminizi açısından oldukça mühim.

Ki home office ya da Türkçesiyle evden çalışmak, koronavirüs nedeniyle 2020’den itibaren çok daha yaygınlık kazanacak ve evden çalışma olgusu iş hayatında çok daha geniş yer bulacak. Bu yüzden koronavirüs karantinası döneminde evden çalışmanın sizin için uygun olup olmadığını denemeniz için iyi bir fırsat.

Umuyoruz, 2020 Koronavirüs salgını kısa sürede hayatımızdan çıkar; evde ya da ofiste çalışma konusunda çalışanlar olarak kendi hür kararımızı verebiliriz.

 

İlginizi çekebilir

Çinli Firmalar Korona Krizini Nasıl Başarıyla Yönetebildi?
Şirketinizi, Koronavirüs ve Benzeri Krizlerden Nasıl Koruyabilirsiniz?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir