Eviniz İçin En Uygun Bitkiyi Bulmanızı Sağlayan Uygulama

Yeni telefon uygulaması sayesinde, evinizi dizayn ederken size temiz hava ve huzurlu bir ortam sağlayacak bitkileri rahatlıkla seçebilirsiniz.

“Artırılmış Gerçeklik” teknolojisi kullanılarak müşterilere daha iyi hizmet sağlamak artık alışılmış bir yöntem. Şimdi ise bu teknoloji sayesinde yeni bir telefon uygulaması, insanlara evlerindeki hava kalitesini ve kendi sağlıklarını nasıl daha iyi hale getirecekleri konusunda yol gösteriyor. Yakın zamanda Avustralya merkezli bir firma Plant Life Balance (Bitki-Hayat Dengesi) isimli bir telefon uygulaması piyasaya sürdü. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar, değişik bitki kombinasyonları ve aranjmanları ile evlerinin nasıl görüneceğini öğrenebiliyorlar.

Bu alandaki tek uygulama olan Plant Life Balance, kullanıcılar bitki seçerken her oda için tür, boyut ve sayı belirlemelerine yardımcı oluyor. Kullanıcılar dizayn etmek istedikleri alanı değerlendirdikten sonra profesyonelce hazırlanmış 7 seçenekten birini seçiyor. Uygulama RMIT ve Melbourne Üniversiteleri tarafından hazırlanan bilimsel araştırmalardan ve geliştiricilerin inceledikleri yüzlerce bilimsel makaleden yararlanarak kullanıcılarına yol gösteriyor. Uygulamanın sahip olduğu içerik insanların, hangi bitkilerin hava ve yaşam kalitelerini artırabileceğini keşfetmelerine olanak sağlıyor. Örneğin orta boyda bir bitki odadaki hava kalitesi yüzde 25 arttırabilirken, beş bitki zihinsel huzuru yüzde 60 oranında yükseltebiliyor. Uygulama geliştirilirken bitkilerden yayılabilecek polen, toz vb. organik maddeler ile birlikte hangi bitkinin insanlardaki verimliliği ve sosyal becerileri arttırabileceği üzerine de inceleme yapıldı. Uygulama bu bilgileri de hesaba katarak, belirtilen odanın boyutuna göre en uygun bitkileri ve yerleştirilmesi gereken yeri belirliyor. Uygulamada kullanılan artırılmış gerçeklik sayesinde kullanıcılar, 90’dan fazla bitki görüntüsünü odanın çeşitli yerlerine yerleştirerek elde edecekleri verimi görebilir ve yine uygulamadan yardım alarak bu verimi arttırabilirler. Oda için bitkiler belirlendikten sonra, program bir alışveriş listesi de oluşturuyor.

Plan Life Balance uygulaması hem App Store hem de Google Play’den indirilebiliyor. Bu akıllı telefon uygulaması, kullanıcıların hayat kalitelerini artırabilecek uygulamalar sınıfındaki yerini fazlasıyla hak ediyor.

Daha önce sizlere hava kalitesini artıran giyilebilir hava temizleme cihazından bahsetmiştik. Sizce sağlık ve yaşam kalitesini artırmak için teknoloji daha başka ne gibi şekillerde kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Artırılmış Gerçeklikle İlgili İnovasyonlar
Hava Kirliliğiyle İlgili İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir