Ameliyat odaları holografik olarak artırılmış gerçeklikle tasarlanıyor!

Tıbbi cihaz ve malzeme uzmanı bir firma olan Stryker, hastanelerdeki ameliyat odalarının tasarımını sadeleştirmek için Microsoft HoloLens ile artırılmış gerçeklikten faydalanıyor.

Attırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, iç mimari ve oyun endüstrisi dahil olmak üzere şimdiden birçok endüstriye adım atmış bulunuyor ve şimdi de tıbbi teknoloji ürünleri üzerinde etki edecek gibi görünüyor. Stryker’ın tibbi cihaz geliştirme uzmanlarının, Microsoft HoloLens artırılmış gerçeklik gözlükleri ve açık kaynaklı API kullanarak geliştirdiği yazılım, medikal ekiplerin ameliyathanede hızlıca işbirliği yapmasına imkan veriyor. Kullanıcılar gözlükleri taktığında ameliyathanenin üç boyutlu sanal bir tasvirini görebiliyorlar. Daha sonra artırılmış gerçeklik modelinin içinde yürüyorlar ve el kol hareketleriyle zoomlayarak tasarımda istedikleri değişiklikleri yapabiliyorlar.

Üstelik model üzerinde çalışanlar bir arada bulunmak zorunda değiller. Uzaktan konferans düzenlenerek herkes model üzerinde değişiklikler yapabiliyor ve oluşturulan model birçok cihaza aktarılabiliyor. Bireysel geliştiriciler Microsoft HoloLens’i 3000 dolara satın alabilirken bu sistem tıp öğrencilerinin insan anatomisini holografik üç boyutlu bir görünüm ile tanımasına da olanak sağlıyor.

Sizce HoloLens tarzı holografik artırılmış gerçeklikten başka hangi endüstriler faydalanabilir?

 

İlginizi çekebilir

Sanal Gerçeklikle İlgili İş Fikirleri
Sağlık Sektöründeki Başarılı İnovasyonlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir