Evsizler için eski otobüslerden dönüştürülen mobil duşlar

Duş ve tuvalet eksikliği Amerika genelindeki evsizlerin karşılaştığı en büyük problemlerden biri. Gayri resmi sonuçlara göre San Francisco’da 6,500 evsiz var ve bu insanların duş alabileceği kabin sayısı 16 ila 20 ile sınırlı. Bu sorunu fark eden, kar amacı gütmeyen kuruluş Lava Mae eski belediye otobüslerini mobil duş kabinlerine çevirerek fark yaratmaya çalışıyor.

Bu sosyal girişimcilik fikrini pazarlama yöneticisi Doniece Sandoval bulmuş. Evsizlerin haline üzülen Sandoval, evsizlere yardım etmek için işinden istifa etmiş ve Lava Mae’i kurmuş. Sandoval, ABC News’e çıktığında şunları söylemiştir: “Bir gün yolda yürürken bir kadının yanından geçtim. Çok kirliydi ve ağlıyordu. Bir daha asla temiz olamayacağını söylüyordu.

evsizler-icin-mobil-duslar-1

Sandoval’ı etkileyen ikinci olaysa evinden çıkarılmış ve sokaklarda yaşayan Vietnam Savaşı gazisi Mr. Earl olmuş. Sandoval sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Onu en son altı ay önce gördüm. Gerçekten çok kötü durumdaydı. Böyle şeylerin olmaması gerekiyor. Sonuçta hepimiz insanız.”

Sonuç olarak Sandoval kariyerini bıraktı ve 2013 yılında “Herkesin temiz olma hakkı var” inancıyla bir sosyal girişimcilik projesi başlattı. Proje San Francisco Belediyesi tarafından bağışlanan tek bir otobüs ile 2014 yılının Mart ayında başladı. Sosyal girişimcilik projesi kısa sürede başarısını kanıtladı ve kullanılmayan belediye otobüslerinden birkaç tanesi mobil duşa dönüştürüldü.

Bugün Lava Mae “Duşlara ve tuvaletlere erişmek lüks olmamalı.” diyen güçlü bir ekipten oluşuyor. Ekip, temiz olma fırsatı verilmediği sürece evsizlerin iş veya barınma imkanı da bulamayacaklarını veya sağlıklı olamayacaklarını düşünüyor. Proje mobil olarak ilerlediği için şehrin farklı noktalarına dağılmış evsizlere kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Evsizlere temizlik ve hijyen imkanı sunan markalı mavi otobüsler şehir hidratlarından faydalanıyor. Her otobüs haftada 2,000 kişiye duş imkanı sunacak şekilde donatılıyor.

evsizler-icin-mobil-duslar-2

Lava Mae’nin internet sitesinde şunlar yazıyor: “Emekliye ayrılmış halk otobüslerini başka bir amaca uygun hale getirerek, var olan kaynakları iyi bir şekilde kullanıyoruz. Tekerlekli duşlar evsizlik sorununu çözmeyecek ancak büyük bir boşluğu dolduracak.

Lava Mae haftanın beş günü San Francisco’nun farklı beş noktasında hizmet veriyor – Hükümet Binasının içindeki Halk Kütüphanesi, Tenderloin’daki YWAM, Tenderloin’daki API Wellness, Castro’daki Most Holy Redeemer Kilisesi ve Mission Neighborhood Resource Center. Tamamen bağışlarla  – nakit veya hijyen ürünleri – ayakta duruyorlar ve ilgilenen bireylere gönüllülük fırsatları sunuyorlar. Ve projenin diğer topluluklar tarafından kopyalanabilmesi için model üzerinde çalışıyorlar. Affiliate program 2016 yılında başlayacak.

Aşağıdaki videoyu izleyerek kar amacı gütmeyen girişimcilik projesi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:

Sizce bu proje ülkemizde de başlatılabilir mi? Ve evsizlere yönelik başka ne gibi sosyol girişimcilik projeleri hayata geçirilebilir?

 

İlginizi çekebilir

Evsizler için yatağa dönüşen reklam panoları
Sosyal girişimcilik projeleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir