Fast Food Dükkanı Açmak İçin İpuçları

fast food

Yeme-içme sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilerin için gıda sektörü iş fikirlerini paylaşmaya devam ediyoruz. Gıda sektöründeki en popüler iş fikirlerinden biri de fast food dükkanı açmaktır.

Fast food dükkanları hamburgerler ve soğuk sandviçler gibi belirli şekillerde hazırlanan yiyeceklerin müşterilere servis edildiği iş modeline dayanır. Kendi fast food dükkanınızı açmayı tercih edebilir veya tanınmış fast food zincirlerinin bayiliğini alabilirsiniz. İster bayilik alın isterseniz kendi restoranınızı açın işe koyulmadan önce karınızı maksimize etmenize yardımcı olacak bazı önemli maddeleri bilmeniz gerekir.

 

Yiyecek türü

Fast food dükkanı açmak veya fast food bayiliği almak için başvurmadan önce müşterilere servis edeceğiniz yiyecek türünü belirlemeniz gerekir. Fast food restoranları genellikle hamburger satsa da siz bu seçenekleri sınırlandırmak zorunda değilsiniz. Örneğin Subway sağlıklı sebzeler ve ekmeler kullanarak hazırladığı taze soğuk sandviçlerden satar. Bayilik alın ya da almayın seçtiğiniz fast food türüne bağlı olarak sunacağınız ürün çeşitlerine karar vermelisiniz.

 

Bayilik

Kendi restoranınızı mı açmak istiyorsunuz yoksa bayilik mi alacaksınız? Kararınızı verirken ihtiyacınız olan sermayeyi göz önünde bulundurun. Belli bir fast food zincirinin bayiliğini almak kendi dükkanınızı açmaktan daha maliyetli olabilir ancak popüler bir fast food zincirinin bayiliğini alırsanız yatırımınızın getirisi oldukça yüksek olacaktır. Kendi fast food restoranınızı açmanız daha az maliyetli olacaktır ancak müşterilerin ürünlerinizi beğenmeme riski de daha yüksek olacaktır. Bununla birlikte elinizde yapıp satabileceğiniz bir fast food tarifi varsa bayilik almayabilirsiniz çünkü bayilik aldığınız zaman ana firmanın ürünleri dışında hiçbir şey satamazsınız.

 

Dükkan yeri

Fast food dükkanınızın yerine karar verin. Restoranınızı açmadan önce restoran yerinize mutlaka karar vermelisiniz çünkü restoranınızın yeri ne kadar müşterinizin olacağını belirler. Restoranınızı trafiğin ve görünürlüğün az olduğu bir yerde açarsanız başarılı olma ihtimaliniz düşük olacaktır. Fast food dükkanı sahipleri dükkanlarını genellikle anayollara, kalabalık sokaklara ve alışveriş merkezlerine yakın yerlerde açmışlardır. Üniversiteler, liseler ve avmler de iyi seçenekler arasındadır.

 

Sermaye

Fast food dükkanınızı açmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınızın olduğunu belirleyin ve kendi sermayenizi nasıl artırabileceğinizi düşünün. Kredi ve teşviklere başvurabilirsiniz. Sermayenizi artırmanıza yardımcı olacak en iyi araç bir iş planı hazırlamaktır. Hazırladığınız iş planını potansiyel yatırımcılara gösterin. İş planınız da restoranınızı nasıl açacağınızı anlatın. Bayilik alacaksanız yatırımın geri dönüşü, kazanç ve masraflar gibi alacağınız bayilik ile ilgili detayları anlatmalısınız. İş planınızda sizi diğerlerinden farklılaştıracak özellikleri anlatın.

 

Sağlık kanunları

Fast food dükkanınızı açmadan önce resmi kurumların restoranlarla ilgili bütün kanun ve yönetmeliklerini inceleyin. İşletme ruhsatı ve izinler almanın dışında uymanız gereken yönetmelikler ve kurallarda olacaktır. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. Fast food dükkanınızı başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.

İş kurmak isteyen ancak ne iş yapacağına karar veremeyen girişimciler için iş kurma fırsatlarını ve yatırım fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir